Sponzorováno

Proskurník lékařský (Ibišek) a zdraví – skvělý na odhleňování a dýchací problémy 4.88/5 (8)

Proskurník prospívá při chorobách dýchacích i močového ústrojí, při kataru žaludku a střev.

Proskurník prospívá při chorobách dýchacích i močového ústrojí, při kataru žaludku a střev.

Když tato vysoká, statná rostlina rozkvete, hned zkrášlí každou zahrádku. I když se původně pěstovala pouze k léčebným účelům, dnes se často vysazuje jako okrasná rostlina. Ve volné přírodě téměř neroste, proto si ji musíme vypěstovat, nejlépe ze semena.

Pro léčebné cíle se využívá celá rostlina – listy, květy i kořen, který je nejúčinnější. Květy a listy sbíráme, kdy rostlina začíná kvést, vždy za slunečného dne, krátce dopoledne. Tehdy jsou jeho bílé až slabě růžové květy pěkně otevřené a poskytují prvotřídní drogu. Kořen nemyjte, pouze ho očistěte kartáčkem, hned posekejte a až potom usušte. V lékárně se droga prodává, ale je k dostání zřídka, proto si udělejte před každou zimou dostatečné zásoby.

Podobné, téměř stejné účinky má i příbuzný proskurník růžový, mohutná dekorativní rostlina s krásnými velkými květy, jejichž barva se mění od bílorůžové až po fialovou. Vidět ho můžeme v mnoha okrasných zahrádkách a jen málo jejich pěstitelů ví, jaké dobré služby jim tato rostlina může poskytnout. Při sklizni květů platí zásada, že čím jsou tmavší, tím je jejich léčivá síla větší.

Proskurník byl oblíbený již ve starověku – díky slizovitým látkám

Latinský název proskurníku, odvozený od řeckého Althaea officinalis – uzdravovat, svědčí o jeho léčebné popularitě již ve starověku, když ho považovali za všemocný lék. Obsahuje mnoho slizovitých látek, což ho v dnešní praxi předurčuje k léčení průdušek a celého dýchacího ústrojí. Je prvotřídním lékem proti kašli, černému kašli a kataru průdušek – při tomto onemocnění působí velmi účinně, zvláště u dětí.

Sponzorováno

Na tyto nemoci se používá většinou v kombinaci s jinými podobně působícími rostlinami. Jeho slizovité látky chrání sliznici před drážděním, proto se osvědčil i jako přísada do čajových směsí proti vředem žaludku a dvanáctníku. Proskurník nikdy nevaříme, ani nezaléváme horkou vodou, protože teplem se nejúčinnější slizové látky ničí. Nejlepší je použít vlažný macerát, který při kombinaci s jinými bylinami přilijeme do vychladlého čaje.

Užitek Proskurníku

– Prospěje při chorobách dýchacích i močového ústrojí, při kataru žaludku a střev.
Zvenku slouží do kloktadel a vodních výluhů na obklady při kožních chorobách.
– Ve farmacii se používá k přípravě sirupů, odvarů, léčivých čajů a obkladů.
Má velmi dobré odhleňovací a slizové účinky.

V silnější koncentraci se proskurníkový čaj používá i jako kloktadlo ak výplachům ústní dutiny při různých zánětech, vřídků apod. Lze jej také přidat do koupele při kožních ekzémech.

Čajová směs na vředy žaludku a dvanáctníku:

– kořen proskurníku 5 (dílů)
– nať zeměžluče 3 (díly)
– list benediktu 5
– nať kapsičky 3
– rozdrcený kořen kostivalu 4 (díly)
– nať světlíku 3
– květ heřmánku 3
– kořen puškvorce 3

Dvě lžíce směsi dáme do 1/2 1 vlažné vody a necháme macerovat 6-8 hodin. Odlijeme asi 3 dl macerátu a zbytek asi 1 minutu povaříme. Po vychladnutí obě složky smícháme, přidáme 20 kapek Arniková tinktury a pijeme po doušcích během celého dne. Účinek můžeme zlepšit tzv. otáčivou metodou. Ráno nalačno vypijeme cca 2 dl čaje, lehneme si a ležíme na zádech 5 – 10 minut. Pak se na stejný čas otočíme na levý, pak na pravý bok a nakonec na břicho, čímž umožníme přístup čaje na všechna místa žaludku.

Sponzorováno

A co vy? Zkoušeli jste už proskurník pro své zdraví? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva