Obsah článku
- Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je rostlina s léčivými vlastnostmi, která se tradičně používá v bylinné medicíně. Má různé účinky na zdraví, které si popíšeme v tomto článku.
- Protizánětlivé účinky: Měsíček lékařský obsahuje látky s protizánětlivými vlastnostmi, které mohou pomoci snižovat zánět a podporovat hojení. Proto se často používá při kožních podrážděních, popáleninách, vředech nebo po chirurgických zákrocích.
- Hojivé účinky: Extrakt z měsíčku lékařského má schopnost podporovat hojení ran a stimulovat tvorbu nových tkání. Může být užitečný při léčbě drobných poranění, odřenin, drobných popálenin a ulcerací.
- Antimikrobiální účinky: Některé složky měsíčku lékařského mají antimikrobiální vlastnosti, což znamená, že mohou pomáhat bojovat proti bakteriím, virům a plísním. To je důvod, proč se měsíček lékařský používá k ošetření infekcí a podporu imunitního systému.
- Uklidňující účinky: Měsíček lékařský má také uklidňující účinky a může pomáhat snižovat podráždění a nepohodlí. Používá se třeba k ošetření suché, svědivé nebo podrážděné pokožky.
- Antioxidantní účinky: Měsíček lékařský obsahuje antioxidanty, které chrání buňky před poškozením volnými radikály. To může ve finále pěkně přispět k ochraně a regeneraci tkání.
- Přestože měsíček lékařský je obecně považován za bezpečný, může způsobovat alergické reakce u některých jedinců, zejména u lidí s citlivou pokožkou nebo alergií na rostliny z čeledi Asteraceae, kam měsíček lékařský patří. Před použitím výrobků obsahujících měsíček lékařský je vždy dobré provést test citlivosti na malé ploše kůže.
Měsíček lékařský nám svými krásnými barvami připomíná sluníčko, také se mu tak někdy říká a já mám tuto bylinku moc ráda pro její vzhled i léčivé účinky. Je to letnička, která dorůstá zpravidla do půlmetrové výšky. Květenství se skládá ze zeleného kalichu a vnitřních jazýčkovitých obvodových květů, které mají oranžovou či žlutou barvu. Obvodové květy měsíčku lékařského bývají někdy uspořádané do dvou nebo tří kruhů nad sebou.
Léčivé účinky měsíčku lékařského
Měsíček lékařský je nejvíce znám pro své hojivé účinky na kůži, ale umí toho mnohem více.
Při vnitřním podávání velmi příznivě ovlivní činnosti žlučníku a jater, používáme jej při léčbě astmatu, při bušení srdce, při kašli, upravuje menstruaci, hojí záněty v těle i na těle. Využíván je i při léčbě vředů žaludku a dvanácterníku, při zánětech střev, Crohnově chorobě atd.
Při zevním užití hojí měsíček oční a ušní záněty a také se používá jako kloktadlo v dutině ústní a především při hojení kůže.
Využívá se také při léčbě křečových žil, hojně je využíván jako měsíčková mast k léčbě ran, zánětů, ekzémů, lupénky a popálenin.
Měsíček lékařský má latinský název Calendula officinalis.
Výskyt měsíčku lékařského
Měsíček pěstujeme na našich zahradách, je to jednoletá bylina (letnička). Výjimečně je i zplaňující, ale já jsem ji takto v přírodě ještě neviděla. Na péči v zahradě není nijak náročná.
Má ráda sluníčko. Pěstujeme ji na jaře ze semínek nebo si ji můžeme předpěstovat. Její obrovskou výhodou je dlouhá doba kvetení, cca od června (května) až do září. Květy se tvoří opakovaně, čím více květů měsíčků vysbíráte, tím více se nové květy tvoří. Pokud zasadíte tuto bylinku do své zahrady, budete mít její bohatou úrodu a to opakovaně po celé léto.
Co sbíráme u měsíčku lékařského
Sbíráme květ i s kalichem (pokud chcete, můžete jen okvětní plátky). Ideální pro sběr je slunečný den, sbíráme krátce před polednem. Pro léčivé účinky jsou nejvíce žádány tmavě oranžové květy.
Co v sobě měsíček lékařský obsahuje
V této rostlině jsou obsaženy silice, karotenoidy, triterpenové saponiny, flavonoidové glykosidy, hořčina calenden, kyselina salicylová, vitamín D, pryskyřice, flavonoidy, sliz a další látky.
Využití měsíčku lékařského – jaké má účinky
Z měsíčku lékařského toho můžete opravdu hodně vyrobit a to jednoduše a hlavně sami doma. Já využívám nejčastěji měsíček takto:
Sponzorováno
Okvětní látky snězte
Okvětní plátky jsou lahodné a především krásně zářivé. Vyzkoušejte jimi ozdobit nějakou vaši dobrůtku. Krásně to vypadá, příjemně voní a ještě podpoříte své zdraví zevnitř. Můžete okvětními lístky ozdobit třeba nějaký Váš oblíbený dezert (moje děti milují, když mají jídlo krásně nazdobeno a myslím, že i vám se to bude líbit). Vyzkoušejte si okvětními lístky nazdobit třeba chléb s tvarohovou pomazánkou, můžete je přidat jako ozdobu salátů apod., Vaší fantazii se meze nekladou a uvidíte, že když to jednou vyzkoušíte, zamilujete si měsíček pro jeho chuť, barvu i krásu, kterou dodá vašemu pokrmu.
Dejte okvětní lístky měsíčku lékařského do džbánu s vodou
Ráda okvětní plátky měsíčku vložím do džbánu s vodou (společně s dalšími bylinkami – sedmikrásky, meduňka, pampeliška apod.), nechám je tam chvíli louhovat a během celého dne popíjím bylinkovou vodu ze džbánu. Můžete přidat i citrón či limetku, doba vyrobený bylinkový sirup nebo pít jen čistou vodu s vůní bylinek. Bylinky z vody nevyhazujte, vypijte je také, je to lahoda, která vás osvěží a uzdraví.
Zkuste měsíčkový olej
Měsíčkový olej je to, co zcela jistě vyzkoušejte. Podrobný návod na jeho přípravu najdete tady a už dopředu říkám, že je to velmi snadné, zvládne to úplně každý a tento olejíček můžete použít pro natírání pokožky celého těla, při masážích, pro hojení ran a pro výrobu domácích mastiček. Vyzkoušejte si jej udělat doma sami, budete překvapeni, jak jednoduché a přitom účinné to je.
Mastička z měsíčku lékařského
Hojivá měsíčková mastička, ta by neměla chybět v žádné domácnosti, zvláště pokud máme doma děti, ale ocení ji i dospělí. Základem pro její výrobu je doma připravený měsíčkový olej. Podívejte se na návod na měsíčkovou domácí mast.
Měsíčková tinktura
Opět velmi jednoduchá příprava: stačí květy dát do sklenice, zalít je slivovicí, vodkou apod. a nechat v uzavřené sklenici cca 4-6 týdnů. Poté scedíme a dáme do temna. Používáme vnitřně při bolestech žlučníku, jater, zánětech v těle apod. Stačí 15-20 kapek, ideálně ráno a večer.
Čaj z měsíčku lékařského
Do hrnečku vložíme pár (3-8) květů čerstvého měsíčku lékařského nebo lžíci sušeného a zalijeme horkou vodou. Přiklopíme pokličkou nebo talířkem a necháme louhovat pár minut. Poté popíjíme samotné nebo s medem či cukrem a vnitřně tak léčíme záněty v těle, posilujeme imunitu, léčíme játra, žlučník atd.
Domácí kosmetika z měsíčku lékařského
Sušené okvětní lístky měsíčku využijete při výrobě domácí kosmetiky, na čaj apod. Pokud tedy máte této krásné sluníčkové bylinky přes léto přebytek, tak si ji nasušte do zásoby, v zimě se bude hodit. Já suším tak, že na zem položím bílý papír a na něj rozprostřu měsíček, jen v jedné vrstvě, ideálně tak, aby se jednotlivé květy příliš nedotýkaly (můžete sušit jen okvětní plátky, to jde výrazně rychleji. Jakmile mám usušeno (bylinka při promnutí prsty šustí), ihned uschovám do uzavíratelných sklenic do temna. Můžete si z měsíčku udělat např. koupelovou sůl, šumivky do vody, mýdlo, léčivý čaj apod.
Dobrá rada na závěr
Pokud jste s pěstováním měsíčku lékařského ještě nezačali, vyzkoušejte to, věřím, že si jej oblíbíte. Jakmile vám začne kvést, při slunečném počasí kolem poledne utrhněte nebo seřízněte květ i s kalichem a hned použijte okvětní plátky nebo i kalich.
Ozdobte jimi své jídlo, dejte si měsíček do vody a pijte bylinkovou vodu, udělejte si měsíčkový olej a tinkturu a zbytek měsíčku nasušte. Vše je velmi snadné a přitom úžasně léčivé a krásné.
Sponzorováno
A co vy? Jak měsíček lékařský využíváte vy? Budeme moc rádi a komentáře pod článkem.
A co si dále o měsíčku lékařském přečíst?
- Měsíček lékařský a zdraví – využijte mast i olej z této bylinky
- Super olej z měsíčku lékařského – recept na jeho výrobu + účinky
Zdroje článku a studie o Měsíčku
- A review on phytochemistry and ethnopharmacological aspects of genus Calendula Autoři: Disha Arora, Anita Rani and Anupam Sharma
- Baciu AD, Mihalte L, Sestras AF, Sestras RE. Variability of decorative traits, response to the Aphis fabae attack and RAPD diversity in different genotypes of Calendula. Not Bot Hort Agrobot Cluj. 2010;38:265–70.
- Tiwari S. Plants: A rich source of herbal medicine. J Nat Prod. 2008;1:27–33.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články