Obsah článku
Historie šafránu
Záznamy o jeho léčivé síle uchovávaly v starobylých chrámech i ve starém Egyptě, Babylonii, Sýrii, Palestině a Indii. I když tyto informace měly sloužit pro další generace, často se utajovaly. Jistý stupeň utajení slíbili i učedníci nejslavnějšího lékaře Hippokrata. Neznámo však proč.
Jeden z takových záznamů se našel i v starověkém Egyptě v roce 1872. Jde o Ebers papyrus ze 16. století, který je vlastně sbírkou receptů. Šafrán se zde vzpomíná jako lék na ženské a oční choroby. Píše se o něm jako o severské horské rostlině, jako o „krvi boha Setha“ – egyptského boha války a „krve boha Arese“ – řeckého boha války. Užívání šafránu mělo údajně vzpružit bojovníky a dodat jim sílu potřebnou pro vítězství v těžkých bojích. Šafrán měl prý moc rozproudit v těle krev a zachovat jej tak v největší síle. Zda se vítězné boje odehrály zásluhou šafránu nevíme, jisté však je, že mnozí tehdejší léčitelé ho opravdu hojně využívali a dosahovali s nim pozoruhodné výsledky.
Účinky šafránu na zdraví
Prospěšné účinky měl zejména na dýchací, zažívací a smyslové orgány. Šafrán působí biochemickými vlivy na tyto orgány a pomáhá v těle rozproudit krevní oběh. Muži ho užívali při neplodnosti, a co je zajímavé, ženy se jím chránily před nechtěným těhotenstvím. Příznivě působil i při ateroskleróze, srdeční slabosti, menstruačních potížích, poruchách prostaty, bolesti hlavy a neschopnosti vyjádřit své city. Obecně se šafrán považoval za zázračný elixír a životabudič, který měl nemocnému a slabému navrátit ztracenou sílu a zásobit ho energií.
Zda byl šafrán opravdu takovým zázrakem, o tom si můžeme utvořit vlastní názor, pravdou však je, že šafrán opravdu podporuje smysly a uvolňuje napětí. Má uklidňující, relaxační, ale i povzbuzující účinky. Šafránový balzám utišuje bolesti, působí při depresi a napravuje různé tělesné poruchy. Osvědčil se při celkové vyčerpanosti organismu. V současné medicíně se potvrdilo jeho příznivé působení při menstruačních bolestech a křečích, při potížích se zažíváním, na srdce a prokrvení vnitřních orgánů. Nedávno se snažili vědci dokázat jeho pozitivní účinek při léčbě tumorů, ale údajně žádná oficiální studia neexistuje.
Do voňavek i pro malování na tělo
Kromě léčitelství se šafrán používal i jinak. V dávných dobách si jím během magických obřadů malovali tělo, později i vlasy a prsty na nohou. Ženy si jím zase malovaly oční víčka. Velmi žádané a přepychové byly voňavky ze šafránu.
Nejdražší koření
Snad nejznámější je šafrán jako koření k dochucování jídel. V Egyptě se šafránem dochucovalo i pivo, dnes tyto praktiky používají například v Anglii. Tradičním pečivem byly například šafránové preclíky, kdysi světoznámé.
Koření tvoří blizny květů. Jejich sběr je náročná ruční práce, neboť na 1 kg suchého koření je třeba až do 100 000 blizen. To vysvětluje vysokou cenu šafránu. Ještě dražší je však šafránový olej, používaný nejen v kuchyni, ale i jako masážní prostředek.
Pravý šafrán je sytě červený, křehký a velmi lehký. Je bohatý na vitamin B2 – riboflavin. Pokud by vám nabízeli šafrán za výhodnou cenu, zřejmě nepůjde o pravý šafrán, nebo jej prodávající nasbírali na černo a chtějí z toho vytěžit. Šafrán je u nás zákonem chráněný a při dopadení s ním by vás neminula mastná pokuta. Jako koření má charakteristickou vytrvalé aroma a pronikavou hořkou, ale vysoce aromatickou chuť. Hodí se do každé omáčky či polévky. Šafrán a jídla, které ho obsahují určitě nesmí chybět na žádné významné hostině a recepci.
Sponzorováno
Pozor: Může působit i jako jed
Ve vyšších dávkách je však šafrán toxický, jeho vdechování během spánku může dokonce způsobit smrt. Méně nebezpečná je otrava šafránem, neboť se v žaludku rozloží. Ale a kdo to přežene s alkoholem, toho může šafrán zachránit – neutralizuje totiž jeho účinky.
Ušetřete za léky za depresi
Přírodní medicína má zelenou. Tedy v boji proti depresi červenou. Posledních osm let íránští vědci s radostí zkoumají, jak tradiční perské koření vliv na náladu. Odstartovala to malá studie na teheránské univerzitě. Prokázala, že šafrán dokáže při mírné až střední silné depresi v podstatě totéž, co inhibitory zpětného vychytávání serotoninu.
Při denní dávce třicet miligramů a alespoň měsíci užívání se koření vyrovnalo i starším užíváním tricyklických antidepresiv. Zatím bez zjištěných vedlejších účinků, ale zato s pozitivním vlivem na léčbu přes čtyř desítek chorob včetně rakoviny.
Přečtěte si celý článek o tom jak šafrán pomáhá při depresi.
Osm tisíc za kilogram
Radost, kterou vám šafrán vrátí do všedních dnů, však není ani trochu levná. Na světových trzích se cena za gram pohybuje kolem osmi korun. Koření se získává výsostně ručním sběrem, přičemž jeden květ má jen tři šafránové tyčinky. Šafránovou velmocí je Írán. Ročně vyprodukuje asi dvě stě tun koření, ale té nejvyšší možné kvality. Vyveze se ani ne polovina. Zbytek světové potřeby uspokojí Španělsko, Francie a po špetce přidají i ostatní země Středomoří.
Pozor na falešný šafrán
V našich končinách vidět na jaře na loukách a v horských oblastech šafrán jarní. Tomu pravému je sice botanicky příbuzný, ale nemá praktické využití, slouží jako okrasná rostlina. Pokud byste si tedy chtěli sami vyrobit koření, museli byste zajet do jiných zemí.
Za evropský ráj šafránu se považuje oblast La Manche ve Španělsku. Španělsko je vůbec druhým největším producentem koření na světě. Jak již bylo řečeno, na prvním místě je Írán. Rostlina se pěstuje také ve Francii, ve Švýcarsku, v Afghánistánu či v Indii a ročně se vyprodukuje zhruba padesát tisíc kilogramů tohoto koření.
Od dob, jak se začalo se šafránem obchodovat, objevovaly se na trhu jeho falešné verze. V minulosti těch, kteří chtěli zbohatnout na jeho imitacích, přísně trestali. Přesto, že jsme o pár století či tisíciletí dále, ještě i dnes se můžeme setkat s nepravým šafránem. První signál, který vám napoví, zda jde o pravé koření, nebo padělek, je jeho cena. Imitace je podstatně levnější a spekulanti ji nabízejí obvykle za polovinu. Falešný šafrán se prodává v umletém stavu na bleších trzích v jižních a arabských zemích, kde ho kupují hlavně turisté. Pokud člověk neví, jak vypadá pravý šafránový prášek, snadno si ho splete například s příměsí kurkumy. Jde o žluté indické koření, které se rovněž používá pro přípravu jídel. Skutečného krále koření je proto lepší kupovat v nepomleté stavu. Pravý šafrán je sytě červený, křehký a velmi lehký. A samozřejmě, musí pronikavě vonět.
Udělejte si šafránový čaj
Šafránový čaj je velmi příjemný nápoj. Nejen, že je velmi zdravý, ale i chutný a osvěžující. Dříve byl šafránový čaj milován Egypťany, Římany i Řeky pro použití v lidové medicíně.
Šafrán je část květu, která zachycuje pyl, je to jasně červená část rostliny, která se pečlivě sbírá. Později se v mnoha klinických studiích prokázalo, jeho všestranné využití. Pokud preferujete sladší chuť, můžete přidat cukr nebo med.
Jaké jsou výhody šafránového čaje?
Sponzorováno
Pití šafránového čaje každý den může mít pozitivní vliv na vaše celkové zdraví. Šafrán jako koření můžete nalézt v mnoha různých potravinách a bylinných doplňcích. Můžete ho užít s horkou vodou, i když většina lidí upřednostňuje užití šafránového čaje v nálevových sáčcích.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví, Stres
Přečtěte si také naše další články