Sponzorováno

Japonské čaje – pro zdraví, relaxaci i lepší náladu 4.86/5 (7)

Japonský čaj pro ukliknění i pro zdraví...

Japonský čaj pro ukliknění i pro zdraví…

Japonské čaje jako kyselá sencha, kouřová Hojicha nebo s vůní země Kukicha jsou stimulující a relaxační čaje přinášející nejvyšší požitek ze všech druhů jídel. Jako mnoho nápojů z bylin tak i japonské čaje mají legendární přínos pro zdraví, některé nyní už na vědeckém podkladě.

Troška z historie

Originální medicínské nápoje pocházejí ze starodávné Číny od Buddhistických mnichů, čaj (cha) byl v Japonsku velmi vzácný, ale i velmi drahý nápoj během staletí. Začátky pěstování čaje v Japonsku sahají do doby čínské Tang dynasty (618 – 905), kde úroda byla spojena s náboženskými svátky. Dnes, o několik tisíc let později je čaj japonským národním nápojem. Od cha – no – yu – Zen Buddhistického čajového obřadu až ko – cha – každodennímu posezení u čaje o třetí po obědě je japonským svátkem.

Čajová zahrada rodiny Nagata

Rodinné čajové plantáže jsou v okolí města Uji na staré cestě mezi starodávným územím Narya a Kyoto asi 360 km jihozápadně od Tokya. Půda v okolí Uji je mírně kyselá a to je ideální pro pěstování čaje. Čajovníky zde pěstuje již několik generací rodiny Nagata a od roku 1974 zásobují biologickými čaji sencha, Hojicha a Kukicha celý svět.
Kuriozitou rodiny Nagata, oproti jejich sousedům je pěstování na principu přírodního zemědělství. Zatímco ostatní pěstitelé 15 až 20 krát rostliny ošetřují chemickými postřiky, oni využívají jen přírodní prostředky. Zásadně nepoužívají chlévský hnůj, pesticidy, herbicidy, umělá hnojiva. Ornou půdu doplňují živinami výhradně z rostlinných kompostů, které si pro tento účel zakládají. Přírodní zemědělství klade hlavní důraz na stavbu vitality půdy s ohledem na nenarušení okolní přírody. Rostliny nejsou příliš chráněné, ale musí se o sebe postarat samy s výraznou pomocí vyvážené půdy.

Sencha

Rodina Nagata na rozdíl od jeho sousedů zpracovává nejlépe listy na sencha – zelený čaj vysoké kvality nabízen stálým hostům a v nejlepších japonských restauracích. Sencha je speciálně vhodný společně se sushi a sashimi (syrové ryby), kde je úspěšný při trávení rybího tuku a bílkovin.
Na čaj sencha jsou mladé jemné listy ihned po jejich sklizni cca 1 minutu napařené. Napařením listy změknou a dostanou příjemnou smaragdově zelenou barvu. Jakmile je list napařený, stočí se do malé rolky a je pozvolna sušený v troubě, zchlazen a ihned balen do nepropustného obalu, aby neztratil aroma a svěží chuť. Příjemně sladce nahořklá sencha, více než kterýkoliv jiný čaj má tuto svěží chuť a aroma tutéž jako čerstvě natrhané listy.

Hojicha

Rodina Nagata trhá listy na Sencha v průběhu jara. Koncem června a v červenci jsou již listy na Sencha příliš velké, tlusté a drsné. Tyto listy se trhají na čaj Hojicha. Jsou napařovány, míchané s vulkanickým černým pískem a pražené v rotační troubě. Písek (později je odstraněn) pomáhá k pozvolnému a rovnoměrnému pražení. Kromě neutralizace, pražení listy pak zbavuje ostré hořké chuti a silných stimulačních účinků (čajové listy ztrácejí koncentraci kofeinu, který je v čerstvých). Právě proto je Hojicha vhodným nápojem pro děti i dospělé v kteroukoli denní dobu. Hojicha je jedním z nejpopulárnějších čajů rodiny Nagata.

Kukicha (Bancha)

V Japonsku se obvykle tvrdé letní listy nepraží, prodávají se jako zelený čaj horší kvality pod názvem Bancha. To je nepříliš silně žluto – zelený čaj podávaný v mnoha japonských jídelnách po celém světě. Avšak v rámci zdravé přírodní výživy má čaj Bancha zcela odlišný význam. Vyrábí se z pražených větviček a hrubých listů. Velmi populární čaj Bancha je čaj vyroben pouze z pražených větviček známý pod názvem Kukicha.

Čaj Kukicha byl v západním světě představen před 40 lety zakladatelem makrobiotiky Georgem Oshawa. Kukicha obsahuje pouze 1/10 kofeinu z obsahu čaje sencha, nejvíce alkalický ze všech japonských čajů. Oshawa jej doporučuje jako nejvyrovnanější, nejvíce harmonizující nápoj. Kukicha je výborný doplněk k celozrnné stravě.

Nagata udržuje obsah kofeinu v Kukicha na nejnižší úrovni tím, že vybírá jen starší větvičky a sbírá je v zimě, kdy mají nejnižší obsah kofeinu. Větvičky jsou napařovány, sušené a uloženy na 2 – 3 roky v papírových pytlích, aby byla nejlepší chuť a aroma. Poté jsou větvičky nakrájené a roztříděny podle velikosti. Každá tato skupina je pak pražená odděleně při své teplotě, aby byla zajištěna stejná kvalita všech větviček. Konečně na závěr jsou větvičky smíšené a balené. Poměr velikosti větviček, teploty a doby pražení jsou rodinným tajemstvím Nagata. Ale jejich chuťově a aromatický přitažlivý čaj z větviček není žádným tajemstvím – Nagata Kukicha je nejpopulárnějším čajem v obchodech s přírodními potravinami.

Nápoje z čaje Kukicha

Kukicha působí jako čistička krve a je i alkalický prvek ve dvou základních nápojích.

Osvěžující nápoj

Tento jemný nápoj osvěžuje, zmírňuje bolesti hlavy, zlepšuje krevní oběh, podporuje trávení.

1 šálek čaje Kukicha:
½ nakrájené Umeboshi nebo ½ lžičky umepasty, několik kapek přírodní sójové omáčky Johsen, několik kapek šťávy ze syrového zázvoru.
Čaj Kukicha přivedeme do varu a odstavíme.
Přidáme Umeboshi, sójovou omáčku, zázvorovou šťávu.
1 – 2 minuty necháme odstát

Uvolňující nápoj

Tento nápoj přispívá ke zmírnění průjmu, snižuje překyselení žaludku, napomáhá trávení.

Sponzorováno

1 šálek čaje
Kukicha: 1 plnou lžičku kuzu rozmícháme v 1 – 2 lžic vody.
1 nakrájenou Umeboshi nebo 1 lžičku umepasty
½ – 1 lžičku sojové omáčky Johsen
Připravíme čaj Kukicha a odložíme
Ve vodě rozpustíme kuzu.
Kuzu a Umeboshi dáme do studeného čaje Kukicha. Přivedeme do varu, mícháme dokud nezhoustne, pak zmírníme plamen a necháme bublat 1 – 2 minuty.
Přidáme sójovou omáčku, promícháme a pijeme po malých doušcích.

Umění uvařit Japonský čaj

Umění přípravy čaje představuje použít správnou teplotu vody, dobu vyluhování a způsoby podávání. V případě, že teplota vody je vyšší než čaj, výborná chuť čaje se ztrácí. Delší doba louhování způsobí hořkost a ztmavnutí čaje. V Japonsku se tradičně sencha podává v malých šálcích. Hojicha, Kukicha a čaj z celozrnné rýže jsou podávány ve větších konvičce. Čaj se vůbec nepodává s mlékem a cukrem. V případě, že máte chuť na sladký čaj můžete přidat trochu rýžového sladu.

Nejjednodušší na přípravu jsou: Kukicha a Kukicha s rýží (genmai Kukic). Na rozdíl od jiných druhů, které se vůbec nevaří, abychom z větviček Kukicha získali aroma, musíme je povařit. Tři lžičky větviček dáme do 250ml vody a vaříme 3 až 5 minut. Scedíme do šálku a větvičky vrátíme zpět do hrnce. Mohou být použity znovu, ale k dosažení dobré chuti a aroma přidáme několik čerstvých. Podáváme horký, teplý s citronem na osvěžení hlavně v létě přidáme trochu jablečné šťávy nebo umeoctu.

Hojicha a sencha jsou si podobné a proto je připravujeme stejným způsobem. Sencha obsahuje více kofeinu proto ho pijeme jen v malém množství a ne na uhašení žízně.

Pokud připravujeme čaj pro více než dvě osoby, používáme větší hrnec na čaj. Pomocí horké vody ho zahřejeme a vodu vylijeme. Do prázdného zahřátého hrnce dáme 1 lžíci čaje na 1 šálek vody. V jiném hrnci přivedeme do varu příslušné množství vody. Když začne vřít ihned ji odstavíme, asi minutu počkáme a pak zalijeme připravený čaj v horkém hrnci. Čaj louhujeme maximálně 1 minutu, delší louhovaný čaj by zhořkne. Lístky můžeme použít 1krát nebo 2krát, nové přitom nemusíme přidávat. Na rozdíl od Hojicha, kterou můžeme pít jako osvěžující studený letní nápoj, Sencha pijeme jen teplý, protože po vychladnutí zhořkne. Sencha, Hojicha a Kukicha rodiny Nagata jsou velmi kvalitní čaje. Pro udržení kvality má podstatný vliv způsob skladování. Tyto čaje by měly být uskladněny v nepropustném obalu na suchém a chladném místě.

Léčivé vlastnosti čaje

V dávné historii si lidé v Číně vařili vodu, aby je chránila před bakteriemi. Někteří historici věří, že listy čajovníku byly poprvé použity k ochucení této vody. Postupně, po více než 1000 let je významný léčebný proces úzce propojen s čajem. V 16. století se evropští badatelé poprvé seznámili s čajem v orientu. Hlásili, že to je lékařsky nápoj, který se pije teplý na snížení horečky, proti bolestem břicha a dalším neduhům.

I když má kofein na západě špatnou pověst, v čaji snad má dobrou kvalitu, přímo povzbuzuje tělo. Zajímá to především lékaře a náboženské představitele. Vědci identifikovali kofein jako jeden z velké skupiny drog zvané methylxanthiny nacházející se ve více než 60 druhů rostlin. Kofein blokuje adenosin (přírodní uklidňující prostředek – sedativum), takže mozek je v silné stimulaci, zvýšila se intelektuální aktivita. Japonské zelené čaje nejvyšší kvality jsou z mladých lístků sbíraných v jara, které obsahují vysoké procento kofeinu, pravděpodobně 3 až 4x více než káva. Ale současně obsahují vysoké procento tanninu (třísloviny) a vitamínu C, kofein dodává čaji zvláštní kvalitu a snad vysvětluje proč zenový mniši používají tento nápoj během svých dlouhých meditací, aby zůstali bdělí, ale přitom klidní, rozvážní a nevzrušení. Na druhé straně kofein rozšiřuje tepny a plicní cévy a tím zlepšuje přívod krve do srdce. Stimuluje funkci ledvin a močového měchýře. Těchto medicínských efektů využívali již starodávní léčitelé.

Bez ohledu na kofein, ale na základě velmi úzkého propojení lidových tradici s japonským zeleným čajem studují japonský vědci nadále jeho účinky na lidský organismus. Výzkum v Japonsku ukazuje, že např. těhotná žena by měla pít zelený čaj, protože obsahuje zinek důležitý v průběhu těhotenství. Další studie dokazují, že obsah přírodního tanninu a fluoru v jednom šálku zeleného čaje denně snižuje vznik kazu zubů u dětí na polovinu. Tannin jako hořká svíravá složka způsobující hořkou chuť zeleného čaje napomáhá tělu zbavovat se toxinů, které tělo znečišťují a blokují metabolismus tuků.

Poslední japonské výzkumy uvádějí, že flavonoid, žlutý pigment, který byl objeven v zeleném čaji může předejít některým formám šedého zákalu. Pravděpodobně má také kontrolu nad slepování krevních destiček, kde může být užitečný v prevenci proti srážení krve a mozkovým příhodám. Výsledek chemického rozboru zeleného čaje odhalil významné množství ve vodě rozpustných vitamínů a minerálů. Protože jsou listy zeleného čaje napařovány ihned po sklizni, zachovávají si svou původní zelenou barvu, obsah vitamínů a minerálů.

TIP: Zkuste i tyto potraviny na lepší náladu

VIDEO: Příprava japonského zeleného čaje v konvičce kjúsú

VIDEO: Japonský čajový rituál. Jak připravit jeden z nejlahodnějších čajů světa

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva