Obsah článku
Bylinky na žaludek často skvěle pomohou
Dokonce existují rostliny, které působí na žaludek prostřednictvím krve, když z střeva přecházejí do krevního toku. Stěny žaludku mají velmi hustou cévní síť, kterou protéká velké množství krve. Některé rostlinné látky se potřebují dostat do krve, aby léčivo mohlo působit, např. andělika, lékořice nebo žebříček. Aktivní složky těchto rostlin nepůsobí, když procházejí žaludkem, ale až po jejich vstřebání do krve.
Každý den žaludek vyrobí okolo čtyř litrů žaludečních trávicích šťáv, které se skládají především z vody, kyseliny chlorovodíkové, pepsinu, mukoproteinů a antianemický faktoru (pomáhá vstřebávat vitamin B12). Mnoho léčivých rostlin zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv bez podráždění sliznice žaludku, čímž podporují a posilují všechny trávicí procesy.
Léčivé rostliny významně pomáhají při léčbě vředů žaludku, nejčastějšího onemocnění tohoto orgánu. Lékořice (lékořice), zelí (téměř všechny odrůdy) a měsíček jsou výjimečné tím, že dokáží hojit žaludeční vředy. Akát bílý, kasava, len a jitrocel jsou zase významné díky jejich ochranným účinkem na sliznici žaludku. Pokrývají stěny žaludku slizových vrstvou, čímž zabraňují jejímu neustálému kontaktu s agresivními žaludečními šťávami (zejména kyselinou chlorovodíkovou).
Bylinky a bylinkové čaje na žaludek
Úlevu přinesou bylinkové čaje. Ověřená je máta peprná. Tlumí křeče a pálení žáhy. Heřmánek vás zbaví plynatosti, uvolní svalstvo, zmírní nevolnost a stimuluje vylučování žaludečních šťáv. Nepijte ho ve velkých množstvích. Čaj z kořene i z listů pampelišky podporuje trávení, uleví při nadýmání a pomůže při zácpě. Zelený čaj obsahuje polyfenoly, které chrání střeva proti zánětu, pomáhá při trávení a metabolismu tuků. Pomůže i šálek zázvorového čaje i švestky umeboši. Na trávení stačí sníst jednu.
První pomoc při bolesti žaludku
Můžete si pomoci i čerstvou petrželkou nebo obyčejným kmínem. Půl lžičky čerstvě rozemletého kmínu zalijte deci a půl vařící vody, na deset minut přikryjte a dejte vypít dvě až tři šálky. Kromě enzymů na trávení v tabletách můžete sáhnout po sklenici s jedlou sodou. Účinná může být i lžíce jablečného octa, kterou přidáte do sklenice s vlažnou vodou. Stejně vám pomůže šťáva z poloviny citronu smíchaná s vodou, samozřejmě bez cukru. Někteří lidé si pochvalují i dietní kolový nápoj s obsahem enzymu pepsinu.
Bod trávení – znáte ho?
Pomoc při problémech s trávením zná i čínská medicína. Je jím masírování bodu he-gu. Začněte pomalu mačkat místo mezi palcem a ukazováčkem až do snesitelné bolesti. Držte tento bod, dokud bolest žaludku neutichne, klidně i pět minut. Když ustoupí, bod pomalu uvolňujte.
Tip od Rehabilitace.info:
Do plného žaludku pošlete jen kousek ananasu, grapefruitu nebo papáji. Exotické plody obsahují enzym, který napomáhá rozložení potravy. Své udělá i vláknina, která pomáhá vyprazdňování.
Sponzorováno
Přehled bylinek na trávení
- Anýz – při zvýšené tvorbě plynů, proti křečím a střevním katarům.
- Andělika lékařská – při žaludečních potížích a nechutenství.
- Bazalka pravá – umí zlepšovat trávení, působí proti nadýmání, uvolňuje křeče.
- Benedikt lékařský – udržuje zdravé střevní funkce, proti nadýmání, pomáhá játrech, žlučníku, jako součást žaludečních likérů.
- Čekanka obecná – super na trávení a při zácpě.
- Třapatka nachová – při léčbě žaludečních vředů, gastritidy.
- Fenykl obecný – na trávení, dětem se dává na utišení kolikových bolestí.
- Proskurník lékařský – při zánětech zažívacího nebo vylučovacího ústrojí, a při průjmových kolikách, zejména u dětí.
- Jahoda obyčejná – při poruchách látkové přeměny, katarech žaludku a střev.
- Lichořeřišnice – plody plní funkci laxativního prostředku – projímadla.
- Kostival lékařský – v čajové směsi na vředy žaludku a dvanácterníku.
- Mateřídouška – zlepšuje trávení, nadýmání, katary a průjmy, nechuť k jídlu. Působí i proti střevním parazitům a některým infekčním onemocněním střev.
- Máta peprná – uvolňuje křeče a pomáhá trávicímu traktu, odstraňuje plynatost. Máte je také vhodná bylinka do koupele.
- Meduňka lékařská – má léčivé účinky proti nadýmání a křečím, působí posilující a zklidňující a dodává chuť k jídlu. Podporuje tvorbu žluči, tlumí žlučníkové koliky.
- Mochna husí – proti průjmu a kolikových onemocněních v žaludku a střevech, a při nadbytečné tvorbě žaludeční kyseliny.
- Měsíček lékařský – při žaludečních křečích a vředech, jakož i při zánětu tlustého střeva, měsíčková mast na hemoroidy.
- Světlík lékařský – příznivě ovlivňuje i žaludek, protože snižuje kyselost žaludku, čímž preventivně působí proti vzniku vředů.
- Oman pravý – pití omanového čaje je vhodné při poruchách trávicích procesů a látkové přeměny.
- Pelyněk estragon – na trávení, žaludečním křečím, nadýmání, střevním parazitům.
- Pelyněk pravý – pomáhá při léčení žaludku, při zvracení, zánětu, nechutenství.
- Ostropestřec mariánský – na regeneraci silně poškozených jater u drogově závislých, alkoholiků, nebo lidí, kteří brali dlouhodobě léky.
- Kopřiva dvoudomá – při kataru žaludku a střev, změkčuje stolici.
- Pampeliška lékařská – odbourává z těla cholesterol a toxiny.
- Puškvorec obecný – přípravky z puškvorce vyvolávají vylučování žaludečních šťáv a často i žluči. Podporují tím chuť k jídlu a trávení.
- Rebarbora dlanitá – pití čaje upravuje trávení, při nízkém dávkování je vhodná při průjmech. Při vyšším dávkování pomáhá proti zácpě.
- Řebříček obecný – čaj je vhodný při poruchách trávení, žaludku, jater, žluči, na podporu chutě k jídlu, zmírňuje nadýmání.
- Řepík lékařský – silné protibakteriální účinky, je vhodný k léčbě infekčních onemocnění trávicího systému, žaludečního nebo dvanáctníkového vředu.
- Rozmarýn lékařský – podporuje trávení i chuť k jídlu.
- Heřmánek pravý – má vynikající účinky při žaludečních a střevních poruchách, chronických průjmech, při léčení hemoroidů.
- Saturejka – účinkuje při křečích, ulevuje při žaludečních potížích, nadýmání, pomáhá při trávení.
- Pískavice řecké seno – velmi dobré výsledky jsou při snižování cholesterolu v krvi.
- Sléz lesní – působí jako laxativum.
- Šalvěj lékařská – léčí nemoci střev, krvácející vředy žaludku a dvanáctníku a záněty žaludku.
- Zemědým lékařský – povzbuzuje činnost jater, žlučníku, střev i žaludku a čistí kůži. Je vhodný i pro sedací koupele při hemoroidech a rakovině konečníku.
- Zeměžluč menší – podporuje trávicí procesy, vylučování žluči a trávicích šťáv, pít i při chorobách žlučníku a jater, vyhání střevní parazity.
- Sporýš lékařský či železník – přidává se do aperitivů na podporu trávení.
VIDEO: Jaké bylinky doporučujete při poruchách trávení?
VIDEO: Bylinky a podpora trávení
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví, Zažívací potíže
Přečtěte si také naše další články