Obsah článku
- Tendinitida Achillovy šlachy je zánět Achillovy šlachy, která spojuje lýtkový sval s patní kostí. Tento problém je častější u sportovců a lidí, kteří podstupují opakované pohyby nebo přetížení této oblasti.
- Symptomy tendinitidy Achillovy šlachy zahrnují bolest, otok a citlivost na zadní straně hlezna. Může se také vyskytnout ztuhlost nebo omezená pohyblivost v této oblasti. Pokud je tendinitida Achillovy šlachy zanedbána nebo neléčena, může se vyvinout chronický stav a zvýšit riziko ruptury šlachy.
- Léčba tendinitidy Achillovy šlachy zahrnuje obvykle konzervativní přístup.
- Odpočinek: Je důležité dát postiženému místu dostatek času k hojení. Je vhodné omezit aktivity, které zatěžují Achillovu šlachu, jako je běhání nebo skákání.
- Ledování oblasti: Aplikace ledových obkladů na postiženou oblast může pomoci snížit otok a bolest. Led by měl být aplikován po dobu 15-20 minut několikrát denně.
- Protizánětlivé léky: Nesteroidní protizánětlivé léky jako ibuprofen mohou pomoci zmírnit bolest a snížit zánět.
- Fyzioterapie: Specifické cviky a terapeutické metody prováděné fyzioterapeutem mohou pomoci zlepšit pevnost a flexibility šlachy a okolních svalů. Mohou také poskytnout nácvik správného pohybu a techniky, která snižuje zatížení Achillovy šlachy.
- Podpůrné pomůcky: Nosiče šlachy nebo ortézy mohou být předepsány k podpoře a ochraně Achillovy šlachy během hojení.
- V případech, kdy konzervativní metody nejsou účinné nebo se jedná o závažnější případy, může být vyžadována chirurgická intervence. To je však výjimečné a používá se pouze v případech, kdy je tendinitida chronická nebo došlo k ruptuře šlachy.
Co je tendinitida achillovy šlachy?
Achillova šlacha připevňuje vaše lýtkové svaly k patní kosti (kalkaneus). Tuto šlachu používáte při skákání, chůzi, běhu a stoji na nohách.
Souvislá intenzivní fyzická aktivita, jako je běh a skákání, může způsobit bolestivý zánět Achillovy šlachy, známý jako tendinitida achillovy šlachy (nebo jen zkráceně tendinitida).
Achillova šlacha je nejdelší a jedna z nejsilnějších šlach v těle. Spojuje trojhlavý lýtkový sval s patní kostí a chodidlovým svalem.
I jednoduchá domácí léčba může pomoci při tendinitidě achillovy šlachy. Pokud však domácí léčba nefunguje, je důležité navštívit lékaře. Pokud se vaše tendonitida achillovy šlachy zhorší, může se šlacha dokonce i roztrhnout. Možná budete potřebovat léky nebo operaci ke zmírnění bolesti.
Achillova tendinitida se nejčastěji vyskytuje u běžců, kteří náhle zvýšili intenzitu nebo délku běhů. Je to také běžný problém u lidí středního věku, kteří sportují, například hrají tenis nebo basketbal, pouze o víkendech.
Příčiny tendinitidy achillovy šlachy?
Nadměrné cvičení nebo nadměrné množství zatížení či chůze obvykle způsobují zánět achilovky, zejména pak u sportovců. Faktory nesouvisející se cvičením a aktivitou však mohou také přispět k vašemu riziku. Revmatoidní artritida a infekce jsou spojeny s tendonitidou achillovy šlachy.
Jakákoli opakovaná aktivita, která namáhá vaši Achillovu šlachu, může potenciálně způsobit zánět achilovy šlachy. Mezi další příčiny pak patří:
- cvičení bez pořádného rozcvičení
- velké namáhání lýtkových svalů při opakovaném cvičení nebo fyzické aktivitě
- hraní sportů, jako je tenis, které vyžadují rychlé zastavení a změnu směru (nápor na achilovku)
- náhlý nárůst fyzické aktivity, aniž by se vaše tělo mohlo přizpůsobit zvýšenému tréninku
- nosíte staré nebo obecně špatně padnoucí boty
- nosíte vysoké podpatky (denně nebo po delší dobu)
- máte kostní ostruhy v zadní části paty
- máte pokročilý věk, protože Achillova šlacha s věkem slábne
Příznaky zánětu Achillovy šlachy
Příznaky tendinitidy achillovy šlachy jsou obecně tyto:
- pocit nepohodlí nebo otok v zadní části paty
- napjaté lýtkové svaly
- omezený rozsah pohybu při ohýbání chodidla
- kůže na patě je hodné teplá na dotek
Obecně hlavním příznakem tendinitidy achillovy šlachy je bolest a otok v zadní části paty při chůzi nebo běhu. Mezi další příznaky patří omezený rozsah pohybu, když pokrčíte nohu.
Tento stav může také způsobit, že kůže na patě bude na dotek příliš teplá.
Diagnostika zánětu Achillovy šlachy
Při diagnostice tendinitidy Achillovy šlachy vám lékař položí několik otázek týkajících se bolesti a otoku v oblasti paty nebo lýtka. Váš lékař vás může požádat, abyste se postavili na chodidla a bude sledovat váš pohyb a flexibilitu.
Lékař také prohmátne danou oblast přímo, aby přesně určil, kde jsou bolesti a otoky nejzávažnější.
Zobrazovací testy mohou pomoci potvrdit zánět Achillovy šlachy, ale obvykle je lékař nepotřebuje. Pokud k nim lékař přistoupí, jsou to tyto tety:
- Rentgenové vyšetření, které poskytuje snímky kostí nohou
- MRI sken, který může detekovat prasknutí a degeneraci tkáně
- ultrazvuk, který může ukázat pohyb šlachy, související poškození a zánět
Léčba zánětu Achillovy šlachy
Pro léčbu zánětu Achillovy šlachy je k dispozici mnoho léčebných postupů, od domácích léků, jako jsou klidový režim a protizánětlivé léky, až po invazivnější způsoby léčby, jako jsou injekce steroidů, injekce plazmy bohaté na destičky (PRP) a chirurgické řešení. Váš lékař může navrhnout:
- snížení vaší fyzické aktivity – odpočinek
- velmi jemně natahování a později posilování lýtkových svalů
- přechod na jiný, méně namáhavý sport
- pořádný odpočinek po cvičení nebo při bolestech
- zvednutí nohy ke snížení případného otoku
- můžete nosit ortézu nebo vycházkovou obuv, aby se zabránilo pohybu paty
- můžete jít na fyzikální terapii
- dále je možné užívání protizánětlivých léků, jako je aspirin nebo ibuprofen, ale po omezenou dobu
- můžete nosit botu s vysokou patou, aby se uvolnilo napětí z vaší achillovy šlachy
Metoda RICE
Odpočinek (R – rest), led (I – ice), komprese (C – compress) a elevace (zvednutí – E), tedy zkráceně RICE, je obvykle účinná metoda léčby při léčbě zánětu Achillovy šlachy – ideálně hned po zranění.
Sponzorováno
Tato metoda funguje následujícím způsobem:
Odpočinek: Nezatěžujte šlachu po dobu jednoho až dvou dnů, dokud nebudete moci na šlachu bez bolesti našlápnout. Šlacha se obvykle hojí rychleji, pokud během této doby na ni není vyvíjeno další napětí.
Váš lékař vám může navrhnout, abyste používali berle, pokud potřebujete jít na dlouhé vzdálenosti.
Ledování: Vložte led do sáčku, sáček zabalte do látky a zabalený pytel ledu položte na kůži a postižené místo. Držte sáček na šlaše 15 až 20 minut, poté sáček sundejte, aby se šlacha znovu zahřála. Led obvykle způsobí, že zánět nebo otok zmizí rychleji.
Komprese: Omotejte kolem šlachy obvaz, abyste poranění stlačili. Kolem této oblasti můžete také uvázat kus oblečení. Díky tomu šlacha moc nenateče. Ale nic neomotávejte příliš těsně kolem šlachy, protože to může omezit průtok krve.
Vyvýšení: Zvedněte nohu nad úroveň hrudníku (srdce). Nejjednodušší je to udělat tak, že si lehnete a položíte nohu na polštář nebo jiný vyvýšený povrch.
Fyzikální terapie
Fyzikální terapeut by mohl navrhnout některé z následujících možností léčby:
Cvičení. Terapeuti často předepisují konkrétní protahovací a posilovací cvičení Achillovy šlachy na podporu hojení a posílení šlachy a jejích podpůrných struktur.
Ortotické pomůcky. Vložky do boty nebo klín, který mírně zvedne vaši patu, může uvolnit napětí ve šlaše a poskytnout „polštář“, který snižuje množství síly vyvíjené na vaši Achillovu šlachu.
Chirurgické řešení – operace
V případě, že tato léčba není účinná, může být nutná operace k léčbě vaší Achillovy šlachy. Pokud se stav zhorší a zůstane neléčen, existuje větší riziko prasknutí Achillovy šlachy, které už vyžaduje chirurgický zákrok. To může způsobit ostrou bolest v oblasti paty.
Váš lékař vám může doporučit několik možností pro operaci protržení šlachy na základě toho, jak závažné je roztržení a zda jste již měli rupturu. Váš lékař vás obvykle doporučí ortopedickému chirurgovi, aby rozhodl, který postup je pro vás nejlepší.
Jedna chirurgická metoda léčby se nazývá otevřená operace. Při této operaci chirurg provede řez, aby vám otevřel nohu nad patní kostí. Poté sešije obě strany prasklé šlachy zpět k sobě a řez uzavře.
V jiné metodě chirurg provede řez, aby otevřel oblast na vaší noze, kde došlo k prasknutí. Poté provléká jehlu se stehy šlachou a kůží a vyřezávají zpět. Nakonec spojí stehy dohromady.
Možné komplikace tendinitidy achillovy šlachy
Nejčastějšími komplikacemi Achillovy tendonitidy jsou bolest, potíže s chůzí nebo cvičením a deformace vaší šlachy nebo patní kosti.
Můžete také zažít úplné roztržení nebo prasknutí Achillovy šlachy. To je pak hodně velká bolest. V takovém případě budete obvykle potřebovat chirurgický zákrok, aby prasknutí napravil.
Studie z roku 2017 zjistila, že komplikace, jako je infekce nebo potíže s hojením ran, jsou možné, i když neobvyklé, po operaci tendinitidy achillovy šlachy.
Komplikace se mohou zhoršit, pokud se po operaci nebudete řídit pokyny svého lékaře. Pokud budete po operaci nadále namáhat Achillovu šlachu, může vám šlacha znovu prasknout.
Regenerace po zánětu Achillovy šlachy
Zánět šlachy obvykle odezní po několika dnech, po odpočinku a řádném domácím ošetření (včetně metody RICE). Zotavení trvá mnohem déle, pokud budete i nadále vyvíjet tlak na šlachu nebo nezměníte své cvičební návyky, abyste předešli dalšímu zranění nebo prasknutí šlachy.
Dlouhodobá tendonitida může způsobit horší problémy, včetně inzerční tendonitidy nebo vložení šlachy do patní kosti a tendonózy nebo oslabení šlachy.
Protržení šlachy nebo chronická tendonitida mohou vyžadovat dlouhodobou léčbu nebo chirurgický zákrok. Úplné zotavení z chirurgického zákroku může trvat několik týdnů až měsíců.
Okamžité vyhledání léčby zánětu šlachy nebo prasklé šlachy je velmi důležité. Pečlivé dodržování pokynů lékaře vám poskytne mnohem větší šanci na rychlé uzdravení.
Prevence zánětu Achillovy šlachy
Chcete -li snížit riziko zánětu achilovky, zkuste toto:
- Na začátku každého dne si protáhněte lýtkové svaly, aby se zlepšila vaše hbitost a vaše Achillova šlacha byla méně náchylná ke zranění.
- Zkuste se protáhnout před a po tréninku. Chcete-li protáhnout Achillovu šlachu, postavte se s rovnou nohou a předkloňte se, zatímco držíte patu na zemi.
- Zkuste novou cvičební rutinu – nedělejte pořád ty stejné cviky.
- Zkombinujte cvičení s vysokým a nízkým nárazem, jako je basketbal, s plaváním, abyste snížili neustálé namáhání šlach.
- Na sport si vyberte si boty se správným odpružením a podporou klenby. Také se ujistěte, že je pata mírně vyvýšená, aby se uvolnilo napětí z vaší Achillovy šlachy. Pokud nosíte pár obuvi delší dobu, zvažte jejich výměnu.
Pamatujte si
Sponzorováno
Většinu případů tendinitidy achillovy šlachy lze léčit relativně jednoduchou domácí péčí pod dohledem lékaře. Vážnější případy tendinitidy achillovy šlachy mohou vést k natržení šlachy (prasknutí), které může vyžadovat chirurgickou léčbu.
Co si dále přečíst na toto téma?
- Sportovní úrazy a zranění – rehabilitace po sportovních úrazech
- Tendinopatie (tendinóza) – příznaky, příčiny a léčba
- Antibiotika a cvičení a sport – jde to vůbec dohromady?
- Jak tejpovat achilovku?
Zdroj článku a studie
- Achilles Tendinopathy: Current Concepts about the Basic Science and Clinical Treatments Autoři: Hong-Yun Li a Ying-Hui Hua
- Which treatment is most effective for patients with Achilles tendinopathy? Autor: Arco C van der Vlist
- Zdroj obrázku ve článku: rob3000 / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Problémy a zdraví nohou
Přečtěte si také naše další články
Udělala se nu na pravé achilovce boule a nejde odstranit a trápí mne. Lékař dával injekce, poslal na rehabilitaci a teď i na rázovou vlnu ale vše marné. Mažu si mastičkama, masíruji a snažím se moc nezatěžovat ale stále bolí a nezmenšuje se. Co s tím ? Díky za info.