Obsah článku
Mít libeček v zahradě nebo na balkoně je výhra, a to hned ze dvou důvodů – máte k dispozici skvělé, chutné koření i léčivou rostlinu. Kromě příznivého účinku na trávení má totiž libeček i další zdravotní benefity.
Libeček a jeho přínos pro naše zdraví
Libeček je skvělý na tyto problémy:
- údajně pomáhá rozpouštět žlučové kameny a stimuluje tvorbu žluči,
- je diuretikem a detoxikačním prostředkem – čistí krev a odstraňuje toxické látky
- jeho účinky ocení i ženy s nepravidelným menstruačním krvácením a muži, kteří mají potíže s prostatou,
- navíc podporuje krvetvorbu,
- je také afrodiziakem,
- pomůže i při potížích s dýchacími cestami, protože uvolňuje hleny,
- dokáže nakopnout látkovou výměnu, proto je často zařazen i jako doplněk v rámci odtučňovacích kúr.
Pěstujeme libeček na balkoně a v zahradě
Libeček pochází z oblastí Středomoří, ale pěstuje se i u nás. Této bylině se bude dařit na balkoně i v zahradě. Nepotřebuje speciální půdu a ani péči. Pokud jej budete pěstovat na balkoně, připravte se na to, že může vyrůst až do výšky dvou metrů a je třeba ho pravidelně zalévat. Daří se mu na slunci i v polostínu. Pokud se chcete vyhnout nemocem, které mohou libeček postihnout, nedávejte do blízkosti mrkev, petržel, pastiňák, celer ani koriandr.
Jak na sběr a skladování libečku?
Sbírat můžete listy, nať, semena i kořen, obvykle od května až do podzimu. Většina však využívá hlavně mladé lístečky, sbírané ještě před kvetením. V případě, že máte možnost použít kořen, učiňte tak, protože má nejvýraznější účinky. Lístky i ostatní části se shromáždí, umyjí a nechají volně, v tenké vrstvě vysušit ve stínu na vzdušném místě. Samozřejmě, lze využít i sušení v sušičce při teplotě do 40 stupňů Celsia. Následně se libeček uloží do uzavíratelné nádoby na tmavé místo.
Neocenitelný v kuchyni
Libeček se velmi často označuje jako maggi (tekuté polévkové koření). Má výjimečné aroma, které dodá chuť mnohým pokrmům. Klidně ho použijte do omáček a marinád, sýrů a brynzy nebo k masu a luštěninám. V podstatě ho můžete využít tam, kde běžně přidáváte petrželku. Libeček je praktická bylina, protože se dají spotřebovat všechny jeho části. Lístečky přidáno do jídel podpoří apetit, stimulují trávení a bojují proti nadýmání.
Sponzorováno
Plody jsou vhodné do nakládané zeleniny. Rozdrcená semena lze použít do pečiva. Nezapomínejte, že do pokrmu stačí přidat malé množství libečku, protože je silně aromatický.
Zajímavost: Libeček se nedoporučuje užívat dlouhodobě a zejména ne ve vyšších dávkách, protože silice dráždí ledviny.
Jak použít libeček lékařský?
Je výborný na přípravu čaje
Na přípravu čaje se využívá kořen i listy libečku. Na jeden šálek třeba 1 čajovou lžičku sušených listů nebo kořene, které se zalijí 2,5 dcl vody. Nálev se nechá louhovat 15 minut a pije se 2 až 3krát denně.
Koupel z libečku přinese úlevu při bolestech kloubů
Koupel z libečku prospěje lidem s bolestmi kloubů a také těm, kteří se nadměrně potí. Na přípravu budete potřebovat dvě hrsti čerstvých listů, které zalijete půl litrem vařící vody a necháte 20 minut louhovat. Přecedíte a přidáte do koupele.
Prášek z kořene je vhodný na detox či jako afrodiziakum
Rozemletím suchého kořene získáte prášek, který můžete v malém množství (na špičku nože) užívat 3krát denně. Měly by se mu však vyhnout, podobně jako čaji, ti, kteří mají problémy s ledvinami.
Perfektní pro použití v kuchyni
Mrkněte na naše tipy:
- Semena vyluhujeme v brandy a osladíme cukrem, přidáváme do likérů, rozdrcené do chleba a pečiva.
- Čerstvé nebo sušené listy, usušený umletý kořen přidáváme do masných polévek, k dušenému masu, sýru.
- Čerstvým listem kořeníme omáčky, saláty, polévky, zeleninová jídla, drůbež a ryby. Přidáváme ho i do másla a brynzy. Listy libečku s koprem a bazalkou, tvoří koření dietní kuchyně.
- Čaj pijeme pro jeho pikantní chuť.
Při žaludečních problémech
2 čajové lžičky drogy dáme do 1/4 litru vody a necháme povařit. Pijeme dva šálky denně.
V kombinaci s olivovým olejem je vhodný na kožní problémy
Pokud vás trápí kožní problémy, jako například nečistá pleť, popřípadě plísně, tak si připravte obklad sestávající z mletého sušeného kořene a olivového oleje. Ten pravidelně nanášejte na postižené místo.
Kontraindikace
Nadměrné použití libečku může u alergických lidí vyvolat pocit nevolnosti. Čaj z libečku není vhodný pít v těhotenství.
Pár slov o libečku na závěr
Libeček je léčivá rostlina, hlavně její výhonky podporují vylučování moči z těla, uvolňují křeče hladkého svalstva zažívací soustavy, podporují střevní peristaltiku, působí proti nadýmání, zlepšují trávení a chuť k jídlu. Dejte si ho i vy. Pro jeho intenzivní aroma ho opatrně dávkujeme a uschováváme ho v dobře uzavřených nádobách.
A dále si o libečku přečtěte
VIDEO: Jak pěstovat libeček lékařský
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví, Zažívací potíže
Přečtěte si také naše další články