Sponzorováno

Druhy čajů a jejich vliv na naše zdraví 4.82/5 (11)

Druhy čajů a jejich vliv na naše zdravíČaj patří v současné době k nejčastěji konzumovaným nápojům. Jeho celosvětová obliba nemá konkurence a proto se čaj stal, hned po vodě, druhým nejoblíbenějším nápojem. Není se co divit. Díky širokému výběru z téměř 1500 druhů čaje si může každý zvolit takový, jaký mu nejvíce chutná.

Pití čaje má v čínské kultuře historický význam. Samotný název „čaj“ se vyvinul ze starověkého čínského dialektu. Slovy „tay“, „Tchai“ či „cha“ se označovaly čajové lístky i nápoj, který se z nich připravoval. V posledních letech bylo provedeno mnoho výzkumů, jejichž cílem bylo potvrzení souvislosti mezi pitím čaje a dobrým zdravotním stavem. Výzkumy vlivu čaje na zdraví i nadále zajímají hodně učenců. Čaj je podobně jako zelenina a ovoce bohatým zdrojem antioxidantů. Mnoho laboratorních studií také potvrdilo prokazatelné preventivní a dokonce i léčebné účinky pití čaje například snížení výskytu rakoviny močového měchýře, výskytu rakoviny plic u nekuřáků či recidivy rakoviny prsu. Podívejte se na náš přehled čajů a jejich zdravotních benefitů.

Bílý čaj

Jeho listové pupeny se otrhávat ještě před rozvinutím, nechají se zavadnout, odpaří se z nich voda a pak se usuší. Po zalití vodou je eluován čaj velmi světlý. Bílý čaj je produkován a dovážen z Číny a Srí Lanky.
Bílý čaj nemá jen lahodnou a jemnou chuť ale zároveň je díky přítomnosti účinných přírodních antioxidantů obsažených v tříslovinách velice prospěšný lidskému tělu. Antioxidanty zabraňují předčasnému stárnutí, udržují lidské tělo v dobré kondici, pomáhají v boji proti bakteriím a virům, snižují hladinu cholesterolu a vysoký krevní tlak, prospívají srdci, kostem i zažívání a zlepšují imunitní systém člověka. Podle odborníků jsou antioxidanty významným pomocníkem v prevenci i léčbě srdečně-cévních onemocnění a některých druhů rakoviny.

Současně má bílý čaj nejmenší obsah kofeinu – zhruba 15 mg (pro srovnání, káva obsahuje 120–150 mg, černý čaj 40–60 mg, zelený čaj 20–30 mg kofeinu). Bílý čaj je také považován za zvláště účinný prostředek ke snižování horkosti. Díky velkému obsahu antioxidantů je často využíván také v kosmetickém průmyslu, ať už jako součást pleťových krémů či antibakteriálních mýdel a vod.

Zelený čaj

Zásadní rozdíl od černého čaje je v tom, že zelený čaj se nenechává fermetizovat, a tím nedochází k žádným chemickým reakcím, které by mohly změnit barvu čajových lístků. Fermentizace způsobuje ztrátu vitamínů a minerálních látek v čajových lístcích.
Zelený čaj působí blahodárně v lidském organismu, jelikož upravuje vysoký krevní tlak, zabraňuje kornatění tepen a odbourává cholesterol v krvi. Jeho pravidelné pití zpomaluje degeneraci buněk, čímž oddaluje stárnutí, je vhodný i jako prevence proti rakovině.
Tein obsažený v zeleném čaji na rozdíl od kofeinu osvěžuje tělo i duši, působí mírně a dlouhodobě. Super zelený čaj je např. japonský čaj Matcha.

Zelený čaj je vynikající volbou, pokud máte problémy s vysokou hladinou cholesterolu. Pravidelný příjem zeleného čaje pomáhá při snižování špatného cholesterolu v těle a pomáhá udržovat zdraví srdce. Výzkumy, vývoj a experimenty ukázaly, že zelený čaj snižuje riziko vzniku revmatoidní artritidy, díky polyfenolům, které jsou antioxidačně aktivní.

Černý čaj

Z důvodu uchování kvality čaje při dlouhých cestách z Asie do Evropy se postupem času vyvinul proces fermetizace, který způsobuje „ztmavnutí“ lístků čajovníku. Čaj se nejdříve sebere a po zavadnutí lišku probíhá svinutí, přičemž buněčné stěny čajových lístků popraskají a uvolní buněčnou šťávu. Okysličováním se změní barva lístků na načervenalou, čaj změní i svou chuť. Pak se prudce usuší a buněčná šťáva tak uschne na lístcích a uvolní se až po zalití horkou vodou. Černý čaj dělíme na čaj listový, zlomkový, drcený a práškový. Nálev má medovou až černou barvu.

Milovníci černého čaje roky tvrdí, že černý čaj brání růstu rakoviny prsu, žaludku a tlustého střeva. Ale mělo by to být i vědecky prokázané. V posledních letech však vědci zjistili, že látky, které se vyskytují v černém čaji, mohou ve skutečnosti zastavit růst rakovinných buněk v těle. Černý čaj také pomáhá předcházení infarktu a onemocnění srdce. Je skvělý pro regulaci hladiny cholesterolu, snižuje riziko ucpání tepen a má velký vliv na zdraví cév.

Černý čaj je výjimečný v boji proti virům, které způsobují onemocnění, jako je průjem, kožní infekce, onemocnění dutin, zápal plic, a cystitida. Jedna studie ukázala, že dlouhodobá konzumace černého čaje může zabránit rozvoji cukrovky.

Oolong

Jde o polofermetizovaný čaj, který pochází převážně z Číny a Thaiwanu. Listy tohoto čaje se nejdříve nechají prudce zavadnout na přímém slunci, následuje střídavé míchání a sušení, dokud lístky nezežloutnou. Vlivem chemické reakce, polofermetizace, získají okraje lístků načervenalou barvu. Po 1-2 hodinách se tento proces zastaví tepelným proudem. Tyto čaje mají intenzivní sladkou vůni a delikátní chuť.

Oolong je částečně fermentovaný čaj, který je mezi znalci oceňován pro svou intenzivní sladkou vůni a delikátní chuť. Číňané jsou už dávno přesvědčeni, že čaj má vliv na snížení hmotnosti. „Bylo potvrzeno, že pravidelné pití čaje oolong povzbuzuje metabolismus tuků a kontroluje obezitu,“ řekl ředitel pediatrického institutu Kuo Si-Žung o čaji, který se produkuje a pije zejména v jihovýchodní části země. Čaj oolong (podle jiných studií) však zřejmě nemá žádný vliv, podobně jako černý čaj, na snižování rizika kardiovaskulárních chorob. V této souvislosti japonští vědci doporučují pití zeleného čaje. Dosavadní předpoklad, že zelený čaj pomáhá i při prevenci vzniku rakoviny, považují za sporný.

Sponzorováno

Oolong je prospěšný po mnoha stránkách a v mnoha fázích lidského životního cyklu. Uveďme si několik nejběžnějších prevencí nebo prospěchů:

  • Posiluje činnost srdce a chrání cévy.
  • Blahodárně působí i v oblasti trávení, zejména pak v žaludku.
  • Zejména u mužů pomáhá a chrání močové cesty.
  • Pomáhá předcházet některým druhům rakoviny (prostaty, močových cest, prsu…).
  • Pomáhá při dýchacích potížích.
  • Očisťuje a obnovuje pleť.
  • Pomáhá při bolestech hlavy, únavě, poruchách soustředění a v některých stresových situacích.

Lapacho

Čaj Lapacho je přírodní produkt z kůry stromu Lapacho. Lapacho je velmi účinný stimulátor imunitního systému, obsahuje mnoho minerálních látek, vitamínů. Při pravidelném užívání se zlepšuje prokrvení těla, posiluje činnost ledvin, sleziny, jater a sexuálních orgánů.

Maté

Čaj maté je považován za účinný zdroj energie při duševní a fyzické vyčerpanosti, utlumuje pocit hladu. Pravidelné popíjení čaje maté působí komplexně na celý organismus omlazujícím efektem.

Cesmína paraguayská je zelený strom, asi 20 m vysoký. Sbírají se listy, které se usuší, zmenší o 2/3 a nechají se „zrát“. Zrání trvá i rok při teplotě 50 ° – 60 ° C.

Catuaba

Jde o kůru z deštného pralesa Jižní Ameriky. Tento čaj podporuje prokrvení sexuálních orgánů, působí jako afrodiziakum. Pokud se kombinují Lapacho s Catuaba, jejich účinky se navzájem podporují.
Obsažené látky (vědecky prokázané) Catuaba je bohatá na minerály a stopové prvky, především magnézium, potassium a vápník.

Vilcacora

Vilcacora je liánovitá rostlina pocházející z Brazílie. Tato rostlina obsahuje speciální alkaloid – azopteropodín, který ovlivňuje aktivizaci imunitního systému. Využívá se při léčbě zánětů, astmatu, oparů, snižuje riziko mozkové mrtvice, srdečního infarktu a srdečních záchvatů.

Ginkgo

Ginkgo Biloba, jde o nejstarší strom na světě. Jeho listy se používají více než 5.000 let v tradiční čínské medicíně k léčbě průdušek a astmatu. Jde o jakýsi doplněk výživy, jehož účinky jsou oceňovány i při cévních a degenerativních onemocněních mozku. Ginkgo zlepšuje prekrvnie a činnost mozkových buněk.

Myrtovník citrónový

Myrtovník citrónový je strom pocházející z australských pralesů, v současnosti se pěstuje v Austrálii. Myrtovník obsahuje až 95% citralu. Má excelentní, jedinečnou a velmi výraznou chuť po směsi citrónu, limetky a citrónové trávy.

Honeybush

Honeybush je medový keř, který pochází z Jižní Afriky. Zpracování je standardní – sběr, řezání, fermetizácia a sušení. Rostliny rostou zejména ve vysokohorském prostředí, takže je možný pouze ruční sběr. Čaj Honeybush má vynikající chuť a velmi dobře působí proti plísním, bakteriím a virům. Je možné ho také podávat s mlékem.

Rooibos

Rooibos je známější odrůda Heneybushe, který pochází také z Jižní Afriky. Rooibos se pěstuje na plantážích. Sbírá se od ledna do dubna, život jedné keře je 4-5 let, pak odumírá. Barva čaje je krásné měděno-načervenalá.

Rooibos má velmi dobrý vliv na lidské zdraví. Obsahuje vitamín C a řadu stopových prvků jako například železo, draslík, vápník, sodík, mangan, zinek, měď, fluor a hořčík. Proto není divu, že popíjení rooibosu má pozitivní vliv na lidi trpící mnoha civilizačními nemocemi. Mohou ho pít lidé s onemocněním srdce a cév, vysokým krevním tlakem, zvýšenou hladinou cukru v krvi nebo žaludečními potížemi. Rooibos působí proti alergickým reakcím, léčí ekzémy a podráždění kůže. Pozitivně působí při neurózách, stresu, úzkosti, podráždění, nespavosti nebo bolestem hlavy. Díky vysokému obsahu antioxidantů pomáhá v boji organismu proti účinku tzv. volných radikálů a snižuje riziko zhoubného nádorového bujení. Protože neobsahuje žádný kofein, můžete ho popíjet celý den a mohou jej pít i děti nebo těhotné ženy.

Pu – Erh

Pu Erh je čaj připravovaný z obrovských zelených listů, stlačených a dlouho fermetizovaných, pokud nezískají června-hnědou barvu. Tento čaj obsahuje velmi málo taninu, je možné ho pít celý den. Nálev má tmavě-hnědou barvu se zemitou až kouřovou chutí. Nejlepší je neoslazený.

S čínským černým čajem pu-erh kolují tyto informace:

  • Přirozeně reguluje chuť k jídlu – dost lidí ho používá na hubnutí a tvrdí, že s ním opravdu zhubli
  • Zlepšuje trávení a dochází k lepšímu spalování tuků
  • Přirozeně posiluje imunitu – na čaji vzniká plíseň, u které je dokázáno, že obsahuje nějaký přírodní druh antibiotik
  • Snižuje cholesterol (při pravidelném pití 3 šálků denně lze snížit hladiny cholesterolu v krvi až o 13% za měsíc), léčí játra aj. další léčivé účinky
  • Rychle odbourává hladinu alkoholu v krvi (více než dvojnásobně)
  • Osvěžuje tělo i ducha (působí antidepresivně) – něco jako redbul na celý den :)
  • Zkvalitňuje spánek – člověk s lehkým spánkem, kterého cokoliv probudí, by měl mít spánek mnohem hlubší a vydatnější
  • Vzhledem k nízkému obsahu kofeinu (taninu), lze pít čaj denně (doporučují se tři šálky)
  • Říká se mu čínský penicilín, nebo také čaj čínských císařů
  • Pu erh se dříve používal jako oficiální platidlo
  • Čím starší, tím lepší (Pu-erh musí zrát)

VIDEO: Co nás učí čaj?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva