Sponzorováno

Plody jalovce – jaké mají účinky na naše zdraví? 4.86/5 (7)

Plody jalovce obsahují látky, které mají protizánětlivé účinky. Tyto látky mohou pomoci snížit zánět a bolest v těle.

Plody jalovce obsahují látky, které mají protizánětlivé účinky. Tyto látky mohou pomoci snížit zánět a bolest v těle.

Plody jalovce jsou vlastně potravinou i bylinkou. Používají se k léčebným účelům a k ochucení potravin po stovky let a lze z nich také vyrobit esenciální olej z jalovce.

Tyto cenné bobule můžete shánět i během zimy, pokud máte poblíž přirozený zdroj nebo je můžete koupit sušené od dodavatele bylinek.

Ať tak či onak, v tomto článku najdete pohled na hlavní výhody a použití plodů jalovce, plus jak je zařadit do svého jídelníčku a „bylinné lékárny“.

Představme si jalovec

Plody jalovce pocházejí ze stálezelených jalovcových stromů. Jalovec roste na stromech nebo keřích rodu Juniperus, které jsou běžné v oblastech mírného podnebí po celém světě. Tyto rostliny jsou poměrně odolné vůči suchu a jsou schopny růst v chudých půdách, včetně skalnatých a horských oblastí. Jalovec může růst také na pláních a v lesích, kde jsou vhodné podmínky pro jeho růst. Různé druhy jalovce jsou běžně pěstovány pro své plody nebo jako okrasné rostliny v zahradách.

Existuje mnoho odrůd jalovce původem ze Severní Ameriky, Evropy a Asie, které produkují jedlé bobule, ale dva nejběžnější druhy používané pro bylinné přípravky jsou Juniperus communis (Jalovec obecný) a Juniperus virginiana (Jalovec viržinský).

Fialově modré bobule, které se objevují na jalovcových stromech, se obvykle sklízejí na podzim a v zimě, i když technicky vůbec nejde o bobule. Místo toho, co nazýváme „bobule“, jsou srostlé šištice semen stromu, které vypadají velmi podobně jako bobule.

Plody jalovce jsou klasifikovány jako koření a mají silnou pryskyřičnou chuť, takže je nejlepší je v receptech používat střídmě, aby nedošlo k velkému ovlivnění vašich chuťových pohárků touto chutí.

Bobule se léčebně používaly přinejmenším již 1500 let před naším letopočtem a celý strom byl mnohými kulturami považován za ochrannou rostlinu, která odhání zlo, démony a čarodějnice.

Pokud na vašem pozemku rostou jalovce, můžete si bobule sami sbírat, když jsou zralé. Před sklizní si však buďte velmi jisti identifikací vašeho stromu, protože některé druhy jalovce – zejména okrasné odrůdy – mají toxické bobule. Na to pozor. A také bobule sklízejte s rozumem, protože jsou často důležitou potravou pro divokou zvěř.

Účinky plodů jalovce

Pomoc při zažívání

Plody jalovce jsou bohaté na hořké sloučeniny, které podporují zdravé trávení a tradičně se používají při široké škále trávicích potíží, včetně plynatosti, pálení žáhy, ztráty chuti k jídlu a dokonce i proti tasemnicím.

Stimulací produkce žluči a trávicích enzymů, bobule jalovce také podporují vaše játra a pomáhají s trávením a asimilací živin. Obvykle se takto plody jalovce užívají ve formě čaje nebo tinktury na všechny druhy zažívacích potíží.

Podpora ledvin a močových cest

Jedním z nejtradičnějších použití bobulí jalovce je jako diuretikum na podporu zdraví ledvin a močového měchýře.

Diuretika fungují tak, že zvyšují průtok moči, což povzbuzuje vaše ledviny k vyplavování toxinů a přebytečné tekutiny. To zahrnuje „vyplavování“ kyseliny močové a krystalů, které mohou vytvářet ledvinové kameny nebo přispívat k problémům, jako je dna a artritida.

Stimulací funkce ledvin bobule jalovce také podporují vaše močové cesty a dokonce se úspěšně používaly při infekcích močových cest.

Úleva pro bolavé a ztuhlé svaly

Plody jalovce se často používají, díky jejich protizánětlivým účinkům, ke zmírnění ztuhlosti a bolesti, ať už tato bolest pochází z namáhavého tréninku nebo ze stavu, jako je artritida kloubů. V tomto případě se bobule nejčastěji používají lokálně, je to v tomto případě lepší, než jejich konzumace.

Mohou být použity ve formě jalovcového esenciálního oleje (zředěného v nosném oleji) nebo mohou být bobule vyluhovány, aby se vytvořil bylinný olej, a použít se tak, jak jsou, nebo z nich udělat mast.

Můžete také rozdrtit celé nebo sušené bobule a použít je spolu se solí do koupele (a možná i jehličí) k vytvoření bylinné koupele na uklidnění svalů.

Jalovec a jeho antiseptické vlastnosti

Před lety se přípravky vyrobené z plodů jalovce používaly jako dezinfekční prostředky kvůli antiseptickým vlastnostem jalovce. Díky tomu jsou také prospěšné pro určité kožní stavy, včetně akné, zejména pokud se používají jako esenciální olej.

Sponzorováno

Plody jalovce obsahují látky, které mají protizánětlivé účinky. Tyto látky mohou pomoci snížit zánět a bolest v těle.

Některé moderní studie zjistily, že jalovcový esenciální olej specificky bojuje proti bakterii Candida a také proti více kmenům grampozitivních a gramnegativních bakterií. A to je super při akné!

Zkuste i uklidňující a čistící éterický olej z bobulí jalovce

Bobule jalovce se používají ve formě esenciálního oleje, který má dřevité, kořenité a pryskyřičné aroma. Jak již bylo zmíněno dříve, esenciální olej můžete (musíte) naředit v nosném oleji a použít jej k masáži nebo jej rozptýlit ve vzduchu pro povznášející vůni.

Esenciální olej z jalovcových bobulí celkově uklidňuje a uzemňuje. Může vám pomoci uvolnit se a také prospívá soustředění a meditační praxi.

Při rozptýlení jalovcový olej čistí vzduch. Může být také použit na pokožku k čištění, detoxikaci a odstranění přetížení, které může přispívat k akné a dalším kožním problémům. Ale při nanášení na pleť ho vždy zřeďte v nosném oleji ve správném poměru.

Pozor na jejich chuť

Plody jalovce mají velmi silnou chuť, takže s chutí opatrně, pokud jde o ochucení jídel a nápojů (i když se tak používají po staletí).

Nejpozoruhodnějším příkladem toho je gin, což je alkoholický nápoj, který většinu své chuti získává právě z bobulí jalovce. Kdysi byly také tradičním doplňkem kysaného zelí kvůli jejich trávicím účinkům.

Doma můžete bobule zkusit používat střídmě do omáček a marinád, přidat je do domácího kysaného zelí nebo jich pár vložit do receptů na dezerty. Hodí se zvláště k masu z divoké zvěře – tedy na zvěřinu.

Způsoby použití jalovcových bobulí

Plody jalovce se běžně konzumují jako čaj, používají se jako tinktura nebo i v kapslích. Mohou být také rozdrceny a vyluhovány do oleje pro topické přípravky nebo použity k přípravě bylinného nálevu do koupele.

Pro jednoduchý recept na čaj použijte asi lžičku sušených plodů jalovce, lehce je rozdrťte a vařte ve vodě 15–20 minut. V závislosti na tom, jak moc máte rádi jejich chuť, možná budete chtít přidat další bylinky nebo koření, jako je skořice nebo citrusová kůra.

Esenciální olej z jalovce lze rozptýlit, zředit a nanést na pokožku nebo přidat do koupelové soli.

Jaké zdravé látky obsahují plody jalovce

Plody jalovce obsahují řadu zdravých látek, včetně:

Vitamíny – Plody jalovce obsahují vitamín C, který pomáhá posilovat imunitní systém a chrání tělo před oxidativním stresem. Obsahují také vitamín E, který je důležitý pro zdraví kůže a pomáhá bojovat proti volným radikálům.

Minerály – Plody jalovce obsahují minerály, jako jsou hořčík, draslík, vápník a železo. Tyto minerály jsou důležité pro správnou funkci těla, jako jsou nervový systém, srdce a kosti.

Flavonoidy – Plody jalovce obsahují flavonoidy, které jsou silnými antioxidanty a pomáhají ochraňovat tělo před poškozením volnými radikály.

Éterické oleje – Plody jalovce obsahují éterické oleje, které mají antiseptické a antibakteriální vlastnosti. Tyto oleje mohou pomoci bojovat proti infekcím a pomáhají udržovat zdravou pokožku.

Vláknina – Plody jalovce obsahují vlákninu, která je důležitá pro správnou funkci trávicího systému a pomáhá udržovat zdravou hmotnost.

Pamatujte na to, že plody jalovce by měly být konzumovány s opatrností a pouze v malém množství, protože mohou být pro některé lidi toxické a vyvolat nežádoucí vedlejší účinky. Je důležité konzultovat použití plodů jalovce s lékařem, zejména pokud máte jakékoli zdravotní potíže.

Na co si dát pozor

Obecně platí pro bobule jalovce jen málo preventivních opatření, ale neměla by se užívat během těhotenství, protože mohou stimulovat svalové kontrakce. Než je začnete užívat během kojení, poraďte se s kvalifikovaným bylinkářem.

Kromě toho bobule nemusí být nejlepší volbou pro osoby se špatnou funkcí ledvin nebo onemocněním ledvin kvůli jejich diuretickému účinku. Mohou také interagovat s určitými léky. Na to také pozor.

Objevte krásu a sílu plodů jalovce

Plody jalovce jsou v bylinném světě něco jako skrytý klenot. Zkuste je i vy.

Vyzkoušejte si udělat jedinečně ochucený bylinný čaj z plodů jalovce nebo tinkturu. Nebo je použijte v lokálním přípravku na zklidnění svalů a zklidnění napětí.

Sponzorováno

A pak nám napište do komentářů, jak vám plody jalovce pomohly.

A dále si o jalovci přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva