Obsah článku
- Přeslička rolní (Equisetum arvense) je bylina, která se tradičně používá v lidovém léčitelství pro řadu zdravotních problémů.
- Podpora zdraví kostí: Přeslička rolní obsahuje křemík, minerál, který je důležitý pro zdravé kosti.
- Zlepšení zdraví vlasů, kůže a nehtů: Přeslička rolní obsahuje křemík, který je také důležitý pro zdravou kůži, vlasy a nehty.
- Diuretické účinky: Přeslička rolní má diuretické účinky, což znamená, že může pomoci při odstraňování nadbytečného tekutin z těla a tím pomoci při otocích.
- Podpora trávení: Přeslička rolní může pomoci s trávicími problémy, jako je zácpa, nadýmání a žaludeční křeče.
- Antioxidační vlastnosti: Přeslička rolní obsahuje flavonoidy, které mají antioxidační vlastnosti, což znamená, že mohou pomoci chránit buňky před poškozením způsobeným volnými radikály.
- Přeslička rolní je k dispozici ve formě kapslí, čajů a tinktur a lze ji zakoupit v přírodních lékárnách nebo online. Přestože přeslička rolní má několik přínosů pro zdraví, měli byste se před jejím užíváním poradit s lékařem, aby se zjistilo, zda je pro vás vhodná a bezpečná.
Sklizeň přesličky rolní od června do září
Přesličku není problém najít. Roste sama na vlhkých místech na polích, u železnic, v okolí cest, na okrajích lesů a stejně v nížinách, i v podhůří. Sklízí se nať, kterou představují zelené rozvětvené stonky. Její sběr bývá tradičně kolem června. Máte čas až do začátku podzimu, do kdy je její sběr ještě vhodný. Po nasbírání se důkladně vysuší a uskladní pro další použití.
Přeslička rolní silné močopudné vlastnosti
O přesličce je poměrně známé, že je díky jejím výjimečným vlastnostem vhodná zejména při problémech s močovým ústrojím. Má výrazné močopudné vlastnosti, díky čemuž se rychleji zbavíte škodlivých bakterií, které se usídlily ve vašich močových cestách a způsobují vám nepříjemnosti. A nejen to. Díky své síle dokáže vyplavit i písek a rozpustit močové kameny.
Přeslička pomáhá i při:
- kornatění cév,
- čištění cévní soustavy,
- zastavení krvácení z nosu a ran,
- hemeroidech,
- při léčbě tuberkulózy,
- zánětu hrdla,
- čištění krve,
- bolesti kloubů,
- revmatu,
- dně.
Čaj, kloktadlo i koupel
Přeslička má opravdu velmi široké použití. Můžete si z ní připravit čaj a užívat ji tak vnitřně. Odvar z ní je však možné používat i na vnější účely a potírat si jí těžko se hojící rány. S odvarem můžete také kloktat – a to zejména při bolestech hrdla. Čerstvou bylinku je zas vhodné přitlačit na krvácející místo, např. při krvácení z nosu, či ran. Lázeň je zas vhodný při bolestech křížů, problémech s prostatou, či problémech s meziobratlovými ploténkami.
Podívejte se na TOP 12 nejlepších kloktadel na bolest v krku.
Sponzorováno
Jak přesličku rolní připravit?
Přesličkový čaj
Pro vnitřní použití (pití) si připravte přesličkový čaj. Dvě lžíce vysušené přesličky vařte 30 minut v půl litru vody. Pijte 2 – 3 krát denně, pokud se dá co možná nejčastěji, ale maximálně 1 týden vkuse.
Koupel z přesličky
Vhodná je i koupel z přesličky, která si připravíte tak, že 100 gramů přesličky zalijete litrem studené vody a necháte louhovat 12 hodin. Pak přilijte do koupele a koupejte se 20 minut tak, aby voda sahala nad vaše ledviny. Po koupeli se neutírejte, ale zabalte do deky a pár minut se hřejte zabalení pod peřinou.
Přesličkový odvar
Přesličkový odvar připravíte ze dvou lžic přesličky na půl litru vody, které povaříte asi 15 minut.
Pozor na jedovatou příbuznou!
Při sklizni přesličky rolní třeba dávat pozor na její záměnu s přesličkou bahenní, která je jedovatá. Ta roste zejména u bažin a má velmi tuhá, tlustší, prostě rozvětvené kratší stonky s výraznými vrásčitými žebry. Léčivá přeslička rolní má naproti tomu tenčí zelený stonek, který je výraznější rozvětvený.
Přeslička pomáhá
Droga a preparáty z ní účinkují silně močopudně. Vyvolávají zvýšenou činnost srdce a posilují krevní oběh, přičemž se zlepšuje vylučovací schopnost ledvin. Toto předurčuje jejich použití při zánětlivých onemocněních močových cest, při ledvinných a žlučníkových kamenech, při otocích srdečního nebo ledvinného původu (při akutním zánětu ledvin se nepoužívají, protože silně dráždí ledviny). Zvyšují látkovou výměnu a s úspěchem se používají při onemocnění žláz s vnitřní sekrecí a zvlášť v klimakteriu (při otocích nohou z narušené látkové výměny aj.).
Zlepšují odolnost pojivových tkání, proto se používají při revmatických onemocněních, chronické polyartritidě a artróze, plicní a kostní tuberkulóze, bolestivých onemocněních kůže, případně při vypadávání vlasů, při zlomeninách aj. Zvlášť dobré je působení přesličky na zastavení krvácení při vykašlávání krve, děložních krváceních a hemoroidech. Dobře účinkuje i při astmatu. Zjištěný je i protihlístový účinek.
V lidovém léčitelství se přeslička doporučuje i při albuminóze, vodnatelnosti, zánětu sedacího nervu, dně, hematurii, vysokém tlaku, žaludečních bolestech, pomočování, ateroskleróze, plicním krvácení, rozšířených cévách, ekzémech, bílém výtoku, špatně se hojících ranách (prášek z drogy) aj.
Je super i na pocení nohou
Přeslička se velmi dobře osvědčila také jako mimořádný prostředek proti pocení nohou, což je nepříjemná záležitost týkající se zejména mužů. Zkuste tomu svému namočit na pár minut nohy do přesličkové koupele. Budete se divit.
Vyzkoušejte: Přesličková koupel nohou
100g pokrájené (čerstvé nebo sušené) přesličky se přes noc namočí do pěti litrů studené vody. Druhý den se to vše 15 minut povaří, přecedí a nalije do nádoby s teplou vodou, do které se potící se nohy (předtím opláchnuté čistou vodou) ponoří. V této koupeli se nohy ponechají maximálně 20 minut. Poté se nesuší, ale nechají se samy oschnout. Tato koupel se doporučuje provádět obden, vždy večer před spaním.
Pozn.: V lékárnách se prodává za tímto účelem také přesličková tinktura se stejnými účinky
Sponzorováno
Zdroj obrázku: „Equisetum“. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.
Studie a zdroje článku
- Equisetum arvense (common horsetail) modulates the function of inflammatory immunocompetent cells Autoři: Carsten Gründemann, Karin Lengen,
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články