Sponzorováno

8 nejlepších čajů na nachlazení 4.45/5 (11)

  • Nachlazení může být sice velmi nepříjemné, ale některé čaje mohou pomoci moc pěkně zmírnit příznaky a podpořit rychlejší uzdravení.
  • Rozhodně zkuste zázvorový čaj. Zázvor má protizánětlivé a antivirové vlastnosti, které mohou pomoci zmírnit bolest v krku a kašel. Zázvorový čaj může také podpořit pocení.
  • Heřmánkový čaj má uklidňující účinky a může pomoci s nespavostí, která často provází nachlazení. Má také protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. To v době nachlazení rozhodně využijete!
  • Máta obsahuje mentol, který může ulevit ucpanému nosu a zmírnit bolest v krku. Má také antibakteriální a antivirové vlastnosti. Udělejte si výborný čaj z máty peprné.
  • Echinacea je známá pro své imunostimulační účinky, které mohou podpořit imunitní systém a zkrátit dobu trvání nachlazení. Čaj z echinacei vám při nachlazení moc pěkně pomůže.
  • A výborný je i čaj z bezových květů. Bezový čaj má antivirové a protizánětlivé vlastnosti a může pomoci zmírnit nepříjemné příznaky nachlazení a chřipky.

Když pijete čaj při nachlazení, dejte si do něj citrón a trochu medu

Když pijete čaj při nachlazení, dejte si do něj citrón a trochu medu

Když bojujete s nachlazením, je nezbytné hodně pít tekutiny bez kofeinu, které vás udrží pěkně hydratované. Chytrou volbou je v tomto směru šálek horkého čaje, který dokáže zklidnit bolest v krku a celkově uklidní. Je velmi uklidňující popíjet horký nápoj, když zrovna nejste v kondici.

Výzkum dosud neprokázal, že by některý čaj mohl přímo pomoci zbavit vás běžného nachlazení. Mnoho důkazů však naznačuje, že některé složky bylinného čaje mohou zmírnit příznaky infekce dýchacích cest. Tento článek se zabývá výzkumem ohledně několika druhů čajů, které byste mohli chtít vyzkoušet jako domácí lék na nachlazení.

Které čaje tedy umí při nachlazení pomoci?

1. Čaj z černého bezu

Bez je tmavě fialová bobule pocházející z Evropy. Mnoho lidí věří, že extrakt z černého bezu vám může pomoci rychleji se zotavit z infekcí, jako je chřipka a nachlazení. Některé výzkumy toto použití černého bezu podporují.

U černého bezu bylo zjištěno, že má antivirové a antimikrobiální vlastnosti. Několik studií prokázalo, že černý bez je účinný při zkracování trvání chřipky, ale neexistují žádné konkrétní studie o použití černého bezu jako čaje k léčbě nachlazení.

2. Čaj z echinacey

Echinacea je oblíbená bylina, která pochází z rostliny zvané třapatka nachová. Existuje mnoho protichůdných výzkumů o účinku čaje z echinacey na nachlazení. Některé studie naznačují, že echinacea stimuluje imunitní aktivitu ke zkrácení bakteriálních infekcí a virů. Stejně jako zelený čaj má echinacea vysoký obsah antioxidantů.

Malá studie z roku 2000 ukázala, že pití čaje z echinacey by mohlo zkrátit dobu trvání onemocnění horních cest dýchacích, stejně jako chřipky.

3. Zelený čaj

Zelený čaj je obecně populární po celém světě pro jeho mnoho zdravotních výhod. Mnoho studií o zeleném čaji poukazuje na jeho vysoký obsah antioxidantů. Tato antioxidační aktivita pomáhá podporovat vaše tělo, když je pod útokem vnikající infekce. Vědci dospěli k závěru, že zelený čaj podporuje imunitu a také pomáhá podporovat zdravý metabolismus.

Pokud jde o zelený čaj a nachlazení, je zapotřebí více výzkumu. ZI když zelený čaj vám může dodat energii, když vaše tělo bojuje s nachlazením, nevíme dost na to, abychom mohli říci, zda zkrátí trvání vašeho nachlazení.

4. Mátový čaj

Jen pár doušků mátového čaje může pomoci, abyste se cítili o něco lépe. Mentol v listech máty peprné může mít mírný anestetický účinek na váš krk a může potlačit váš kašel (proto se máta peprná objevuje v mnoha kapkách proti kašli). Navíc ve studiích v laboratoři bylo zjištěno, že máta peprná má významné antimikrobiální a antivirové účinky. I když s jistotou nevíme, zda se tyto výsledky z laboratoří plně přenášejí na lidi, šálek mátového čaje rozhodně nemůže v době nachlazení ublížit, spíše právě naopak!

5. Heřmánkový čaj

Sušené květy heřmánku se po staletí používají k podpoře spánku – flavonoidy z rostliny mají uklidňující účinek. Vzhledem k tomu, že dobrý noční spánek je důležitou součástí vaší mise léčby z nachlazení, heřmánkový čaj je při nemoci vynikající volbou. Existují také důkazy, že čaj působí protizánětlivě, takže ho během nachlazení rozhodně popíjejte.

Sponzorováno

6. Zázvorový čaj

Zázvorový čaj je oblíbený u zpěváků na zklidnění hrdla – bioaktivní složky v něm působí protizánětlivě a mohou také inhibovat mikroorganismy, které mohou vést k infekci. A pokud vaše nemoc způsobuje i nepříjemné pocity v břiše, může vám zázvorový čaj pomoci dvojnásob – je totiž známo, že zázvor zmírňuje nevolnost. Při prvních známkách nachlazení nebo chřipky si vždy uvařte hrnec silného zázvorového čaje. Zázvor je silný antivirový a protizánětlivý prostředek. Navíc je čerstvý k dostání v každém obchodě s potravinami. Je to „chřipkobijec“.

7. Čaj z kořene lékořice

Pokud máte rádi něco sladkého a možná i chuťově netradičního, možná si pochutnáte na čaji z kořene lékořice. Kořen lékořice neboli Glycyrrhiza glabra je oblíbeným bylinným prostředkem v čínské medicíně. Obvykle se používá k léčbě gastrointestinálních problémů, jako je pálení žáhy, ale výzkum ukázal, že kořen lékořice má antimikrobiální a antivirové vlastnosti, které mohou pomoci překonat i celkem ošklivé nachlazení.

8. Čaj z citronové trávy

Citronová tráva je lehká, osvěžující citrusová bylina, která je plná všech druhů zdravotních výhod. Citronová tráva vám může pomoci udržet si zdraví díky svým protiplísňovým, antibakteriálním a antimikrobiálním vlastnostem a je také plná antioxidantů a vitamínu C.

Když jste nachlazení, do čaje si vždy přidejte med a citron, to jsou ohromně silní pomocníci při léčbě nachlazení.

Další domácí metody léčby nachlazení

Existuje spousta dalších domácích metod a prostředků, které můžete vyzkoušet, když se léčíte z nachlazení nebo bolesti v krku.

  • Dobrá hydratace je nezbytná pro vaše zdraví, a to i když zrovna nebojujete s nachlazením. Zaměřte se na 8 až 10 sklenic vody nebo jiných tekutin bez kofeinu denně, zatímco odpočíváte a zotavujete se z nachlazení.
  • Doplňky zinku mohou zkrátit dobu, po kterou jste nemocní, zvláště pokud je můžete užívat do 24 hodin od začátku vašich příznaků.
  • Volně prodejné léky, jako je paracetamol a ibuprofen, mohou pomoci snížit bolesti hlavy, bolavé klouby a příznaky horečky z nachlazení.
  • Mějte po ruce kapky proti kašli nebo pastilky do krku. Ty pomáhají, protože povzbuzují vaše ústa k tvorbě slin, které udržují vaše hrdlo vlhké a zmírňují bolest.

Jak čaj pomáhá při nachlazení?

Horký čaj může zaútočit na nachlazení hned na několika frontách: Za prvé, horký čaj může uklidnit váš krk. Ale stejně důležité je, že samotné čajové lístky obsahují komplexní spektrum chemických látek zvaných fytochemikálie. Rostlina produkuje tyto látky, aby chránila své buňky před volnými radikály, toxickými látkami, zářením a širokým spektrem mikrobů. Je to obranný systém podobný našemu imunitnímu systému. Když konzumujeme komplexní fytochemii byliny, získáme právě tyto výhody, které nám perfektně pomohou při nachlazení.

Kvalitní čaj může být uklidňujícím a léčivým nápojem, který může pomoci léčit příznaky nachlazení, posílit imunitní systém a pomůže vám hydratovat tělo, když jste nemocní. Mnoho druhů čajů má antivirové a antimikrobiální vlastnosti a mohou tak pomoci poskytnout úlevu od bolesti a vyvolat ve vás klid, pomohou vám s relaxací na gauči. Takže pokud je vám nevolno, schoulejte se s šálkem dobrého čaje na pohovku nebo do postele a užívejte si mnoho výhod dobrého čaje!

Co je lepší na nachlazení: teplý nebo studený čaj?

I když horký čaj může pomoci uklidnit bolest v krku, studený čaj má také své výhody. Některé výzkumy zjistily, že louhování čaje po delší dobu ve studené vodě může zvýšit antioxidační účinky. Nakonec, nejlepší způsob, jak pít čaj, je takový, kterému dáváte přednost a budete ho s radostí pít dlouhodobě!

Sponzorováno

A jaký čaj při nachlazení pijete vy? Napište mi vaše tipy do komentářů pod článkem.

A dále si o nachlazení u nás přečtěte

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: kapustin_igor / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva