Sponzorováno

8 bylinek pro lymfatickou drenáž a aktivaci i čištění lymfy 4.79/5 (14)

Váš lymfatický systém je neuvěřitelně důležitý pro vaše celkové zdraví. Přesto je z nějakého důvodu často přehlížen a pozornost zůstává na jiných systémech.

Pravdou je, že pokud je váš lymfatický systém „ucpaný“ nebo zpomalený, můžete kvůli tomu mít celou řadu problémů, jako je imunitní dysfunkce, nevysvětlitelné bolesti, špatný metabolismus a zduřené lymfatické uzliny.

Pro podporu zdravého toku lymfy je hodně klíčová kombinace cvičení a dalších zdravých návyků, ale bylinky v tomto směru také poskytují silnou podporu a pomáhají dát věci do pohybu.

Co vlastně dělá váš lymfatický systém?

Váš lymfatický systém je komplexní síť cév, žláz, uzlin a tkání. V některých ohledech jej lze považovat za drenážní systém, protože pomáhá udržovat rovnováhu tekutin a je klíčem k odvádění toxinů a odpadu z buněk.

Lymfatický systém těla - obrázek

Lymfatický systém těla – obrázek

 

Tím, že pomáhá s odstraňováním toxinů, je lymfatická síť extrémně důležitá pro zdraví pokožky, protože nahromadění toxinů může být hlavní příčinou kožních erupcí (a mnoha dalších zdravotních problémů).

Lymfatický systém je také důležitý pro imunitní funkci. Nese specifický typ bílých krvinek známých jako lymfocyty, které pomáhají vašemu tělu bojovat s infekcí.

Ve skutečnosti drobné kapiláry spojují téměř celé vaše tělo s lymfatickým systémem. Pouze několik oblastí, jako je kostní dřeň a centrální nervový systém, není propojeno.

Pokud váš lymfatický systém nefunguje správně, může to prostě způsobit nejrůznější problémy. A klíčem ke zdraví lymfy je průtok. Stagnující, pomalá lymfa může vést k nahromadění toxinů a mnoha zdravotním problémům.

Zde přicházejí na řadu bylinky – stimulují lymfatickou drenáž, napomáhají volnému toku lymfy a podporují čištění.

BYLINKY PRO LYMFATICKOU DRÉNÁŽ A ZLEPŠENÍ PRŮTOKU LYMFY

Červený jetel

Červený jetel je detoxikační bylina, která je známá jako čistič krve. Má zvláště silný účinek na lymfatický systém, pomáhá zlepšit průtok a drenáž. Z tohoto důvodu také podporuje zdraví pokožky odstraňováním toxinů.

Kromě podpory lymfy obsahuje červený jetel rostlinné sloučeniny, které pomáhají s hormonální rovnováhou a mohou zmírnit příznaky menopauzy.

Červený jetel můžete použít k přípravě čaje samostatně, nebo jej vyzkoušejte ve směsi bylinných detoxikačních čajů.

Kořen lopuchu

Kořen lopuchu je další silná čistící bylina, která čistí krev, stimuluje krevní oběh a podporuje lymfatický tok. Stejně jako červený jetel je i lopuch velmi prospěšný při kožních problémech, protože čistí toxiny a pomáhá ochlazovat záněty.

Spolu se zmírněním lymfatického překrvení pomáhá lopuch také detoxikovat vaše játra. Sušený kořen můžete spařit ve vodě na čaj nebo zkusit extrakt z kořene lopuchu.

Svízel přítula

Svízel přítula je běžná rostlina, která roste podél země s listy a semeny, které se rády „přilepí“ na kolemjdoucí. Tato bylina se objevuje na začátku sezóny, právě včas na jarní očistu, která stimuluje lymfatický oběh.

Pro extra „zelenou sílu“ jezte Svízel čerstvou na jaře, pokud roste ve vaší blízkosti. Nebo můžete sušené listy použít k přípravě čaje nebo tinktury.

Měsíček lékařský

Měsíček lékařský je jednou z nejlepších bylinek pro lymfodrenáž, protože obsahuje hořké sloučeniny a antioxidanty, které fakt krásně stimulují detoxikaci. Obecně se doporučuje měsíček jako nejlepší volba pro otoky lymfatických uzlin a odlehčení lymfatické sítě (lymfatický systém je tvořen komplikovanou soustavou sítí velmi tenkých cév).

Květy měsíčku můžete použít samotné k přípravě čaje (pozor, je velmi hořký) a dobře se kombinuje s dalšími bylinkami, jako je jetel červený a lopuch.

Echinacea

Echinacea je obvykle považována za bylinu posilující imunitu, ale také stimuluje lymfatický tok a pomáhá odstranit přetížení. Ve skutečnosti to může být jeden z důvodů, proč echinacea pomáhá vašemu tělu vypořádat se s infekcemi – podporou pohybu bílých krvinek.

Echinacea není vždy doporučována pro dlouhodobé užívání, takže ji možná budete chtít vyzkoušet spíše na krátkou dobu. Použijte sušenou echinaceu k přípravě čaje nebo vyzkoušejte echinaceovou tinkturu.

Sponzorováno

Astragalus

Astragalus je další bylina zvyšující imunitu, která také podporuje lymfatickou drenáž. Často se používá v tradiční čínské medicíně (TCM) jako „posilovač životní síly“ a pomáhá snižovat přetížení celého těla.

Kořen astragalus můžete použít k přípravě čaje nebo jako součást bylinkového vývaru/polévky, jak často doporučují praktici TCM. Funguje obzvláště dobře spolu s echinaceou jako kombinace na posílení imunity a čištění lymfy.

Zlatobýl

Zlatobýl má protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti a často se používá jak vnitřně, tak lokálně k ochraně těla a pokožky před infekcí. Obsahuje také hořké sloučeniny, které stimulují a pročišťují trávicí trakt a podporují lymfatický oběh.

Vzhledem k tomu, že zlatobýl je ve volné přírodě často nadměrně sklízen, buďte opatrní, odkud jej kupujete, a vyhledejte dodavatele zaměřeného na udržitelné metody sklizně. Tato bylina je velmi hořká a obvykle se používá v malých množstvích jako extrakt spíše než jako čaj.

Líčidlo americké

Líčidlo americké (Phytolacca americana) je obecně považován za plevel, ale také funguje jako jedna z nejúčinnějších bylin pro lymfodrenáž. Ve skutečnosti je tak silný, že přílišné užívání ve formě čaje nebo tinktury může být toxické. Tak na to pozor.

Líčidlo americké však můžete použít lokálně jako mast nebo vyluhovaný olej a vmasírovat ho do lymfatických uzlin a jakýchkoli překrvených oblastí. Po konzultaci s kvalifikovaným bylinářem můžete také užívat malé množství tinktury nebo odvaru z této bylinky.

Na co je dobré myslet

Jako vždy mějte na paměti, že některé bylinky mohou být kontraindikovány během těhotenství nebo kojení nebo s určitými zdravotními problémy. Některé mohou také interagovat se specifickými léky. Než přidáte novou bylinku, udělejte si průzkum.

DALŠÍ ZPŮSOBY PODPORY LYMFATICKÉ DRÉNÁŽE

Bylinky samozřejmě nejsou jediným způsobem, jak rozhýbat lymfatický systém. Zde je několik klíčových přírodních postupů, které lze použít vedle bylinek:

Rozhýbejte své tělo cvičením

Toto je pravděpodobně TOP#1 způsob, jak podpořit lymfodrenáž, určitě ještě více než pomocí bylinek. Dokonce i „jen“ protahování nebo zvednutí chodidel nad hlavu (jako v jógové pozici „nohy o zeď“) pomáhá s prouděním lymfy.

Pijte hodně čisté vody

Lymfa je koneckonců o tekutinách, takže dehydratace zpomalí její tok. To nechcete.

Jezte více celozrnných potravin

Celozrnné potraviny, zejména ovoce a zelenina, jsou bohaté na rostlinné sloučeniny, které stimulují lymfatický tok a drenáž. Zpracované potraviny na druhou stranu mohou bránit toku lymfy.

Použijte teplo a masáž

Teplo i masáž jsou způsoby, jak stimulovat oběh, což znamená lepší lymfodrenáž. Můžete použít teplé obklady, namáčení nohou nebo příjemnou teplou koupel. Masáž nebo samomasáž lze zefektivnit použitím oleje s bylinkami podporujícími tok lymfy. Zkuste také manuální lymfatickou masáž.

SHRNUTÍ: Podpořte svůj lymfatický systém bylinkami

Neignorujte svůj lymfatický systém jako to dělá tolik lidí! Pravidelným praktikováním zdravých návyků a používáním bylinek pro lymfodrenáž můžete podpořit správný tok lymfy, imunitní funkce a odstraňování odpadu.

Se zdravým lymfatickým systémem se bude celé vaše tělo lépe cítit a lépe fungovat.

Sponzorováno

A co pro rozproudění toku lymfy děláte vy? Napište mi do komentářů. Budu moc rád!

A dále si o lymfě přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva