Sponzorováno

Tendinopatie (tendinóza) – příznaky, příčiny a léčba 4.62/5 (21)

  • Tendinopatie je obecný termín, který se používá k popisu bolesti nebo zranění v šlachách. Jedná se o degenerativní stav, který postihuje šlachy a může zahrnovat zánět, degeneraci, poruchy hojení nebo změny ve struktuře šlachové tkáně.
  • Tendinopatie může postihnout různé šlachy v těle, ale nejčastěji se vyskytuje v Achillově šlachě (Achillova tendinopatie) nebo v šlachách ramene (rotátorová manžeta).
  • Příčiny tendinopatie mohou zahrnovat opakovaný stres na šlachu, nadměrné zatížení, nedostatek prokrvení, degenerativní změny související se stárnutím nebo mechanická zátěž. Lidé s tendinopatií mohou pociťovat bolest, otok, omezenou pohyblivost, slabost nebo necitlivost v postižené oblasti.
  • Léčba tendinopatie se obvykle zaměřuje na zmírnění bolesti, zánětu a podporu hojení šlachy. Odpočinek a omezení zatížení postižené oblasti. Fyzioterapii zaměřenou na posílení šlachy a okolních svalů, zlepšení pohyblivosti a techniky pohybu. Léky proti bolesti a protizánětlivé léky. Aplikaci ledu nebo tepla na postiženou oblast. Použití podpůrných pomůcek, jako jsou nosiče šlachy nebo ortézy.
  • V některých případech, kdy konzervativní metody selhávají nebo je tendinopatie závažná, může být zvážena chirurgická intervence.

Co je to tendinopatie?

Šlachy jsou silné tkáně podobné lanu obsahující kolagenový protein. Spojují vaše svaly s vašimi kostmi. Tendinopatie, nazývaná také tendinóza, se týká rozpadu kolagenu ve šlaše. To pak kromě snížené pružnosti a rozsahu pohybu způsobuje pálivou bolest.

Zatímco tendinopatie může ovlivnit jakoukoli šlachu, je nejčastější v těchto šlachách:

  • Achillova šlacha
  • šlachy rotátorové manžety
  • patelární šlacha – ze stehenního svalu (kvadricepsu) prochází přes čéšku (patelu) a připojuje se k holeni (tibia)
  • hamstring šlachy (jako hamstringy souhrnně označujeme tři svaly na zadní straně stehna)
tendinopatie achillovy šlachy

tendinopatie achillovy šlachy

 

Čtěte dále tento článek a dozvíte se více o tendinopatii.

Jaký je rozdíl mezi tendinopatií a tendinitidou?

Někteří lidé používají termíny tendinopatie a tendinitida zaměnitelně. I když tyto dva stavy mají téměř identické příznaky, jsou odlišné.

Tendinopatie je degenerace kolagenového proteinu, který tvoří šlachu. Tendinitida je na druhé straně jen zánětem šlachy.

I když jste pravděpodobně více obeznámeni s tendinitidou, odborníci se domnívají, že tendinopatie je ve skutečnosti častější. Prostě ale není rozpoznána a diagnostikována tak často jako tendinitida.

Příčiny – co způsobuje tendinopatii?

Tendinopatie i tendinitida jsou často způsobeny nadužíváním nebo náhlým namáháním šlachy. Stárnutí a nedostatek svalového tonusu mohou také hrát roli ve vývoji tendinopatie.

Lékaři si dříve mysleli, že tendinopatie je konečným výsledkem tendinitidy. Ale po pohledu na vzorky poraněných šlach pod mikroskopem si nyní mnozí myslí, že je to naopak – tendinitida je konečným výsledkem tendinopatie.

Toto relativně nové chápání základních příčin a progrese tendinopatie vedlo ke změnám běžných přístupů k léčbě.

Mohou na tendinopatii pomoci protizánětlivé léky?

Lékaři často doporučují lidem, aby na tendinopatii užívali volně prodejné nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprofen. Nezapomeňte ale na to, že si dříve mysleli, že zánět šlach hraje velkou roli ve vývoji tendinopatie.

Mezi další protizánětlivé léky používané k léčbě tendinopatie patří:

  • diklofenak (Voltaren, Zipsor) – lék pouze na předpis (Diklofenak je často užívaný lék, který působí zmírnění bolesti a zánětu)
  • injekce kortikosteroidů, jako je triamcinolon acetonid (Volon A)

Někteří lékaři však začínají tento přístup k léčbě zpochybňovat, když nyní lépe chápou vztah mezi zánětem a tendinopatií.

Sponzorováno

Stále docela silně roste důkaz, že protizánětlivé léky mohou ve skutečnosti zpomalovat proces regenerace a obnovy.

Například studie z roku 2013 zjistila, že injekce diklofenaku a kortikosteroidů ve skutečnosti zpomalily rychlost růstu nových buněk šlach u myší. Starší studie z roku 2004 zjistila, že ibuprofen měl podobný účinek na buňky Achillovy šlachy u myší. Takže je to otázka.

Jak se tedy nyní léčí tendinopatie?

Většina lidí zjistí, že kombinace domácí léčby a fyzikální terapie funguje nejlépe. Ale pokud máte závažnější případ tendinopatie, možná budete potřebovat i operaci.

Domácí léčba tendinopatie

Léčba tendinopatie obvykle začíná poskytnutím dostatečného odpočinku bolavé části těla. Je však důležité být stále mírně aktivní, abyste si udrželi sílu a celkové zdraví. Pokud je tímto problémem ovlivněna například vaše Achillova šlacha, zvažte možnost zvolit si nějaké aktivity s mírným (či žádným) dopadem, jako je třeba plavání.

Pokud se nemůžete vyhnout opakovanému namáhání oblasti kvůli vašim pracovním povinnostem, zkuste třeba 1 minutu odpočinku každých 15 minut práce nebo 5 minut odpočinku každých 20 až 30 minut práce. To obvykle docela pomáhá.

Můžete také vyzkoušet tzv. metodu RICE, která je často velmi účinná při poranění šlach:

  • Rest (odpočinek). Snažte se, aby postižená část těla měla odpočinek a pohodu.
  • Ice (ledování). Zabalte ledový balíček do tenkého ručníku (plínky) a přidržte jej na postiženém místě po dobu 20 minut. Můžete to udělat 6x až osmkrát denně.
  • Compress (komprese, stlačení). Omotejte oblast elastickým obvazem a ujistěte se, že není příliš těsně utažen.
  • Elevate (vyvyšte nohu). Udržujte postiženou oblast zvednutou na polštáři nebo jiném zařízení. To může pomoci zmírnit otoky.

Fyzikální terapie

Fyzioterapeut vám také může pomoci obnovit sílu a stimulovat hojení šlach jemnými cvičeními. Váš lékař vám může doporučit kvalifikovaného fyzioterapeuta.

Existuje několik technik, které může fyzikální terapeut použít k léčbě tendinopatie, ale dvě běžné jsou tyto:

  • masáž příčným třením, typ masáže pojivové tkáně, která může pomoci stimulovat aktivitu buněk a generovat nová kolagenová vlákna
  • excentrická cvičení, která nutí vaše svaly, aby se prodloužily – Obecně celkový trend naznačuje pozitivní účinek excentrických cvičení, bez hlášených nežádoucích účinků. Postupným zvyšováním zátěže vyvíjené na šlachu by mělo dojít k výslednému zvýšení vlastní síly šlachy.

Chirurgické řešení – operace

Pokud trpíte těžkou tendinopatií, která nereaguje na žádnou jinou léčbu, může lékař doporučit operaci pro opravu šlachy. Pravděpodobně vám doporučují provést fyzioterapii během procesu regenerace, což může trvat až 12-15 týdnů.

Léčba ultrazvukem

I ultrazvuk se běžně používá při léčbě tendinopatie. Navzdory tomu existuje jen málo klinických výzkumů dokumentujících účinnost ultrazvuku při léčbě tendinopatie nebo podpoře hojení šlach.

Většina studií in vivo ukazuje mírnou účinnost léčby ultrazvukem. Ale v době praxe založené na důkazech jsou pro objasnění účinnosti terapeutického ultrazvuku při podpoře hojení šlach a léčbě tendinopatie nezbytné další studie, zejména randomizované kontrolní studie.

Jaký je výhled pacientů?

Sponzorováno

I když tendinopatie může být velmi bolestivá, tuto bolest může pomoci zvládnout několik věcí. Mnoha lidem poskytuje úlevu kombinace domácí léčby a fyzikální terapie. Pokud však vaše příznaky nevykazují žádné známky zlepšení, může být čas zvážit operaci šlachy.

Zdroj článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva