Sponzorováno

Cibulový čaj na nachlazení 4.75/5 (8)

cibulovy-cajMoje babička mě vždy nutila pít cibulový čaj, když jsem byl nachlazený. Většinou pomohla až nějaká hrozba nebo podplácení. Chutná příšerně. Ale pokud vím, účinkuje to opravdu antibakteriální – nebo?

Cibulový čaj jako zázračný lék na nachlazení?

Cibule mají dnes, v dobách smoothies a různých chutných ovocných freshů, skutečně špatnou pověst. Jejich image je prostě smradlavá. A je to skutečně škoda – cibule je hodně, hodně zdravá. Cibulový čaj bohužel pije pouze babička. Podceňuje moderní společnost tento zázračný lék?

Sílu cibule znali již v dávné minulosti

Cibule je jednou z nejstarších pěstovaných rostlin světa. Jako první pěstovali tuto rostlinu lidé pravděpodobně v Pákistánu, Afghánistánu a Íránu, v Číně byla kultivovaná před asi 5000 lety. Dokonce i staří Egypťané si cenili tuto zeleninu. Nápis na pyramidě v Gíze ukazuje, že dělníci poté, co se potili a dřeli na stavbě pyramidy, dostávali příděly česneku a cibule. Zelenina měla jejich tělo posílit a chránit je před infekčními chorobami. Dokonce Tutanchamon dostal na svou cestu do věčnosti porci cibule do hrobu.

Cibule a jejich příbuzní v zeleninové zahradě, například česnek, obsahují mnoho sloučenin obsahujících síru. Ty jim dodávají jejich aroma, ale i zdraví prospěšné vlastnosti.

Cibulové obranné látky odhánějí bakterie

Jsou to sloučeniny obsahující síru, které dělají zeleninu tak páchnoucí. Ony jsou ale také ty, které mohou vyhnat bakterie a jiné škůdce. Rostliny vyvíjely tyto látky v průběhu milionů let jako obranu proti patogenům. V této době se zbrojili na to, aby zničili určité bakterie, mikroby a viry, a tak odplašili mnoho nebezpečných útočníků.

Měla tedy babička pravdu? Výzkumníci při experimentech s bakteriálními kulturami ukázaly, že cibulové obranné látky účinně bojují proti některým patogenům. Potenciál cibule, jako prostředku proti nachlazení, se ale z tohoto nedá přímo odvodit. Tělo není zkumavka. Je možné, že tyto látky se po požití cibule tak rychle degradují, že nemohou působit. Nebo se nedostanou na ta místa v těle, kde sídlí bakterie, viry a další patogeny. Ale zkušenost babiček a dalších lidí je jasná. Cibule je na nachlazení super.

TIP: Podívejte se na čaje na hubnutí

Sponzorováno

Česnek působí přinejmenším stejně dobře

Cibulový čaj (snadno se připraví z kuchyňské cibule uvařené ve vodě) se přesto nedoporučuje ve větších množstvích. Kdo by si rád občas vypil šálek nebo dva, může to bez váhání udělat. Několik studií však ukázalo, že stálý konzum většího množství syrové cibule může dráždit jícen a žaludeční sliznici.

TIP: Podívejte se na nejlepší bylinky na nachlazení

Kdo si zakládá pouze na respiračních účincích, nemusí lít do sebe ten strašný čaj. Jedna syrová cibule v salátu nejen že chutná lépe, ale také dosáhne podobného účinku. Česnek není tak vodnatý, jeho složky jsou mnohem rozmanitější.

Pro optimalizaci účinku řadí dále výzkumník přidat k jídlu malé množství tuku. To pohlcuje účinné látky a přepravuje je lépe v těle. Kus chleba s máslem, petrželkou a trochou čerstvého česneku, na to několik kapek koření maggi. Jen bychom pak měli vynechat návštěvu diskotéky.

TIP: Cibulová šťáva je super i proti padání vlasů

Jak udělat cibulový čaj?

Co budeme potřebovat?
Cibule, vařící voda

Dále dle chuti:
Med, cukr (třeba třtinový), citron, zázvor, skořice, hřebíček, máslo, mléko

Postup při přípravě cibulového čaje:
Dvě oloupané cibule pokrájíme, dáme do kastrolku, zalijeme půllitrem vody a přivedeme k varu. Na mírném plameni vaříme 10-15 minut. Pak scedíme, cibulový vývar osladíme medem nebo cukrem. Pokud sladíme medem, který by mohl dráždit ke kašli, můžeme zjemnit trochou mléka nebo lžičkou másla, které se v horkém čaji rozpustí. Když nemocnému cibulový čaj nechutná a odmítá ho pít, můžeme během vaření přidat vyvařit skořici nebo hřebíčky, kousek nastrouhaného (nasekaného) zázvoru nebo kůru z chemicky neošetřeného citronu. Citronovou (pomerančovou) šťávou můžeme ochutit i hotový čaj.

Tip: Cibulový čaj můžete nahradit tím, že si do salátu nakrájíte cibuli. To má stejné účinky. Ale přecijen pitný režim je lepší s tím čajem :)

Letní rajčatově-cibulový salát

Sponzorováno

Potřebujeme: Rajčata, cibuli, bazalku, pepř, citrónovou šťávu a sůl.
Vše nakrájíme, promícháme a necháme chvilku odstát v chladničce.

Co si dále přečíst?

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva