Obsah článku
Lidé používali esenciální oleje, bylinky a alternativní terapie jako přírodní léky proti bolesti po stovky let. Výzkumníci tyto možnosti plně prozkoumali, a důkazy skutečně naznačují, že některé prostředky mohou pomoci – a co víc, mnoho lidí tyto přírodní metody boje proti bolesti považuje za užitečné – věří jim, používá je.
V tomto článku si ukážeme 20 přírodních léků a metod proti bolesti. Čtěte dál a naučte se, jak zvládat bolest přirozeně, aniž byste se spoléhali na volně prodejné léky proti bolesti. Ty, dlouhodobě užívané, nejsou dobrým řešením.
1. Levandulový esenciální olej
Levandulový esenciální olej může pomoci přirozeně zmírnit bolest. Lidé používají levandulový olej pro úlevu od bolesti, při navození spánku a zmírnění úzkosti.
Menší studie z roku 2012 zjistila, že inhalace levandulového oleje může ve srovnání s placebem zmírnit bolest spojenou s migrénovými bolestmi hlavy. Některé výzkumy také naznačují, že levandulový olej má účinky pro úlevu od bolesti, a protizánětlivé i antioxidační účinky.
Éterické oleje ale raději nepožívejte vnitřně, protože mohou být toxické. Pokud se olej aplikuje místně na pokožku, vždy ho řeďte v nosném oleji. A nebo olej takto použijte pro aromaterapii.
2. Esenciální olej z rozmarýnu
Rozmarýnový esenciální olej je další z olejů, které mohou zmírnit bolest.
Některé výzkumy ukazují, že rostlina Rozmarýnu (lat. Rosmarinus officinalis), může pomoci léčit bolesti hlavy, bolesti svalů a kostí. Rozmarýn může také snížit zánět, uvolnit hladké svaly a posílit paměť.
Esenciální olej z rozmarýnu zřeďte v nosném oleji, jako je třeba olivový olej. Pro každých 30ml nosného oleje použijte tři až pět kapek esenciálního oleje.
Výzkumníci naznačují, že bylinka působí na receptory v mozku zvané opioidní receptory, které se účastní pocitu bolesti. Klinická studie z roku 2013 zjistila, že rozmarýnový olej snížil bolest u lidí, kteří abstinují od opia.
3. Esenciální olej z máty peprné
Některé výzkumy naznačují, že máta má protizánětlivé, antimikrobiální a bolest uklidňující účinky. Účinné látky v oleji z máty peprné jsou karvakrol, mentol a limonen.
Lidé často používají zředěný esenciální olej z máty peprné jako lokální léčbu, což znamená, že můžete nanést naředěný olej do oblasti, ve které cítíte bolest. Jedna studie z roku 2015 uvádí, že lidé tradičně používali mátu peprnou, aby zmírnili bolestivé křeče a problémy spojené s artritidou. Výzkumníci také uvádějí, že použití mátového oleje na spánky a čelo může zmírnit bolest hlavy.
Vyhněte se nanesení mátového oleje na poraněnou nebo podrážděnou pokožku. Může způsobit alergické reakce, takže ho nejdříve na nějakém menším místě pokožky otestujte (ideálně ještě před použitím oleje z máty peprné na bolestivé oblasti). Nepoužívejte olej z máty peprné na děti.
4. Eukalyptový esenciální olej
Poslední esenciální olej na tomto seznamu přírodních způsobů, jak zmírnit bolest, je eukalyptový olej. Tento bylinný lék z rostliny Eucalyptus (neboli Blahovičník) může pomoci snížit bolest, otok a zánět v těle.
Jedna studie z roku 2013 zjistila, že inhalace eukalyptového oleje zmírnila bolest ve srovnání s mandlovým olejem. Účastníci inhalovali eukalyptový olej po dobu 30 minut denně po dobu 3 dnů. Všichni se zotavovali po operaci náhrady kolenního kloubu.
Nepoužívejte eukalyptový olej na děti ani domácí zvířata. Eukalyptus může vyvolat astma. Před aplikací místně na pokožku je důležité ředit ho v nosném oleji. Určitě ho neužívejte vnitřně. Eukalyptový éterický olej je toxický, pokud ho člověk spolkne. Proveďte kontrolu na malém místě pokožky, abyste se ujistili, že kůže nebude negativně reagovat na eukalyptus aplikovaný lokálně.
5. Hřebíček
Lidé tradičně používali hřebíček jako domácí lék na úlevu od bolesti zubů.
Studie z roku 2006 zjistila, že hřebíček je stejně účinný jako benzokainový přípravek, což je lokální gel, který zubní lékaři často používají ke snížení bolesti. Výzkumníci aplikovali hřebíček, benzokainový přípravek nebo placebo do vnitřku úst účastníků. Uváděli nižší hladiny bolesti jak s hřebíčkem, tak s benzokinovým přípravkem, ale ne s placebem.
Je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zjistilo, jak účinně by hřebíček mohl zmírnit jiné druhy bolesti. Vědci také věří, že hřebíček může mít antioxidační, protizánětlivou, protiplísňovou a antivirovou aktivitu.
6. Kapsaicin
Lidé také používají kapsaicin, který můžete nalézt v chilli papričkách, pro přirozenou úlevu od bolesti. Tato látka může způsobit mírný pocit pálení nebo brnění, když ji člověk aplikuje místně. Mnoho výrobků, které zmírňují bolest, obsahuje kapsaicin.
Výzkumní pracovníci si nejsou úplně jisti, proč právě kapsaicin zmírňuje bolest, ale někteří se domnívají, že snižuje citlivost pokožky na bolest tím, že ovlivňuje nociceptorová vlákna. To jsou vlastně nervy, které nesou signály bolesti.
Napsali jsme článek také o tom, jak se dá kapsaicin užít při řešení bolesti.
7. Zázvor
Zázvor je kořen, který ukazuje slibné výsledky jako přírodní lék proti bolesti.
Výzkum v roce 2015 zjistil, že požití 2 gramů zázvoru denně snižuje mírnou bolest svalů v důsledku cvičení a běhu, když jej lidé po dobu nejméně 5 dnů užívali. Výzkumníci také naznačují, že zázvor může urychlit zotavení a snížit zánět související s cvičením.
Zkuste také přidat syrový zázvor do smoothies nebo čaje. Můžete také užívat zázvorové doplňky, které jsou dostupné ve zdravotnických prodejnách. Přírodní, čerstvý zázvor však může být v tomto směru lepší volbou.
Před přijetím jakéhokoliv nového doplňku se vždy poraďte s lékařem. Doplňky stravy mohou mít vedlejší účinky a mohou ovlivňovat stávající léky.
8. Kopretina řimbaba
Kopretina řimbaba je léčivá rostlina. Tradiční použití zahrnují léčbu horečky, migrénové bolesti hlavy, revmatoidní artritidu, bolesti zubů a bolesti žaludku, stejně jako zvyšování množství mateřského mléka.
Kopretina řimbaba obsahuje sloučeniny, které mohou snížit zánět a svalové křeče. Někteří výzkumníci věří, že klíčové účinné sloučeniny zahrnují seskviterpenové laktony a flavonoidy. Americká nadace pro migrénu uvádí, že existují smíšené výsledky o tom, jak efektivní je Kopretina řimbaba, ale že je pravděpodobně užitečná při prevenci migrénových bolestí hlavy.
Výzkum z roku 2011 dospěl k závěru, že květy a listy této kopretiny mají analgetické vlastnosti, které snižují bolest.
Kopretina řimbaba může způsobit nežádoucí účinky, jako je bolest břicha, nevolnost, zvracení a zvýšené riziko krvácení. Je důležité si proto promluvit s lékařem, než se pustíte do experimentování s touto bylinkou.
9. Kurkuma
Aktivní složka kurkumy má vlastnosti, které zmírňují bolest. Studie v malém měřítku v roce 2014 zjistila, že extrakt z kurkumy je stejně účinný jako ibuprofen pro léčbu bolesti při léčbě osteoartrózy kolenního kloubu, když ji člověk užívá 4 týdny.
Sponzorováno
Kurkuma je také běžný bylinný lék na snížení zánětu v těle. Chcete-li zahrnout kurkumu ve své přirozené formě ve stravě, zkuste ji přidat do kari, koktejlů nebo šťáv.
10. Akupunktura
Akupunktura je alternativní terapie, která může pomoci snížit bolest. Nedávné výzkumy tuto víru podporují. Akupunktura může pomoci s určitými druhy bolesti, včetně těchto:
- bolesti zad
- bolest krku
- osteoartritida nebo bolest kolena
- může pomoci zabránit migrénám a bolestem hlavy
Analýza z roku 2018 zjistila, že akupunktura je účinným způsobem zvládání chronické bolesti. Výzkumníci dospěli k závěru, že akupunktura může pomoci s muskuloskeletální bolestí, bolestí hlavy a bolestí spojenou s osteoartritidou.
Nyní je zapotřebí více zkoumat účinky akupunktury na jiné druhy bolestí, ale rostoucí důkazy naznačují, že akupunktura je opravdu účinná pro mnoho typů bolesti.
11. Jóga
Jóga je fyzická meditační praxe, která může nabídnout způsob, jak zvládat bolest přirozeně. Řízení bolesti zad často zahrnuje strečink a fyzikální terapii. A přesně toto jóga nabízí.
Zahrnuje dechová cvičení, péči o sebe a relaxační metody, takže cvičení jógy může také zmírnit bolest související se stresem nebo úzkostí.
Studie z roku 2013 zjistila, že jóga může zlepšit bolesti zad. Ve výzkumu se uvádí, že jóga může pomoci zmírnit bolesti zad a bolesti šíje, ale že není dostatek důkazů, že by to mohla pomoci při jiných bolestech, jako je bolest hlavy, artritida nebo fibromyalgie.
12. Uvědomělá meditace
Uvědomělá meditace dokáže dle nové studie bojovat proti fyzické bolesti silněji než morfium, prozradil její autor. Třeba lidé trpící chronickou bolestí se stále více obracejí k uvědomělé meditaci jako k přirozené léčbě. Je zapotřebí dalšího výzkumu, ale počáteční studie jsou slibné.
Jedna analýza z roku 2017 zkoumala 38 studií a nakonec dospěla k závěru, že uvědomělá meditace může zlepšit příznaky bolesti, deprese a obecně kvalitu života. Autoři však uvádějí, že je zapotřebí větších studií, aby bylo možné přesně zjistit, jak moc je efektivní.
13. Reiki
Reiki je myšlenka, která pomáhá aktivovat samoléčebné procesy jedince, a tím snižuje bolest. Reiki je velmi stará metoda alternativního léčení. Ačkoli tyto takzvané „energetické“ techniky nevyžadují skutečný fyzický kontakt, zahrnují úzkou fyzickou blízkost mezi praktickým lékařem a pacientem.
14. Masáž
Je pravda, že můžete opravdu vyřešit svou bolest pomocí masáže? Mnoho lidí s chronickou bolestí se obrací k masáži, aby zmírnilo bolest, snížilo stres a snížilo úzkost či depresi.
Masážní terapeuti používají prsty a ruce, aby stlačili svaly a měkké tkáně. Existuje mnoho masážních technik, ale cílem je právě najít tu, která bude fungovat právě u vás – můžete dát přednost masáži hluboké tkáně, či masáži horkými kameny, záleží na vás.
Obecně platí, že masáž je vynikající a efektivní způsob, jak uvolnit své tělo – ideální pro uvolnění svalového zánětu a bolesti. Díky manipulaci s měkkými tkáněmi těla ovlivňuje masážní terapie svaly, oběh a lymfatický a nervový systém. Několik klinických studií prokázalo, že masáž je účinnou léčbou léčby bolesti.
15. Arometerapie
Tato terapie léčby bolesti používá vůně z esenciálních rostlinných olejů, které jsou aplikovány na kůži nebo vdechovány. Aromaterapie pro zdravotní účely je stará tisíce let a hraje důležitou roli v lékařských systémech Číňanů, Indů či Egypťanů. Dnes je to jedna z alternativních léčebných metod používaných pro nejrůznější stavy, včetně bolesti. Studie ukázaly pokles symptomů bolesti u lidí s revmatoidní artritidou, bolestmi hlavy a rakovinou, když se oddali „do rukou“ aromaterapie.
16. Biofeedback
Biofeedback je technika pro řízení bolesti, která učí pacienta, aby vědomě ovlivňoval normálně nedobrovolné tělesné funkce, jako je srdeční frekvence, svalové napětí a krevní tlak. Myšlenka je, že tím, že si uvědomíte tyto funkce a konkrétně jak se vztahují vaší k bolesti, můžete je ovlivnit podle symptomů bolesti. Výzkum je zde nejednoznačný – jedna teorie říká, že jednoduše pomáhá pacientovi relaxovat, což zase snižuje fyzické symptomy, které mohou být stresem zhoršeny. Elektromyografie, neboli EMG, měří svalové napětí a je typem biofeedbacku, který se ukázal jako nejužitečnější při zvládání bolesti.
17. Chiropraxe
I když je to už dnes docela běžná metoda, chiropraxe je stále technicky považována za formu doplňkové a alternativní medicíny. Chiropraktici se dívají na vztah mezi strukturou a funkcí těla. Hlavní důraz je kladen na páteř a většina chiropraxických návštěv zahrnuje úpravy, které jsou navrženy tak, aby tělo znovu podpořilo samoléčbu. Bylo prokázáno, že chiropraxe je účinná pro různé syndromy bolesti, včetně bolesti zad, bolesti krku, karpálního tunelu, bolesti hlavy a při sportovních úrazech.
18. Hypnoterapie & hypnóza
Tento komplementární a alternativní přístup se používá k podpoře relaxace a vyvolání změněného stavu vědomí. Výsledný psychologický posun má pomoci lidem získat kontrolu nad jejich stavy vědomí, které jim teoreticky mohou pomoci získat kontrolu nad fyzickým tělem, včetně jejich symptomů bolesti. Výzkum naznačuje, že hypnóza může pomoci snížit potřebu léků proti bolesti snížením úzkosti, která je obvykle spojena s bolestí.
19. Relaxační terapie
Je dobře zdokumentováno, že stres může zhoršit, nebo dokonce způsobit, onemocnění – a bolest není výjimkou. Stres způsobuje zvýšení krevního tlaku a srdeční frekvence a napjatost svalů. Postupem času to může způsobit katastrofu na našich vnitřních orgánech a pohybovém aparátu. V léčebném prostředí se používají různé relaxační techniky, včetně progresivní svalové relaxace a meditace, které působí proti těmto negativním účinkům stresu. Studie ukázaly, že pacienti, kteří podstoupili relaxační terapii, mohou pociťovat snížení symptomů bolesti.
20. Tai chi
Tai chi vzniklo v Číně a je často označováno jako meditace v pohybu. Lidé praktikující tai chi provádí řadu pomalých, jemných pohybů, které jsou koordinovány s hlubokým dýcháním. Toto starobylé bojové umění může být prospěšné pro emocionální a fyzické neduhy, včetně chronické bolesti. Tai chi je často předepisováno jako doplňková terapie k tradičním léčebným postupům, jako jsou léky, ale také se předpokládá, že poskytuje preventivní výhody proti bolesti.
Výhody výše zmíněných přírodních metod
Zatímco mnoho lidí používá léky na úlevu od bolesti, jako je Paracetamol nebo Ibuprofen bez problémů, lidé, kteří mají nežádoucí účinky, se mohou pokusit použít přírodní léky a metody proti bolesti. Patří mezi ně bylinné léky a tradiční postupy, jako je jóga a akupunktura.
Jeden přezkum z roku 2016 spojuje dlouhodobé užívání paracetamolu se zvýšeným rizikem infarktu myokardu, krvácení do trávicího systému a zhoršené funkce ledvin. Některé průzkumy také naznačují, že dlouhodobé užívání nesteroidních protizánětlivých léčiv, jako je ibuprofen, zvyšuje riziko vzniku žaludečních vředů, selhání ledvin a mrtvice.
Některé tradiční prostředky, jako je jóga, uvědomělá meditace a akupunktura, mohou také prospět duševnímu zdraví člověka.
Bylinné léky by mohly poskytnout další zdravotní výhody spolu s účinky zmírňujícími bolest, jako jsou antioxidační účinky, které pomáhají udržet tělo zdravé.
Sponzorováno
A co vy? Jak s bolestí bez léků bojujete vy? Budeme moc rádi za doporučení a tipy v komentářích.
A co si o bolesti ještě můžete přečíst?
- Co vše může způsobovat chronickou bolest a jak se léčí?
- Nejdůležitější akupresurní body pro bolesti zad – kde jsou a jak je použít?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Alternativní medicína
Přečtěte si také naše další články