Obsah článku
- Plavecké ucho (také nazývané otitis externa) je typ ušní infekce. Infekce se vyskytuje ve zvukovodu. Vzhledem k tomu, že zvukovod je tmavý, teplý a pojme vodu, vytváří dokonalé prostředí pro růst bakterií a plísní milujících vodu.
- Proč se tato ušní infekce nazývá "plavecké ucho"? Otitis externa dostal přezdívku plavecké ucho, protože nejčastěji postihuje jedince, kteří tráví hodně času ve vodě, jako jsou plavci.
- K léčbě jsou předepsány ušní kapky, které obsahují antibiotikum.
- Někdy je zvukovod příliš zúžený nebo zablokovaný na to, aby bylo možné aplikovat ušní kapky jednoduchým umístěním kapek do ucha. Když k tomu dojde, je do ucha umístěna tenká gáza nebo "knot", který pomáhá ušním kapkám projít ucpáním a dostat se k infekci.
- Ušní kapky se obvykle používají po dobu 7 až 14 dnů. Perorální antibiotika se u plaveckého ucha používají jen zřídka.
Co je zánět zvukovodu?
Zánět zvukovodu je infekce vnějšího otvoru ucha a zvukovodu, který spojuje vnější stranu ucha s bubínkem. Tento typ infekce je lékařsky známý jako otitis externa (záněty zevního ucha). Jeden běžný typ otitis externa se označuje jako „plavecké ucho“ nebo také jako „kajakářovo ucho“.
Tato infekce vnějšího ucha je často výsledkem vystavení vlhkosti. Je to běžné u dětí, dospívajících a dospělých, kteří tráví hodně času plaváním.
Co způsobuje zánět zvukovodu?
Plavání (nebo možná i příliš časté koupání nebo sprchování) může vést k infekci zevního ucha. Voda, která zůstane uvnitř zvukovodu, se může stát živnou půdou pro bakterie.
Infekce může také nastat, pokud je zraněna tenká vrstva kůže, která vystýlá zvukovod. Intenzivní škrábání, používání sluchátek nebo vkládání vatových tamponů do ucha může tuto jemnou pokožku poškodit.
Když se tato vrstva kůže poškodí a zanítí, může poskytnout místo pro život bakteriím. Cerumen (ušní maz) je přirozenou obranou ucha proti infekci, ale neustálé vystavení vlhkosti a škrábání může ušní maz „vyčerpat“, což zvyšuje pravděpodobnost infekcí.
Plavecké ucho – jaké jsou příznaky?
Příznaky plaveck0ho ucha jsou tyto:
- otok
- zarudnutí
- teplo
- bolest nebo nepohodlí v uchu
- výtok hnisu
- svědění
- tlumený nebo snížený sluch
Silná bolest v obličeji, hlavě nebo krku může znamenat, že infekce značně pokročila. Příznaky doprovázené horečkou nebo zduřením lymfatických uzlin mohou také naznačovat postupující infekci. Pokud máte bolesti ucha s některým z těchto příznaků, okamžitě navštivte svého lékaře.
Kdo je ohrožen infekcí zevního ucha?
Plavání je největším rizikovým faktorem pro zánět zevního ucha (plaveckého ucha), zejména pak plavání ve vodě s vysokým obsahem bakterií. Bazény, které jsou dostatečně chlorované, mají menší pravděpodobnost šíření bakterií.
Příliš časté sprchování nebo čištění uší může také nechat uši otevřené pro infekci. Čím užší je zvukovod, tím je pravděpodobnější, že se uvnitř zachytí voda. Dětské zvukovody jsou obvykle užší než zvukovody dospělých.
Riziko vzniku infekce zevního ucha zvyšuje také používání sluchátek nebo naslouchátka, stejně jako kožní alergie, ekzémy a podráždění pokožky vlasovými přípravky.
Plavecké ucho samo o sobě není nakažlivé.
Léčba plaveckého ucha (infekce zevního ucha)
Infekce zevního ucha se mohou vyléčit samy bez léčby. Antibiotické ušní kapky jsou nejběžnější léčbou infekce zevního ucha, která se sama o sobě nezhojila. Může je předepsat váš lékař.
Lékaři mohou také předepsat antibiotické kapky smíchané se steroidy ke snížení otoku ve zvukovodu. Ušní kapky se obvykle používají několikrát denně po dobu 7 až 10 dnů.
Pokud je příčinou infekce zevního ucha houba, lékař vám předepíše antimykotické ušní kapky. Tento typ infekce je častější u lidí s cukrovkou nebo oslabeným imunitním systémem. Ke zmírnění příznaků je důležité, aby se během hojení infekce nedostala voda do uší.
Sponzorováno
Ke snížení bolesti lze použít volně prodejné léky proti bolesti, jako je ibuprofen nebo acetaminofen. V extrémních případech mohou být předepsány léky proti bolesti.
Domácí léky na plavecké ucho
Nejdůležitější součástí domácí léčby infekcí zevního ucha je prevence. Udržování ucha co nejvíce suché snižuje riziko infekce.
Mezi další tipy, které je třeba mít na paměti, patří:
- pomocí vaty nebo měkkých špuntů do uší můžete podpořit to, aby se voda nedostala do ucha při sprchování nebo koupání
- udržujte sucho v uších pomocí koupací čepice
- zabránění poškrábání vnitřního ucha, a to i vatovými tyčinkami
- vyhýbejte se odstraňování ušního mazu svépomocí
- použití ušní směsi lihu a/nebo octa po plavání, která pomůže vysušit přebytečnou vodu (směs je 50 procent lihu, 25 procent bílého octa a 25 procent destilované vody)
- po plavání osušte hlavu a uši ručníkem
Infekce zevního ucha u dětí
Děti, zejména ty, které tráví hodně času ve vodě, jsou zvláště náchylné k infekcím zevního ucha (a tedy i k plaveckému uchu). Jejich zvukovody jsou menší než zvukovody dospělých, což ztěžuje správný odtok tekutiny z uší dětí. To může vést ke zvýšené infekci.
Bolest ucha je nejčastějším příznakem infekce zevního ucha. Mladší děti nebo děti, které nemohou mluvit, se mohou projevit příznaky jako:
- tahání za ucho nebo časté šahání ucho
- pláč, když se dotýkáte jejich ucha
- mohou mít ve vzácných případech horečku
- mohou být úzkostliví, mohu plakat více než obvykle nebo mít problémy se spánkem
- problém s odtokem tekutiny z ucha
Komplikace a horší příznaky
Pokud se infekce zevního ucha neléčí a sama se nehojí, může to mít za následek několik komplikací.
Kolem postižené oblasti v uchu se mohou vyvinout abscesy. Ty se mohou samy zahojit nebo je možná bude muset váš lékař vypustit. Dlouhodobé infekce zevního ucha mohou způsobit zúžení zvukovodu. Zúžení může ovlivnit sluch a v extrémních případech způsobit hluchotu. Je potřeba to léčit antibiotiky.
Prasklé nebo perforované ušní bubínky mohou být také komplikací infekcí zevního ucha způsobených předměty vloženými do ucha. To může být extrémně bolestivé. Mezi příznaky patří dočasná ztráta sluchu, zvonění nebo bzučení v uších, výtok a krvácení z ucha.
Ve vzácných případech se objevuje nekrotizující (maligní) otitis externa. Jedná se o extrémně závažnou komplikaci, kdy se infekce šíří do chrupavek a kostí, které obklopují váš zvukovod.
Nejvíce jsou ohroženi dospělí s oslabeným imunitním systémem. Neléčená může být smrtelná. To je považováno za lékařskou pohotovost s příznaky, jako jsou:
- hodně silné bolesti ucha a hlavy, zejména v noci
- pokračující výtok z ucha
- obrna lícního nervu (pokles obličeje) na straně postiženého ucha
- obnažená kost ve zvukovodu
To již jsou ale hodně extrémní případy, které v našich končinách nebývají.
Jak se diagnostikuje plavecké ucho (infekce zevního ucha)?
Lékař může obvykle diagnostikovat infekci zevního ucha tak, že zhodnotí symptomy pacienta a podívá se do pacientova ucha otoskopem.
Výhled a prevence
Vyhlídky na tyto typy infekcí jsou obvykle docela dobré: infekce se často vyléčí samy nebo se eliminují jednoduše užíváním ušních kapek. Ty hodně pomáhají.
Nejlepší způsob, jak zabránit plaveckému uchu, je udržovat uši co nejsušší:
- Když plavete, můžete použít špunty do uší nebo koupací čepici.
- Po koupání nebo sprše se doporučuje důkladně osušit uši.
- Naklonění hlavy tak, aby každé ucho směřovalo k zemi, pomáhá vyprázdnit přebytečnou vodu.
- Do ucha nic nedávejte.
Sponzorováno
A co vy? Máte s plaveckým uchem nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů pod článkem.
Co si dále o uších přečíst?
- Ušní hygiena – jak na ni správně? Jak si čistit uši?
- Peroxid vodíku na ušní maz – funguje, nebo je to nebezpečné?
- 16+ zajímavostí o sluchu a uších
Zdroje článku a studie
- Zdroj obrázku ve článku: Sakurra / depositphotos.com
- The incidence and health burden of earaches attributable to recreational swimming in natural waters: a prospective cohort study Autor: Timothy J Wade
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Infekce, Uši - zdraví a jejich problémy
Přečtěte si také naše další články
Nejlepší je použít po každém plavání bateriový vysoušeč Mac’s Ear Dryer. Od té doby jsem mohl zahodit všechny ušní kapky a u ušního doktora jsem od té doby také nebyl.