Sponzorováno

Třezalkový olej a třezalka – má přímo magiské vlastnosti 4.87/5 (23)

Třezalkový olej a třezalkaTřezalka tečkovaná, bylinka svatého Jana, čarověník, laskavec nebo šťastný plevel, jak se lidově také nazývá, je vzácná a nenahraditelná rostlinka.

Jak třezalku poznáte?

Příroda třezalce darovala nejen exkluzivní léčivé schopnosti, ale i bohaté žluté květy. Dejte pozor, abyste si místo třezalky nenasbírali třezalku skvrnitou. Neuškodí, ale ani nepomůže, protože neobsahuje tolik účinných látek jako její příbuzný s tečkami. Najdete je na listech.

Když se na ně podíváte proti světlu, prosvítají v nich drobné dírky. Třezalka má kromě toho na průřezu kulatý stonek a ne čtverhraný, na rozdíl od příbuzného je i bohatě větvený.

Kdy třezalku sklízet?

Tradice káže sbírat třezalku za měsíční noci na Jana. Svit měsíce ji prý znásobí léčivé schopnosti a daruje moc přičarovat lásku. Pokud ji nasbírá svobodná dívka a udělá milému odvar, navždy ji bude milovat. Pokud stojíte více o praktické vlastnosti třezalky, vydejte se na louku až po uschnutí ranní rosy ve slunečný den. Čím intenzivnější slunce svítí, tím více účinných látek se v rostlině uvolní.

Vezměte si nůžky a odstříhávejte pouze horní kvetoucí část, stonky by měly být alespoň třicetimetrové. Doma je sušte v silnější vrstvě na plechu vyloženém papírem nebo z nich udělejte svazek a zavěste na šňůru. Nejvíce jim přeje stín a vzdušná místnost. Suchou třezalku skladujte v papírových krabicích.

Na co třezalku použít?

Na loukách není lepšího balzámu na pošramocené nervy. Čaj z třezalky vás zbaví deprese, úzkosti, nervozity, melancholie a stresu. Plnou čajovou lžičku zalijte dva a půl decilitry vroucí vody, nechte patnáct až dvacet minut louhovat. Mok neslaďte a pijte ho teplý po doušcích třikrát denně alespoň tři týdny. Čaj vás neuspí, protože nepůsobí jako klasické sedativum, jen vám odstraní vnitřní napětí, navodí pocit příjemné pohody až euforie.

Poděkujte červenému barvivu hypericin, které třezalka obsahuje. Bohužel, tato látka je hůře rozpustná ve vodě, lépe než v čaji se rozpustí v alkoholu. Pokud tinkturu nemůžete užívat, vysušené bylinky alespoň pořádně rozdrobte nebo nasucho umelte na prášek. Připravte si z něj klasický čaj, ale vypijte i sedlinu z rozdrobené třezalky.

Při opalování pozor!

Třezalka prospívá i při žaludečních a dvanáctníkových vředech. Utiší záněty žaludeční sliznice, křeče, průjmy a zažene potíže s játry či žlučníkem. Trávicí soustavě však lahodí i speciální bylinná směs. K třezalce přimíchejte stejný díl řepíku, heřmánku, meduňky a úročník. Jednu polévkovou lžíci zalijte třemi decilitry vroucí vody, zamíchejte a čaj nechte dvacet minut odstát. Pijte ho neslazený tři až čtyřikrát denně. Chcete ještě posílit jeho hojivé a protizánětlivé účinky? Čaj trochu povařte a déle louhujte.

Opatrně!
Když jste si naordinovali třezalkovou kúru, raději se neopalujte, zejména pokud máte světlou pokožku. Může se stát, že díky účinným látkám v třezalce vám zčervená a bude vás svědit.

Jak připravit tinkturu z třezalky!

Plně rozkvetlé rostlinky nadrobno nakrájejte, nasypte do větší zavařovací sklenice a zalijte litrem kvalitní vodky, domácí pálenky nebo konzumního lihu. Alkohol by měl sahat dva až tři centimetry nad vrstvu bylinek. Už po chvíli si všimnete, že se zbarvuje dočervena. Je to znamení, že z bylinek se uvolňuje výjimečný hypericin. Směs nechte macerovat dva týdny, denně ji promíchejte, pak přeceďte a léčivo můžete užívat. Zpočátku čtyři čajové lžičky denně. Po sedmi až čtrnácti dnech by mělo být po úzkostech a smutku. Potom dávku snižte na dvě či tři lžičky denně a vydržte několik měsíců. Tinkturu můžete připravit i ze sušené třezalky.

Třezalkový olej nejen na poranění

Nehojící se rány se zacelí po potření třezalkovým olejem. Vyrobte si ho doma ze dvou-tří hrstí drobně nakrájených čerstvých květů, které zalijete třemi decilitry slunečnicového (nebo i olivového) oleje. Směs nechte macerovat, i na slunci, a po dvou týdnech ji přeceďte, uzavřete do láhve a uložte do tmy a chladu. Olejem si potírejte i pohmožděniny, hemeroidy či popáleniny.

Příprava třezalkového oleje podrobněji

Květy a pěkné pupeny natrhané nejlépe v době slunovratu za slunečného dne, ale ne v poledne, vložíme do sklenice až po hrdlo a zalijeme olivovým olejem zpracovaným za studena – čím kvalitnější tím lépe. Osvědčilo se nechat květy chvilku odstát, aby vylezli broučci, ale nenecháváme je seschnout, aby se neztratila energie a nevyprchaly účinné látky. Květy musí být zcela ponořeny v oleji, aby nezačaly plesnivět. Voda z čerstvých květů se udadí dole v kalech. Necháme láhev stát na slunci, nejlépe na okně po dobu minimálně 6-ti týdnů. Občas láhev protřepeme a hlavně ze začátku občas zamícháme, aby se květy zbavily vody. Po nějakém čase se olej zabarví do červena. Po uplynutí doby louhování olej přecedíme přes hadřík, zbytek můžeme vylisovat. V případě potřeby necháme ještě jednou odstát a slijeme naprosto čistý olej. Během procesu výroby nepoužíváme kov. Olej se musí dále uchovávat na temném místě.

Sponzorováno

Takto připravený olej vydrží bez ztráty kvality několik let.

Na co obecně třezalku a třezalkový olej použít?

Umožňuje široké spektrum využití: na potírání zraněných míst, při výronech krve, při spáleninách a hlavně při veškerých nervových obtížích. Při revmatismu a hlavně jako masážní prostředek při bolestech v oblasti páteře. Odvar třezalky, řebříčku, trnky, přesličky, a jalovce použijeme při léčení jater.

V lékárně dostaneme třezalkové preparáty v různých formách, jako kapky a tablety. Ty se používají s velkým léčivým efektem při podráždění nervové soustavy, při depresích a při poruchách spánku. Zvlášť ženy podléhají v podzimním období melancholii a tady je na místě použít třezalku v jakékoli formě již jako prevenci. V době přechodu je tato vzácná bylina velice účinná. Slouží také pro zlepšení nálady. Nelze ale očekávat, že nastane ihned zlepšení stavu, protože jako u každé byliny je třeba pravidelnost a určitý čas užívání.

Svatojánský olej / třezalkový olej – časté dotazy

Často se ptáte na tyto dotazy, proto na ně preventivně odpovídám 🙂

Jak poznám třezalku tečkovanou?

Poznáte ji docela snadno, podívejte se na video a fotografii, ať víte, jak vypadají květy a celá rostlina. Když utrhnete kvítek a otočíte jej, zespodu má na okvětním plátku černé nebo tmavě šedé tečky, jsou malinké, ale jsou tam.

No a pokud kvítek rozemnete mezi prsty, obarví se vám prsty do červena nebo tmavě fialova. Ukazuji také ve videu. Takto máte jistotu, že jde o třezalku a můžete sbírat.

Kdy třezalku tečkovanou sbírat?

Třezalka kvete cca od června po celé léto. Často se stane, že na louce ji pokosí a ona potom v červenci a v srpnu znovu vyroste. Můžete tedy sbírat v průběhu léta kdykoli. Největší sílu má prý právě kolem svátku sv. Jana, tedy 24. června.

Ale pokud jste to nestihli, klidně si ji nasbírejte kdykoli během léta, určitě bude mít pořád dost léčivých účinků.

Sbíráme kvetoucí nať, ideálně dopoledne, kdy už oschla rosa a květy jsou suché. V den sběru by mělo být slunečno, nikdy ne po dešti.

Jaké oleje použít na svatojánský olej?

Rozhodně doporučuji za studena lisovaný olej, ideálně v BIO kvalitě. Budete si tohoto oleje dělat jen trochu, řekněme pár deci, takže by to nemělo zruinovat Vaši peněženku, i když tyto oleje jsou dražší.

Já používám slunečnicový – je to u nás pěstovaný olej, což preferuji. Ale k bylinkám používám často i olivový olej a i z něj si vždy určitou část svatojánského oleje vyrobím. Ale klidně použijte olej jiný, dle Vašeho výběru či intuice. Je fajn použít oleje, které jsou stabilní a na slunci se příliš nekazí.

Co vše svatojánský olej léčí?

Jak už jsem psala výše, je výborným pomocníkem při bolestech kloubů, svalů a šlach. Stačí rozetřít či lépe jemně namasírovat bolavé místo a nechat působit. Můžete opakovat několikrát za den a určitě se dostaví úleva. Mám osobně vyzkoušené na bolesti zad, bolavé koleno, nataženou šlachu a vždy fungoval skvěle.

Mám také dobrou zkušenost při použití na povrchová poranění, hojení odřenin, modřin a dalších nedostatků na kůži.

Dá se prý použít i při hemeroidech pro natření bolavých míst, ale osobní zkušenost nemám, takže nezaručuji, jen doporučuji.

Vozím jej také s sebou na letní akce a výlety. Krásně dokáže vyléčit pokožku spálenou od slunce, stačí jen potřít a nechat mu nějaký čas na působení, tohle mám také vyzkoušeno a můžu jen doporučit.

Třezalkový (svatojánský) olej je fotosenzitivní, nemělo by se po jeho natření chodit na sluníčko, aby nevyvolal fotosenzitivní reakci, takže pozor na to. Já s tím ale problém nemám, vyzkoušela jsem a v pohodě, ale každý reagujeme jinak, tak na to buďte opatrní, zvláště u dětí a citlivých jedinců.

Je doporučován i na akné, hojení jizev, proti striím apod., ale osobně jsem nevyzkoušela, tak pokud máte zkušenost, klidně napište do komentářů.

Jak svatojánský olej skladovat?

Doporučuji nechat působit min. 4 týdny, ale klidně i déle. Potom slít a pořádně vymačkat květy. Uchovávat nejlépe v tmavých lahvičkách. Já dávám do malých lahviček, abych mohla vozit s sebou a rozdávat.

Uchování v menších lahvičkách je i hodně praktické. Super jsou lahvičky s kapátkem či pipetou, ale nejsou nutností. Oleje mají rády tmu a spíše chladněji. Takže já uchovávám ve spíži, kde je chladno a tma. A doporučuji to i vám. Olej vydrží prý až 2 roky a zachová si své vlastnosti. Já jej spotřebovávám během roku a v létě si vždy vyrobím nový,takže vím, že min. rok vydrží určitě.

Napadá Vás ještě nějaký další dotaz? Napište mi do komentářů, rád vám odpovím.

Krásné dny a využívejte sílu bylinek 🙂

VIDEO: O třezalkovém oleji

Sponzorováno

Zdroj obrázku: cs.wikipedia.org

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    3 Komentářů u článku “Třezalkový olej a třezalka – má přímo magiské vlastnosti”

    1. František napsal:

      dobrý článek, jen na výrobu třezalkového oleje se používá lněný olej, ale jak koukám, nikdo už původní recept nezná a firmy i lidé to dělají z různých olejů. Škoda, připravují se o mnoho. Ale hlavně, že máme alespoň něco..

      • Věra napsal:

        Dobrý den, Maria Treban uvádlí lněný olej v případě, že ho chceme používat na popáleniny

      • Marta H. napsal:

        Dobrý den,chtěla jsem si objednat lněný olej na výrobu třezalkového oleje, ale jak jsem se dočetla na stránkách výrobce,, má pouze omezenou dobu použitelnosti 2 -3 měsíce. Možná je to důvod, proč se používá olej jiný.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva