Obsah článku
- Ginkgo biloba je rostlina, která se tradičně používá v čínské medicíně jako léčivo na zlepšení kognitivních funkcí, včetně paměti.
- Existuje několik mechanismů, kterými se předpokládá, že Ginkgo biloba může pomoci na paměť.
- Zlepšení prokrvení mozku: Ginkgo biloba obsahuje flavonoidy a terpenoidy, které jsou schopny zlepšit průtok krve do mozku. To může pomoci zlepšit dodávku kyslíku a živin do mozkových buněk, což může zlepšit funkci paměti.
- Antioxidanty: Ginkgo biloba obsahuje také silné antioxidanty, které mohou chránit mozkové buňky před poškozením volnými radikály. Tyto volné radikály mohou poškodit buněčné membrány a DNA, což může vést k zhoršení paměti a dalším neurodegenerativním onemocněním.
- Zlepšení neurotransmiterů: Ginkgo biloba také může pomoci zlepšit hladiny neurotransmiterů, jako je například acetylcholin, který je spojen s učením a pamětí.
- Přestože existuje několik pozitivních účinků Ginkgo biloba na paměť, výzkum zůstává smíšený a mnoho studií má slabiny. Vždy byste se proto měli poradit se svým lékařem před použitím jakéhokoli doplňku stravy nebo léčby na zlepšení paměti.
Stejně jako u většiny rostlinných produktů však bylo provedeno jen málo klinických studií, aby se skutečně na 100% zjistilo, zda jsou tato tvrzení přesná. Díky lobbingu společností se často nemusí doplňky stravy hodnotit a nemusí je schvalovat patřičné úřady (třeba FDA v USA), aby bylo zajištěno, že jsou bezpečné nebo účinné. Studie nezávislých výzkumníků však naznačují, že tyto doplňky stravy mohou být někdy nebezpečné.
Ginkgo biloba na paměť – Možné výhody
Studie Dr. Hiroko Dodge z Oregon State University v Corvallis z roku 2008 naznačuje, že ginkgo biloba může opravdu zlepšit paměť.
Výzkumný tým Dr. Dodge sledoval 118 lidí po dobu tří let. Těmto pacientům bylo nejméně 85 let, byli zdraví a v době zahájení studie neměli žádné známky ztráty paměti nebo demence. Polovina těchto lidí užívala ginkgo biloba a druhá polovina placebo. V průběhu studie byla paměť pacienta hodnocena pomocí 5bodové škály nazývané Klinická škála demence, kterou běžně používají lékaři a výzkumníci k testování zhoršení paměti. Po 3 letech se u 21 lidí objevily problémy s pamětí nebo demence podle této škály a většina z nich byla ve skupině s placebem. Rozdíl mezi skupinou s ginkgo bilobou a skupinou s placebem však nebyl statisticky významný. Vědci poté provedli další analýzu svých dat, zaměřenou na pacienty, kteří důsledně a pravidelně užívali ginkgo biloba. Pacienti, kteří jej užívali pravidelně, měli o 70 % nižší riziko rozvoje demence a tento rozdíl byl statisticky významný.
V roce 2010 provedli němečtí vědci metaanalýzu kombinující devět studií, které testovaly, zda je ginkgo biloba účinnější než placebo při snižování ztráty paměti nebo Alzheimerovy choroby. Zjistili, že celkově bylo zhoršení ztráty paměti nebo Alzheimerovy choroby méně pravděpodobné u lidí užívajících ginkgo biloba ve srovnání s lidmi, kteří užívali placebo. Přestože všech devět studií zjistilo, že ginkgo biloba pomáhá předcházet ztrátě paměti, některé studie zjistily, že je účinnější než jiné.
Sponzorováno
Cochrane Collaborative je respektovaná mezinárodní skupina, která poskytuje nezávislou analýzu mnoha studií. Cochranův přehled 36 studií z roku 2009 o tom, zda ginkgo biloba ovlivnil paměť nebo demenci, zjistil, že výsledky jsou spíše nekonzistentní. Navíc ze čtyř studií, které byly nejnovějšími a lépe navrženými studiemi v Cochranově přehledu, pouze jedna zjistila přínos užívání ginkga.
Možná rizika
Ale pozor. Bohužel, Dr. Dodge a kolegové zjistili, že kromě výhod snížení ztráty paměti může ginkgo biloba také zvýšit riziko mrtvice. V první studii do konce tří let mělo sedm pacientů užívajících ginkgo bilobu mrtvici, zatímco žádný pacient užívající placebo mrtvici neměl.
Přestože je počet pacientů malý, vyvolává to celkem obavy. Předchozí výzkum ukázal, že ginkgo biloba může zlepšit krevní oběh a snížit schopnost srážení krve. Všechny mrtvice zaznamenané ve studii až na jednu však byly způsobeny krevními sraženinami, takže se zdá, že pozorování doktora Dodge a kolegy odporuje očekávaným přínosům. K nalezení přesvědčivějších důkazů o takovém riziku by byla zapotřebí větší studie.
Studie lékařské fakulty University of Virginia z roku 2008 zkoumala 3 069 pacientů, kteří užívali buď ginkgo biloba, nebo placebo. Muži a ženy se srdečním onemocněním byli vystaveni většímu riziku rozvoje demence, pokud užívali ginkgo biloba, než když užívali placebo. V roce 2013 vydalo Centrum pro vědu ve veřejném zájmu (CSPI) varování spotřebitelům, které nedoporučuje užívat ginkgo biloba, protože našlo jasné důkazy, že extrakt z ginkgo biloby způsobuje rakovinu u zvířat.
Co Ginkgo Biloba obsahuje?
Chemické složení: Extrakt z listů Ginkgo biloba obsahuje flavonol a flavonové glykosidy, deriváty laktonu (ginkgolidy), bilobalid, kyselinu askorbovou, katechin, superoxid na bázi železa, kyselinu 6-hydroxykinuretovou, kyselinu protokatechovou, kyselinu šikimovou, steroly a kyselinu vanilovou. Hlavními třídami účinných látek jsou ginkgolidy a bilobalidy (také známé jako terpeny) a flavonoidy. Semena ginkga obsahují potenciálně toxickou látku, ginkgotoxin (4-O-methoxypyridoxin), který působí proti vitaminu B6 a inhibuje tvorbu GABA, což může potenciálně vést ke křečím a ztrátě vědomí. Kořeny stromu ginkgo mají vyšší koncentraci účinných látek. Komerční výrobci používají listy Ginkgo biloba k extrakci účinných látek. Standardizaci produktů extraktu z listů Ginkgo biloba provádějí aktivní složky: flavony, ginkgolidy a bilobalidy.
Máte tedy brát Ginkgo Biloba?
Stejně jako většina bylinných produktů nikdo přesně neví, jak ginkgo biloba funguje. I přes tolik studií prostě nevíme, zda je ginkgo biloba pro jednotlivé pacienty pravděpodobně dobré nebo špatné. Poraďte se s lékařem. Před radou s lékařem se má smysl této bylince spíše vyhýbat, protože přínosy jsou nejasné a rizika mohou být značná.
Sponzorováno
Máte nějaké zkušenosti s bylinkou Ginkgo biloba na paměť? Napište nám do komentářů.
Dále si o Ginkgo biloba přečtěte?
Studie a zdroje článku
- Ginkgo biloba for prevention of dementia: a randomized controlled trial Autoři: Steven T DeKosky, Jeff D Williamson, Annette L Fitzpatrick, Richard A Kronmal
- Zdroj fotografie: AndreYanush / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidský mozek, Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články