Obsah článku
Shatavari – o co jde?
Asparagus racemosus, v sanskrtu Shatavari a česky chřest hroznovitý, je keřovitá rostlina s hlavním výskytem v Nepálu, Indii nebo na Srí Lance. V ajurvédě je tato rostlina často označována jako „královna bylin“ s přívlastkem „ta, která má sto manželů“. Má drobné lístky podobné jehličkám a když odkvetou krásné bílé kvítky, pak se objeví černo-fialové bobulky. Z rostliny se však používají hlavně kořeny, které se podobají u nás více známému ženšenu.
Shatavari je dlouhá léta hojně využívaný přírodní lék především v ajurvédě, tradiční indické medicíně. U nás je k dispozici ve formě doplňků stravy, obvykle jako pilulka nebo prášek. Shatavari prý nabízí celou řadu zdravotních výhod, ale své pojmenování údajně tahle bylinka získala především díky obsahu fytoestrogenů.
Dle ajurvédských textů posiluje ženu v místu, kde „je schopná produkovat tisíce zdravých vajíček“. Jako posilující a omlazující bylinka působí v celém širokém spektru ženského reprodukčního systému.
Účinky a benefity Shatavari
Shatavari se může pyšnit velmi zajímavými zdravotními benefity.
Reprodukční systém
Shatavari má dle ajurvédy omlazující a posilující účinky nejen na činnost ženského reprodukčního systému, ale také mužského reprodukčního systému.
U žen tedy pomáhá příznivě upravovat hormonální rovnováhu a harmonizovat funkci ženských orgánů, posiluje plodnost a podporuje tvorbu mateřského mléka. V neposlední řadě také pomáhá regulovat menstruační cyklus a přispívá ke klidnému průběhu menstruace. I v přechodném období klimakteria je dobrým pomocníkem – poskytuje duševní pohodu a optimalizuje psychický stav.
Často se používá při různých výtocích, kandidóze a neplodnosti a údajně má také příznivý vliv při onkologických nálezech a chemoterapii, kdy se používá jako posilující tonikum.
U mužů pak napomáhá potenci a blahodárně působí na jejich urologický systém. Shatavari dokáže také působit jako účinné přírodní afrodiziakum.
Shatavari a cukrovka
Shatavari slibuje dobré výsledky při léčbě diabetické nefropatie, což je typ poškození ledvin, o kterém se předpokládá, že je výsledkem částečně špatné kontroly diabetu a krevního tlaku. Ve studii z roku 2012 publikované v Indian Journal of Experimental Biology v roce 2012 testy na potkanech odhalily, že léčba Shatavari pomohla chránit před abnormálními změnami v ledvinové tkáni. Shatavari navíc významně snížila hladinu cholesterolu a cukru v krvi a snížila oxidační stres.
Shatavari a vředy
Některé předběžné studie na zvířatech naznačují, že Shatavari může pomoci léčit žaludeční vředy, což je zánětlivé onemocnění v ochranné výstelce žaludku, ke kterým dochází při rozpadu tkáně kvůli dráždivým účinkům žaludeční kyseliny. Pomáhá také při průjmu, překyselení žaludku a žaludečních a střevních potížích. Pro jeho protizánětlivé účinky se doporučuje ho používat při Crohnově chorobě a střevních zánětech neurčité příčiny.
A to není vše, ze zázračných účinků, které jsou této zázračné bylině připisovány.
Sponzorováno
Další účinky a benefity, aneb proč si Shatavari určitě pořídit
Ačkoliv pro podporu tvrzení o účincích Shatavari prozatím neexistuje dostatek studií, často je tato bylina doporučována s pozitivním vlivem na úzkost, bronchitidu, zácpu nebo naopak průjem, pálení žáhy, špatné trávení, syndrom dráždivého tračníku a jako úleva od bolesti. Pomáhá zklidnit močový systém, zejména pak při zánětech močové trubice nebo močového měchýře.
Svými komplexními účinky celkově posiluje a tonizuje organismus. Je vhodná pro osoby trpící podvýživou. Zejména v kombinaci s vhodnou stravou dokáže ovlivňovat potíže s migrénami a bolestmi hlavy. Vědecké studie posledních let také prokázaly příznivý vliv na imunitní systém. Mimo jiné pomůže s likvidací cizích buněk, včetně kvasinek, nádorových buněk a toxinů.
Kromě toho se také říká, že pravidelné užívání Shatavari zbystřuje paměť.
Existují možné nežádoucí účinky Shatavari?
Kvůli nedostatku výzkumu je toho o bezpečnosti dlouhodobého užívání Shatavari známo jen velmi málo. Vzhledem k tomu, že kořen Shatavari je v zásadě příbuzný s chřestem, měli by se mu vyhýbat jedinci s alergií na chřest. Bylo také zjištěno, že tato bylina má mírný močopudný účinek, který může ovlivnit, jak tělo metabolizuje jiné léky.
Jak už bylo výše uvedeno, předpokládá se, že Shatavari obsahuje fytoestrogeny – třídu sloučenin s účinky podobnými estrogenu. Proto by se kdokoli s poruchami a nemocemi citlivými na hormony (jako je rakovina prsu, endometrióza a děložní myomy) měl používání Shatavari raději vyhnout. Kromě toho nebyla stanovena bezpečnost doplňků u těhotných žen, kojících matek, dětí a osob se zdravotním stavem nebo těch, kteří pravidelně užívají léky.
Výběr, dávkování a užívání
Největší výběr bude určitě online, ale velmi pravděpodobně Shatavari najdete v některých obchodech s přírodními potravinami a v obchodech se specializací na přírodní doplňky stravy.
Zpracovávány jsou v podstatě všechny části tohoto divokého chřestu, od lístků až po kořeny. Při hledání a výběru vhodného produktu můžete narazit na takové přípravky, které budou označené jako extrakt z chřestu. Pamatujte však, že Shatavari se vyrábí z kořene Asparagus racemosus, který je odlišný od Asparagus officinalis, což je typ chřestu, který se běžně konzumuje jako zelenina.
Většina Shatavari se prodává ve formě prášku nebo pilulek. Ajurvéda však zná schopnosti této zázračné bylinky už více než tisíc let zejména ve formě nálevů, tonika či mletého prášku. V současné době prozatím není dostatek vědeckých informací ke stanovení denní doporučené dávky, a tak můžete najít doporučené dávky v rozmezí od 500 miligramů do 1 000 miligramů. Bezpečná a účinná dávka pro vás však může záviset na vašem věku, zdravotním stavu a dalších faktorech. Obvykle se uvádí, bez zvláštního omezení, doporučené dávkování 3 – 5 g denně. V případě dlouhodobé vyšší dávky může být vedlejším efektem nežádoucí přibývání na váze.
Je také důležité mít na paměti, že tyto doplňky nebyly dosud testovány na bezpečnost. Množství účinné látky v doplňcích také není nijak regulováno a v některých může být dokonce produkt kontaminován jinými látkami, jako jsou kovy. Proto je dobré být při výběru vhodného doplňku opatrný a vybírat certifikované produkty.
Sponzorováno
A co vy? Užíváte Shatavari? Jak vám pomáhá? Budeme moc rádi za vaše informace a komentáře pod článkem.
A dále si přečtěte
- Ochlazující a zahřívací potraviny dle Ajurvédy – které to jsou?
- Ajurvédské bylinky – kterou na co použít?
- Ajurvéda – pradávná indická filozofie, která prospívá
Zdroje článku a studie o Shatavari
- Plant profile, phytochemistry and pharmacology of Asparagus racemosus (Shatavari) Autor: Shashi Alok
- Impact of stress on female reproductive health disorders: Possible beneficial effects of shatavari (Asparagus racemosus) Autor: Ajai K Pandey
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Ajurvéda, Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články