Sponzorováno

Sport a klouby – které jsou pro klouby pohroma a které jsou super? 4.78/5 (9)

Běhání po betonu může být pro klouby zatěžující

Běhání po betonu může být pro klouby zatěžující

Jak asi dobře víte, sport a tělesná aktivita prospívá tělu i duši. Není však sport jako sport. Některé sporty zbytečně zatěžují klouby.

Máte problémy s klouby? Tak si dopřejte během celého roku aktivity, které vás vzpruží, posílí, ale kloubům neublíží. Pohyb upevňuje naši fyzickou kondici, pomáhá čelit chronickým onemocněním, zlepšuje náladu a díky němu se dokážeme účinněji zbavit i nadbytečných kilogramů. Takže pohyb určitě do svého života zařaďte.

U některých sportů jsou klouby zatíženy opravdu hodně

Při každém sportu jsou ale kromě svalů a srdce zatíženy také klouby. Zejména ty, které nesou naši váhu, tedy klouby v kotnících, v kolenou a samozřejmě páteř – především její křížová část. Kromě hmotnosti mají na zátěž při sportu, a tedy i na to, zda si pohybovou aktivitou více ublížíme, než pomůžeme, vliv i další faktory. Například stav chodidel (klenba, výrůstky), obuv, povrch, na kterém sportujeme. Ale hýbat se rozhodně chceme. Vždyť naše tělo je na pohyb stavěné! A po pohybu prahneme ovlášť po měsících, které jsme třeba nedobrovolně strávili doma v izolaci.

Chůze je pro klouby prostě super

Ideálním pohybem je chůze. I při ní je však třeba myslet na správnou obuv a chodit po správném povrchu.

Máte-li chuť hýbat se, ale zároveň chcete šetřit své klouby, odborníci doporučují chůzi. A ne ledajakou. Tou naprosto ideální je chůze ve vodě. Chůze je pro člověka nejpřirozenější pohyb. Pokud máte problém s klouby, opravdu doporučíme chůzi ve vodě, která nadlehčuje a díky tomu klouby odlehčuje.

A má to i další výhodu. Chůzí ve vodě spálíte navíc více kalorií, než kdybyste šli po souši, protože překonávání odporu vody dělá své.

Pokud vodu nemáte po ruce, je klasická chůze podle ortopedů vždy méně zatěžující pro klouby než běh. Kdyby mohli, ten by povolili jen po příjemně měkké trávě, jakou si užívají fotbalisté. Ale i při chůzi je důležitá vhodná obuv a správné držení těla. Pokud si do rukou vezmete i hůlky na nordic walking a budete je správně používat, procvičíte si více svalů a pomůžete páteři držet ve správném úhlu.

Perfektní je i plavání

Stejně vhodnou pohybovou aktivitou na léto jako chůze ve vodě je i plavání. Klouby nohou při plavání vůbec netrpí. Ale aby netrpěla páteř, je třeba buď umět správně plavat, a tedy ponořovat hlavu, nebo plavat častěji kratší úseky a mezitím si dopřát přestávku.

Jízda na kole

Kloubům prospívá i jízda na kole. Ale jen v případě, že nepřeháníme s kilometry a s překonáváním výškových metrů.

Bowling

Bowling je týmový sport, který dokáže opravdu uspokojit vaše soutěživé touhy. Možná ho nepovažujete za tradiční sport – jako basketbal nebo fotbal – ale i bowling může být celkem náročný.

Golf

Jízda v golfovém vozíku vám moc cvičení nepřinese, ale chůze po hřišti a nošení holí vyžaduje pořádné úsilí. Téměř každý může chodit a je to nenáročné i pro vaše klouby. Při opakovaném odpalování buďte opatrní, protože to může zhoršit problémy s ramenním kloubem.

Sponzorováno

Jóga

Jóga nemusí být sportem samo o sobě, ale rozhodně zde nejsou tvrdé dopady a posiluje zdraví vašich kloubů. Podporuje pružnost vašich svalů a rozsah pohybu a sílu v kloubech. Najděte si ve vašem městě lekce jógy. Jóga doplňuje jakoukoli fitness rutinu nebo sportovní aktivitu.

Které sporty jsou pro klouby zátěží?

A který sport naopak kloubům může škodit?

Pokud máte problémy s klouby, vyhněte se sportům, jako je volejbal, basketbal, tenis nebo fotbal, které vyvíjejí intenzivní rázovou zátěž na vaše klouby. Třeba basket je super sport, který procvičí vaše srdce a plíce. Nevýhodou je vysoká míra zranění při náhlých zastaveních, rozběhnutích a zatáčení – nápor na kolena, kotníky a záda. Ale ani u basketu nemusí být vysoké riziko zranění, pokud se jen jemně pobavíte na basketbalu s přáteli. Takže vše je o míře.

Každým otřesem, který nastane například při dopadu nohy během běhu po asfaltu nebo jiném tvrdém povrchu, klouby trpí a postupně se poškozují. I proto by se měl o správnou výživu a „mazání“ svých kloubů starat každý, nejen vrcholoví sportovci. Klouby mimo jiné potřebují kolagen. Ten si často spojujeme s kosmetickými preparáty a estetickou medicínou. Kolagen je však tělu přirozená bílkovina, která je strukturována jako jemná vlákna. Jeho úkolem je zpevňovat, posilovat a regenerovat tkáně. S přibývajícími léty ho však máme stále méně, což se může projevit i na zhoršujícím se stavu kloubů.

Kolagen navíc potřebuje celé tělo, nejen klouby. Jak ho tělu dopřát? Existuje v různých formách – jako prášek, tobolky, pilulky, nápoje. Podívejte se na zdroje kolagenu v našem dalším článku.

A dále nesmíme ale zapomínat ani na vitamín C který pomáhá vstřebávání kolagenu a jeho správnému fungování. V létě máme dostatek čerstvého ovoce a zeleniny bohatých i na céčko. Zvlášť vhodné je drobné bobulové ovoce, červená paprika a brokolice.

Pro zdravé klouby, mimo dostatku kolagenu, by v našem jídelníčku neměly chybět mořské ryby a přiměřené množství červeného masa. Určitě se vyplatí jíst i sýry a dobrou službu udělá několik jader vlašských ořechů denně.

Myslete také na vyvážení svých aktivit – výběr zátěžových a méně zátěžových aktivit – tedy běh a cyklistiku nebo běh a crossový trenažér (zvláště pokud je vám 40 a více let).

Čím více jste fit, tím je pravděpodobnější, že budete žít déle. Takže určitě sportujte a cvičte. Ve skutečnosti jedna studie prokázala, že lidé, kteří jsou aktivní až do svých pokročilých let, mohou být v lepším zdravotním stavu než lidé o 30–40 let MLADŠÍ než oni! Studie byla provedena na starších lyžařích! Čím intenzivnější je aktivita, tím lépe kondici budete rozvíjet. Intenzivní aktivita vám pomůže žít déle.

Sponzorováno

A nakonec poslouchejte své tělo. Říká vám zastavit se, odpočinout si? Udělejte to.

A dále si přečtěte o kloubech a sportu

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva