Sponzorováno

Tenisový loket – léčba a příznaky 4.76/5 (29)

Tenisový loket - léčba a příznaky

Co je to tenisový loket?

Tenisový loket představuje zanícenou šlachu v oblasti loketní kosti v místě úponu svalů a vaziva a odborně se nazývá laterální epikondylitida. Vědí o něm své nejen tenisté či golfisté, ale všichni, co opakovanými pohyby denně přetěžují své předloktí, např. počítačovou myší, štětcem, perem či nůžkami.

Tenisový loket – příčina vzniku

Příčinou tenisového lokte mohou být jednak některé vnější faktory, jako jsou přetížení, mikrotrauma, nebo vnitřní faktory, které představují přidružená onemocnění pacienta jako například cukrovka nebo geneticky či hormonální podmíněné onemocnění. Společným jmenovatelem vyvolávajících příčin je takzvaná „paradoxní ischemie“, která vzniká proto, že pracující sval při své kontrakci způsobí redistribuci krevního zásobení ve prospěch svalu na úkor úponu a šlachy. Vzniká častěji u dospělých a přibližně u obou pohlaví stejně, možná více u mužů, nejčastěji mezi 30. až 50. rokem života.

Příznaky tenisového lokte

Bolest nebo citlivost na vnější straně lokte
– Bolest, která se zhoršuje zvedáním těžkého předmětu
– Bolest při pohybech jako je – zaťaté pěsti, potřesení ruky, otáčení kliky dveří
– Bolest, která vystřeluje z lokte dolů do předloktí, nebo až do horní části paže

Jak léčit tenisový loket?

Léčba tenisového lokte je komplexní. Patří sem hlavně odstranění vyvolávajících příčin, pak odstranění bolesti přikládáním ledu po zátěži, používáním tzv. epikondylárnych gelů, pásek a bandáží, fyzikální a rehabilitační léčbou. Při neúspěchu konzervativní léčby je možná i chirurgická.

Komplexní konzervativní léčba přináší ve většině případů úspěch

Sponzorováno

Léčba tenisového lokte

  • Léčení je nezbytné zahájit klidovým režimem.
  • K utišení bolesti lze podat ledový obklad, protizánětlivé masti, analgetika a nesteroidní protizánětlivé léky.
  • Fyzikální terapie – elektroléčba, laser, magnetoterapie, kryoterapie, bioptronová lampa.
  • Pomáhá i röntgenoterapie – ozařování protizánětlivými dávkami rtg záření.
  • Pokud přetrvává bolestivost po 6-8 týdnech léčby hovoříme o chronickém stavu. V těchto případech se často přistupuje k aplikaci kortizonové injekce do bolestivé oblasti. Tato injekce je velmi účinná a populární, avšak opakované aplikace injekce přinášejí negativní následky ve struktuře šlachy.
  • Po ustoupení bolesti je třeba svaly a šlachy předloktí rozcvičit a následně posílit.
  • Mezi alternativnější (ale často účinné) postupy patří akupunktura, biolampa, různé homeopatické krémy či reflexní masáže a zábaly.
  • Často se doporučuje ortéza (zpevňující bandáž) na míru, která uchová loket v klidu a zabrání nadměrnému pohybu během léčby i při běžných činnostech.
  • Efektívní jsou i různé jednoduché cvičení, které by však neměly způsobovat bolest a měly by být prováděny s mírou a maximální opatrností. Zvláštní pomůckou při rehabilitaci je tzv. Thera band FlexBar – obyčejný 30 cm gumový válec s průměrem asi 3 cm, který se používá na běžnou fyzioterapii. Podívejte se na video na konci článku.

Kdy je nutná operační léčba a kolik trvá rekonvalescence?

Po vyčerpání komplexní konzervativní léčby a přetrvávání obtíží více než 3-6 měsíců je vhodný operační zákrok. Před vlastní operací je nutná podrobná diagnostika loketního kloubu včetně RTG a MRI.

Neléčený stav může vést až k takové fázi, ve které postižený není schopen uchopit předmět, otevřít láhev, pracovat plnohodnotně na počítači či psát perem. V chronických případech bývá často poškozený i loketní kloub, ve kterém se zánět udržuje. V těchto případech je operační uvolnění napětí v šlaše a odstranění poškozené tkáně doplněné o artroskopickou operaci loketního kloubu.

TIP: Jak na rehabilitaci lokte po operaci?

Prevence proti tenisovému lokti

Jako prevence je velmi důležitý strečink a rozcvičení předloktí před i po tréninku, protože tenisový loket je způsoben zkrácením šlachy v předloktí. Po námaze je rovněž vhodné zchladit úpony šlach v lokti suchým chladem a regenerovat (masáž, sauna, plavání). Kdo regeneruje a poctivě se procvičuje, měl by se tenisovému lokti vyhnout. Platí při něm totiž totéž jako při jiných sportovních poraněních. Riziko je menší, pokud je sportovec rozcvičen.

A další informace o tenisovém lokti

VIDEO: Cvičení s Thera band FlexBar

VIDEO: Tenisový loket

VIDEO: Jak na tejpování tenisového lokte?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    3 Komentářů u článku “Tenisový loket – léčba a příznaky”

    1. Karel Zelenka napsal:

      Dobrý den,
      bolí mne levý loket, přesně podle Vašeho popisu. Nejhorší pohyb je jakýkoliv kroutivý, který připomíná „ždímání hadru“. Trvá to už min. 3 měsíce, mažu si loket všemožnými mastmi, teď naposledy mastí Aulin gel.
      Domníval jsem se, že se to „samo“ rozhýbe a přestane, ale je to pořád stejné. Při jednodenní chůzi s hůlkami (nordic walking) jsem bolest necítil a ani druhý den, pak se zase vrátila.
      Budu muset k lékaři?

      Děkuji za odpověď.

      Zelenka

    2. Markéta Černá napsal:

      Dobrý den
      Chtěla by jsem se zeptat jestli je na tenisový loket vhodná magnetoterapie a jestli ji někdo už zkusil.

      • Ano, určitě. Výhody magnetoterapie u tenisového lokte:

        • Pomáhá uklidnit bolest.
        • Má protizánětlivý a protiedémový účinek.
        • Díky snadnému použití ji lze použít i doma.
        • Je to řešení bolestí bez dalších léků.
        • Je to neinvazivní léčba.

        Pulzní magnetoterapie u diagnózy tenisového lokte pomáhá tlumit bolest a podporuje proces hojení společně s ostatní léčbou.

        Mezi moderní metody léčby patří: elektroterapie, právě magnetoterapie, laser, termoterapie či kryoterapie.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva