Obsah článku
- Sluncovka kalifornská, také známá jako kalifornský mák nebo eschscholzie, je druh kvetoucí rostliny, která se tradičně používá jako bylina k léčení některých zdravotních problémů.
- V tomto článku najdete některé z účinků, které jsou spojovány se sluncovkou kalifornskou.
- Uklidňující účinky: Sluncovka kalifornská obsahuje alkaloidy, které mají mírné uklidňující účinky a mohou pomoci při úzkosti a nespavosti.
- Léčba bolesti: Extrakt z této rostliny se používá k léčbě mírné bolesti, jako jsou bolesti hlavy a bolesti svalů.
- Protizánětlivé účinky: Některé složky sluncovky kalifornské mají protizánětlivé účinky a mohou pomoci snížit zánět v těle.
- Antioxidanty: Rostlina obsahuje antioxidanty, které pomáhají chránit tělo před volnými radikály, které mohou způsobovat škody na buněčné úrovni.
- Léčba kožních problémů: Masti a krémy s extraktem z této rostliny se používají k léčbě kožních problémů, jako jsou podráždění a ekzémy.
V tomto článku najdete více o této krásné, slunečné květině, a o nejvýznamnějších přínosech kalifornského máku pro vaše zdraví a pohodu.
Co je to Sluncovka kalifornská (kalifornský mák)
Sluncovka kalifornská (Eschscholzia californica) je nádherná oranžová květina, která patří do čeledi makovitých. Je to státní květina Kalifornie a roste přirozeně podél velké části západního pobřeží USA a také v severozápadním Mexiku.
Ve volné přírodě najdete kalifornský mák rostoucí na slunných stráních, polích a silnicích. Je asi 10 až 60 cm vysoký, s jemně řezanými modrozelenými listy, které téměř vypadají jako kopr.
Pokud nežijete tam, kde je kalifornský mák původní, můžete ho snadno přidat do své zahrady jako jednoletou nebo krátkověkou trvalku. Nejlépe se mu daří na plném slunci a daří se mu v suché, písčité a/nebo kamenité půdě.
Na rozdíl od jiných druhů máku, včetně poněkud nechvalně známého máku opiového, nemá kalifornský mák narkotický účinek a není návykový.
Celá rostlina – listy, květy, semena, kořeny – může a byla používána pro léčebné účely a hrála klíčovou roli v tradiční medicíně některých indiánských kmenů.
Kořeny se například používaly buď zevně, nebo vnitřně jako čistící prostředek a také se žvýkaly k úlevě od bolesti zubů. Květy Sluncovky kalifornské se často dávaly pod polštář, aby usnadnily spánek, nebo se z nich uvařil uklidňující čaj.
Listy se používaly nejen jako léčivý prostředek, ale také jako jarní zelenina, která se užívala jako jídlo.
Dnes málokdo ví, co všechno kalifornský mák dokáže, nebo se mylně domnívá, že má narkotické účinky jako ostatní máky. Tato rostlina však zůstává ceněnou pro mnohé, zejména bylinkáře.
Výhody Sluncovky kalifornské (kalifornský mák)
Tonikum nervového systému, které zlepšuje stres
Snad nejlepší a nejznámější použití kalifornského máku je jako tonikum nervového systému, což znamená bylinu, která působí jako uklidňující tonikum pro váš nervový systém, aby zmírnil stres, napětí a úzkost.
Ranní američtí bylinkáři a domorodí obyvatelé používali kalifornský mák k podpoře relaxace a k podpoře poruch nálady, jako je úzkost, deprese a vyčerpání.
Kalifornský mák je obzvláště pozoruhodný, protože je považován za dostatečně jemný, aby byl bezpečný pro děti. Kdysi se dokonce používal jako pomoc při nočním pomočování, které bylo spojeno s noční úzkostí.
Chcete-li jej užívat proti stresu nebo napětí, můžete použít čerstvé nebo sušené listy kalifornského máku k přípravě čaje nebo si vzít extrakt z kalifornského máku. Dobře se také kombinuje s dalšími uklidňujícími bylinami, jako je meduňka nebo heřmánek.
Sponzorováno
Podporuje relaxaci a spánek
Kalifornský mák může být díky svým uklidňujícím účinkům velmi účinný při podpoře spánku, zvláště když se používá při nespavosti způsobené stresem, úzkostí nebo obecně negativní nervovou energií.
O kalifornském máku není mnoho moderního výzkumu, ale bylo učiněno dost, aby se zjistilo, že v rostlině je přítomna sada rostlinných sloučenin známých jako alkaloidy. Předpokládá se, že tyto alkaloidy reagují s GABA receptory ve vašem mozku a vytvářejí sedativní účinek, díky kterému se cítíte ospalí. (studie na toto téma zde)
Sluncovku kalifornskou (kalifornský mák) můžete užívat samotnou na podporu spánku nebo s jinými bylinkami pro posílení jeho účinků. Například jsem viděl kombinovat mučenku, heřmánek a další jemné bylinky s kalifornským mákem.
Pomáhá zlepšit určité typy bolesti
Stejně jako ostatní máky je další z výhod kalifornského máku úleva od bolesti. Tradičně se kořen používal speciálně na bolesti zubů a celá rostlina na bolesti související s nervy, bolesti hlavy, menstruační křeče, artritidu a další.
Jak již bylo zmíněno dříve, kalifornský mák je zvláště prospěšná bylina pro úlevu od bolesti (a pro další použití), protože nemá narkotický účinek a není návykový.
Může být použit jak vnitřně jako čaj nebo tinktura, tak zevně jako pleťová voda, vyluhovaný olej nebo mazání na vtírání na bolavé svaly a nervy.
Antispasmodický účinek
Byliny s antispasmodickým účinkem pomáhají zklidnit a uvolnit svalové křeče. Mohou být použity pro širokou škálu problémů, ale kalifornský mák je zvláště prospěšný pro střevní problémy a menstruační křeče.
Může také pomoci při tenzních bolestech hlavy a křečovitém kašli a je nejúčinnější, když se používá pro jakýkoli stav, který souvisí se stresem (například astmatické záchvaty nebo bolesti hlavy vyvolané stresem).
V tomto případě je kalifornský mák obvykle nejúčinnější, když se užívá vnitřně a je bezpečný pro děti i dospělé.
Čistící prostředek na rány
Posledním způsobem, jak získat výhody kalifornského máku, je jeho lokální použití jako mycí prostředek, tinktura, mast atd.
U některých indiánských kmenů se kořen a/nebo celá rostlina běžně používaly jako infuze nebo šťáva k čištění ran a jiných kožních problémů. Bylinu lze také vyluhovat v oleji a proměnit v mazání na bolavé svaly.
Zajímavé je, že se u indiánů kořen nasekal a proměnil se na takový obklad, který se čerstvý přikládal na určité typy zranění.
Jak se sluncovka kalifornská (kalifornský mák) používá?
Jak jste již pravděpodobně uhodli, existuje několik způsobů, jak můžete použít kalifornský mák ve vaší domácnosti.
Jednou z nejjednodušších možností je použít 2-3 čajové lžičky sušených nadzemních částí k přípravě nálevu louhováním byliny v horké vodě po dobu 15-20 minut. Nálev bude na hořký, takže pro lepší chuť můžete použít sladidlo dle vlastního výběru nebo jiné bylinky, jako je meduňka.
Druhou možností je vzít si kalifornský mák jako tinkturu. Extrakt si můžete koupit nebo si vyrobit vlastní buď pomocí alkoholu, jablečného octa nebo glycerinu.
Pokud máte zkušenosti s výrobou bylinných přípravků, další alternativou je vylisovat bylinku do oleje a použít ji k výrobě lokální masti, pleťové vody atd.
Samozřejmě, pokud zkusíte pěstovat tuto květinu na své zahradě nebo žijete tam, kde roste ve volné přírodě, můžete ji sbírat čerstvou k jídlu v salátech nebo k výrobě vlastních léků!
Bezpečnost
Celkově je kalifornský mák považován za bezpečný pro použití dospělými i dětmi.
Je však kontraindikován během těhotenství a dále je vhodné se ho vyvarovat při kojení. (Jedním z jeho použití je zastavit sekreci mléka, což znamená, že může narušit laktaci.)
Ačkoli to není narkotikum sám o sobě, existuje určitý potenciál pro kalifornský mák interagovat s narkotiky a jinými léky.
Závěrečná myšlenka
Některé z nejlepších bylinek, které můžete použít, jsou ty, které máte na dosah ruky. Kalifornský mák je toho dokonalým příkladem, roste divoce v západní Severní Americe a snadno se pěstuje i na domácí zahradě.
Tuto květinu si můžete užít pro její krásu a také ji využít k úlevě od stresu, relaxaci a mnoho dalšího.
Sponzorováno
Je důležité si uvědomit, že sluncovka kalifornská není lékem, a před použitím této rostliny k léčbě zdravotních problémů byste měli konzultovat se svým lékařem. Rostlina také může mít nežádoucí účinky a interagovat s některými léky, proto je důležité dodržovat doporučené dávkování a upozornit svého lékaře na používání této rostliny.
Studie a zdroje článku
- Modulatory Effects of Eschscholzia californica Alkaloids on Recombinant GABAA Receptors Autoři: Milan Fedurco, Jana Gregorová, Kristýna Šebrlová
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články