Obsah článku
Určitě ale obecně řešit problém s lékařem, protože ten vám řekne, jaká je příčina vašich oteklých nohou.
V lidovém léčitelství existuje široký arzenál různých prostředků proti otokům, ale pravděpodobně nejúčinnější z nich je odvar z petržele, který účinně odstraňuje přebytečnou tekutinu z těla.
Oteklé nohy? Je to edém
Lékařský termín pro oteklé nohy je „periferní edém“ a je důsledkem zadržování tekutin v tkáních nohou.
Základní příčiny edému se pohybují od výskytů tak závažných, jako je akutní selhání ledvin, až po takové „menší věci“, jako je dlouhodobé sezení. Edém může být příznakem srdečního selhání, zablokování lymfatického systému, krevní sraženiny v noze nebo otoku membrány obklopující srdce. Edém však může být také vedlejším účinkem hormonální terapie, těhotenství a léků proti bolesti, jako je ibuprofen a naproxen.
Příprava petrželového odvaru na otoky nohou
Chcete-li připravit tento odvar, budete potřebovat čerstvou zelenou nať i kořen, čili celou rostlinu petržele.
Sponzorováno
Omyjte a potom rozdrťte celou petržel v mlýnku na maso. Směs vložte do termosky a zalijte 500 ml vroucí vody. Nechte odstát přes noc. V dopoledních hodinách dalšího dne pak přeceďte a pijte třikrát denně.
Odvar užívejte 2 dny po sobě. Pak si dejte pauzu 3 dny a po jejich uplynutí opět pijte čaj 2 dny. Už po prvních 2 dnech byste si měli všimnout výrazné snížení otoku nohou a obouvání bot by vám už nemělo dělat takové problémy.
Takový petrželový čaj funguje, protože je to diuretikum, což znamená, že zlepšuje funkci ledvin a pomáhá tělu odstranit přebytečnou vodu a sůl.
A co dále zkusit na oteklé nohy?
Pokud trpíte chronickým otokem nebo víte, že se dostanete do situace, která pravděpodobně povede k edému (tj. dlouhá cesta letadlem či autobusem nebo autem, hormonální terapie), zařaďte do svého jídelníčku potraviny s vysokým obsahem vody. Patří sem meloun, hrozny, rajče a okurka. Obzvláště efektivní je jíst potraviny s vysokým obsahem vody a současně omezit příjem soli vyhýbáním se zpracovaným potravinám.
Můžete také zkusit nosit kompresní punčochy, které sahají až k lýtku, aby se snížila tvorba otoků. Studie Vídeňské univerzity naznačuje, že tato metoda je zvláště užitečná pro ty, kteří trpí otoky nohou v důsledku dlouhodobého stání nebo sezení v práci.
U těhotných žen, které trpí otoky, mohou vitamínové doplňky s komplexem vitamínů C a B zlepšit lymfatický oběh a snížit zadržování vody.
Sponzorováno
A jak oteklé nohy řešíte vy? Bud
A dále si na toto téma přečtěte
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Babské rady, Problémy a zdraví nohou
Přečtěte si také naše další články