Sponzorováno

Kořen čekanky a vliv na zdraví – kdysi jako náhrada kávy, dnes pro zdraví 4.8/5 (10)

I takto nějak může vypadat kořen z čekanky.

I takto nějak může vypadat kořen z čekanky.

Milujete svůj ranní šálek kávy, ale současně máte obavy z předávkování kofeinem? Nebo se bojíte kofeinové tolerance? Kořen čekanky může být možná cesta, kterou hledáte.

Tato oblíbená kávová náhražka je mnohem víc, než jen pití místo vašeho oblíbeného snídaňového nápoje. Kromě toho, že obsahuje opravdu dost vlákniny, kořen čekanky navíc dává potravinám hladkou krémovou strukturu, což z něj dělá skvělou náhradu tuku ve zmrzlinách, margarinech a krémech pro ty, kteří u sebe chtějí vidět nějaký ten úbytek na váze.

I když kořen čekanky nutně nenahrazuje veškerou vysoce kvalitní vlákninu obsaženou v ovoci, zelenině, celých zrnech a jiných potravinách, stále existuje mnoho potenciálních zdravotních výhod kořene čekanky, díky čemuž je cenným doplňkem vaší každodenní stravy. V tomto článku se podíváme na zdravotní přínosy kořene z čekanky.

Co je to kořen čekanky?

Kořen čekanky pochází z vytrvalé rostliny, která se jmenuje čekanka – kdo by to čekal, že? :) Čekanka má obvykle jasně modré květy, ale její květy mohou být i bílé nebo jemně růžové. Mnoho odrůd čekanky se pěstuje kvůli jejich salátovým lístkům, které jsou moc chutné. A z rostliny čekanky se pak také používá kořen, ten se namele, a pak se používá při pečení nebo jako alternativa kávy (po pražení).

Kořen čekanky je trochu podobný dřevu, vzhledem ke svému vláknitému složení se nestráví v tenkém střevě, ale místo toho si udržuje svoji formu i při cestě do tlustého střeva.

Kořen čekanky (Cichorium Intybus) umí lidé využívat již nějakou dobu, pěstuje se již od starověkého Egypta.

Kořen čekanky a jeho výhody zdraví

Jaké může mít kořen čekanky účinky?

1. Snižuje stres

Kofein je jednou z hlavních ingrediencí, které se vyskytují v kávě, a dokonce i v kávě bez kofeinu je obsaženo jeho menší množství. Konzumace kofeinu může zhoršit stres, takže snížení příjmu kofeinu může skutečně pomoci snížit hladiny epinefrinu a kortizolu, které se uvolňují během stresových situací.

Studie z roku 2006 publikovaná v magazínu Pharmacology Biochemistry and Behaviour ukázala, že pravidelná konzumace kofeinu v kombinaci se stresem významně zvýšila hladinu kortizolu. Protože čekanka neobsahuje kofein, je to skvělá náhrada kávy, která pomáhá snížit příjem kofeinu a udržuje hladinu kortizolu pěkně pod kontrolou.

2. Má protizánětlivé vlastnosti

Čekanka je skvělý zdroj rostlinných polyfenolů, což jsou přírodní sloučeniny, které mají schopnost pomáhat v boji proti zánětům.

Studie provedená na lékařské fakultě University of Pécs v Maďarsku zjistila, že konzumace kávy čekanky (ta je tedy bez kofeinu) po dobu jednoho týdne vedla k významnému zlepšení deformovatelnosti červených krvinek, což popisuje schopnost těla reagovat na zánět obnovením buněk do původního stavu.

To znamená, že čekanka může redukovat zánět, což je neuvěřitelně důležité. Proč? Protože zánět je kořenem většiny nemocí, snížením zánětu můžeme pomoci zabránit mnoha chronickým zdravotním stavům ještě předtím, než vůbec začnou.

Přestože je zapotřebí více výzkumu k posouzení účinků kořene čekanky na zdraví štítné žlázy, může také potenciálně zmírnit příznaky způsobené autoimunitními poruchami, jako je například Hashimotova choroba, což je stav štítné žlázy, který způsobuje příznaky, jako je přírůstek hmotnosti a únava.

3. Chrání játra

Některé výzkumy ukazují, že extrakt z kořene čekanky může pomoci chránit před tvorbou volných radikálů a zabránit tak možné toxicitě pro játra. Podle jedné studie byla léčba čekankovým extraktem schopna významně snížit oxidační stres a blokovat poškození buněk, aby se podpořilo zdraví jater.

Tyto působivé výsledky ukazují, že extrakt čekanky je bohatý na přírodní antioxidanty a je účinný při odstraňování škodlivých volných radikálů. Proto by mohla potenciálně posílit obranný systém těla a zároveň vyčistit játra.

4. Může zabránit nebo oddálit nástup diabetu

Existuje mnoho přírodních způsobů, jak kontrolovat a léčit diabetes, ale vše začíná dietou (jídelníčkem). Čekanka může být dobrým doplňkem diabetického dietního plánu k prevenci nebo léčbě tohoto nepříjemného stavu.

V jedné studii zveřejněné v magazínu Journal of Traditional and Complementary Medicine byly účinky extraktu pražené čekanky zkoumány u 47 zdravých dospělých účastníků. Bylo zjištěno, že kořenový extrakt čekanky zlepšuje hladiny adiponektinu, proteinu, který reguluje hladinu cukru v krvi a rozkládání mastných kyselin, což naznačuje, že kořenový extrakt čekanky může zpozdit nebo zabránit časnému nástupu cukrovky a také zlepšit pohyb střev kvůli jeho obsah vlákniny.

Sponzorováno

5. Pomáhá při léčbě osteoartrózy

Zajímavé je, že klinické hodnocení provedené divizí revmatických nemocí na oddělení interního lékařství Jihozápadního zdravotnického centra v Texasu dospělo k závěru, že výtažky z kořene čekanky mohou mít protizánětlivé vlastnosti, které by mohly pomoci při léčbě osteoartrózy.

Ve studii bylo 18 účastníků starších 50 let s osteoartrózou kyčle nebo kolena léčeno čekankou po dobu jednoho měsíce. Z 18 pacientů, kteří dokončili léčbu, nejméně 13 pacientů vykázalo 20% zlepšení v reakci na bolest a ztuhlost, což ukazuje schopnost čekanky pomoci léčit (alespoň částečně) tuto bolest kloubů.

6. Pomáhá zdraví střev

Kořen čekanky obsahuje inulin, což je prebiotikum. Ve skutečnosti 100 gramová porce čerstvých čekankových kořenů obsahuje asi 68 gramů inulinu, díky čemuž je jedním z nejlepších dostupných zdrojů prebiotik.

Prebiotika mohou pomoci podpořit růst prospěšných bakterií ve střevech. Proto je pravděpodobné, že v mnoha probiotických doplňcích uvidíte inulin nebo kořen čekanky.

Nejenže může podpořit růst vašich dobrých bakterií střeva, které mohou zlepšit trávicí zdraví, ale může také posílit imunitní funkce, optimalizovat vstřebávání živin a také snížit zánět.

7. Zmírňuje zácpu

Ukázalo se, že vláknina z kořene čekanky uvolňuje zácpu, a to z velké části díky obsahu inulinu. Například výzkum publikovaný v Mezinárodním věstníku potravinářských věd a výživy zkoumal dopad každodenní konzumace čekanky u starších dospělých se zácpou po dobu 28 dnů.

Studie odhalila, že dobrovolníci ve skupině s inulinem uváděli zvýšenou spokojenost s trávením a snížené potíže s defekací během jeho doplňování. Denní suplementace 15 gramy inulinu zlepšuje zácpu a kvalitu života u starší populace se zácpou. To byly závěry této studie.

Kořen čekanky a nutriční hodnoty

Čekanka je skvělým zdrojem několika klíčových živin, včetně vlákniny, vitamínu B6 a manganu. Navíc obsahuje také menší množství dalších mikroživin, jako je vitamin C a draslík.

Jeden kořen čekanky, který má asi 60 gramů, obsahuje přibližně tyto živiny:

  • 44 kalorií
  • 10,5 gramů sacharidů
  • 0,8 gramu proteinu
  • 0,1 g tuku
  • Vláknina 0,9 gramu
  • 0,1 miligramu vitamínu B6 (7 procent DDD – doporučená denní dávka)
  • 0,1 miligramu manganu (7 procent DDD)
  • 3,0 miligramů vitamínu C (5 procent DDD)
  • 74 miligramů draslíku (5 procent DDD)

Použití kořene z čekanky

Jak již bylo ve článku napsáno, kořen čekanky obsahuje inulin, typ rostlinného uhlohydrátu, který nelze štěpit trávicími enzymy. Obvykle se vyrábí extrakcí inulinu z kořenů rostlin čekanky. Inulin je klasifikován jako rozpustná vláknina i typ prebiotika. Rozpustná vláknina pojme vodu a zahušťuje, což může do potravin přidávat objem. Je to jeden z důvodů, proč je široce používán v různých receptech, spolu se schopností zadržovat vlhkost a vytvářet krémovou texturu.

Inulin se často vyskytuje v nízkotučných nebo mléčných jogurtech, zmrzlinách a proteinových koktejlech určených k pití. Chleby a pečivo mohou také obsahovat inulin, který také nahrazuje lepek. Rozpustná vláknina také pomáhají zpomalit čas potřebný k tomu, aby jídlo cestovalo tělem, což vám může pomoci cítit se sytě déle a zároveň takto můžete stabilizovat hladinu cukru v krvi.

Zmrzlina, jogurt, proteinové koktejly, energetické tyčinky s vysokým obsahem vlákniny / s nízkým obsahem sacharidů, cereálie, pečivo a výrobky z müsli často obsahují kořen z čekanky. Kromě přidávání velkého množství do potravin také činí produkty zdravějšími tím, že zvyšuje obsah vlákniny bez přidávání dalších kalorií.

Navíc je výroba levná a potraviny pak mají přirozeně sladkou chuť. To je další atraktivní vlastnost pro výrobce potravin, protože použitím sladidla z kořenů čekanky může být lepší chuť potravin i bez přidaného cukru, kalorií nebo sacharidů.

Příjemná chuť a nízká cena jsou důvody, proč se používá čekankový kořen jako alternativa kávy (i v době nedostatku, jak tomu bylo třeba za války). Ve skutečnosti tento objev vedl k produktu, který je dnes známý jako čekanková káva.

Zajímá vás, kde koupit kořen z čekanky? Díky rostoucí popularitě ho najdete v mnoha obchodech se zdravou výživou.

Pár zajímavostí o čekance

  • Kořen čekanky se tradičně používá v čaji nebo v léčivých přípravcích k léčbě problémů, jako je žloutenka, zvětšení jater, dna a revmatismus.
  • Ve skutečnosti byl kořen čekanky často používán v době nedostatku kávy a dokonce byl používán i ve věznicích, aby pomohl zvládnout dobu nedostatku kávy. Místo kávy byly později použity třeba i žaludy a řepa. Čekanka však měla podobnější chuťový profil, díky čemuž byla mnohem lepší a i nákladově efektivnější.

Možná rizika a vedlejší účinky

Pokud jde o kořen čekanky a extrakt z kořene čekanky, je třeba provést četné studie. Přestože výzkum ukazuje, že kořen čekanky má několik zdravotních výhod, je vždy nejlepší získat vlákninu ze zdravých potravin, kdykoli je to možné (ovoce, zelenina, celozrnné produkty).

Máte-li nějaký problémový zdravotní stav, před konzumací čekanky nebo před užitím kořene čekanky se poraďte se svým lékařem. Čekanková káva se nedoporučuje ženám, které jsou těhotné, protože může způsobit menstruační krvácení nebo potrat.

Sponzorováno

Někteří lidé mohou být také alergičtí na čekanku, to pak může způsobit vyrážky, svědění a otok. Pokud po konzumaci čekanky dojde k těmto nebo jiným vedlejším účinkům, okamžitě přerušte její užívání a poraďte se se svým lékařem.

A si o čekance dále přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva