Sponzorováno

Akát bílý (trnovník akát): Využití a recepty pro zdraví 4.67/5 (3)

Akát bílý je fascinující rostlina s širokým spektrem využití v tradičním léčitelství.

Akát bílý je fascinující rostlina s širokým spektrem využití v tradičním léčitelství.

Akát bílý, známý také jako trnovník akát (latinsky Robinia pseudoacacia), je trnitý keř nebo strom, který dorůstá výšky 15-25 metrů. Jeho hluboko popraskaná hnědá kůra a lichozpeřené listy s elipsovitými, světle zelenými lístky tvoří charakteristický vzhled této rostliny. Vonné květy s chlupatým bílým kalichem jsou seskupené do převislých bohatých hroznů, které kvete v období května a června. Plodem akátu je zploštělý lusk.

I když většina částí rostliny je jedovatá a neměla by se vysazovat v blízkosti ovocných stromů, květy akátu mají významné léčivé účinky a jsou oblíbené v tradičním léčitelství.

Účinky akátu bílého

Akát bílý se do Evropy dostal ze Severní Ameriky na počátku 17. století a rychle se stal oblíbenou okrasnou rostlinou. Brzy byly objeveny jeho léčebné vlastnosti. Květy akátu se využívají pro své schopnosti uvolňovat křeče žaludku a střev, zlepšovat trávení, harmonizovat vylučování žluči a moči a mírnit stres. Navíc mohou napomoci k navození klidného spánku. Přestože akát bílý nemá schválená zdravotní tvrzení, jeho účinky jsou dobře známé mezi bylinkáři.

Jedovatost akátu

Při použití akátu bílého je třeba být opatrný. Z celé rostliny jsou jedlé pouze květy, zatímco ostatní části rostliny jsou jedovaté. Proto se doporučuje využívat pouze květy, a to nejčastěji v sušené formě.

Sběr a uskladnění akátu bílého

Květy akátu bílého se sbírají v období května a června, kdy jsou v plném květu a mají nejsilnější vůni a léčebné účinky. Je důležité sbírat květy za suchého a slunečného počasí, ideálně v dopoledních hodinách, kdy je jejich obsah účinných látek nejvyšší. Po sběru se květy suší na stinném a dobře větraném místě, aby se zabránilo jejich znehodnocení. Usušené květy se skladují v dobře uzavřených nádobách na suchém a tmavém místě, kde si uchovají své vlastnosti po delší dobu.

Pokud nemáte možnost sbírat květy akátu sami, můžete si je zakoupit v oblíbeném e-shopu s bylinkami, jako je například Bylinná zahrada, kde naleznete kvalitní sušené květy akátu i další bylinné produkty.

Léčebné účinky akátu – použití, využití

Květ akátu, uvolňuje křeče a pomáhá při křečích žaludku a hladkého svalstva střev. Doporučuje se užívat 2-3 šálky spařeného čaje z květů denně. Odvar z kůry se používá jako projímadlo. Sušené akátové květy se také využívají v homeopatii při překyselení žaludku a žaludečních vředech.

Recepty s akátem bílým

Akátový čaj

Ingredience:

  • 1 čajová lžička sušených květů akátu
  • 250 ml vroucí vody

Postup:

Sponzorováno

  1. Sušené květy akátu zalijte vroucí vodou.
  2. Nechte louhovat 10-15 minut a poté přeceďte.
  3. Čaj pijte teplý, ideálně 2-3x denně. Akátový čaj je doporučován při křečích žaludku a střev, zlepšuje trávení a napomáhá harmonizaci vylučování žluči.

Akátový sirup

Ingredience:

  • 100 květů akátu bílého
  • 1,5 litru vody
  • 1 biocitron nebo citron bez chemického ošetření
  • 40 g kyseliny citronové
  • 1,5 kg cukru

Postup:

  1. Květy akátu opláchněte a vložte do velké nádoby.
  2. Zalijte je 1,5 litrem vařící vody a přidejte nakrájený citron a kyselinu citronovou.
  3. Nechte směs odstát do druhého dne.
  4. Po odstátí směs sceďte a zahřejte na teplotu asi 80 °C.
  5. Přidejte cukr a vařte, dokud sirup nedosáhne požadované konzistence.
  6. Horký sirup nalijte do sterilizovaných lahví a ihned uzavřete.
  7. Sirup užívejte po lžičkách nebo přidávejte do čaje.

Akátové květy a jejich další využití

Akát bílý je nejen medonosná rostlina, ale také účinný pomocník při různých zdravotních problémech. Květy akátu mohou pomoci při:

  • Ženské nemoci: Květy akátu se používají v bylinných směsích pro léčbu gynekologických zánětů a problémů zejména v ajurvédské medicíně.
  • Urologické problémy: Akátové květy mají močopudné účinky a mohou pomoci při problémech s ledvinami a močovým systémem.
  • Spánek, duševní pohoda: Akátové květy mají uklidňující účinky, které mohou pomoci zmírnit stres a navodit klidný spánek.

Akátový med

Fantastickou chuť a vůni má akátový med. Pravý med od včel, které sbíraly pyl na akátových keřích se pozná podle lehce nazelenalé barvy. Akátový med má jemnou chuť a signifikantní vůni a je ideální jako přírodní sladidlo do čaje, na pečivo nebo jen tak na lžičku.

Pěstování a výskyt akátu v ČR

Akát je původem ze Severní Ameriky, ale do Čech byl zavlečen už v 16. století. Dnes se dokonale aklimatizoval zejména v nížinách, kde má rád teplo a světlo. Akát je invazivní rostlina a je velmi hojný na území České republiky. V blízkosti akátu se nedaří ani ovocným stromům, ani dalším rostlinám, protože z kořenů vylučuje jedovaté látky, které mohou likvidovat ostatní rostliny.

Zajímavost

Pryskyřice získávaná z mízy některých jiných druhů akácií, zejména akácie senegalské (Acacia senegal) a akácie arabské (Acacia seyal) se nazývá Arabská guma Tyto druhy akácií rostou v Severní Africe, především v Súdánu. Tato pryskyřice se v potravinářství se používá jako stabilizátor, emulgátor a zahušťovadlo, například v nápojích jako Coca-Cola, kde zabraňuje usazování barviva na stěnách lahví. V Evropské unii je schválena jako přídatná látka E 414.

Závěr

Sponzorováno

Akát bílý je fascinující rostlina s širokým spektrem využití v tradičním léčitelství. Jeho květy nejenže omamně voní a lákají včely, ale také nabízejí blahodárné účinky na naše trávení a celkovou pohodu. S dodržením správných postupů a opatrností při sběru a zpracování mohou květy akátu přinést mnoho zdravotních benefitů. Pokud si chcete vyzkoušet jejich účinky na vlastní kůži, neváhejte a vyzkoušejte některý z našich receptů.

Zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: Sergiosk / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva