Sponzorováno

Dračí krev (Croton lechleri, Sangre de drago) a její účinky – jak a na co používat? 4.6/5 (20)

  • Dračí krev je pryskyřičná substance získávaná ze stromů rodu Dracaena, především z druhu Dracaena cinnabari (česky Dračinec rumělkový). Má charakteristickou tmavě červenou až hnědou barvu, která jí vynesla název "dračí krev". Dračí krev se tradičně používá ve farmacii, kosmetice a také v různých rituálech.
  • Dračí krev obsahuje různé chemické sloučeniny, včetně pryskyřic, tříslovin, kyselin a flavonoidů. Tyto látky mají různé účinky na zdraví.
  • Antibakteriální a antimykotické vlastnosti: Dračí krev obsahuje látky, které mohou mít schopnost zabíjet nebo potlačovat růst bakterií a plísní. Proto se někdy používá jako přírodní antimikrobiální činidlo.
  • Hojení ran: V tradiční medicíně byla dračí krev používána pro své předpokládané vlastnosti podporující hojení ran. Může se aplikovat na řezné rány nebo popáleniny, aby se podpořilo hojení a ochrana před infekcí.
  • Kosmetické využití: V kosmetickém průmyslu se dračí krev používá ve formě přísady do různých krémů, lotionů a make-upů. Tvrdí se, že pomáhá zklidňovat podrážděnou pokožku, zlepšuje elasticitu a pomáhá v boji proti stárnutí.
  • Spirituální a rituální využití: Dračí krev je známá také svým využitím v různých rituálech a duchovních praxích. Je považována za posvátnou látku s energetickými vlastnostmi a používá se při meditaci, čištění prostoru nebo jako součást rituálních obřadů.
  • Uvědomme si to, že účinky dračí krve nejsou plně vědecky prokázány a mnoho z jejích účinků je založeno zejména na tradičním využití a folkloru. Před použitím dračí krve pro jakýkoli účel je vhodné se poradit s lékařem, kosmetičkou nebo odborníkem, abyste získali přesné informace a doporučení.

Co je to vlastně dračí krev?

Dračí krev je přírodní rostlinná pryskyřice. Má tmavě červenou barvu – a to je vlastně to, co dává dračí krvi její jméno.

Pryskyřice se získává z mnoha různých druhů tropických stromů běžně nazývaných dračí stromy. Ty mohou pocházet ze skupin rostlin Croton (Kroton je rozsáhlý rod rostlin z čeledi pryšcovité, zahrnující přes 1100 druhů), Pterocarpus (Křídlok je rod rostlin z čeledi bobovité, jsou to stromy, často velmi vysoké a s opěrnými pilíři u paty kmene a vyskytují se v tropech celého světa mimo Austrálie), Daemonorops (Daemonorops draco je středně vysoká palma dosahující výšky od 10 do 20 metrů) nebo Dracaena (Dračinec, česky též dracéna, je rod rostlin z čeledi chřestovité, jsou to keře a stromy s tuhými střídavými listy, často nahloučenými na koncích větví; květy jsou bílé nebo zelenavé, v rozměrných latách).

Tato rostlinná pryskyřice se používá po tisíce let pro různé účely. Existují záznamy o jeho použití mezi starověkými Řeky a Římany a v Indii, Číně a na Středním východě.

Dračí krev se používá zejména pro zdraví. Používá se ale také jako barvivo, barva, kadidlo nebo pro duchovní účely. Má silnou, poněkud sladkou vůni ne nepodobnou vanilce a koření.

Produkty z dračí krve z rodů Dracaena a Daemonorops jsou dnes nejběžnější a nejpoužívanější. Ale funguje to? Podívejme se na to v tomto článku.

Dračí krev je pryskyřičná substance získávaná ze stromů rodu Dracaena, především z druhu Dracaena cinnabari, který se nachází na Arabském poloostrově. Má charakteristickou tmavě červenou až hnědou barvu, která jí vynesla název „dračí krev“. Dračí krev se tradičně používá ve farmacii, kosmetice a také v různých rituálech.

Strom ronící dračí krev zní jako něco z Pána prstenů, Hobita či jiné fantasy literatury. Přesto taková rostlina doopravdy existuje

Strom ronící dračí krev zní jako něco z Pána prstenů, Hobita či jiné fantasy literatury. Přesto taková rostlina doopravdy existuje

 

Jak se používá dračí krev?

Běžné použití dračí krve se postupem času měnilo. Dnes je jeho nejčastější použití pro zdraví trávicího traktu.

Rostlinné pryskyřici byly dříve připisovány léčebné vlastnosti. Kdysi se myslelo, že urychluje hojení ran a někteří léčitelé jej používali při dýchacích potížích.

Dračí krev se také používala pro různé gastrointestinální stavy. Její proklamované přínosy pro trávicí systém jsou dodnes zachovány, spolu s mnoha dalšími nabízenými výhodami. Pryskyřice je i nadále důležitou součástí určitých duchovních praktik. Patří mezi ně wiccan, hoodoo, voodoo, šamanismus a některé další lidové magické rituály.

Stále se také nachází v některých přírodních barvivech, barvách, lacích a kadidlech.

Co říká výzkum?

Dračí krev vzešla z lidových léčebných tradic a stala se dnes široce používaným doplňkem pro naše zdraví. Níže jsou uvedeny některé přínosy, které podporují výzkumy, této zdraví prospěšné rostlinné pryskyřice.

Dračí krev & vředy

Ukázalo se, že dračí krev je možná prospěšná pro léčbu několika různých typů vředů. Všimněte si, že většina těchto vředů je lokálních vnějších, nikoli vnitřních.

Jedna případová studie z roku 2015 ukázala, že dračí krev pomáhala při dekubitech neboli proleženinách. Důkazy však byly omezené a byly prokázány pouze u druhu Daemonorops draco. Tento druh je běžným komerčním zdrojem dračí krve.

Další studie z roku 2011 ukázala, že pomáhá při diabetických vředech. Ve studii to však byla pouze jedna složka v bylinné masti plné dalších složek. Takže přesný přínos je nejasný.

Dračí krev může pomoci akutním vředům, ale výzkum ještě není zcela solidní. Lokální přínos dračí krve může být způsoben jejími údajnými antimikrobiálními vlastnostmi. Ale rozhodně to není náhrada za léčebné přístupy doporučené lékařem. Na to pozor.

Antimikrobiální vlastnosti

Dračí krev může nabídnout určitou ochranu proti patogenům, jako jsou bakterie, houby a viry, nebo je dokonce zabíjet.

Jedna laboratorní studie z roku 2011 usoudila, že dračí krev z Dracaena cinnabari (Dračinec rumělkový je strom z čeledi chřestovitých) má značné antimikrobiální vlastnosti, které jsou dostatečné na to, aby mohla být považována za zdroj konzervantů potravin.

Další studie z roku 2013 prokázala antimikrobiální účinky, ale to bylo testováno pouze in vitro (uvnitř zkumavky nebo jiné nádoby mimo tělo).

Dračí krev nemůže být považována za náhradu za lékařské přístupy bojující s infekcí, jako jsou antibiotika, i když by mohla přinést mírné výhody pro méně závažné stavy.

Protiprůjmové vlastnosti

Jedním z nejběžnějších použití dračí krve ve starověku bylo pro zdraví trávení.

Některé výzkumy naznačují, odkazují a podporují toto běžné používání v minulosti i současnosti. Rostlinná pryskyřice Dračí krev se používala zejména k léčbě průjmu nebo úplavice.

To může být způsobeno jeho antimikrobiálními vlastnostmi, které mohou zabíjet patogeny způsobující tyto stavy. Než se však bude považovat za náhradu za běžnou léčbu, je stále zapotřebí provést výzkum.

Protizánětlivé vlastnosti

Některé studie také odhalily antioxidační potenciál v dračí krvi. To ukazuje některé protizánětlivé vlastnosti, potvrzené v jiné studii z roku 2017.

Důkazy o tom jsou však neúplné. Není také prokázáno, že se jedná o vlastnost ve všech zdrojích, ze kterých se Dračí krev vyrábí.

Užívání doplňku dračí krve může možná poskytnout určité antioxidační výhody, stejně jako je to u jiných potravin bohatých na antioxidanty. Přesto je zapotřebí další výzkum.

Dračí krev jako antidiabetikum

Ačkoli výzkum není úplně dokončen, existují známky toho, že by dračí krev mohla podporovat léčbu nebo prevenci cukrovky.

Sponzorováno

Jedna studie z roku 2016 prokázala antidiabetické účinky pryskyřice (ale to bylo pouze in vitro). Důkazy o tom prokázala i studie z roku 2013, ale studie byla provedena na zvířatech. Obě studie se týkaly zdrojových druhů rodu Dracaena.

Dosud nebylo prokázáno, že dračí krev předchází nebo léčí cukrovku u lidí. Otevírá to ale dveře budoucímu výzkumu možného použití pro diabetické léky.

Protirakovinné účinky Dračí krve

Výzkum související s dračí krví a rakovinou je v raných fázích. V dračí krvi může být i protinádorový potenciál.

Jednak má tato léčivá rostlinná pryskyřice některé antioxidační výhody. To znamená, že může být schopna vychytávat volné radikály, které mohou vést k rakovině.

Studie také prokázaly protirakovinné účinky, i když byly pouze in vitro. Před použitím nebo zvážením dračí krve k léčbě nebo prevenci rakoviny je zapotřebí mnohem více výzkumu.

Dračí krev a péče o pleť (účinky proti stárnutí)

Mnoho kosmetických linií (jak přírodních, tak konvenčních) již zahrnulo dračí krev do svých přípravků pro její účinky proti stárnutí, protizánětlivé, ochranné a omlazující účinky. Dračí krev se zdá být obzvláště oblíbenou volbou pro pokožku, která byla ohrožena sluněním, přílišnou exfoliací nebo prostě obecně pro pokožku, která potřebuje zklidnit zánět.

Co vlastně v sobě Dračí krev obsahuje?

To není lehké říct. Proč? Doplněk stravy nazývaný „dračí krev“ může mít různé složení a formulace, a proto je důležité se podívat na konkrétní produkt, který máte na mysli. Může se vyrábět z různých druhů rostlin. Nicméně, v případě dračí krve je nejčastěji zmiňována pryskyřičná substance získávaná ze stromů rodu Dracaena, zejména z druhu Dracaena cinnabari. Tato pryskyřice má charakteristickou tmavě červenou až hnědou barvu, která jí vynesla název „dračí krev“.

Složky, které mohou být obsaženy v doplňku dračí krve, se tedy mohou lišit v závislosti na konkrétním výrobci a produktu. Obecně doplňky mohou obsahovat další bylinné extrakty, vitamíny, minerály nebo další látky, které mají předpokládané zdravotní přínosy – různé chemické sloučeniny, včetně pryskyřic, tříslovin, kyselin a flavonoidů.

Co je třeba vzít v úvahu při užívání dračí krve

Užívání dračí krve je obecně považováno za bezpečné. Bylo hlášeno několik málo nežádoucích účinků.

Bez ohledu na to, nedostatek údajů o vedlejších účincích nepovažuje doplněk za zcela bezpečný.

Pokud jste těhotná nebo kojíte, je obzvláště důležité, abyste si promluvili se svým lékařem o užívání doplňků dračí krve interně nebo lokálně. Neexistuje žádný výzkum, který by prokázal, že nezpůsobuje poškození během těhotenství nebo kojení. Takže se v těhotenství raději nedoporučuje užívat – nic se o tom jednoduše neví.

Podobně také neexistuje žádný výzkum, který by prokázal, že nezpůsobuje poškození u dětí nebo kojenců. Nejlepší proto je vyhnout se podávání doplňků dračí krve dětem nebo kojencům. Opět, nic se o tom neví, tak raději nedávat.

Vždy pečlivě dodržujte pokyny pro dávkování uvedené na produktech. Neexistují žádné zprávy o předávkování nebo nežádoucích účincích nadměrného užívání, ale přesto je nejlepší používat dračí krev opatrně.

Studie na zvířatech z roku 2011 ukázala, že některé druhy dračí krve mohou mít účinky na ředění krve. To se konkrétně projevilo u produktů pocházejících z rostlin Daemonorops draco a Dracaena cochinchinensis. Z tohoto důvodu se vyhněte užívání dračí krve, pokud užíváte léky na ředění krve. Jiné lékové interakce nejsou známy, ale stále jsou možné.

Před pravidelným užíváním zdravotního doplňku se vždy poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem. Prodiskutujte s nimi, zda je to pro vás to pravé „ořechové“ a kteří výrobci jsou nejlepší.

Užívání dračí krve

Dračí krev se někdy užívá v kapslích s práškem, stejně tak se dá užívat (aplikovat) jako alkoholový extrakt a tinktura. Můžete také použít masti z dračí krve na aktuální problémové stavy pokožky.

V závislosti na tom, k čemu dračí krev používáte, se bude podoba užívání jemně lišit. Při rozhovoru se svým lékařem nebo přírodním lékařem se ujistěte, že používáte správnou formu doplňku a přístup.

Vždy se ujistěte, že kupujete produkty z Dračí krve od renomovaných a důvěryhodných společností.

Použití Dračí krve na vředy

Naneste mast, krém nebo jiný přípravek z dračí krve přímo na vřed. Přečtěte si a dodržujte pokyny na štítku produktu. Můžete také použít tinkturu nebo extrakt zředěný ve vodě. Smíchejte 3 až 5 kapek na každé 30 ml vody a použijte jako výplach ran. Nespoléhejte ale na tyto přístupy, abyste nahradili léčbu doporučenou lékařem pro váš aktuální vřed. Spíš to berte jako doplněk.

Použití Dračí krve pro zdraví trávicího systému, průjem, podporu rakoviny a jako antidiabetikum

Vnitřně užívejte doplněk nebo výtažek z tinktury. Ujistěte se, že přesně dodržujete pokyny na štítku produktu. Dodržujte také rady svého praktického lékaře. A opět nespoléhejte na to, že dračí krev nahradí lékařem doporučenou léčbu těchto stavů. Dosud nebylo prokázáno, že je to lék nebo léčba pro některou z nich.

Zajímavá fakta o Dračí krvi

Španělský průzkumník a přírodovědec P. Bernabe Cobo zaznamenal použití Sangre de drago (česky je to „krev draka“) poté, co v roce 1600 viděl domorodé kmeny po celém Mexiku, Peru a Ekvádoru, jak používají mízu z dračího stromu. V tradiční medicíně v Jižní Americe se dodnes používá pryskyřice a kůra z Croton lechleri (druh dračího stromu).

Pryskyřice, která je často popisována jako karmínově červená, byla také ve starověku vysoce ceněna jako barvivo i jako lék. Dnes je stále mnohými ceněna jako lék. Díky své konzistenci a barvě se také používá jako lak na nástroje jako housle a při fotogravírování, pro ochranu tiskové plochy při leptání.

Kvůli nadměrné sklizni jsou některé druhy dračích stromů v současné době uvedeny jako ohrožené na Červeném seznamu ohrožených druhů IUCN.

Existuje mnoho dalších jmen pro dračí krev, například: Calamus draco, Daemonorops draco, Draconis Resina, Dracorubin, Palm dračí krve, Dragonnier, Dragonnier des Canaries, Palmier Sang-Dragon, Sang-Dragon, Sang de Dragon, Sang du Dragon, Sangre de Drago, Sanguis Draconis a Xue Jie.

Dračí strom po nařezání

Dračí strom po nařezání

 

Dračí krev – sečteno a podtrženo

Dračí krev se po staletí používá jako silný doplněk pro podporu zdraví. Výzkum teprve začíná zkoumat některé z jejích výhod i v moderní době.

I když dračí krev vykazuje určitý potenciál, mějte na paměti, že stále nebylo prokázáno, že by léčila nebo předcházela jakékoli nemoci. Musíme si počkat na další, rozsáhlejší studie. Nezapomeňte se vzdělávat o vedlejších účincích, interakcích a rizicích. Zvažte léčbu doporučenou vaším lékařem jako první přístup. Pak až zkuste alternativní přístupy, jako je třeba právě Dračí krev.

Vyzkoušet dračí krev jako doplněk nebo mast pro zlepšení vašeho zdraví – nebo pro podporu některých vašich zdravotních stavů – je pravděpodobně bezpečné. Nejprve se však poraďte se svým lékařem, abyste zjistili, zda by vám dračí krev mohla skutečně pomoci jako doplňková forma léčby a zda nebude narušovat jakékoli léky, které užíváte. Zjistěte také, jaké zdroje Dračí krve vám lékař doporučuje.

Sponzorováno

Zkoušeli jste Dračí krev? Napište nám o tom do komentářů. Budeme moc rádi.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva