Obsah článku
Schizandra je v čínské medicíně mimořádně ceněná a má široké spektrum uplatnění. Využívá se při fyzických i psychických problémech, ale i jako zkrášlovací prostředek. Podle Číňanů je tato rostlina schopna uklidnit srdce a utišit ducha.
Schizandra je používána v tradiční čínské medicíně již více než 2000 let. I přes tuto dlouhou historii je na evropském trhu relativně neznámá. A je to škoda. Nabízí totiž super benefity pro naše fyzické i psychické zdraví.
Schizandra podporuje zdraví srdce, bojuje proti zánětu a únavě
Východní medicína využívá rostlinu stovky let. Několik zdravotní účinky byly i vědecky potvrzeno, mnohé teprve čekají na ověření. Přesto se Schizandra jeví jako bojovnice proti kardiovaskulárním problémům, protože posiluje cévy a celkově zlepšuje krevní oběh. Díky obsahu specifických látek rostlina disponuje protizánětlivými účinky, tím pádem je schopna zabránit vzniku často se vyskytujících chronických onemocnění.
Osoby bez zdravotních potíží se po užívání Schizandry cítí lépe a pocítili i mnoho dalších pozitiv, například:
- obsahuje schizandrin, který napomáhá posilovat imunitní systém, působí povzbudivě na nervový systém, napomáhá trávení a působí tonizačně na játra, plíce a ledviny
- přispívá ke stimulaci srdečního a cévního systému, má povzbuzující účinky, protože pomáhá zvyšovat odolnost těla vůči stresu a námaze
- podporuje dýchání, podpůrně ovlivňuje krevní tlak a zrak
- schizandra patří mezi silné přírodní antioxidanty, a tak přispívá k ochraně těla před zplodinami organismu a vnitřními toxiny tím, že napomáhá okysličování krve
- s úspěchem se používá na podporu přirozené detoxikace
- může se používat i na posílení obranyschopnosti těla jako obecně bezpečné a netoxické tonikum
- má účinky na zvyšování produkce žluče, napomáhá trávení tučné potravy a proto bývá často součástí směsí na zbavování těla tuku
Trápí vás stres či deprese? Schizandra pomůže
Schizandra se podílí na posílení obranyschopnosti těla vůči stresu, který je příčinou velké části zdravotních problémů. Pomáhá při depresi, podrážděnosti i problémech s nespavostí. Zároveň zvyšuje celkovou výkonnost. Tyto účinky jsou v protikladu, ale zároveň dosvědčují, že rostlina má „vyrovnávací“ účinek na organismus. Dokonce se podílí na zvýšení libida.
Sponzorováno
Význam Klanoprašky pro naši mysl
Schizandra nabízí také benefity pro naši mysl. Několik studiích bylo ukázáno, že extrakt ze Schizandry zlepšuje koncentraci, koordinaci a vytrvalost. Pomáhá předcházet psychické únavě a zvyšuje přesnost i kvalitu práce. V různých klinických studiích s lékaři, studenty, vojáky a dalšími skupinami Schizandra prokázala vynikající výsledky co se týče zlepšení bystrosti mysli.
TIP: Znáte zázračné ovoce Jujube?
Jak léčivé vlastnosti Klanoprašky využít?
Aktuálně je možné pořídit si i živou rostlinku a pěstovat ji ve vlastní zahradě. Bude vás těšit léčivými zářivě červenými plody, které mají podle Číňanů pět chutí – kyselou, sladkou, hořkou, slanou a štiplavou. Pokud nemáte možnost pěstovat tuto bylinu, na trhu je k dispozici ve formě kapslí, tablet nebo tinktury.
Pokud potřebujete zlepšit svůj zdravotní stav a máte k dispozici sušené plody Schizandry, žvýkejte denně asi 5 gramů po dobu 3 měsíců. Na přípravu čaje, který zvyšuje libido, použijte 5 gramů sušených plodů, které je třeba den předem namočit do vody. Ráno si připravte čaj s 250 ml vody, který se vaří až 15 minut.
Obsah léčivých látek je v rostlině opravdu bohatý!
Rostlina je bohatá na vitaminy A, C, E a skupiny B. Z minerálů jsou zastoupeny zejména železo, hořčík a vápník. Léčivé vlastnosti zvyšuje obsah stopových prvků – fosforu a selenu. Součástí jsou také prospěšné mastné kysliny a lignany.
V semeni se nacházejí volné mastné kyseliny, vitaminy C, E a betakaroten. Ve slupce plodu (oplodí) jsou organické kyseliny, např. citrónová, jablečná, vinná, flavonoidy a sacharidy.
Kontraindikace – kdy raději ne?
Sponzorováno
I v případě užívání preparátů z této rostliny se mohou objevit kontraindikace. Nedoporučuje se těhotným ženám. V některých případech může způsobit zažívací potíže, například pálení žáhy.
Co si o ní ještě přečíst?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé ovoce
Přečtěte si také naše další články