Obsah článku
- Srdeční selhání je stav, kdy srdeční sval nepumpuje krev tak dobře, jak by měl.
- Srdeční selhání je obvykle dlouhodobý stav – na rozdíl od srdečních záchvatů, ke kterým dochází náhle.
- Mezi běžné příznaky srdečního selhání patří dušnost, únava, otoky nohou a rychlý srdeční tep.
- Srdeční selhání nelze vyléčit, ale lze jej dlouhodobě zvládnout pomocí léků a změn ve vaší stravě a životním stylu.
Co vlastně je srdeční selhání?
Srdeční selhání je stav, ke kterému dochází, když srdce nemůže pumpovat tak dobře, jak by mělo. To se může stát, když srdeční sval zeslábne nebo ztuhne. V důsledku toho nedodává dostatek krve do zbytku těla. Když tělo nedostává dostatek krve, nedostává dostatek kyslíku a živin.
Srdeční selhání může být život ohrožující, takže stav vyžaduje naléhavě lékařskou péči.
Co o srdečním selhání potřebujete vědět
- Kardiomyopatie, název pro jakékoli onemocnění srdečního svalu, je jedním z onemocnění, které často vede k srdečnímu selhání.
- Příznaky srdečního selhání jsou dušnost, otoky nohou a chodidel a bolesti břicha nebo nevolnost.
- Diagnostika zahrnuje zejména testy na přítomnost srdečního selhání, následované testy k posouzení příčiny srdečního selhání.
- Léčba srdečního selhání začíná změnou životního stylu a užíváním léků. V pokročilejších případech může být nutná operace.
- Lidé mohou žít a normálně žijí se srdečním selháním. Pečlivé sebemonitorování a dodržování diety, léků a cvičebních plánů doporučených lékařem jsou zásadní pro zlepšení kvality života.
Příčiny – Co způsobuje srdeční selhání?
Srdeční selhání je obvykle způsobeno jiným zdravotním problémem. Tři nejčastější příčiny srdečního selhání jsou:
- Onemocnění věnčitých (koronárnch) tepen: K tomu dochází, když se tepny, které přivádějí krev do srdečního svalu, zužují, což způsobuje, že srdce tvrději pracuje na pumpování krve. Onemocnění koronárních tepen může nakonec oslabit srdeční sval a ovlivnit schopnost srdce pumpovat.
- Srdeční záchvat: Srdeční záchvat (infarkt myokardu) může způsobit zjizvenou tkáň, která narušuje schopnost srdce pumpovat. Srdeční záchvaty jsou obvykle způsobeny ucpáním srdečních tepen.
- Vysoký krevní tlak: Také nazývaný hypertenze, tento zvýšený tlak na stěny tepen může vést k srdečnímu selhání.
Mezi další příčiny srdečního selhání patří:
- Arytmie: Nepravidelný srdeční tep může ovlivnit schopnost srdce efektivně pumpovat.
- Kardiomyopatie: Jedná se o onemocnění srdečního svalu, které způsobuje, že srdce je méně schopno efektivně pumpovat krev. Kardiomyopatii může způsobit několik stavů, včetně amyloidózy a sarkoidózy.
- Vrozené srdeční vady: Strukturální problémy v srdci, které jsou přítomné od narození.
- Diabetes: Komplikace diabetu mohou vést k srdečnímu selhání.
- Infekce: Předchozí infekce, jako je endokarditida, myokarditida nebo revmatická horečka, může vést k srdečnímu selhání.
- Plicní onemocnění: Příklady takových onemocnění jsou chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), emfyzém nebo plicní embolie (krevní sraženina v plicích). Plicní stavy často způsobují nízké hladiny kyslíku. Nízký obsah kyslíku může srdce navíc zatížit, oslabit jej a případně vést k srdečnímu selhání.
Některé léky mohou navíc zhoršit srdeční selhání nebo interferovat s léky na srdce, včetně těchto:
- Některé antiarytmické léky
- Ibuprofen, naproxen a další nesteroidní protizánětlivé léky, které léčí bolest a zánět
- Specifické blokátory vápníkových kanálů k léčbě vysokého krevního tlaku
- Specifické typy chemoterapie pro rakovinu
- Tricyklika a selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu, které léčí depresi
Jaké jsou příznaky srdečního selhání?
Lidé mohou prožívat srdeční selhání různě. Někdy se příznaky objeví náhle a někdy se postupem času vyvíjejí pomalu.
Nejčastějšími příznaky srdečního selhání jsou dušnost a otoky v dolní části těla – při srdečním selhání trápit otoky kolem kotníků, nohou a břicha.
Typy srdečního selhání
Hlavní typy srdečního selhání jsou pojmenovány podle toho, kde se vyskytují v srdci:
- Levostranné srdeční selhání
- Pravostranné srdeční selhání
- Biventrikulární srdeční selhání (obě strany)
Lékaři také mohou klasifikovat srdeční selhání jako:
- Akutní: Máte aktivní příznaky srdečního selhání, buď s novou diagnózou, nebo s dlouhodobým (chronickým) srdečním selháním.
- Chronické: Máte v anamnéze srdeční selhání, ale váš stav je relativně stabilní bez příznaků nebo se zvládnutelnými příznaky.
Levostranné srdeční selhání
Levostranné srdeční selhání postihuje levou komoru (levou dolní komoru srdce). Když levá komora nečerpá dostatek krve, zálohuje se v krevních cévách, které odvádějí krev z plic. Je to nejběžnější typ srdečního selhání a má tendenci způsobovat příznaky spojené s dýcháním.
Levostranné srdeční selhání lze dále klasifikovat jako srdeční selhání se sníženou nebo zachovanou ejekční frakcí:
- Při srdečním selhání se zachovanou ejekční frakcí (někdy nazývané diastolické srdeční selhání) se levá komora nemůže normálně uvolnit. V důsledku toho se srdce mezi údery nemůže naplnit krví.
- Při srdečním selhání se sníženou ejekční frakcí (nebo systolickým srdečním selháním) se levá komora nemůže normálně stahovat (stlačovat), takže se do oběhu dostává méně krve.
Ejekční frakce je procento krve, kterou levá srdeční komora pumpuje při každém úderu. Normální, zdravá ejekční frakce je 55 % až 65 %.
Pravostranné srdeční selhání
Pravostranné srdeční selhání postihuje pravou komoru (pravou dolní komoru srdce). Když pravá komora nečerpá dobře, krev se hromadí v krevních cévách, které vedou krev ze zbytku těla zpět do srdce. To může vytlačit tekutinu z žil a do jiné tkáně, což často vede k otoku.
Biventrikulární srdeční selhání
Biventrikulární srdeční selhání je kombinací levostranného a pravostranného srdečního selhání. Postihuje obě strany srdce a může způsobit kombinaci obou typů příznaků.
Akutní versus chronické srdeční selhání
Akutní srdeční selhání je jakékoli srdeční selhání, které se rozvine náhle, například po srdečním infarktu nebo s arytmií. Chronické srdeční selhání se vyvíjí v průběhu času ze zdravotních stavů, jako je dlouhodobá hypertenze (vysoký krevní tlak) nebo onemocnění koronárních tepen.
Městnavé srdeční selhání
Mnoho lidí používá termíny srdeční selhání a městnavé srdeční selhání zaměnitelně.
Městnavé srdeční selhání (anglicky Congestive Heart Failure, zkráceně CHF) je chronické onemocnění, při kterém srdce nedokáže pumpovat dostatečné množství krve, aby uspokojilo potřeby těla. Dochází tak k hromadění tekutin v plicích a v těle, což způsobuje otoky nohou, únavu a další příznaky.
Městnavé srdeční selhání může být způsobeno různými faktory, včetně vysokého krevního tlaku, srdečních chorob, jako je ischemická choroba srdeční nebo srdeční arytmie, infekčních onemocnění, dýchacích problémů a dalších faktorů. Léčba městnavého srdečního selhání zahrnuje změny životního stylu, jako jsou omezení příjmu soli a tekutin, zlepšení fyzické aktivity a léky, které pomáhají snižovat krevní tlak a zlepšovat srdeční funkci. V některých případech může být nutná chirurgická léčba.
Jak se srdeční selhání diagnostikuje?
Váš lékař může k diagnostice srdečního selhání použít různé strategie a testy.
Sponzorováno
Vaše historie nemocí a fyzické vyšetření
Lékař poslouchá vaše srdce a plíce a měří váš krevní tlak a zhodnotí i vaši váhu. Budu se také ptát na toto:
- Zdravotní anamnéza rodiny, zejména předchozí srdeční problémy
- Životní styl (například zda kouříte nebo cvičíte)
- Léky, včetně léků na recept, volně prodejných léků a doplňků
- Osobní anamnéza
- Příznaky
Krevní testy
Krevní testy mohou měřit několik věcí souvisejících se srdečním selháním:
- Hladiny sodíku a draslíku (elektrolyty)
- Kreatinin, který pomáhá měřit, jak dobře fungují vaše ledviny
- Natriuretický peptid typu B (BNP), hormon uvolňovaný z komor v reakci na zvýšené napětí stěny (stres), ke kterému dochází při srdečním selhání
Zobrazovací a další testy
Jiné testy poskytují snímky srdce a okolních struktur nebo ukazují, jak dobře srdce funguje:
- Elektrokardiogram (EKG): Test elektrokardiogramu používá malé senzory k měření srdeční frekvence (jak rychle srdce bije), rytmu (stabilní nebo nepravidelný) a elektrických impulzů.
- Rentgen hrudníku: Rentgen hrudníku je snímek vašich plic, srdce a okolních struktur. Může ukázat, zda je ve vašich plicích tekutina ze srdečního selhání, nebo zda je váš srdeční sval zvětšený.
- Echokardiogram (také nazývaný echo): Echokardiografie využívá zvukové vlny k vytvoření obrazů vašeho srdce. Může ukázat, jak tlustý se srdeční sval stal, a také změřit ejekční frakci.
- MRI: MRI je pokročilý zobrazovací test, který pořizuje snímky srdce a okolních struktur. Pomáhá určit vaši srdeční funkci a velikost a zda existují nějaké změny v srdečním svalu. Srdeční MRI může pomoci vašim lékařům identifikovat příčiny srdečního selhání.
Jaké jsou čtyři fáze srdečního selhání?
Existují dva klasifikační systémy pro srdeční selhání, které ukazují, jak závažný stav je. Váš lékař může používat jeden nebo oba systémy.
Systém funkční klasifikace NYHA
Funkční klasifikace New York Heart Association (NYHA) zvažuje příznaky srdečního selhání, ke kterým dochází během cvičení, aby určila fázi. Pacienti mohou mezi jednotlivými fázemi přecházet tam a zpět v závislosti na tom, jak dobře jsou symptomy v daný den pod kontrolou.
- Fáze 1: Osoba má srdeční onemocnění, ale ještě nezpůsobuje příznaky nebo neomezuje aktivity.
- Fáze 2: Osoba má mírné příznaky, které jen mírně omezují aktivitu.
- Fáze 3: Osoba má významná omezení v činnostech. Pohodlně se cítí pouze při odpočinku.
- Fáze 4: Osoba má velká omezení a zažívá příznaky, i když je v klidu.
Klasifikační systém ACC/AHA
American College of Cardiology (ACC) a American Heart Association (AHA) vyvinuly samostatný systém pro klasifikaci srdečního selhání. Jakmile dosáhnete určité fáze, zůstanete v ní nebo postupujete, ale nevrátíte se zpět.
- Fáze A: Popisuje osobu, která má vysoké riziko rozvoje srdečního selhání kvůli rodinné anamnéze nebo osobnímu zdravotnímu stavu. Říká se tomu také pre-srdeční selhání.
- Fáze B: Tato fáze se někdy nazývá tiché srdeční selhání. Znamená to, že máte změny ve funkci srdce, ale dosud se u vás nevyvinuly příznaky srdečního selhání.
- Fáze C: Fáze C znamená, že bylo diagnostikováno srdeční selhání a osoba měla příznaky.
- Fáze D: Fáze D je pokročilé srdeční selhání, které nereaguje na standardní léčbu. Osoba má obvykle příznaky, když je mírně aktivní nebo dokonce odpočívá.
Léčba – jak se srdeční selhání léčí?
Máme mnoho osvědčených způsobů léčby pro zlepšení srdeční funkce, symptomů a přežití pacientů. Léčba také zlepšuje kvalitu života.
Edukace je důležitou součástí léčby srdečního selhání. Váš lékař s vámi bude mluvit o důležitosti těchto bodů:
- Kontrola krevního tlaku a kontrola hladiny cukru v krvi (pokud máte cukrovku)
- Konzumace zdravé stravy vhodné pro srdce, včetně kontroly sodíku
- Mírné cvičení zapojte do svého života.
- Rozpoznání malých varovných signálů ve vašem těle, jako jsou otoky nebo přibírání na váze.
- Dostatek spánku
- V případě potřeby hubnutí
- Přestat kouřit
- Vyhýbání se alkoholu
Léky na srdeční selhání
Některé léky mohou pomoci léčit srdeční selhání a jeho základní příčinu:
- Blokátory aldosteronu blokují účinky hormonu aldosteronu a povzbuzují tělo k uvolňování sodíku a vody. Pomáhají také předcházet zjizvení v srdci.
- Inhibitor angiotenzinového receptoru-neprilysinu (ARNI): Léčba sakubitril-valsartanem snižuje nadbytečnou tekutinu v těle a uvolňuje krevní cévy. To vašemu srdci usnadňuje pumpování krve. Alternativy k ARNI zahrnují inhibitory enzymu konvertujícího angiotenzin (ACE) a blokátory receptoru pro angiotenzin (ARB).
- Betablokátory způsobují, že srdce bije pomaleji a s menší silou. Pomáhají také udržovat pravidelný srdeční rytmus.
- Inhibitory sodno-glukózového transportního proteinu 2 (SGLT2) jsou léky na diabetes, u kterých bylo nedávno zjištěno, že jsou velmi prospěšné i při srdečním selhání. Pomáhají odstraňovat glukózu (cukr) ledvinami do moči.
I jiné léky mohou zmírnit příznaky srdečního selhání:
- Diuretika snižují množství tekutin v těle.
- Vazodilatátory rozšiřují (otevírají) krevní cévy a snižují zátěž srdce.
- Digoxin pomáhá srdci bít silněji s pravidelnějším rytmem.
- Antiarytmika kontrolují arytmii a udržují normální srdeční rytmus.
Operace srdečního selhání
Váš lékař může také doporučit chirurgický zákrok k implantaci lékařského zařízení, které pomáhá srdci efektivněji fungovat:
- Kardiostimulátor, který udržuje stálý srdeční tep u lidí s pomalým nebo nepravidelným srdečním tepem
- Implantovatelný kardioverter defibrilátor (ICD), který monitoruje rychlý rytmus srdce a dodává elektrický výboj k obnovení normálního rytmu
- Zařízení na podporu levé komory (LVAD), které přebírá pumpovací činnost srdce
Lidé s pokročilým srdečním selháním mohou být kandidáty na transplantaci srdce. Transplantace srdce nahradí nemocné srdce darovaným srdcem od člověka, který zemřel.
Jaké jsou možné komplikace srdečního selhání?
Mezi komplikace srdečního selhání patří:
- Arytmie
- Krevní sraženiny, které mohou vést k plicní embolii nebo mrtvici
- Porucha funkce ledvin nebo jater
- Ubývání svalů (úbytek svalové tkáně v celém těle)
- Plicní edém (nadbytečná tekutina v plicích)
- Dýchací obtíže
Srdeční selhání vs. srdeční infarkt vs. srdeční zástava
Srdeční selhání, srdeční infarkt a srdeční zástava jsou různé druhy srdečních onemocnění. Mohou spolu souviset, ale není to totéž.
Při srdečním selhání srdce nepřestává pumpovat, ale nepumpuje tak efektivně. Při srdečním infarktu (infarktu myokardu) je průtok krve do srdce zablokován a srdeční sval začíná odumírat.
Srdeční zástava znamená, že srdce přestane bít.
Máte zkušenosti se srdečním selhání? Napište nám do komentářů.
Dále si u nás o srdci přečtěte
- 5 jednoduchých věcí, které můžete udělat pro zdraví svého srdce
- Rehabilitace po operaci srdce a problémech se srdcem (kardiovaskulární rehabilitace) – jak na ni?
- 6 + 4 nejlepší látky pro zdravé srdce – podívejte se na ně
VIDEO: O srdečním selhání z IKEMu
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Heart Failure Research
- Research Advances in Heart Failure Autor: Eugene Braunwald
- Trial of an Intervention to Improve Acute Heart Failure Outcomes Autoři: Douglas S. Lee, M.D., Ph.D., Sharon E. Straus, M.D., Michael E. Farkouh, M.D.
- Autor obrázku: interactimages / Zdroj: depositphotos.com
- Autor obrázku: estherqueen999 / zdroj: depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidské srdce
Přečtěte si také naše další články