Obsah článku
- Vyhřezlá ploténka, známá také jako herniace nebo protruze meziobratlové ploténky, je stav, kdy dochází k poškození meziobratlové ploténky v páteři.
- Meziobratlové ploténky jsou měkké, gelovité struktury, které slouží jako tlumiče nárazů mezi jednotlivými obratli. Když ploténka vyhřezne, její vnitřní gelovitá část (nucleus pulposus) se vysune ven přes poškozený nebo oslabený obal (anulus fibrosus).
- Vyhřeznutí ploténky může tlačit na nervové kořeny nebo míšní kanál, což může způsobit intenzivní bolest v zádech, krku nebo i v končetinách.
- Příčiny vyhřezlé ploténky jsou stárnutí a degenerace plotének, přetížení páteře (např. při zvedání těžkých předmětů nesprávným způsobem) nebo i trauma (úraz).
- Léčba vyhřezlé ploténky může být konzervativními metodami jako fyzioterapie, léky proti bolesti a protizánětlivé léky, a v závažných případech i chirurgický zákrok.
- Ideální je i vhodná forma cvičení.
Vyhřezlá ploténka, nazývaná také herniace disku, vzniká, když měkký střed páteřní ploténky vyklouzne z pouzdra. I když vyhřeznutí ploténky může být někdy extrémně bolestivé, samotné vyhřeznutí má v dnešní době mnoho slibných možností léčby a dá se řešit. Někteří lidé dokonce nepociťují žádnou bolest z vyhřezlé ploténky, zvláště pokud ploténka netlačí na žádné nervy.
Vyhřezlá ploténka ale také může tlačit na blízké nervy, což pak vede k oné bolesti, necitlivosti nebo slabosti v končetinách. Příznaky se obvykle zmírní nebo vymizí po několika týdnech, ale pokud přetrvávají nebo se zhoršují, může pacient potřebovat chirurgický zákrok.
Příčiny vyhřezlé ploténky
K vyhřezlé nebo vyklouznuté ploténce dochází, když některá měkká vnitřní část míšní ploténky (jádro) vyklouzla přes trhlinu ve vláknité výstelce ploténky. Nejčastěji se to vyskytuje v dolní části zad, ale může se to stát také v páteři krku a střední části zad.
Příčinou vyhřezlé ploténky je obvykle postupné opotřebení a nadužívání v důsledku opakovaného pohybu v průběhu času. U starších lidí jsou páteřní ploténky sušší a slabší, což zvyšuje pravděpodobnost vyhřeznutí ploténky.
Některé nemoci a zdravotní problém mohou zvýšit riziko vyhřeznutí ploténky, klasicky třeba spinální stenóza a poruchy pojivové tkáně.
Příznaky vyhřezlé ploténky
Studie ukazují, že únik vnitřní části ploténky uvolňuje chemikálie, které mohou dráždit nervy v okolí a způsobit zánět a bolest. Vyhřezlá ploténka může také vyvíjet tlak na nervy a způsobit bolest touto kompresí.
V některých případech nebude mít člověk žádné příznaky. Běžné příznaky vyhřezlé ploténky však mohou být tyto:
- Necitlivost nebo mravenčení: To se může stát, když vyhřezlá ploténka tlačí na míchu nebo nervy, které opouštějí míchu. Neobvyklé pocity se mohou šířit ven podél nervu, do rukou nebo nohou.
- Svalová slabost: Když vyhřezlá ploténka tlačí na nerv, svaly spojené s nervem mohou zeslábnout. To může způsobit klopýtnutí při chůzi.
- Silná bolest: Obvykle se bolest objevuje v zádech a může vystřelovat do rukou nebo nohou. Lidé někdy popisují pocit jako pálení nebo ostré bodání.
Příznaky vyhřezlé ploténky se také mohou lišit podle místa výhřezu.
Silně vyhřezlá ploténka v jakékoli oblasti zad může dokonce potenciálně způsobit problémy s kontrolou střev nebo močového měchýře. Pokud má člověk bolesti zad a náhlé změny v ovládání močového měchýře nebo střev, je to obvykle známkou toho, že je zapotřebí naléhavá lékařská pomoc.
Dolní část zad (bederní oblast)
Pokud je vyhřezlá ploténka v dolní části zad, bolest často postihuje hýždě, stehna a lýtka. Bolest, která se šíří po dráze sedacího nervu, od hýždí a dolů po nohách, je známá jako ischias.
Krk (cervikální oblast)
Pokud se problém vyskytne v oblasti krku, bolest je pravděpodobnější v ramenou a rukou. Vážné vyhřeznutí v oblasti krku může také způsobit ztuhlost, slabost a necitlivost nohou.
Střední část zad (oblast hrudníku)
Vyhřezlá ploténka ve střední části zad pravděpodobně způsobí bolest kolem místa výhřezu. Bolest se může šířit kolem hrudního koše do přední části těla. Dle studií je toto nejméně častá oblast pro vyhřeznutí ploténky.
Diagnostika
Lékař může často diagnostikovat vyhřezlou ploténku pomocí fyzického vyšetření. Lékař bude kontrolovat:
- reflexy
- lokalitu jakýchkoli bolestivých oblastí na zádech
- svalovou sílu pacienta
- rozsah pohybu
- schopnost chůze
- citlivost na dotek
Lékař se také zeptá, kdy příznaky začaly a zda pacient měl podobné příznaky v minulosti.
Sponzorováno
Zobrazovací testy
V některých případech si lékař vyžádá zobrazovací testy. To je pravděpodobnější, pokud výsledky fyzického vyšetření naznačují, že mohou existovat i neurologické příznaky vyžadující léčbu.
Zobrazovací testy používané u vyhřezlé ploténky:
- CT vyšetření
- MRI vyšetření
- Rentgen
- diskogram
- myelogram
Léčba vyhřezlé ploténky
Více než 85 % lidí s příznaky vyhřezlé ploténky se uzdraví samo, i když to může trvat až 2 měsíce. Většinou mohou lidé vyřešit příznaky tím, že se vyhýbají pohybům, které spouštějí bolest, a dodržují pravidelnost v opatrném a jemném cvičení + režimy zvládání bolesti, které doporučuje lékař.
Možnosti léčby vyhřeznutí ploténky jsou dále obecně léky, fyzikální terapie, injekce a chirurgické řešení.
Pojďme se na jednotlivé metody léčby vyhřezlé ploténky podívat.
Léky při vyhřeznutí ploténky
- Léky na bolest bez předpisu lékaře: Nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprofen a paracetamol, mohou pomoci snížit bolest.
- Opioidy: Pokud je bolest těžká a volně prodejné léky neuvolňují nepohodlí, může lékař pacientovi předepsat i opioidní léky. Je důležité prodiskutovat potenciální rizika a vedlejší účinky opioidních léků s lékařem, pokud doporučí tuto možnost léčby.
- Svalové relaxanty: Tyto léky mohou pomoci uvolnit bolestivá místa, ale mohou také způsobit únavu a další závažné vedlejší účinky.
- Léky na bolest nervů: Pokud příznaky přetrvávají v průběhu času, může lékař předepsat antikonvulzivní léky, které lidé používají na bolest nervů, jako je gabapentin. Tyto léky však mohou také způsobit nežádoucí účinky, jako je ospalost.
Fyzikální terapie při vyhřeznutí ploténky
Fyzikální terapeut může doporučit speciální pozice a cvičení, které minimalizují bolest při vyhřezlé ploténce.
Protože symptomy výhřezu ploténky často vymizí samy od sebe, fyzikální terapie se obvykle nedoporučuje během prvních 3 týdnů od začátku příznaků. V individuálním případě může lékař poskytnout pacientovi konkrétnější doporučení.
Při zahájení nového cvičebního nebo fyzioterapeutického programu je důležité vždy vše konzultovat s lékařem.
Injekce při vyhřeznutí ploténky
Lékař může použít i injekční léky, které pomohou zmírnit příznaky vyhřeznutí ploténky. Postup je také známý jako nervová blokáda.
Injekční postupy, které lékaři používají k léčbě vyhřezlé ploténky, jsou epidurální injekce a injekce do míšního nervu.
Injekce kortikosteroidů přímo do postižené oblasti může snížit zánět a bolest.
Chirurgické řešení vyhřeznuté ploténky – operace
Je třeba zde říct, že vyhřezlé ploténka se většinou zlepšuje nechirurgickou léčbou. Ošetřující lékař však může doporučit operaci, pokud má pacient příznaky, jako jsou:
- silná svalová slabost
- silná bolest, která časem přetrvává
- problémy s mobilitou
- problémy s kontrolou močového měchýře nebo střev
Chirurgická léčba vyhřezlé ploténky může znamenat následující:
- Diskektomie: Diskektomie je chirurgické odstranění abnormálního materiálu plot0nkz, který tlačí na nervový kořen nebo míchu.
- Nukleotomie: Tímto se odstraní měkké centrum (jádro) ploténky pomocí laserové excize.
- Laminektomie: Chirurg může odstranit část obratlů, aby vytvořil prostor pro nervy.
- Spinální fúze: Při tomto postupu může chirurg spojit dva nebo více obratlů dohromady.
- Výměna ploténky: Tento postup nahrazuje vyhřezlé ploténky umělými implantáty.
Konzervativní (nechirurgická) léčba vyhřezlé ploténky
- Odpočinek: Krátkodobý odpočinek může pomoci zmírnit bolest a zánět, ale dlouhodobé ležení může být škodlivé.
- Tepelná terapie: Aplikace tepla nebo chladu může pomoci zmírnit svalové napětí a bolest.
Alternativní terapie
Chiropraktická péče: Manuální manipulace páteře, která může zmírnit bolest a zlepšit funkci.
Akupunktura: Vložení tenkých jehel do určitých bodů na těle může pomoci zmírnit bolest.
Je důležité konzultovat léčbu s lékařem, který může doporučit nejvhodnější postupy na základě individuálních potřeb pacienta. Pamatujte, že každá léčba by měla být přizpůsobena individuálním potřebám pacienta a je důležité diskutovat možnosti se zdravotnickým odborníkem.
Máte s vyhřezlou ploténkou nějaké zkušenosti? Napište nám i našim čtenářům do komentářů.
Máme i další informace o vyhřezlé ploténce
VIDEO: MŮJ VÝHŘEZ PLOTÉNKY
VIDEO: Jak vzniká výhřez plotének?
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: anutuno / depositphotos.com
- Zdroj obrázku: VectorMine / depositphotos.com
- Lumbar Disc Herniation Autoři: Mustafa I. Al Qaraghli; Orlando De Jesus.
- Nonsurgical treatment outcomes for surgical candidates with lumbar disc herniation: a comprehensive cohort study Autoři: Chi Heon Kim, Yunhee Choi, Chun Kee Chung, Ki-Jeong Kim, Dong Ah Shin
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Problémy a zdraví zad
Přečtěte si také naše další články