Sponzorováno

Bylinky na imunitu – které jsou ty nejlepší? 4.88/5 (32)

  • Existuje mnoho bylin, které se tradicionalisticky používají ke zlepšení imunity a posílení obranyschopnosti těla. V tomto článku najdete seznam několika bylin, které jsou často doporučovány pro podporu imunitního systému.
  • Echinacea: Echinacea je známá svými imunostimulačními vlastnostmi a pomáhá posilovat obranyschopnost těla proti infekcím.
  • Šalvěj: Šalvěj obsahuje antioxidanty a má protizánětlivé vlastnosti, které mohou podporovat imunitní systém.
  • Zázvor: Zázvor má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti a může pomoci posílit imunitní systém.
  • Šípkový čaj: Šípek je bohatý na vitamín C a další antioxidanty, které podporují imunitní systém.
  • Reishi houba: Reishi houba je známá svými adaptogenními účinky a podporou imunitního systému.
  • Třezalka tečkovaná: Třezalka tečkovaná má protizánětlivé a antibakteriální účinky a může také podporovat imunitní systém.
  • Meduňka: Meduňka má protizánětlivé a antivirové vlastnosti a může pomoci posílit imunitní systém.

Echinacea aktivuje bílé krvinky chránící tělo před nebezpečnými látkami a škodlivými mikroorganismy

Echinacea aktivuje bílé krvinky chránící tělo před nebezpečnými látkami a škodlivými mikroorganismy

Pokud jste častěji nemocní, měli byste posílit obranyschopnost svého těla. Pomoc najdete i v přírodě. Imunita je částečně podmíněna geneticky a nejvíce se formuje v dětství. V dospělosti její síla do značné míry závisí na způsobu života, zejména na stravování, fyzické aktivitě a dávky každodenního stresu.

Pokud cítíte, že vaše obranyschopnost kolísá nebo již není taková, jako bývala, snažte se udělat nápravu. Přehodnoťte svůj denní režim a co můžete, změňte k lepšímu. Nic přece nemůže být důležitější než vaše zdraví. A jsou tu ještě malí, ale silní pomocníci – bylinky. Které bylinky jsou pro imunitu super? Podívejte se na náš přehled bylinek pro lepší imunitu.

Echinacea

Asi nejznámější „posilňovačka“ imunity je nejen úžasnou prevencí nemocí z nachlazení, ale využívá se i při vážnějších onemocněních. Obsahuje komplex látek, které posilují obranyschopnost základních stavebních jednotek těla – buněk. Echinacea aktivuje bílé krvinky chránící tělo před nebezpečnými látkami a škodlivými mikroorganismy. Dá se koupit v podobě tinktury, kapek nebo čaje. První pozitivní účinky můžete očekávat již za tři až čtyři týdny.

Kopřiva

Dokonale pročistí tělo, zažene jarní únavu a posílí obranyschopnost. Obsahuje hodně vitamínů A a C, betakarotenu, vápníku a železa. Kopřiva je vhodná při chudokrevnosti, akné, ekzémech a při revmatismu. Pokud si dáte kopřivovou kúru, neměla by trvat déle než dva týdny.

Mladé listy kopřivy můžete využít i v kuchyni. Spařené a pokrájené přidejte do salátů, zapékané zeleniny, omelet, nádivek a do polévek. Mladé listy upravené jako špenát se hodí k masu. Nebo si uvařte čaj a na zlepšení chuti přidejte šipky, mátu, šalvěj a med. Kopřiva je také super bylinka do koupele.

Kozinec (Astralagus)

Oslabenou imunitu restartuje astralagus, čili kozinec. V kořeni této bylinky se nachází směs polyfenolických látek, které mají silné antioxidační vlastnosti. Výtažek z kozince dvakrát denně zajistí dostatečnou podporu imunitnímu systému, aby zvládl nutnou obranu i proti sezónním onemocněním.

Podběl

Žluté kvítky voní jako lékořice. Otevírají se pouze za slunečného počasí, proto si jich často nevšimnete. Podběl zaručeně vyléčí kašel, vřídky a záněty. Květiny podporují imunitu a pomáhají při kataru, křečích a při zánětech. Listy jsou bohaté na vitamin C a zinek. Listy a květy můžete využít i do salátů a polévek. Obsahují stopy alkaloidů, proto je třeba nejprve spařit vroucí vodou.

Rakytník

V drobných bobulkách se nachází unikátní komplex bioaktivních látek, které podporují očistné mechanismy v těle. Množství vitaminů, minerálů a stopových prvků zmírňuje stres, zlepšuje paměť, chrání před viry a bakteriemi. Antioxidanty, například karotenoidy a flavonoidy, chrání buňky před oxidačním stresem. Plody rakytníku můžete využít v jakékoliv úpravě – sušené, vylisované i zpracované na olej, sirup nebo na džem.

Rakytník je vitamínová bomba vhodný pro všechny věkové kategorie-sportovce, děti, starší lidi. Listy i plody obsahují velké množství flavonoidových sterolů a jsou vynikajícím zdrojem lycopenu, a jsou to antioxidanty. Plody s velmi kyselou chutí obsahují provitamin A, vitamin C (10x více než pomeranč), vitaminy B1, B2, B6, E, K1, F a organické kyseliny. Právě díky tomuto složení má rakytník silné biostimulační účinky. Silně podporuje imunitní systém a doporučuje se proto při virózách, chřipkách a angínách. Je užitečný i při rekonvalescenci.

Všehojovec ostnatý – Sibiřský ženšen

Je jedním slovem imunitním stimulátorem organismu, působí hlavně jako rostlinné tonikum, adaptogen a harmonizátor. Více si o sibiřském ženšenu můžete přečíst v tomto článku.

Sponzorováno

Lichořeřišnice

Hlavní účinnou látkou je isothyokyanát benzylnatý, zařazen mezi přírodní antibiotikum. Díky této látce působí lichořeřišnice proti všem kmenům stafylokoka (např. na zlatého stafylokoka), mnoho druhů streptokoka a jiným druhům bakterií a virů. Lichořeřišnice neničí přirozenou mikroflóru zažívacího traktu a jiných sliznic, tak jak chemické antibiotika. Je výborným prostředkem pro boj s akutními a především chronickými záněty močového měchýře, ledvin a močových cest. Díky vylučování plícemi se užívá při zánětech dýchacích cest – ale nedoporučuje se při astmatu.

TIP: Tyto bylinky jsou super na trávení

Grapefruit

Výtažek z grepových jadérek výrazně pomáhá v boji proti výskytu bakterií a virů. Je vhodný pro respirační trakt při nachlazení i při problémech s klouby, omezuje nežádoucí bakteriální procesy v těle.

Mateřídouška

Čaj z mateřídoušky je účinný pří onemocněních horních cest dýchacích (kašel, chřipka, zánět průdušek), působí protizánětlivě, dezinfekčně a antisepticky. Aktivní složky účinně odhleňují, napomáhají vykašlávání hlenu, tlumí kašel. Čaj posiluje organismus, uvolňuje křeče v trávicím traktu. Zevně se používá jako kloktadlo při infekcích dutiny ústní a zápachu z úst.

Leuzea saflorová

Harmonizuje žlázy s vnitřní sekrecí, proto je vhodná při onemocněních slinivky, jater, sleziny (jako při akutních, tak i při chronických stavech). Obnovuje imunitní systém, pomáhá při léčbě lymfatických uzlin, nespecificky zvyšuje činnost celého organismu.

Lapacho

Lapacho působí jako přirozený antioxidant. Důležitá je jeho schopnost podporovat přirozenou obranyschopnost organismu a vytvoření rezistence při napadení organismu.

Ibišek krvavý – karkade

Karkade je egyptský národní čaj. Karkade je druh ibišku, ze kterého se sbírají jen květiny. Karkade má silnou typické aroma a nakyslou osvěžující chuť. V Arábii bývá většinou doslaďovaný cukrem. Sušené květy Karkade připravené v nálevu obsahují velké množství vitamínu C.

Čtěte: Potraviny dobré na budování imunity

Jeřabina černá

Plody aronie – jeřabiny černé mají vysoký obsah vitaminu C a antokyanů. Antokyany jsou látky nacházející se ve slupce plodů aronie. Při měření síly absorpce volných kyslíkových radikálů, způsobujících stárnutí organismu, vykazuje aronie jednu z nejvyšších doposud (2009) zaznamenaných hodnot. Plody aronie obsahují kromě vitamínu C, bioflavonoid-rutin, vitamin E, betakaroten, riboflavin-vitamin B2, vitamin PP nebo B3, minerální látky jako vápník, jód, stopové prvky.

Šípky

Šipky dodají Vašemu organismu vitamín C v přirozené formě a také vitamín P, který napomáhá vstřebávat vitamin C a příznivě ovlivňuje kapiláry, zlepšuje jejich flexibilitu. Sirup kromě těchto vitaminů obsahuje i vitamín A, B1, B2, K, ovocné kyseliny, pektin, karoten a hořčík.

Reishi

Houba nesmrtelnosti, jak se Reishi říká, ceněná v Číně více než ženšen. Posiluje imunitu, zajišťuje dlouhověkost. Pomáhá při nádorových onemocněních – součást léčby i při chemoterapii, reguluje krevní tlak, vyrovnává hladinu cukru v krvi, působí proti virům, kvasinkám a bakteriím. Příznivě působí při nespavosti, úzkosti, vypadávání vlasů, osteoartritidě, celulitidě a zahlenění. pomáhá i nemocným astmatikům a alergikům.

Hlíva ústřičná

Nejznámější zdroj glukanů (betaglukanů) u nás, jeden z imunostimulátorů, který působí stimuluje imunitní systém, aby nás dokázal chránit před různými mikroby, viry, plísněmi a také i před rakovinou.

Honeybush

Obsahuje velké množství minerálních látek a antioxidantů, které tělo dokáže velmi dobře využívat. Honeybush pomáhá při virózách, chřipkách či nachlazení. Působí proti virům, bakteriím i plísním.

Kalis voňavá

Hlavními obsahovými látkami této rostlinky jsou flavonoidy, a to kemferol a kvercetin. Kalis je rostlinný biogenní stimulátor, ale efektivní také léčí mnoho onemocnění.

Bazalka posvátná

Známá i jako Tulsi. Bazalka posvátná známá již ze starého indického léčitelství Ayurveda. Její účinky jsou prověřeny tisíciletími. Přisuzují se jí antioxidační vlastnosti, podporující očistu těla od negativních látek zatěžujících organismus. TULSI podporuje náš imunitní systém, aby byl schopen přirozené obranyschopnosti. Normalizuje dýchací systém a při infekcích usnadňuje vykašlávání.

Tip na čtení: Podívejte se na zdravotní účinky květů bylin

VIDEO: Imunita a čaje

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva