Obsah článku
Existuje několik léčivých druhů Svízele. Pojďme se na ně v rychlosti podívat.
Druhy Svízele
Svízel obyčejný
Je rozšířen na polích, loukách a v křoví, kde ho rolníci ničí pesticidy. Dosahuje výšky 60 až 160 cm, má tuhé kopinaté listy, které vyrůstají v přeslenech, květy vyrůstají na dlouhých stopkách a tvoří zeleno-bílé květenství. Lodyha je slabá, poléhavá nebo popínavá, na hranách porostlá drobnými, zpět obrácenými ostny, kterými se rostlina přichytává.
Svízel syřišťový
Vyskytuje se častěji ve vyšších polohách, je vzpřímený, 30 až 40 cm vysoký, květenství je zlatožluté, medem vonící květy. Kvetoucí bylina se sbírá v červenci.
Svízel měkký
Svízel měkký má žlutobílé, drobné květy, je to medově ostře vonící rostlina, vyskytuje se na kopcích, na okrajích cest, během kvetení spíše leží, než stojí.
Všechny zmíněné druhy mají podobnou léčivou sílu. Používají se stejným způsobem.
Na Svízel se zapomíná a je to škoda
Na tyto rostliny vyskytující se ve velkém množství se v současnosti zapomíná. Ale právě dnes bychom měli svízele věnovat zvýšenou pozornost, protože se vyskytuje stále více rakoviny. I zde je třeba zdůraznit, že léčivá síla čerstvé rostliny je podstatně vyšší a při těžkých nemocech je třeba ji bezpodmínečně používat v čerstvém stavu. I v zimě lze nalézt na nezasněžených místech pod suchou trávou čerstvé výhonky svízele měkkého.
Svízel a zdraví – jak nám může pomoci?
Svízel čistí ledviny, játra, slinivku břišní a slezinu od chorobných látek. Kdo trpí na poruchy lymfatického systému, měl by denně pít čaj ze svízele. Působí i proti anémii, vodnatelnosti a píchání v boku. Tento čaj používán zvenčí velmi rychle pomáhá při všech kožních chorobách, ranách, vředech, akné. Při mytí teplým čajem se napíná povadlá pokožka. Úspěšně se používá vylisovaná šťáva, kterou natřeme nemocná místa na kůži a necháme vyschnout. V lidovém léčitelství se svízel doporučuje při epilepsii, hysterii, zadržování moči. Svízelový čaj je také vhodný na kloktání.
Svízel a štítná žláza
Jistá paní oznámila, že její zmizela nejen struma (onemocnění štítné žlázy), ale vyléčila se jí i štítná žláza.
Zkušenost čtenářky se svízelem
„S manželem máme kamarádku, kterou jsme nějaký čas neviděli. Když jsme se roku 1999 setkali, zjistila jsem, že žena má dost viditelnou strumu. Z operace měla strach. Poradila jsem jí svízel. Zapaří se a v teplém stavu se jím denně, co nejčastěji, hluboce kloktá. Roku 2000 jsme se znovu setkali a viděla jsem, že struma jí zmizela. Celá šťastná mi vyprávěla, jak její manžel často přinášel čerstvý svízel; nejprve pozorovali, že struma byla vždy menší, až zcela zmizela.“
Svízel a ledviny
Podle švýcarského léčitele kněze Künzle je svízel spolehlivým prostředkem i proti těžké nemoci ledvin nebo při hnisání ledvin, a to i tehdy, když všechny ostatní prostředky selžou. Obzvláště účinný je, když se smíchá ve stejném poměru se zlatobýlem a pitulníkem žlutým. Tehdy se účinky projeví velmi rychle. Künzle hovoří o 14 dnech. Čajová směs se jen zapaří a půl šálku se vypije nalačno 30 minut před snídaní a zbytek přes den po doušcích. Při těžké nemoci můžeme užívat čtyři šálky denně.
Sponzorováno
Kněz Künzle se ve svých spisech zmiňuje o 45-letém muži, který měl těžkou nemoc ledvin a bylo mu stále hůř. Nakonec mu museli jednu ledvinu odstranit. Druhá ledvina také hnisala a již nemohla řádně fungovat. Zde začal muž se svízelovou kúrou. Pil denně čtyři šálky zmíněné směsi svízele, zlatobýlu a pitulníku. Častěji si vypil doušek, načež se mu bolesti úplně ztratili. Taková čajová směs se používá i při degeneraci ledvin a při jiných těžkých ledvinových chorobách.
Svízel a choroby dělohy
V dřívějších dobách si ženy svízel cenily při chorobách dělohy. Tuto rostlinu kladli ženám do postele před jejich těžkou hodinou, aby měli lehčí porod. Tento zvyk se později připisoval Panně Marii. Matka Boží si touto bylinou podestýlala lůžko, odtud je i název Sláma naší milé Paní.
Svízel a rakovina
Zatímco známý rakouský botanik Richard Willfort ve své knize Zdraví z léčivých rostlin (Gesundheit durch Heilkräuter) poukazuje na to, že vyplachování svízele a pití čaje z něj je znamenitým prostředkem při léčbě rakoviny jazyka a také čerstvá šťáva smíchaná s máslem pomáhá při všech druzích rakovinových onemocnění kůže a při rakovinných nádorech, doktor Heinrich Neuthaler v Léčivých rostlinách (Kräuterbuch) zase píše o svízele toto:
„Svízel měkký se ještě i dnes doporučuje v některých krajích jako lék proti rakovině, je to však nesmysl, proti kterému je třeba ostře vystupovat.“
Je zde další zkušenost bylinkářky ze Slovenska:
„Asi před deseti lety jsem se dozvěděla, že jistý zubní lékař z Lince onemocněl rakovinou jazyka. Po operaci velmi zhubl a měl jít na ozařování do Vídně. Poradila jsem mu, aby kloktal odvarem svízele. O měsíc jsem se dozvěděla, že ozařování již není třeba a že nemocný se vždy více a více zotavuje. Zakrátko byl zdravý.“
A další zkušenost:
„O něco později jsem se dozvěděla o 28leté ženě, která také onemocněla na rakovinu jazyka. Poradili jí konzultace s lékařem v Korutanech. Ten jí přislíbil, že ji za pět let úplně vyléčí, a dal jí bylinný čaj, který mi příležitostně ukázala. Zjistila jsem, že je to svízel. Aby si ušetřila velkou sumu na cestu do Korutan a jiné výdaje, ukázala jsem jí svízel, aby si ho mohla sama nasbírat. Z této těžké nemoci se vyléčila.“
Co obsahuje svízel – účinné látky
Třísloviny, kumarin, chymosin a silice
Účinky svízele na zdraví
- Podporuje obranyschopnost
- Detoxikuje celý organismus
- Podporuje funkci štítné žlázy
- Odstraňuje migrénu
- Odstraňuje revmatické bolesti
- Odstraňuje křeče při menstruaci
- Zlepšuje spánek
- Zklidňuje nervový systém
- Odstraňuje napětí a stres
- Podporuje trávení
- Odstraňuje bolesti břicha
- Podporuje vylučování žluči
- Podporuje a pročišťuje játra a ledviny
- Má močopudný účinek
- Odstraňuje nadbytečnou vodu z těla
- Léčí kožní onemocnění a poranění
A na závěr několik receptů ze svízele
Svízelový čaj
Potřebujete: 2 lžičky sušeného svízele, 2 deci vody
Svízel zalijte vroucí vodou a nechte louhovat 13 minut. Pak čaj sceďte a teplý vypijte před jídlem. V akutních stavech ho užívejte teplý po 2 deci 2 krát za den.
Svízelový odvar – vnější použití
Potřebujete: 4 deci vody, 2 lžíce sušeného svízele, hrnec
Vložte do hrnce svízel, vodu a dejte vařit. Po sevření vařte ještě 4 minuty na mírném ohni a pak vypněte a nechte ještě ustát zakryté 5 minut, účinné látky se uvolní. Tento odvar sceďte a aplikujte na otevřené rány nebo místa s kožními onemocněními 2 krát za den.
Sponzorováno
Zdroj obrázku: woodlands.co.uk
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články