Sponzorováno

Pampeliškový olej a jeho přínosy pro naše tělo a zdraví 4.55/5 (11)

Pampeliškový olej je super třeba na masáže.

Pampeliškový olej je super třeba na masáže.

Možná si myslíte, že pampelišky nejsou ničím jiným než otravným plevelem, který se nachází ne vašem dvoře, ale pravdou je, že jsou v každém možném smyslu užitečné – od kořenů, až po listy.

Sbírání pampelišek je dokonalým způsobem, jak seznámit děti s radostí sbírání bylinek. Děti to ohromně baví a také tráví čas v přírodě, což je fajn. Kromě kulinářského využití pampelišek (do různých salátů a podobně) mají pampelišky také vlastnosti, díky kterým jsou ideální pro péči o pleť. A právě o tom si povíme v dnešním článku.

Tyto krásně slunečné žluté květy jsou plné protizánětlivých antioxidantů, polyfenolů, flavonoidů a minerálů, které podporují a chrání vaše buňky, zklidňují podráždění pokožky a také vyživují suchou pokožku. Tato studie například zjistila, že výtažky z pampelišky a jejich listů chrání před stárnutím pokožky souvisejícím s UVB světlem (stárnutí na buněčné úrovni).

Pampeliškový olej má četné výhody pro vaši pleť. Tato jednoduchá bylinná infuze je ideální pro suchou pokožku, ekzémy a dokonce i pro úlevu od bolesti.

5 způsobů, jak používat pampeliškový olej

Květy pampelišky lze použít jako:

  1. První pomoc – Pro řezné zranění, odřeniny, popáleniny, kousnutí hmyzem a jiné drobné podráždění a poranění kůže.
  2. Péče o obličej a rty – pampeliška je stále populárnější v produktech péče o pleť a může být použita jako olej na obličej nebo místo olivového oleje v receptu na balzám na rty.
  3. Při plenkové vyrážce – můžete aplikovat olej i na plenkovou dermatitidu.
  4. Suchá nebo popraskaná kůže – Pampeliškový olej je často používán na suchou pleť a popraskanou pokožku.
  5. Bolest svalů – pampeliškový olej můžete zahrnout éterické oleje do péče o bolest svalů.

Pampeliškový olej a jeho účinky

Jednoduše řečeno, pampeliškový olej je léčivý olej získaný z květů pampelišky. Historicky byl používán při výrobě léčivých přípravků po celá staletí. Při masáži může hluboce uvolnit svaly a uvolnit napětí. Funguje také jako hydratační krém na popraskanou a suchou pokožku.

Studie publikovaná v časopise KoreaMed naznačuje, že pampeliška má terapeutickou schopnost eliminovat teplo, zmírňovat otok a zánět. Můžete tento olej tedy použít lokálně k úlevě od bolestivých svalů a kloubů, oteklých prsou a napjatých svalech v zádech a krku. Jeho protizánětlivé vlastnosti jsou velmi prospěšné pro léčbu artritidy a dny.

Sponzorováno

RECEPT: Jak si vyrobit pampeliškový olej doma

Výroba vlastního pampeliškového oleje je snadná a je to skvělý způsob, jak tyto žluté léčivé květy využít.

Připravte si:

  • 2 šálky čerstvě natrhaných pampeliškových květů
  • 1 šálek nosného oleje – používáme 50/50 směs jojobového oleje a olivového oleje, ale můžete také použít jiný olej, jako je avokádový olej nebo tamanu olej.

A jak na přípravu?

  1. Vyberte si pěkný a slunečný den. Jděte nasbírat 2 šálky pampeliškových květů (jen květ – nechte stonek a kořeny na místě) ideálně z oblasti, která nebyla postříkána pesticidy.
  2. Nechte pampelišky na čisté utěrce vyschnout. Po uplynutí doby schnutí mohou mít stále ještě trochu vlhkosti, proto je můžete dát na slunce.
  3. Jakmile květy pampelišky uschnou, umístěte je do čisté nádoby a zalijte nosným olejem. Použili jsem směs 50/50 jojobového oleje a olivového oleje. Ale výběr je na vás.
  4. Nádobu zakryjte kouskem látky (jako je tenká utěrka) nebo kávovým filtrem a zajistěte gumičkou.
  5. Dejte ho do vodní lázně. Tu si vytvoříte tak, že do hrnce dáte vodu a do toho položíte nádobu se směsí oleje a sušených pampelišek. Nyní dejte vodní lázeň na sporák a zapněte sporák na nejnižší ohřev. Ideálně na 12-24 hodin. Po několika hodinách zkontrolujte hladinu vody, zda nevyvřela.
  6. Po uplynutí 12-24 hodin můžete nechat květy, aby se dále vyluhovaly – nechte je až týden, nebo můžete olej ihned jej použít.
  7. Pak pomalu zceďte olej přes tenké plátno nebo jemné sítko a nechte olej odpočinout po dobu několika hodin. Pokud je v oleji voda (z květů pampelišky), bude se shromažďovat na dně nádoby.
  8. Váš pampeliškový olej je nyní připraven k použití.

Pampeliškový olej a bezpečnost

Nejsou známy žádné kontraindikace tohoto oleje při těhotenství, pro kojence nebo děti. Než ale začnete užívat jakýkoliv bylinný přípravek, poraďte se s lékařem.

A pár praktických rad na závěr

  • Vždy se ujistěte, že květy, které posbíráte, neobsahují chemické látky – nerostou u dálnice nebo nebyly nějak chemicky ošetřeny.
  • Kontrolujte, zda se ve vašem oleji nevytvořila plíseň. Pokud vidíte malé místo plísně, odstraňte tuto část rostliny. Pokud však vidíte spoustu plísně, je třeba, aby byl celý olej vyhozen.
  • Aby se předešlo vzniku plísní, ujistěte se, že skleněné nádoby a víčka jsou zcela suché. Kromě toho, ujistěte se, že všechny nástroje, které používáte nemají na svém povrchu vodu.
  • Pampeliškový olej skladujte na chladném, tmavém místě. Většina olejů vydrží přibližně jeden rok, pokud jsou skladovány správně.
  • Je to také super masážní olej pro ztuhlé klouby nebo unavené svaly. Pomáhá zklidnit i suchou pokožku. K tomuto oleji můžete také přidat několik kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje. Pampeliškový olej funguje také jako nosný olej.

Sponzorováno

A co vy? Máte nějaké zkušenosti s pampeliškovým olejem? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si dál přečíst na toto téma?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva