Sponzorováno

Benedikt lékařský pro naše zdraví – při kojení i na kožní problémy 4.75/5 (8)

Benedikt lékařský pro naše zdravíBenedikt lékařský je léčivá rostlina podobná bodláku se žlutým květem. Lidově se mu říká požehnaný bodlák, zaječí oko, krasovlásek. Požehnanou rostlinou je zejména pro maminky, které trpí přechodným nedostatkem mléka při kojení a pro lidi s onemocněním trávicího traktu. Tato nenápadná rostlina roste v suchých kamenitých lokalitách, často na okrajích silnic a zahrad. Kvete od června do července a sbírá se během teplých slunečných dní, takže nezmeškejte svou příležitost.

Obsahuje mnoho zdravých látek

Rostlina benedikt lékařský obsahuje žluté krystalické hořčiny knicínu, kyselinu jablečnou vázanou na vápník a hořčík, přírodní steroidy, těkavé silice, fruktózu, třísloviny, pryskyřici a množství dalších látek, které mají příznivý vliv na lidský organismus. Charakteristická chuť benediktu lékařského se využívá při výrobě hořkých likérů a v minulosti se přidával i do piva. Dávnověcí bylinkáři o něm mluvili jako o zbrani proti moru, protože věřili, že čistí krev a vyhání hnilobu z těla.

Hořká chuť pro dobré trávení

Tato bylina s hořkou chutí a silnou kořeněnou vůní podporuje trávení, zdravou střevní mikroflóru a zabraňuje nadýmání (udržuje dobrou obranyschopnost vůči zvýšeným kvasným a hnilobným procesům v zažívacím traktu). Používá se při nemocech jater a žlučníku, protože zlepšuje činnost trávicího traktu, a podporuje tvorbu a vylučování žaludečních šťáv a žluči a zlepšuje chuť k jídlu. Také udržuje optimální stav kyseliny močové v organismu. Povzbuzuje nervovou činnost a napomáhá při látkové přeměně.

Pomůže při kožních problémech

Má i antibiotické účinky, díky čemuž efektivně bojuje s některými chorobami vyvolanými viry, například s herpes. Jeho účinné látky urychlují i ​​hojení hnisavých ran či vyrážek. Obklady z benediktu lékařského se používají při léčbě ekzémů, bércových vředů, kožních zánětů či při léčbě lupénky.

Benedikt lékařský a kojení – pro maminky s nedostatkem mléka

V tradiční medicíně se benedikt lékařský používá ke zvýšení tvorby a toku mateřského mléka. Jeho účinek se podporuje použitím pískavice. Kojení by se měla dostavit resp. zlepšit do 3 – 4 dnů od počátku používání dvojkombinace mlékotvorných bylin.

Sponzorováno

Kdy a kde benedikt roste?

Benediktu lékařskému se daří v mírně vlhké vápenaté půdě, ale k životu potřebuje hodně slunce. Není tedy ničím výjimečné, že se ve zvýšené míře vyskytuje ve Středomoří. Vypěstovat se však dá i v našich podmínkách. Semena sázíme na jaře do řádků, které jsou od sebe vzdáleny 30 – 50 centimetrů. Tímto způsobem zajistíme, aby měly jednotlivé rostliny dostatek světla. Aby bylina zmohutněla, plejeme plevel a okopáváme rostlinu i po sklizni. Mnohým bylinkám se daří i mimo zahrad as benediktem lékařským to není jinak. Najdete ho i na okrajích silnic či v jiných kamenitých lokalitách. Svým typickým rozcuchaným žlutým květem rozkvete od června do července. V těchto měsících probíhá i sklizeň.

Sběr a sušení

Při sklizni benediktu lékařského lze využít téměř celá rostlina. Některé její části lze sbírat i vícekrát ročně. Jelikož jde o bylinu, která svou stavbou velmi připomíná bodlák, třeba při jejím sklizni i sušení používat rukavice, abyste nepopíchali. Navíc, chloupky, jimiž je bylina pokryta, dráždí sliznice a při nesprávné manipulaci můžete ucítit pálení v nose i hrdle.

Nejvhodnější čas na sběr natě i s bylinným vrcholem je v době květu benediktu lékařského, tedy v červnu a červenci, během slunečného a suchého počasí. Seřízněte nať asi 5 centimetrů nad zemí (závisí na výšce rostliny, někdy dorůstá až do výšky 50 centimetrů). Důležité je, aby sbíraná bylina neměla úplně rozkvetlý květ. Takové bylinné vrcholy (horních 20 – 30 centimetrů rostliny) těsně před rozkvětem můžeme sbírat i několikrát do roka.

Můžeme sbírat i dopisy samostatně, přičemž postupujeme od nejspodnějších listů k nejvyšším. V tomto případě však listy nemícháme s bylinnými vrcholy.

Sebrané části rostliny sušíme v tenkých vrstvách na papíře, ve stínu a na vzdušném místě. Sušení na slunci mění barvu rostliny a obírá ji o příznivé vlastnosti. Čerstvá rostlina je lepkavá, proto je třeba ji sušit odděleně od ostatních rostlin a pravidelně kontrolovat vlhkost prostředí, ve kterém ji sušíte, protože snadno zplesniví. Pokud se rozhodnete sušit ji při umělé teplotě, doporučuje se 30 – 60 stupňů suchého vzduchu.

Správné dávkování

V přiměřených dávkách nemá benedikt lékařský žádné vedlejší účinky. Vyšší dávky však mohou podráždit ledviny či vyvolat nevolnost spojenou se zvracením. Těhotným ženám se nesmí podávat. V terapeutických dávkách se může podávat zesláblým pacientům, dětem i seniorům.

Recepty z benediktu lékařského

Nálev z benediktu lékařského

Na 100 mililitrů vroucí vody potřebujete 4 – 6 gramů benediktu lékařského. Bylinu necháme louhovat asi 5 minut. Nálev se doporučuje pít 2 – 3 krát denně, vždy mezi hlavními jídly. Můžete ho použít i na oplachování kožních infekcí.

Odvar z benediktu lékařského

Do hrnce nalijte šálek vody a asi dva gramy sušené bylinky. Za stálého míchání vařte, dokud voda nezačne vřít. Povařte asi dvě minuty a pijte ho 2-krát denně.

Hořkou chuť zápary a odvaru před pitím zjemněte přidáním medu.

Sponzorováno

Zdroj obrázku: „Cnicus benedictus flor“. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva