Sponzorováno

Černý bez a bezový čaj – pro boj s nachlazením a chřipkou – jaké mají další účinky na zdraví? 4.64/5 (11)

  • Černý bez (Sambucus nigra) a produkty z něj, jako je bezový čaj, mají řadu zdravotních přínosů. Tradičně se černý bez používá v lidovém léčitelství po staletí.
  • Květy a plody černého bezu obsahují vysoké množství antioxidantů, jako jsou flavonoidy a vitamín C, které podporují imunitní systém.
  • Bezové produkty mohou pomoci snížit trvání a závažnost příznaků nachlazení a chřipky. Některé studie ukázaly, že bezový extrakt může inhibovat růst virů.
  • Černý bez obsahuje látky, které mohou pomoci snížit zánět v těle. To může být prospěšné při léčbě stavů, jako je artritida nebo jiné zánětlivé onemocnění.
  • Antioxidanty v černém bezu chrání cévy před poškozením volnými radikály, což může přispět k celkovému zdraví kardiovaskulárního systému.

Bezový čaj je tradičně používán jako diaphoretikum, což znamená, že podporuje pocení a pomáhá tělu zbavit se toxinů.

Bezový čaj je tradičně používán jako diaphoretikum, což znamená, že podporuje pocení a pomáhá tělu zbavit se toxinů.

Lidé již odpradávna využívali černý bez pro jeho různé zdravotní přínosy. Obsahuje antioxidanty a mnozí věří, že může zmírnit nachlazení, bojovat proti chřipce a i posílit imunitní systém. Existuje však celkem málo vědeckých výzkumů o účincích bezinek na lidské zdraví.

Tento článek vyhodnotí důkazy a studie pro tato tvrzení. Zaměří se také na možné vedlejší účinky konzumace syrového bezu a navrhnu i způsoby přípravy.

Co jsou bezinky?

Bezinky jsou plody keře zvaného Bez (Sambucus). Nejběžnějším typem keře je Bez černý (Sambucus nigra). Bez černý je listnatý keř, který má široké využití v léčitelství, farmacii i potravinářství. Keř má trsy malých bílých nebo krémových bezových květů a trsy malých modrých nebo černých bezů.

Domorodí Američané a evropští bylinkáři dlouho používali bezinky pro jejich údajné zdravotní přínosy. Patří mezi ně posílení imunitního systému, který pomáhá tělu bojovat proti nachlazení, chřipce a dalším infekcím dýchacích cest.

Studie a důkazy o zdravotních přínosech bezinek

Bezinky obsahují určité sloučeniny a látky, které mohou mít příznivý vliv na zdraví. Podíváme se na důkazy některých hlavních uváděných přínosů bezinek pro zdraví:

Boj s nachlazením a chřipkou

Existují určité důkazy na podporu tvrzení, že černý bez může pomoci léčit nachlazení a chřipku, ačkoli dostupné studie jsou poměrně malé.

Studie z roku 2010 dospěla k závěru, že bezinky mohou mít antioxidační a antivirové účinky, ačkoli autoři uvádějí, že je zapotřebí více výzkumu.

V jedné studii užívalo 60 lidí s příznaky podobnými chřipce 15 mililitrů (ml) bezinkového sirupu čtyřikrát denně. Jejich symptomy se zlepšily o 4 dny dříve, než u lidí, kteří užívali placebo.

V jiné studii užívalo 32 lidí s příznaky podobnými chřipce čtyřikrát denně po dobu 2 dnů pastilky obsahující 175 miligramů (mg) extraktu z černého bezu. Po 24 hodinách hlásili zlepšení příznaků, jako je horečka, bolest hlavy, svalů a ucpaný nos.

A konečně jedna dvojitě zaslepená, randomizovaná kontrolní studie se zabývala tím, zda extrakt z černého bezu může zabránit lidem v pociťování příznaků podobných nachlazení po cestování v letadle. Lidé užívali pastilky obsahující 300 mg extraktu z černého bezu a 150 mg rýžové mouky dvakrát denně po dobu 10 dnů před cestou. Vědci zjistili, že kapsle nezabránily úplně příznakům, ale lidé, kteří užívali bezinky, měli méně závažné příznaky, které navíc trvaly kratší dobu.

Léčba akné

Plody černého bezu obsahují vysoké hladiny flavonoidů, což znamená, že mohou mít protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Ty pomáhají chránit zdravé buňky před škodlivými volnými radikály, které hrají roli při kožních problémech.

Některé studie uvádí, že použití bezinkového mycího prostředku na obličej může pomoci v boji proti akné, protože má antiseptické účinky.

Redukce vrásek

Bezinky jsou známá tím, že obsahují vysoké hladiny vitaminu A. Bezinky mohou zklidňovat pokožku, pomáhají zmírňovat výskyt stařeckých skvrn a předcházejí nebo snižují vrásky.

Vysoký obsah antioxidantů

Antioxidanty jsou přirozené složky potravin, včetně některých vitamínů, fenolových kyselin a flavonoidů, které jsou schopny pomoci odstranit reaktivní molekuly (volné radikály) z těla. Výzkum naznačuje, že strava s vysokým obsahem antioxidantů může pomoci předcházet chronickým onemocněním.

Květy, plody a listy rostliny černého bezu jsou vynikajícím zdrojem antioxidantů. Například jeden z anthokyanů nalezených v bobulích má dle studií 3,5krát vyšší antioxidační sílu než vitamín E.

Jedna studie porovnávající 15 různých odrůd bobulí a další studie porovnávající druhy vína zjistila, že černý bez je jedním z nejúčinnějších antioxidantů.

I když bezinky ukázaly slibné výsledky v laboratoři, výzkum u lidí a zvířat je stále dost malý. Obecně platí, že konzumace bezinek ve stravě má ​​jen malý vliv na antioxidační stav. Navíc zpracování bezinek, jako je extrakce, zahřívání nebo odšťavňování, může snížit jejich antioxidační aktivitu. Produkty jako sirupy, džusy, čaje a džemy proto mohou mít snížený přínos ve srovnání s některými výsledky pozorovanými v laboratorních studiích. A pozor na vysokou hladinu cukru v sirupech a podobných produktech.

Sponzorováno

Výživové hodnoty černého bezu

Bezinky obsahují mnoho vitamínů a živin, které mohou prospět lidskému zdraví.

Jeden šálek bezinek poskytuje přibližně jednu třetinu doporučeného denního příjmu vlákniny.

Jeden šálek bezinek obsahuje 106 kalorií a 26,68 gramů sacharidů. Hrnek bezinek také obsahuje následující vitamíny a minerály:

  • 870 mg vitaminu A
  • 406 mg draslíku
  • 52,2 mg vitamínu C
  • 9 mg folátu
  • 55 mg vápníku
  • 2,32 mg železa

Bezinky jsou také vynikajícím zdrojem vlákniny, obsahují 10,2 g vlákniny na šálek. To tvoří velké množství doporučeného denního příjmu, který je cca 34 g pro muže a 28 g pro ženy.

Dodržování doporučeného denního příjmu vlákniny může mít následující zdravotní přínosy:

  • může to zabránit zácpě
  • může to zlepšit funkci střev
  • ochrana před kolorektálním karcinomem
  • může to snížit krevní tlak
  • ochrana před kardiovaskulárními chorobami
  • ke snížení hladiny cholesterolu v krvi

Možné vedlejší účinky syrových bezinek

Lidé mohou bezové květy jíst syrové nebo vařené. Syrové bezinky, stejně jako semena, listy a kůra stromu však obsahují jedovatou látku.

Konzumace nebo pití syrového bezu nebo jiné toxické části rostliny může vést k nevolnosti, zvracení a průjmu.

Jak používat bezinky

Pro léčbu nachlazení nebo chřipky je komerčně dostupných několik druhů bezinkových kapslí, pastilek a sirupů. V některých obchodech jsou k dostání i přípravky pro péči o pleť na bázi černého bezu.

Nejezte syrové bezinky, protože mohou být jedovaté. Existují však různé způsoby, jak bezinky připravit.

Jak vyrobit bezinkový sirup?

Bezinkový sirup je oblíbený nápoj, který se vyrábí z květů černého bezu. Má lahodnou chuť a je také známý pro své zdravotní přínosy. Níže je jednoduchý recept, jak si vyrobit bezinkový sirup doma.

Ingredience:
– 25-30 velkých květů černého bezu
– 1,5 litru vody
– 1 kg cukru
– 2 citrony (nejlépe bio, aby nebyly chemicky ošetřeny)
– 1 lžíce kyseliny citronové

Postup přípravy bezinkového sirupu je následující:

Příprava květů:

  • Květy černého bezu pečlivě prohlédněte a odstraňte veškeré nečistoty a hmyz. Květy neoplachujte pod tekoucí vodou, aby neztratily svůj pyl, který dodává sirupu skvělé aroma.
  • Odstraňte silné stonky, květy by měly být co nejvíce čisté.

Příprava nálevu:

  • Do velkého hrnce nalijte 1,5 litru vody a přiveďte ji k varu.
  • Odstavte hrnec z ohně a nechte vodu mírně vychladnout, aby nebyla příliš horká, ale stále teplá.
  • Přidejte květy černého bezu do teplé vody.

Přidání citronů:

  • Citrony důkladně omyjte a nakrájejte na plátky
  • Přidejte plátky citronu do hrnce s bezovými květy.

Louhování: Přikryjte hrnec pokličkou nebo čistou utěrkou a nechte louhovat na chladném a tmavém místě po dobu 24 hodin.

Cukrový sirup:

  • Po 24 hodinách přeceďte nálev přes jemné síto nebo čistou utěrku do jiného hrnce, aby se odstranily květy a citrony.
  • Přidejte 1 kg cukru a 1 lžíci kyseliny citronové do scezeného nálevu.
  • Pomalu zahřívejte a míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí. Nepřivádějte k varu, aby se nezničily cenné látky z květů.

Plnění do lahví:

  • Horký sirup nalijte do sterilizovaných skleněných lahví nebo sklenic. Sterilizace je důležitá pro dlouhodobé uchování sirupu.
  • Lahve dobře uzavřete a nechte vychladnout.

Skladování: Uchovávejte bezinkový sirup na chladném a tmavém místě. Po otevření skladujte v lednici a spotřebujte do několika týdnů.

Bezinkový sirup lze používat různými způsoby:

  • Rozředěný vodou jako osvěžující nápoj.
  • Jako přísada do čaje nebo koktejlů.
  • K dochucení dezertů nebo zmrzliny.
  • Můžete si sirupem pokapat obyčejný jogurt nebo ho přidat do smoothie.

Shrnu to

Lidé používají bezinky pro jejich potenciální zdraví prospěšné vlastnosti po mnoho let, zejména v boji proti nachlazení a chřipce.

I když se zdá, že existuje několik studií, které tato tvrzení podporují, byly udělány na celkem malém počtu účastníků. To znamená, že výzkumníci musí dále zkoumat, než si budou jisti zdravotními přínosy bezinek.

Květy černého bezu mají antibakteriální vlastnosti, které mohou pomoci při boji proti bakteriálním infekcím.

Bezinky obsahují vysoké množství vlákniny. Konzumace bezinek jako součást zdravé stravy může vést k některým zdravotním přínosům, včetně ochrany před kardiovaskulárními chorobami a kolorektálním karcinomem.

Nejezte ale syrové bezinky, protože mohou způsobit nevolnost, zvracení a průjem. Za zmínku také stojí, že bezinkový sirup často obsahuje vysoké množství cukru. Tak na to pozor.

A dále si přečtěte

VIDEO: Bezový sirup

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva