Sponzorováno

Ďáblův (čertův) dráp (Harpagophytum procumbens) a jeho účinky na zdraví 4.5/5 (24)

  • Bylinka Ďáblův dráp, známá také jako Harpagophytum procumbens nebo jednoduše harpago, je tradiční léčivá rostlina, která se často používá v tradiční africké medicíně a v doplňcích stravy. Známá je především pro své protizánětlivé a analgetické vlastnosti.
  • Ďáblův dráp je často používán k úlevě při bolestech způsobených záněty, jako jsou bolesti kloubů spojené s artritidou a revmatoidní artritidou.
  • Obsahuje látky, které mohou pomoci snížit zánět v těle. To může být užitečné u různých stavů, které jsou spojeny se zánětem.
  • Některé studie naznačují, že Ďáblův dráp může mít pozitivní účinky na trávicí systém a může pomoci při zažívacích potížích, jako je nadýmání a trávicí obtíže.
  • Díky svým protizánětlivým vlastnostem může Ďáblův dráp podporovat imunitní systém tím, že pomáhá snižovat zánětlivé procesy v těle.
  • Konkrétně ďáblův dráp obsahuje iridoidní glykosidy, třídu sloučenin, které prokázaly protizánětlivé účinky.
  • Bylinky mohou mít vedlejší účinky a mohou interagovat s jinými léky. Před použitím Ďáblova drápu nebo jiných bylinných doplňků je vždy dobré poradit se s lékařem, zejména pokud máte jakékoli zdravotní problémy nebo užíváte léky.

Ďáblův dráp je bylina, která dostala své jméno podle vzhledu plodu – je plný trnů. Trny se připevňují ke zvířatům a dochází k šíření semen rostliny. Jeho botanický název je Harpagophytum, což v řečtině znamená „háčková rostlina“. Ďáblův dráp, vědecky známý jako Harpagophytum procumbens, je rostlina pocházející z Jižní Afriky.

Lidé používají kořeny a hlízy Ďáblova drápu k výrobě léků na řadu problémových zdravotních stavů, třeba na osteoartrózu, bolesti zad a revmatoidní artritidu.

Tradičně se kořeny této rostliny používají k léčbě široké škály onemocnění, jako je horečka, bolest, artritida a zažívací potíže.

Čtěte dále pro informace o tom, co je to Ďáblův dráp, jaké má potenciální přínosy pro zdraví, jaké vedlejší účinky či rizika.

Co je to vlastně ten Ďáblův dráp?

Po staletí lidé používají Ďáblův dráp v lécích na bolesti svalů, artritidu a různá kožní onemocnění.

Takto vypadá plod Ďáblova drápu, užívá se však spíše kořen

Takto vypadá plod Ďáblova drápu, užívá se však spíše kořen

 

Rostlina obsahuje několik účinných látek, většinou v kořenech, které lidé používají jako bylinný doplněk. Konkrétně ďáblův dráp obsahuje iridoidní glykosidy, což je sloučenina, která může mít silné protizánětlivé účinky.

Z tohoto důvodu vědci studovali doplňky stravy s kořenem z Ďáblova drápu jako potenciální lék na stavy, které vedou k zánětu, jako je dna a artritida. Díky výsledkům z těchto studií vědci usoudili, že Ďáblův dráp může přispět ke snížení bolesti a má antioxidační vlastnosti.

Ďáblův dráp může člověk užívat jako doplněk ve formě prášku, bylinného čaje, kapslí nebo koncentrovaných extraktů.

Přínosy Ďáblova drápu pro zdraví

Vědci se domnívají, že ďáblův dráp může mít potenciál jako lék na zánětlivé stavy, protože rostlina obsahuje iridoidní glykosidy, zejména sloučeninu harpagosid. Ve studiích výzkumníci zjistili, že harpagosid pomohl zlepšit zánětlivé reakce.

Například jedna starší studie na myších ukázala, že harpagosid výrazně potlačoval působení cytokinů, což jsou molekuly v těle, které podporují zánět. Ačkoli účinnost ďábelského drápu nebyla u lidí nijak rozsáhle studována, dřívější důkazy ze studie na zvířatech naznačují, že může sloužit jako alternativní léčba zánětlivých stavů.

Některé, ale ne všechny studie naznačují, že iridoidní glykosidy mohou mít také antioxidační účinky. To znamená, že rostlina může mít schopnost odvrátit účinky nestabilních molekul nazývaných volné radikály poškozující buňky.

Doplňky Ďáblova drápu často najdete ve formě koncentrovaných extraktů a kapslí nebo rozemleté na jemný prášek. Používá se také jako přísada do různých bylinných čajů.

Může snížit zánět

Zánět je přirozenou reakcí vašeho těla na zranění a infekci. Když si říznete do prstu nebo dostanete chřipku, vaše tělo zareaguje aktivací imunitního systému.

I když některé záněty jsou nezbytné k ochraně vašeho těla před poškozením, chronický zánět může být zdraví škodlivý. Ve skutečnosti výzkum spojil chronický zánět se srdečními chorobami, cukrovkou a mozkovými poruchami. Samozřejmě existují také stavy přímo charakterizované zánětem, jako je zánětlivé onemocnění střev, artritida a dna.

Ďáblův dráp byl navržen jako potenciální lék na zánětlivé stavy, protože obsahuje rostlinné sloučeniny zvané iridoidní glykosidy, zejména harpagosid. Ve studiích na zvířatech harpagosid omezil zánětlivé reakce.

Ačkoli ďáblův dráp nebyl u lidí rozsáhle studován, předběžné důkazy naznačují, že může být alternativní léčbou zánětlivých stavů.

Může zlepšit osteoartrózu

Osteoartritida je nejběžnější formou artritidy, která postihuje miliony lidí na celém světě. Dochází k němu, když se ochranný obal na koncích vašich kloubních kostí – nazývaný chrupavka – opotřebovává. To pak způsobí, že se kosti třou o sebe, což má za následek otoky, ztuhlost a bolest.

Je zapotřebí více vysoce kvalitních studií, ale současný výzkum naznačuje, že ďáblův dráp může být účinný při snižování bolesti spojené s osteoartrózou.

Například jedna klinická studie zahrnující 122 lidí s osteoartrózou kolena a kyčle naznačila, že 2 610 mg Ďáblova drápu denně může být stejně účinných při snižování bolesti při osteoartróze jako diacerein, lék běžně používaný k léčbě tohoto stavu.

Podobně pak i dvouměsíční studie na 42 jedincích s chronickou osteoartrózou zjistila, že každodenní suplementace ďáblovým drápem v kombinaci s kurkumou a bromelainem, o kterých se předpokládá, že mají také protizánětlivé účinky, snížilo bolest v průměru o 46 %.

Sponzorováno

Může zmírnit příznaky dny

Dna je další běžnou formou artritidy, která se vyznačuje bolestivým otokem a zarudnutím kloubů, obvykle prstů na nohou, kotníků a kolen. Je to způsobeno nahromaděním kyseliny močové v krvi, která se tvoří, když se puriny – sloučeniny nacházející se v určitých potravinách – rozkládají.

Léky, jako jsou nesteroidní protizánětlivé léky, se obvykle používají ke snížení bolesti a otoku způsobené dnou. Vzhledem k údajným protizánětlivým účinkům a potenciálu snižovat bolest byl ďáblův dráp navržen jako alternativní léčba pro ty, kteří trpí dnou.

Někteří vědci také naznačují, že může snížit množství kyseliny močové, ačkoli vědecké důkazy jsou omezené. V jedné studii vysoké dávky ďáblova drápu snížily hladinu kyseliny močové u myší.

Může ulevit od bolesti zad

Bolest dolní části zad je pro mnohé problém. Ve skutečnosti se odhaduje, že 90 % dospělých tuto bolest někdy zažije. Spolu s protizánětlivými účinky vykazuje ďábelský dráp potenciál jako lék proti bolesti, zejména při bolestech dolní části zad. Vědci to připisují harpagosidu, aktivní rostlinné sloučenině v ďáblově drápu.

V jedné studii se harpagosidový extrakt zdál být podobně účinný jako nesteroidní protizánětlivé léčivo zvané Vioxx. Po 6 týdnech byla bolest dolní části zad účastníků snížena v průměru o 23 % s harpagosidem a o 26 % s lékem.

Může dokonce podporovat hubnutí

Kromě snížení bolesti a zánětu může ďáblův dráp potlačit chuť k jídlu interakcí s hormonem hladu ghrelinem. Ghrelin je vylučován vaším žaludkem. Jednou z jeho primárních funkcí je signalizovat vašemu mozku, že je čas jíst, zvýšením chuti k jídlu.

Ve studii na myších zvířata, která dostávala prášek z kořene ďáblova drápu, snědla v následujících čtyřech hodinách výrazně méně potravy než zvířata léčená placebem.

Přestože jsou tyto výsledky fascinující, tyto účinky snižující chuť k jídlu nebyly dosud u lidí studovány. Proto v tuto chvíli nejsou k dispozici podstatné důkazy na podporu používání ďáblova drápu pro hubnutí. Na to pamatujte.

Vedlejší účinky a interakce

Ďáblův dráp se zdá být bezpečný, když se užívá v dávkách až 2 610 mg denně, ačkoli dlouhodobé účinky nebyly zkoumány.

Hlášené nežádoucí účinky jsou mírné, nejčastější je průjem. Vzácnější nežádoucí účinky zahrnují alergické reakce, bolesti hlavy a kašel.

Některé stavy vás však mohou vystavit vyššímu riziku závažnějších reakcí:

  • Srdeční poruchy: Studie ukázaly, že ďáblův dráp může ovlivnit srdeční frekvenci, srdeční tep a krevní tlak.
  • Diabetes: Ďáblův dráp může snížit hladinu cukru v krvi a zesílit účinky léků na cukrovku.
  • Žlučové kameny: Použití ďáblova drápu může zvýšit tvorbu žluči a zhoršit problémy u lidí se žlučovými kameny.
  • Žaludeční vředy: Produkce kyseliny v žaludku se může zvýšit použitím ďáblova drápu, což může zhoršit peptické vředy.

Běžné léky mohou také negativně interagovat s ďáblovým drápem, včetně nesteroidních protizánětlivých léků na předpis, léků na ředění krve a látek snižujících žaludeční kyselinu:

  • Ďáblův dráp může zpomalit vstřebávání oblíbených protizánětlivých léků, jako jsou Motrin, Celebrex, Feldene a Voltaren.
  • Léky na ředění krve: Ďáblův dráp může zvýšit účinky Coumadinu (také známého jako warfarin), což může vést ke zvýšenému krvácení a tvorbě modřin.
  • Látky snižující žaludeční kyselinu: Ďáblův dráp může snižovat účinky látek snižujících žaludeční kyselinu, jako jsou Pepcid, Prilosec a Prevacid.

Pamatujte, že toto není úplný seznam lékových interakcí. Pro jistotu vždy proberte užívání doplňků se svým lékařem.

Pro většinu lidí je riziko vedlejších účinků pro ďábelský dráp nízké. Může však být nevhodný pro lidi se specifickými zdravotními problémy a pro ty, kteří užívají určité léky.

Doporučené dávkování ďáblova drápu

Ďáblův dráp lze nalézt jako koncentrovaný extrakt, kapsli, tabletu nebo prášek. Používá se také jako přísada do bylinných čajů.

Při výběru doplňku sledujte koncentraci harpagosidu, aktivní složky v ďáblově drápu.

Při studiích osteoartrózy a bolesti zad byly použity dávky 600–2 610 mg ďáblova drápu denně. V závislosti na koncentraci extraktu to obvykle odpovídá 50–100 mg harpagosidu denně. Kromě toho se jako lék na osteoporózu používá doplněk zvaný AINAT. AINAT obsahuje 300 mg ďáblova drápu, stejně jako 200 mg kurkumy a 150 mg bromelainu – dva další rostlinné extrakty, o kterých se předpokládá, že mají protizánětlivé účinky.

Pro jiné stavy nejsou dostatečné studie ke stanovení účinných dávek k dispozici. Kromě toho se ďáblův dráp ve studiích používal pouze jeden rok. Zdá se však, že ďáblův dráp je pro většinu lidí bezpečný v dávkách až 2 610 mg denně.

Mějte na paměti, že některé stavy, jako jsou srdeční choroby, cukrovka, ledvinové kameny a žaludeční vředy, mohou zvýšit riziko nežádoucích účinků při užívání ďáblova drápu.

Také jakákoli dávka ďáblova drápu může interferovat s léky, které možná užíváte. To zahrnuje nesteroidní protizánětlivé léky, léky na ředění krve a látky snižující žaludeční kyselinu.

Tak co, zkusíte Ďáblův dráp?

Ďáblův dráp může zmírnit bolest způsobenou zánětlivými stavy, jako je artritida, a může potlačit hormony hladu. Denní dávky 600–2 610 mg se zdají být bezpečné, ale neexistuje žádné oficiální doporučení.

Nežádoucí účinky jsou obecně mírné, ale ďáblův dráp může zhoršit některé zdravotní problémy a interagovat s určitými léky. Stejně jako u všech doplňků by měl být ďáblův dráp používán opatrně. Promluvte si se svým lékařem, než jej začnete užívat.

Sponzorováno

Máte s užíváním Ďáblova drápu zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva