Sponzorováno

Řepík lékařský a jeho účinky – na rány či opruzeniny i na zažívání 4.86/5 (14)

  • Řepík lékařský (latinsky Symphytum officinale) je rostlina, která má mnoho zdravotních výhod.
  • Podpora hojení ran: Řepík lékařský obsahuje látky, které podporují hojení tkání. Proto je často používán jako přírodní lék na poranění kůže.
  • Protizánětlivé účinky: řepík obsahuje látky, které mají protizánětlivé účinky. Může tedy pomoci snížit záněty v těle.
  • Analgetické účinky: Řepík lékařský může pomoci zmírnit bolest v kloubech a svalech.
  • Podpora trávení: Rostlina obsahuje látky, které podporují trávení a mohou pomoci snížit nadýmání.
  • Posílení imunitního systému: Řepík lékařský obsahuje vitamíny a minerály, které mohou posílit imunitní systém a pomoci tělu bojovat proti infekcím.
  • Je však důležité si uvědomit, že řepík lékařský obsahuje i látky, které mohou být toxické, zejména pro játra. Proto by měl být používán pouze pod dohledem odborníka a v případě potřeby krátkodobě a v malých dávkách.

Alantoin v řepíku lékařském podporuje hojení kůže. Proto se používá k léčbě ran, popálenin, podráždění kůže a ekzémů.

Alantoin v řepíku lékařském podporuje hojení kůže. Proto se používá k léčbě ran, popálenin, podráždění kůže a ekzémů.

Řepík lékařský je léčivá bylina, která se používá již od starověku. Kdysi to byla velmi oblíbená domácí bylina v Británii a Evropě a dodnes ji používá mnoho moderních bylinkářů.

Kromě toho, že má řepík lékařský mocné léčivé vlastnosti, byl v minulosti také považován za magickou rostlinu, dokonce se mu přezdívalo „vílí hůlka“.

V tomto článku najdete více o této krásné, vytrvalé bylině, a o hlavních přínosech řepíku pro vaše zdraví.

Představme si Řepík lékařský

Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) je rostlina, která patří do čeledi růžovitých. Roste přirozeně jako trvalka v mírných oblastech severní polokoule, konkrétně v Evropě, Asii a Africe. (Blízce příbuzné druhy rostou také v Severní Americe.)

Řepík má zelené, pilovité listy, které jsou pokryté měkkými chloupky a kvete vysokými klasy jasně žlutých květů.

Nadzemní části řepíku (listy a květy) se po staletí používají v lékařství, zejména ve Velké Británii. Celou rostlinu lze dokonce také použít k obarvení látky nebo vlny na žluto a odstín se mění podle toho, kdy je rostlina sklizena.

Dokonce i starověcí řečtí lékaři oceňovali tuto obyčejnou bylinu, přičemž Plinius starší (autor nejvýznamnější přírodovědné encyklopedie starého Říma, Naturalis historia, dokončena roku 77, která měla 37 svazků) nazval řepík „bylinou suverénní moci“.

Výhody a účinky Řepíku lékařského

Řepík je super na hojení ran i při těžké menstruaci

Řepík, kterému se kdysi přezdívalo „bylina střelných ran“, má schopnost napomáhat koagulaci krve a lze ji použít ke snížení krvácení vně i uvnitř těla. V řadě evropských zemí se také dříve věřilo, že řepík lékařský je neocenitelným lékem na střelné rány způsobené mušketami.

Z tohoto důvodu byl řepík používán ve středověku k léčbě zranění na bojištích a Anglosasy na hadí uštknutí. Už se sice tímto způsobem nepoužívá, ale bylinkáři po celém světě ho stále považují za užitečný na drobné oděrky a rány, zánětlivé kožní problémy, výrony a modřin.

Vnitřně může být řepík použit jako pomoc při těžkých menstruačních cyklech a dalších stavech, které zahrnují krvácení. K tomuto účelu se obvykle užívá jako čaj nebo odvar.

Zajímavost: Řepík lékařský prý také dokáže odvrátit útoky čarodějnic, slouží k ochraně před jejich mocí, před temnými silami a k zahánění duchů.

Pomoc při zažívání

Řepík obsahuje hořké sloučeniny, které z něj dělají vynikající bylinu pro trávení. Stejně jako jiné hořké byliny pomáhá stimulovat produkci žluči a trávicích enzymů, které pomáhají vašemu tělu trávit a extrahovat živiny z potravy efektivněji.

Kromě toho vysoký obsah taninů v řepíku mu dodává stahující vlastnosti, které tonizují tkáně ve vašem trávicím traktu a mohou pomoci zmírnit mírný průjem. Sloučeniny v řepíku také zklidňují zánět, takže je užitečný při řadě trávicích potíží.

Řepík lékařský podporuje játra a žlučník

Váš trávicí systém, játra a žlučník jsou vzájemně propojeny, a proto má řepík výhody pro podporu všech tří.

Abyste měli rychlý přehled, vaše játra produkují žluč, kterou vaše tělo potřebuje k trávení tuků a dalších potravin. Část této žluči je uložena ve vašem žlučníku jako „hotová zásoba“, která se podle potřeby uvolňuje do tenkého střeva.

Sponzorováno

Hořká povaha řepíku podporuje správnou produkci a tok žluči, což pomáhá správně fungovat vašim játrům, žlučníku a trávení. V Německu se řepík dokonce používal k léčbě žlučových kamenů a jaterní cirhózy.

Řepík obsahuje antioxidanty podporující detoxikaci

Řepík podporuje přirozené čištění těla hned několika způsoby.

Začněme tím, že váš trávicí trakt a játra jsou hlavními částmi detoxikačního systému vašeho těla, takže jejich správné fungování zajišťuje, že toxiny jsou odbourávány a účinně odváděny z vašeho těla. Kromě toho má řepík močopudné vlastnosti, což znamená, že pěkně pomáhá vyplavovat odpad z vašich ledvin stimulací močení.

Aby detoxikace ještě více pomohla, je řepík bohatý na antioxidanty, jako je apigenin, kaempferol a další flavonoidy. Tyto antioxidanty, dle studií, pomáhají „vyčistit“ toxiny z buněk a také uklidnit zánět.

Zlepšuje respirační problémy a bolesti v krku

Řepík se v minulosti používal pro určité typy respiračních problémů, zejména stavů týkajících se horních cest dýchacích. V podstatě pomáhá tonizovat tkáně v dýchacím systému a jeho svíravost může ředit nebo vysušovat hlen.

Pro svou protizánětlivou povahu můžete řepík použít také jako čaj nebo kloktadlo při bolestech v krku. Stále ho dokonce používají umělci a řečníci i dnes, aby uvolnili hrdlo a zmírnili podráždění před vystoupením. Opravdu super.

Další potenciální výhody řepíku lékařského

Název řepík pochází z řeckého slova argemone, které se volně překládá jako „to, co léčí oči“ a hovoří o tom, jak se řepík v minulosti používal při očních problémech. Ačkoli se dnes tímto způsobem často nepoužívá, někteří bylinkáři pomocí něj stále vymývají oči, když svědí nebo pálí.

Podle starého anglického folklóru se řepík také kdysi používal k podpoře spánku. Řepík se jednoduše umístí pod hlavu člověka.

A několik studií ukázalo, že řepík má antidiabetické účinky a může pomoci vyrovnat hladinu cukru v krvi a pomoci se sekrecí inzulínu v těle.

Zajímavostí je, že tradiční lidové léčitelství doporučovalo řepík jako lék i na mužskou impotenci. To však pouze tehdy, když bude svařený v mléce. Při vaření v pivu má mít ale opačný efekt.

Jak používat řepík?

Nejčastěji se řepík užívá jako čaj nebo tinktura.

Chcete-li z ní připravit čaj, jednoduše vložte 1-2 čajové lžičky sušeného řepíku do hrnku nebo žáruvzdorné nádoby a zalijte 250-300ml vody. Před scezením a pitím nechte 10-15 minut louhovat.

Chcete-li použít řepík k mytí pokožky, uvařte si silnější čaj s 5–6 čajovými lžičkami byliny a 1–2 šálky vody. Čaj lze nastříkat nebo nanést hadříkem na postiženou oblast kůže.

Příprava nálevu ž řepíku lékařského
1 čajovou lžičku řepíkové nati přelijeme 250 ml vařící vody a po 15minutovém louhování scedíme a popíjíme. Lze vypít až tři šálky denně do ustoupení problémů.

Mějte na paměti, že řepík má hořkou chuť, takže možná budete chtít použít sladidlo, jako je med, pokud ho užíváte jako čaj. Do směsi můžete přidat i další příjemnější bylinky, jako je meduňka.

Pro detoxikaci řepík dobře funguje s dalšími čistícími bylinami, jako je kořen pampelišky.

Na co si dávat pozor

Řepík je velmi bezpečná bylina a většina lidí ji může volně a v pohodě užívat.

Obsahuje však velké množství tříslovin, které mohou způsobit mírné zažívací potíže, pokud jsou užívány ve velkém množství příliš dlouho.

Nemá žádné známé účinky, když se užívá během těhotenství nebo kojení, ale před konzumací byste se měli poradit s kvalifikovaným bylinkářem, abyste si byli jisti, že je pro vás to pravé.

Řepík je sice jemná bylina, ale může pomoci s mnoha běžnými onemocněními, jako je špatné trávení nebo bolest v krku.

Řepík lékařský má protizánětlivé účinky, které mohou pomoci snížit bolest a otoky v těle. Proto se používá k léčbě artritidy, zánětů kloubů a podobných onemocnění.

Sponzorováno

Vyzkoušejte tuto bylinku a zjistěte, proč se používá už po celá staletí!

A dále si o řepíku přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva