Sponzorováno

Řeřicha a zdraví – na bolest břicha i super trávení 4.82/5 (11)

Řeřicha je chutná i zdravá

Řeřicha je chutná i zdravá

Řeřicha je velmi nenáročná rostlinka. Jak vypadá? Představte si malé zelené lístečky, které slouží spíše jako dekorace na talíři při obložených mísách. Když se však zakousnete, má štiplavou chuť. Obsahuje toho požehnaně, od vitamínů, přes minerály a stopové prvky. Patří k nim draslík, železo, vápník. Vitamíny jako C, E, thiamin, i betakaroten. Zbavuje nás toxinů. Doporučuje se při revmatismu nebo artritidě.
Máte zánět močového měchýře? Bolí vás břicho, ledviny, máte pošramocené trávení? Použijte řeřichu jako jarní detox. Výborně pročišťuje naši krev. Pomáhá i při chronické únavě, proto je dobré ji konzumovat hlavně ve vyčerpávajícím období. Nebo Zkuste i další bylinky na zánět močového měchýře.

Řeřicha je to nejlepší, pokud máte vysoký krevní tlak, obáváte se rakoviny, trápí vás imunitní systém. Konzumuje se výhradně v syrovém stavu. Je ideální na dochucení salátů, pomazánek nebo omáček.

Řeřicha je zdravá!

Vzpomněli jste si? Určitě všichni dobře znáte tu drobnou a pikantní rostlinku, která připomíná chutí ředkvičku. Nejčastěji se pěstuje doma koncem zimy a v jarním období, kdy je třeba organismus dobít vitamíny a minerály, zvítězit nad zimními onemocněními, pročistit krev a zbavit tělo škodlivin.
Obsahuje živé enzymy, chlorofyl, vitaminy A, B, C, E, B1, K, karoten, z minerálních látek je to draslík, vápník, měď, železo, hořčík, jód, fosfor, hořčík, chrom …

Malá ale účinná řeřicha je nápomocná při několika zdravotních neduhů. Jsou to například:

  • pomáhá při chudokrevnosti, odstraňuje pocit únavy, pročišťuje krev, zbavuje tělo toxinů a podporuje imunitu
  • stimuluje činnost jater, slinivky a žlučníku
  • lístečky obsahují chrom, který reguluje pocit nasycení
  • příznivě působí na látkovou přeměnu, proto je součástí jarních bylinných kúr, podporuje trávení
  • odstraňuje pocit únavy, zvyšuje vitalitu
  • má příznivý vliv na pokožku, působí na nečistou pleť a hnisavé vřídky
  • preventivně působí proti rakovině
  • žvýkání řeřichy posiluje dásně a pomáhá zamezovat jejich krvácení

Vítě, že: Zbytečně se neříká, že všeho moc škodí, v tomto případě je denní dávka pro dospělou jedna polévková lžíce.

Sponzorováno

TIP: Přečtěte si další benefity řeřichy

Řeřichu jen syrovou!

Řeřicha se konzumuje výhradně v naturálním syrovém stavu. Přidává se především do čerstvých salátů, dekorativní využití má při zdobení obložených chlebíčků, je vhodná do bramborových salátů, tvarohových a vajíčkových pomazánek, bylinkových omáček, polévek, k masům připravovaným na rožni, k tučnějším pokrmům a také na ryby.

Zdravou a velmi preferovanou pochoutkou je pečivo namazané s máslem, sýrem nebo jinou pomazánkou a zasypané čerstvě nastříhanou řeřichou.

Příprava domácí zelené zahrádky – pěstování řeřichy

Semena řeřichy zalijte v čisté nádobě na přibližně 4 – 6 hodin vlažnou převařenou vodou. Vodu následně slijte, semena propláchněte, nádobu zakryjte gázou, obvazujte a umístěte na stinné místo. Pěstuje se jednoduše na gáze, vatě, papírové vatě nebo v květináči na okně. Řeřichu stříhejte, když doroste do výšky 1,5 až 3 centimetry.

Naše doporučení – jezte řeřichu

Řeřicha příznivě ovlivňuje látkovou přeměnu, proto je součástí jarních bylinných kúr. Malé lístečky obsahují hodně chromu, který mimo jiné reguluje i náš pocit nasycení. Při pravidelném pojídání řeřichy nemáme tak silný pocit hladu.

Je to hodnotná bylinka i pro ty, kteří jsou často vystresovaní nebo vyčerpání. Obnovuje živiny, produkuje železo při anémii a současně podporuje imunitu a zvyšuje vitalitu. Podporuje dobré trávení, pomáhá při chudokrevnosti, odstraňuje pocit únavy. Výborně pročišťuje krev a zbavuje tělo toxinů. Stimuluje činnost jater, slinivky a žlučníku. Žvýkání syrové řeřichy posiluje dásně a pomáhá zamezovat jejich krvácení. Díky vysokému obsahu vitaminu E zvyšuje plodnost, sexuální energii, podněcuje menstruaci a zlepšuje laktaci. Při vnějším použití je vhodná na nečistou pleť a hnisavé vřídky. Při bolesti zubů se dá používat jako ústní voda.

TIP: Podívejte se, které další bylinky jsou na zažívání super

VIDEO: Jak roste řeřicha

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva