Společný název rostliny je název, který běžně používáme k jejímu botanickému označení. Mezi příklady běžných jmen patří eukalyptus, pomeranč, heřmánek, máta. V aromaterapeutické praxi je ale potřeba striktně rozlišovat a používat celá jména rostlin. Je to z důvodu možných kontraindikací a také rozdílného molekulárního složení chemického profilu rostlin ze stejné čeledi.
Příkladem mohou být právě heřmánky, některé druhy jsou vhodné pro děti, jiné ne. V článcích na internetu i v některých periodikách, které nejsou psány lidmi s řádným aromaterapeutickým vzděláním, bohužel nenajdete celé názvy rostlin ani v češtině.
Botanická nomenkultura a její používání je pro aromaterapeuta důležitá a stejně tak by měla být ve známosti pro zdravotnické pracovníky. V botanické nomenklatuře se vědecký název skládá ze dvou latinských slov, která označují rod a druh. Příklad: Helianthus annuus (slunečnice). Za druhem někdy následuje jméno autora (zkráceně), který jej nejprve pojmenoval. Příklad: Lavandula angustifolia L. (Lavandula angustifolia L pro Linnaeus) pro levanduli lékařskou.
Nebo následuje poddruh, variace druhu, která se vyskytuje spontánně. Je to klíč k indikacím esenciálního oleje „ssp.“ nebo „subsp.“ (malá písmena, za kterou následuje kurzívou název poddruhu). Příklad: Citrus aurantium ssp. Amara (hořký pomeranč).
Ve skutečnosti může skutečně identifikovat rostlinu a její terapeutické vlastnosti pouze plný botanický název v latině. Je také nezbytné, aby byla specifikována část rostliny, z které se esenciální olej získal: květ, list, kořen, kůra, oddenek, protože přítomné účinné látky v jednotlivých částech rostlin se značně liší. Z některých rostlin se získává esenciální olej ve více variantách, třeba z plodů a zároveň z kůry nebo z listů či květů.
Sponzorováno
Typickým příkladem je třeba Citrus aurantium (hořký pomeranč), který nám poskytuje hned tři esenciální oleje (z květů neroli, z listů petitgrain a z kůry plodů pak esenciální hořký pomeranč).
Botanické názvy a určení
Příklady botanických názvů:
- máta peprná: Minta piperita
- citrón: Citrus limon
- tea tree: Maleluca alternifolia
- levandule širokolistá: Lavandula latifolia
Proč je důležité:
- Kvůli molekulárnímu složení
- Od molekulárního složení se odvíjí kontraindikace
Pokud někde narazíte na články, kde se používají nepřesné názvy esenciálních olejů, respektive v kterých se propaguje používání esenciálních olejů, u kterých chybí druhové jméno, můžete si být jisti, že jejich autor nikdy nestudoval aromaterapii. Nevyzná se v kontraindikacích a rady v článku způsobí čtenářům, kteří je budou zkoušet více škody než užitku.
Sponzorováno
Snad jsme vám názvosloví okolo esenciálních olejů osvětlili. Budeme rádi za komentáře pod článkem.
Co si ještě o esenciálních olejích u nás přečíst?
- Části rostlin, které produkují a ze kterých se získává esenciální olej
- Fototoxicita esenciálních olejů
- Esenciální oleje a kožní snášenlivost
- Nejčastější esenciální oleje, které dráždí kůži
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Esenciální (éterické) oleje
Přečtěte si také naše další články