Sponzorováno

Čaj z listů maliníku – v těhotenství – jaké má zdravotní výhody 4.76/5 (17)

Maliník přispívá k udržení komfortu před a během menstruace nebo během menopauzy

Maliník přispívá k udržení komfortu před a během menstruace nebo během menopauzy

Ostružiník maliník (Rubus idaeus) je rostlina pocházející z Evropy a částí Asie a u nás je nejvíce známá svými sladkými, výživnými plody – výbornými malinami. Listy maliníku jsou však také nabité živinami a často se používají k přípravě bylinného čaje, který má léčebné využití.

Po staletí se červené malinové listy používají k léčbě různých zdravotních potíží a třeba i k vyvolávání porodu během těhotenství.

Tento článek se zabývá zdravotními přínosy, bezpečností a vedlejšími účinky čaje z maliníku, a to během těhotenství i obecně.

Zdravotní přínosy čaje z červených malinových listů

Listy maliníku obsahují velké množství živin a mohou nabídnout zdravotní výhody, pro těhotné a samozřejmě i pro ženy, které nejsou těhotné.

Dobrý zdroj živin a antioxidantů

Listy maliníku jsou bohaté na vitamíny a minerály.

Obsahují třeba vitamíny B, vitamín C a řadu minerálů, včetně draslíku, hořčíku, zinku, fosforu a železa. Jejich nejvýznamnějším přínosem jsou však jejich antioxidační vlastnosti. Listy maliníku obsahují polyfenoly jako třísloviny a flavonoidy, které ve vašem těle působí jako antioxidanty a mohou pomoci chránit buňky před poškozením.

Kromě toho listy obsahují malé množství kyseliny ellagové, u níž bylo prokázáno, že neutralizuje karcinogeny a dokonce přispívá k sebezničení rakovinných buněk (studie na toto téma zde). Zatímco je zapotřebí dalšího výzkumu potenciálu listů maliníku v boji proti rakovině, současné výsledky jsou slibné.

V každém případě je nutriční profil listů maliníku zdravou volbou pro každého z nás.

Čaj z listů maliníku může být zvláště výhodný pro ženy

Čaj z listů maliníku je oblíbený zejména kvůli jeho možným přínosům pro těhotné ženy. Zdá se však, že tento čaj ženám obecně pomáhá.

Ve skutečnosti je často maliník označován jako ženská bylina.

Některé výzkumy podporují neoficiální důkazy o tom, že ženy tvrdí, že listy maliníku pomáhají zmírňovat premenstruační příznaky (PMS), jako jsou křeče, zvracení, nevolnost a průjem.

Listy maliníku obsahují fragarin, rostlinnou sloučeninu, která pomáhá tonizovat a napínat svaly v pánevní oblasti, což právě může snížit menstruační křeče způsobené křečemi těchto svalů.

I když v současné době neexistuje žádné konkrétní doporučení ohledně množství k pití, popíjení čaje z listů maliníku může zmírnit některé nepříjemnosti plynoucí z vašeho menstruačního cyklu.

Jedna porce (28 gramů) listů maliníku navíc obsahuje 3,3 mg železa, což je 18% doporučeného denního příjmu pro ženy ve věku 19–50 let. Dostatek železa může bojovat proti anémii, kterou často trpí ženy s těžkými menstruačními cykly. A to je super.

Sponzorováno

Čaj z maliníku v těhotenství

Bylinné čaje používaly porodní asistentky v celé dlouhé historii lidstva, aby pomohly s některými negativními příznaky spojenými s těhotenstvím a porodem.

Jedna studie hodnotila použití bylinných léků u 600 těhotných žen. Ukázalo se, že 52% žen pravidelně používalo nějaký druh bylinného prostředku a 63% žen vyzkoušelo čaj z maliníku. Zatímco čaj z maliníku se obvykle doporučuje pro druhý a třetí trimestr těhotenství, některé ženy používají v prvním trimestru také pomoc s nevolností a zvracením.

Čaj z listů maliníku byl také použit k posílení dělohy, zlepšení porodních výsledků a prevenci nadměrného krvácení po porodu.

Čaj z maliníku může pomoci zkrátit porod

Mnoho žen tvrdí, že čaj z listů maliníku pomáhá zkrátit porod.

Sloučenina fragarin obsažená v listech maliníku je obecně známá tím, že pomáhá tonizovat a napínat svaly v pánevní oblasti, včetně stěn dělohy žen, což může usnadnit porod. Studie na 108 ženách ukázala, že ty, které v poslední fázi těhotenství pily čaj z listů maliníku, měly první fázi porodu kratší.

Studie se opakovala o rok později u 192 žen. Ukázalo se, že čaj z listů maliníku nezkracoval první fázi porodu, ale zkrátil druhou fázi v průměru o 9,59 minuty.

Zlepší možné komplikace při porodu

Existují určité důkazy, které ukazují, že pití čaje z listů maliníku může umožnit porod s menšími komplikacemi.

Jedna studie zjistila, že u žen, které později v těhotenství pily čaj z listů maliníku, nemuseli lékaři přistoupit k používání kleští a jiných pomůcek při porodu, a také snížily pravděpodobnost předčasného a porodu.

Podobně další studie ukázala 11% snížení používání kleští během porodu u žen, které konzumovaly čaj z maliníku v posledních osmi týdnech těhotenství.

Předpokládá se, že snazší porod s méně problémy by mohl snížit množství krvácení v poporodním stavu.

Vedlejší účinky čaje z maliníku a jeho dávkování

Čaj z listů maliníku se zdá být pro většinu lidí naprosto bezpečný.

Když se objeví nežádoucí účinky, bývají mírné. Přesto je důležité je zvážit.

Tento bylinný čaj může mít projímavé vlastnosti a u některých lidí může způsobit uvolnění stolice. Může mít také mírný diuretický účinek a může zvýšit močení.

Před jeho konzumací je důležité poradit se s lékařem.

Výzkum naznačuje, že nejoptimálnější dobou, kdy začít pít čaj z listů červené maliny, je 32. týden těhotenství. Jedna studie ukázala, že užívání 2,4 mg červeného malinového listu denně ve formě tablet se zdá být bezpečné. Jako čaj jsou vhodné 1–3 šálky denně.

Pokud se rozhodnete konzumovat čaj z maliníku dříve v těhotenství, doporučujeme omezit příjem na 1 šálek denně.

Pokud se u vás během těhotenství objeví Braxton Hicksovy kontrakce nebo se u vás objeví špinění ve druhém nebo třetím trimestru, měli byste užívání přerušit a jít k lékaři.

Sponzorováno

A jaké zkušenosti s čajem z maliníku máte vy? Napište nám do komentářů.

A dále si o produktech z malin přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva