Sponzorováno

Zlomená kostrč – příznaky, příčiny a léčba + cviky 4.81/5 (16)

  • Léčba zlomené kostrče se obvykle zaměřuje na zvládnutí bolesti a podporu hojení (sádru na kostrč nedáte). Zde je přehled možných přístupů k léčbě.
  • Konzervativní léčba: V první řadě odpočinek: Důležitým prvkem je minimalizace tlaku a nadměrného namáhání na zlomenou oblast. Může být doporučeno vyhnout se dlouhému sezení nebo přidat polštář pro zmírnění tlaku při sezení. Léky proti bolesti: Můžete užívat nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprofen, nebo jiné léky na předpis, které vám lékař předepíše k úlevě od bolesti. Místní léky: Někdy jsou doporučovány krémy nebo gely obsahující látky, jako je lidokain, které mohou zmírnit místní bolest.
  • Lokální terapie: Použití teplého nebo studeného obkladu na postiženou oblast může pomoci zmírnit bolest a zánět.
  • Fyzioterapie: Fyzioterapeut může navrhnout cvičení zaměřená na posílení svalů pánevního dna a rozvoj lepšího držení těla. Fyzioterapie může také zahrnovat terapeutickou masáž a techniky, které pomáhají uvolnit svaly a snížit bolest.
  • Injekce: V některých případech se může přistoupit k injekcím kortikosteroidů přímo do postižené oblasti, aby se snížil zánět a bolest. Tuto možnost by vám měl nabídnout lékař.
  • Chirurgický zákrok: V případě zlomenin, které se nehojí správně nebo způsobují vážné obtíže, může být zvažován chirurgický zákrok. Během operace může být kostrč fixována nebo mohou být odstraněny části zlomené kostrče. Ale je to výjimečné.
  • Je důležité konzultovat zlomenou kostrč s lékařem, který bude schopen vyhodnotit rozsah zlomeniny a doporučit nejvhodnější léčebný plán vzhledem k individuálním okolnostem pacienta.

Kostrč je poslední kostí v páteři. Tato kost ve tvaru trojúhelníku se skládá ze tří až pěti různých částí, což může znesnadnit odhalení zlomené kostrče.

Zlomeniny kostrče jsou vlastně poměrně neobvyklé. Častější je, že si člověk pohmoždí kostrč nebo si natáhne vaz v této oblasti. Příznaky zlomené kostrče jsou podobné jako u pohmožděné kostrče, takže může být obtížné zlomeninu hned diagnostikovat. Možnosti léčby zlomených a pohmožděných kostrčí jsou také podobné.

Když se zlomí kotrč, může být:

  • úplně zlomená, k čemuž dochází, když jsou oddělené kostní fragmenty čistě vidět na rentgenovém snímku
  • vlasová zlomenina, přičemž zlomené kusy nejsou od sebe odděleny
  • být rozmělněna, k čemuž dochází, když se kost rozpadne na více kusů

Tento článek pojednává o tom, co může způsobit zlomeninu kostrče a jak ji identifikovat, spolu s možnostmi léčby a tipy na zotavení.

Příznaky zlomené kostrče

Příznaky zlomeniny kostrče jsou:

  • téměř neustálá tupá bolest v kříži, těsně nad hýžděmi
  • bolest, která se zhoršuje při sezení a při vstávání ze sedu
  • otok kolem kostrče
  • bolest, která se zesiluje během vyprazdňování (stolice)
  • bolest, která se zintenzivňuje při pohlavním styku
  • nepravidelná stolice
  • necitlivost nebo mravenčení v noze

Příčiny zlomené kostrče

Nejpravděpodobnější příčinou zlomeniny kostrče je trauma (úraz) nebo přímé zranění.

U mladých lidí je zlomenina kostrče nejčastěji způsobena pádem dozadu nebo vysokoenergetickou nehodou. U některých skupin, zejména u starších dospělých, mohou nutriční nedostatky způsobit, že zlomeniny kostí jsou častější.

I když je to při porodu vzácné, může také vést ke zlomeninám kostrče. Tato kost je zvláště náchylná k poranění během obtížného porodu nebo porodu, který vyžaduje použití nástrojů, kvůli své poloze v těle. Namožení kostrče je častější než zlomeniny.

Ženy častěji než muži trpí zraněním kostrče. Obezita je také rizikovým faktorem pro problémy s kostrčí.

Diagnóza zlomené kostrče

Protože mnoho faktorů a stavů může způsobit bolest kolem kostrče, diagnostika zlomené kostrče vyžaduje, aby lékař sebral anamnézu osoby, provedl fyzickou prohlídku a objednal lékařské vyšetření.

Aby lékař provedl důkladnou anamnézu, prozkoumá:

  • možné příčiny bolesti, včetně pádů nebo sportovních zranění
  • možné netraumatické příčiny, jako je opotřebení související s věkem
  • bolest, která může být z jiných zdrojů

Fyzické vyšetření a rektální vyšetření poskytnou lékaři více informací o místě bolesti a také o tom, co ji může způsobovat nebo k ní přispívat.

Problémy s piriformis svaly a blízkými klouby, jako jsou například sakroiliakální a lumbosakrální fasetové klouby, mohou přispět k bolesti v kostrči a kolem ní.

Rentgenové záření může pomoci lékaři lokalizovat a posoudit poškození kostrče. Pokud rentgenový snímek neposkytuje jasný obraz nebo pokud existují jiné obavy ohledně toho, co způsobuje bolest, MRI může poskytnout více informací.

Částečně kvůli struktuře kostrče a dalším stavům, které mohou existovat současně se zraněním – jako je obezita, plynatost nebo zácpa – není vždy snadné diagnostikovat zlomeninu kostrče.

Léčba zlomené kostrče

Na rozdíl od jiných zlomených kostí není možné vložit kostrč do sádry a znehybnit ji. Místo toho může lékař doporučit použití technik ke snížení bolesti.

Může například navrhnout použití těchto pomůcek:

Speciálně navržené polštáře: Mohou být velmi užitečné pro osobu se zlomenou kostrčí. Tyto polštáře mají uprostřed vyříznutý otvor, který umožňuje člověku sedět bez tlaku přímo na kostrč. Tyto polštáře jsou dostupné online.

Teplé a studené zábaly: Mohou pomoci zmírnit zánět a bolest kolem zranění. Některé zdroje doporučují používat studené zábaly a používat je první 2 dny po zranění – mezi kůži a zábal vložit látku, aby se osoba necítila nepříjemně – a po 2 dnech používat teplé obklady.

Sponzorováno

Nesteroidní protizánětlivé léky a Paracetamol: Mohou také poskytnout úlevu od bolesti. Pokud je bolest velmi silná, může lékař místo toho předepsat opiáty.

Práce u stou ve stoje: Pro lidi, kteří tráví hodně času u počítače nebo stolu, může být použití stolu ve stoje užitečné při zotavování se ze zlomené kostrče.

Lékaři mohou doporučit steroidy nebo nervové blokády, pokud je bolest velmi závažná. Podstoupit operaci zlomeniny kostrče je vzácné a lékaři to obvykle doporučují pouze tehdy, když všechny alternativy nefungovaly a bolest narušuje kvalitu života dané osoby.

Zotavení ze zlomené kostrče

Zotavení ze zlomené kostrče může nějakou dobu trvat. Většina zlomenin se hojí 6–12 týdnů.

Mnoho lidí, kteří zažili zlomeninu kostrče, jsou sportovci a obvykle touží vrátit se ke hře. Někteří odborníci tvrdí, že limitujícími faktory jsou bolest a riziko tlaku na kostrč. Pokud existuje riziko opětovného zranění, měla by osoba odložit návrat k této činnosti.

Cvičení

Odpočinek je velmi důležitý, když je kost zlomená, a lidé si potřebují dát čas na uzdravení, když mají zlomeninu kostrče.

Je však také důležité posilovat svaly kolem kostrče a pravidelně je protahovat, aby se nevytvářela napjatost a nerovnováha.

Lékař může poskytnout seznam cvičení na posílení kyčlí a jádra, stejně jako cvičení a protažení pánevního dna ke zmírnění tlaku na hýžďové svaly, záda a hamstringy. Mohou také poslat osobu k fyzioterapeutovi pro rozsáhlejší léčbu a k naučení se cviků.

Naučit se sedět se správným držením těla je dobrý způsob, jak podporovat a chránit zdravou kostru.

Cviky na posílení / protažení tkání kolem kostrče

Překřížené nohy na hruď

  1. Lehněte si na záda
  2. Nohy překřižte a pokrčte kolena (obrázek níže)
  3. Přitáhněte rukama nohy na hruď (opět jako na obrázku níže
Nohy překřižte, pokrčte a rukama je táhněte směrem k hrudi

Nohy překřižte, pokrčte a rukama je táhněte směrem k hrudi

 

Kotník na koleno

  1. Levý kotník si dejte na koleno podle obrázku níže
  2. Rukama si pravou nohu přitáhněte k hrudi
Kotník na koleno

Kotník na koleno

 

Protahování kostrče

  1. Klekněte si na koleno a druhou nohou se opřete tak, aby lýtko a zadní strana stehna svíraly přibližně pravý úhel.
  2. Nakloňte se co nejvíce dopředu – dle obrázku níže
  3. Stejnou ruku, jako máte nataženou nohu dejte na koleno
  4. Druhou ruku natáhněte nahoru a protahujete se. Měli byste cítit protahování u kostrče.
  5. Pánev tlačte dolů
Protahování kostrče

Protahování kostrče

 

Zlomená kostrč u dětí

Pružnost dětských kostí snižuje pravděpodobnost poranění kostrče. Poranění kostrče jsou však u dětí stále celkem běžná kvůli úrovni jejich sportovní a herní aktivity.

Doba zotavení z poranění kostrče je u dětí rychlejší než u dospělých. Operace kostrče je zde nutná jen velmi zřídka.

Zlomená kostrč během těhotenství

Ženy jsou pětkrát náchylnější k bolesti kostrče než muži. Hodně z toho souvisí s těhotenstvím a porodem. Zvýšení hmotnosti a následné změny držení těla během těhotenství zvyšují riziko poranění kostrče.

Umístění kostrče ji také činí náchylnou k poranění při obtížném porodu, zejména při použití nějakých nástrojů.

Shrňme si to

Zlomená kostrč je vzácné a bolestivé zranění, které může postihnout lidi všech věkových kategorií, od mladých sportovců po starší dospělé.

Léčba obecně spočívá ve snížení bolesti a prevenci dalšího poranění kostrče. Rekonvalescence může trvat až 12 týdnů a lidé by během této doby měli odpočívat, aby podpořili hojení. Některá lehká cvičení mohou pomoci posílit svaly v dané oblasti. Doporučuje se cvičit tyto svaly v rámci rekonvalescence.

A dále si o kostrči přečtěte

VIDEO: Cviky na bolavou páteř (anglicky)

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva