Sponzorováno

Fenykl a zdraví – na zácpu i překyselený žaludek 4.86/5 (22)

Fenykl je pro naše zdraví super!

Fenykl je pro naše zdraví super!

Zdraví je velmi důležité a je třeba se o něj starat. Nejjednodušším, ale zároveň nejúčinnějším způsobem jak své tělo, ale také mysl, udržovat zdravé, je myslet na to, co si dáváme na talíř. Ne nadarmo se přece říká „Jsme to, co jíme“. A proto se netřeba bát ani pro někoho možná nepoznaných chutí. Co tak sáhnout do kuchyní středomořských domácností a vyzkoušet fenykl vonící po anýzu?

Sladké zdraví v zeleno-bílém hávu.
Fenykl sladký je starobylá zelenina, která od dávná divoce roste v kamenitých středomořských půdách. Jeho hlíza má cibulovitý tvar, je bílá až nazelenalá. Voní pronikavě jako tzv. lékořice, která pochází ze středního východu. V současnosti se tento kořen, příbuzný petržele, pěstuje v horkých oblastech v okolí Středozemního moře – na jihu Itálie a Francie, v Řecku, ve Španělsku či v severní Africe.

Draslík, vláknina i vitamíny – ty najdete ve fenyklu

Už starověcí Řekové používali fenykl jako lék proti trávicím potížím, k léčbě ledvin a jater. Jeho účinky jsou tedy prověřené věky. Je bohatý na obsah draslíku, vlákniny, kyseliny listové, vitaminů C a E. Sirup z fenyklu se používá proti nachlazení, na uvolňování hlenů. Podporuje činnost střev a tím pomáhá při nadýmání.

Odvar z jeho semen zas uklidňuje žaludek. Často bývá složkou dětských čajů, protože jim výrazně zmírňuje bolesti bříška. Dokonce i v čajích pro kojící matky je důležitou součástí, protože zvyšuje tvorbu mateřského mléka. Fenyklové obklady se dále využívají v kosmetice, při zánětu očí a podobně.

Fenykl v Česku

Přestože je fenykl středomořskou rostlinou, pěstuje se iu nás – na zahradách či polích. Z našich plodin je velmi podobný kopru. Většinou se vysévá jako následná plodina, což znamená, že před ním byla v půdě vypěstována jiná zelenina, která byla přihnojována. Vyžaduje podmínky podobné těm, které měl ve své vlasti – kamenitá a suchá místa, ale často zalévaná.

Náš tip: Při koupi fenyklu kontrolujeme, zda má svěží bílou až světlezelenou barvu. Na hlíze ​​by neměly být skvrny ani prolákliny, musí být pevná a voňavá.

Fenykl se v kuchyni rozhodně neztratí

Fenykl je velmi oblíbený zejména v Itálii i v Indii. V současné době se však stále více objevuje i na našich stolech. Používá se čerstvý do salátů, chutný je také grilovaný, dušený v kombinaci s rybou nebo zapékaný se sýrem. Vynikající je i fenyklová polévka. Jeho výrazně aromatická semena se používají jako koření, při pečení koláčů či na výrobu likérů a oleje.

Recept: Osvěžující fenyklový salát

Co budete potřebovat?

Sponzorováno

  • fenykl
  • hrušky
  • mrkev
  • větvičky čerstvého estragonu
  • šťáva z citronu
  • pepř
  • sůl
  • olivový olej

Postup:
Postup je velmi jednoduchý a výsledek opravdu delikátní. Očištěný fenykl s mrkví nakrájíme na plátky, přidáme nakrájené hrušky. Pokapeme citrónovou šťávou a olivovým olejem, dochutíme, posypeme lístky estragonu, promícháme a podáváme.

Pozitní vlastnosti fenyklu

• Odstraňuje zácpu a uvolňuje bolestivé křeče žaludku;
Léčí překyselený žaludek;
• Působí proti ztrátě chuti k jídlu;
Má močopudný a detoxikační účinek (součást diet, protože fenykl na sebe váže tuky a tělo zbavuje toxinů);
Zmírňuje zánětlivé procesy probíhající v organismu;
• Léčí oční záněty a tzv. syndrom unavených očí (výplach fenyklovým odvarem);
• Pozitivně ovlivňuje dýchací systém – lze jej využít při nachlazení a jako prostředek ke zlepšení vykašlávání;
Hubí blechy a vši, svrab (venkovní použití);
Je považován za afrodiziakum – zvyšuje sexuální apetit.

Fenyklový čaj – nejznámější přírodní lék

Fenyklový čaj je často doporučován kojícím matkám, které předávají kojencem důležité látky fenyklu prostřednictvím mateřského mléka. Fenyklový čaj nemůže nijak ohrozit zdraví ani novorozenců. Právě naopak; zejména u malých dětí je vhodný při nejrůznějších trávicích obtížích (např. při nadýmání, plynatosti). Teplý nápoj znásobuje účinek fenchónu obsaženého fenyklem, který podporuje vylučování trávicích enzymů a zlepšuje pohyblivost střev. Seznam léčivých účinků fenyklu je však mnohem delší.

Máte problém s nadýmáním?

Fenykl lze použít jako prostředek proti nadýmání samostatně ve formě záparu. Ještě lépe však funguje, pokud ho smícháte s plody kopru, popřípadě s anýzem nebo kmínem.

Kdy fenykl sbírat?

Plod fenyklu sbíráme v září a říjnu za suchého počasí. Sušíme na slunci, nebo při umělé teplotě do 40 °C.

Věděli jste o feynklu, že …

… Nejvýraznější léčivé účinky mají semena? Zápar z nich uvolňuje plynatost, zabraňuje pálení žáhy a poruchám trávení.
… Fenykl je účinné diuretikum? Na jeden šálek (200 ml) použijte jednu čajovou lžičku podrcených semen.
… Fenykl potlačuje záněty? Na jeden šálek (200 ml) použijte jednu čajovou lžičku podrcených listů.

Dále si přečtěte

VIDEO: Fenykl – zelenina, koření i lék

Sponzorováno

Zdroj obrázku: „Fenouil“ by Arnaud 25Own work. Licensed under Public Domain via Wikimedia Commons.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva