Sponzorováno

Slunečnice – jaké má využití a účinky na zdraví? 4.82/5 (17)

Jak slunečnice může prospět našemu zdraví?

Jak slunečnice může prospět našemu zdraví?

Slunečnice roční (Latinský název: Helianthus annuus) je vysoká (až 2,5 metru) jednoletá rostlina, ze které je využíváno semeno, ale i květ. Je to krásná, vznešená květina, která se otáčí za sluncem a na polích i zahradách vypadá nádherně, lahodí našemu oku a navíc z ní můžeme získat spoustu cenných látek.

Celá rostlina je drsně chlupatá, má velké široce vejčité listy. Žluté květy rostou na vrcholku a mají průměr 20–30 cm.

Už kdysi dávno byla slunečnice užívána k zevnímu léčení válečných zranění, díky jejím hojivým látkám, které velmi dobře působí při kožních obtížích.

Slunečnice je symbolem léta, krásy a inspirovala nejednoho umělce k namalování krásných obrazů, složení melodické písničky apod. Slunečnice je pro mě zkrátka taková královna naší zahrady.

Léčivé účinky slunečnice

Květ slunečnice snižuje horečku a pocení, zlepšuje trávení a také jaterní činnost.

Slunečnicová semínka (při dávkování 2–4 čajových lžiček) zvyšují ostrost vidění. Jsou často používána do pečiva, jsou oblíbenou pochoutkou lidí i zvířat.

Olej ze slunečnicových semínek má protisklerotické účinky a je vhodným přípravkem pro výrobu krémů, mastí, bylinkových olejíčků apod.

Výskyt slunečnice

Slunečnice je olejnatá rostlina, která je u nás běžně pěstovaná na polích a v zahradách. Jen zcela výjimečně zplaňuje. Naše pole a zahrádky rozzáří její žluté květy většinou v období od července (srpna) až do října.

Slunečnice není nijak náročná na pěstování. Daří se jí v hlinitopísčité půdě, která je dobře zásobena živinami a především vyžaduje sluníčko. Semena slunečnice vysévám přímo na záhon (duben, květen), ideálně minimálně 20 cm od sebe a je dobré, aby byly v závětří, aby mladé rostliny neponičil vítr. Můžete jim také udělat oporu, aby byly stabilní.

Co sbíráme a využíváme u slunečnice

Předmětem sběru slunečnice roční je především semeno. Semena jsou využívána k výrobě jedlého oleje (Oleum helianthi). Ne tak často jsou využívány i květy (Flos helianthi), což je škoda a doporučuji i květy začít naplno využívat.

Co v sobě slunečnice ukrývá

Semena obsahují cca 45 % oleje, bílkoviny, steroly, glyceridy, organické kyseliny (vinná, citrónová a chlorogenová), fosfolipidy a další látky.

Ve svých okvětních lístcích obsahuje flavonoid quercimeritrin, kumarinové glykosidy, triterpenové saponiny, karotenoidy, antokyany, třísloviny, cholin, betain, hořký helianthin a minerální látky.

Sponzorováno

Samotný slunečnicový olej je hodnotný díky tomu, že obsahuje vysoký podíl nenasycených mastných kyselin, zvláště linolenové a olejové.

Využití slunečnice pro vaše zdraví

Slunečnici můžete doma využít např. takto:

Slunečnicová tinktura

Tu připravíme z 1 dílu slunečnice na 10 dílů alkoholu a macerujeme několik týdnů. Podává se 2-4 x denně (20–40 kapek). Tinkturu můžeme využít i tak, že na 1 díl eukalyptového oleje přidáme 4 díly tinktury z květů slunečnice. Dokonale smícháme a protřepeme. Používáme proti skleróze a při podpoře vykašlávání – dávkování 3 x denně cca 20–25 kapek.

Tinktura (extrakt) z okvětních lístků slunečnice

Přípravek snižuje horečku a stimuluje jaterní činnost. Dávkování: 3x denně 20 kapek do vody či čaje. Vhodné i pro děti, těhotné a kojící matky.

Sušení slunečnicových květů

Květy (okvětní lístky) sušíme v tenké vrstvě na nebarevném papíře; poté se dají použít do čajů (čajových směsí) nebo třeba do koupelových solí apod.

Protirevmatické mazání je možné vyrobit tak, že ve chvíli, kdy začínají dozrávat semínka, tak celý úbor rozřízneme na malé kousky a zalijeme denaturovaným lékárenským lihem, který jsme naředili na koncentraci 65 %. Přidáme hrst mýdlových vloček nebo nadrobno pokrájeného mýdla a vše dobře promícháme. Vystavíme na sluníčko na 10 dní a potom přecedíme. (Množství lihu záleží na velikosti slunečnice, cca ½ litru i více). Poté můžeme mazat proti revmatu.

Slunečnicový olej je získáván ze semen květů slunečnice. Pokud používáte kvalitní olej, je možné jej využívat k výrobě domácí kosmetiky, při výrobě domácích bylinkových olejíčků, při výrobě mýdel apod.

Odvar ze slunečnice

Při kožních potížích je doporučován vynikající léčivý odvar pro obklady a vymývání ran. Stačí k tomu na malé kousky nařezat ½ lžičky květů slunečnice, vsypat je do 1 dl vody a mírně provařit (cca 5 min). Vychladlé použít při obkladech či vymývání ran.

Jedlé květy slunečnice

Slunečnici ráda používám i jako ozdobu jídel. Velmi hezky vypadají její okvětní lístky na dezertech, kaších apod.

Slunečnice a dobré rady na závěr

Pokud máte zahradu a slunečnici jste zatím nepěstovali, vyzkoušejte to. Je skutečně nenáročná a zahradu krásně ozdobí. Na podzim ji můžete v plném květu seříznout do vázy, kde vydrží až 14 dní a krásně ozdobí Vaše obydlí. Nebo těsně před plným rozvinutím ji můžete sušit do sušených podzimních vazeb.

Okvětní plátky použijete na čaj, tinkturu či na ozdobení jídel. Semínka můžete sníst nebo si z nich něco dobrého upéct a několik si jich nechat na příští rok, ať si zasejete už svoji vlastní slunečnici.

Sponzorováno

A co vy? Jak slunečnici používáte vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A co si o slunečnici ještě přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva