Obsah článku
- Sedavé zaměstnání může negativně ovlivnit zdraví z několika důvodů.
- Omezený pohyb: Při sedavém zaměstnání je často omezen pohyb a dlouhodobé sedění. Nedostatek fyzické aktivity a neaktivní životní styl může zvýšit riziko obezity, srdečních chorob, cukrovky a dalších zdravotních problémů.
- Poruchy držení těla: Při sedavém zaměstnání často dochází ke špatnému držení těla, zejména při dlouhém sezení v neergonomických pozicích. To může vést k bolestem zad, krční páteře, ramen a dalším muskuloskeletálním problémům.
- Zvýšené riziko kardiovaskulárních chorob: Nedostatek pohybu a dlouhé hodiny strávené v sedě mohou zvýšit riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, jako jsou vysoký krevní tlak, srdeční choroby a cévní onemocnění.
- Metabolické problémy: Sedavé zaměstnání může vést ke sníženému metabolickému výdeji a narušení regulace hladiny cukru v krvi. To může přispět k vývoji metabolického syndromu a cukrovky typu 2.
- Psychické a emoční problémy: Dlouhodobé sedění a nedostatek pohybu mohou negativně ovlivnit psychické a emoční zdraví. Může zvýšit riziko vzniku úzkosti, deprese a stresu.
- Oční problémy: Dlouhé hodiny strávené před obrazovkou mohou zatěžovat oči a způsobovat oční únavu, suchost a nepohodlí.
- Proto je důležité přijímat opatření k minimalizaci negativního vlivu sedavého zaměstnání na zdraví. Patří sem pravidelné přestávky na pohyb, cvičení, ergonomická nastavení pracovního místa, správná poloha těla při sezení, udržování vyvážené stravy a aktivní životní styl.
Každý zdravotní problém je třeba řešit komplexně. Výjimkou nejsou ani bolesti křížů či krční páteře, způsobené špatným sezením. Fyzioterapeuti používají komplexní přístup při každém klientovi, kteří navštíví její ambulanci. V první řadě je třeba vždy najít příčinu vzniku obtíží. Při nesprávném sezení je na vině téměř vždy špatná ergonomie kanceláře. A není to jen o nesprávné výšce stolu či židle. Jaké jsou nejčastější chyby, které děláme? Sestavili jsme pro vás krátný seznam.
Monitor
Monitor by měl být umístěn rovně, ve výšce očí, ve vzdálenosti přibližně 60 cm od hlavy. Mnozí z nás dělají tu chybu, že nemají monitor rovně před sebou, ale na straně. Pokud takto budeme pracovat delší dobu, může vzniknout svalová nerovnováha, způsobená dlouhodobým vytočením na jednu stranu.
Práce s laptopem
Dnes je běžné, že lidé pracují častěji s laptopem, jak s klasickým počítačem, kde je monitor umístěn odděleně. Ti, kteří vymysleli laptop však pravděpodobně nemysleli na ergonomii sezení. Práce s ním našemu pohybovému ústrojí totiž velmi neprospívá. Je to proto, že monitor má laptop umístěn velmi nízko, pohled očí nesměřuje přímo a tím pádem je krční páteř v předklonu, čímž velmi trpí svaly kolem krku. Klasický monitor je pro správné sezení mnohem vhodnější. Proto doporučujeme, aby si k laptopu koupili externí monitor.
Klávesnice a myš
Mnozí lidé dělají chybu i při práci s klávesnicí, a to v tom, že ji mají na stole příliš daleko od sebe, natahují se za ní směrem dopředu, což má rovněž negativní dopad na náš pohybový aparát. Ideální je tedy mít klávesnici položenou na stole co nejblíže k sobě. Totéž platí i o myšce. Doporučuje se také používat pod ni gelovou ergonomickou podložku, protože i zápěstí potřebujete mít při správném sezení v tzv. neutrální poloze. Je to důležité zejména pro lidi, kteří pracují s grafickými počítačovými programy a myš využívají častěji než klávesnici. Pokud mají zápěstí permanentně ve špatné poloze, může dojít k udusání nervu – nervus medianus a vzniká syndrom karpálního tunelu. Projevuje se brněním a brněním prstů.
Sponzorováno
Sklon horních končetin
Úhel, který by mělo svírat rameno a předloktí při práci s počítačem, je 90 stupňů. Tehdy jsou ramena v neutrální poloze, takže netrpí šíje ani krční páteř. Pokud je úhel který svírá pažní kost a předloktí větší než 90°, což je velmi častý jev, nutí vás to ramena předsunovat dopředu, začnete se hrbit a hlava se dostává do mírného záklonu.
Správná židle
Výška židle je stejně důležitá jako výška stolu. Měla by být nastavena tak, aby obě chodidla byla v kontaktu s podložkou a úhel mezi stehnem a kolenem byl 90° – 110°. Pokud si kupujete židli do kanceláře, měli byste skutečně vybírat precizně a nespoléhat se na to, že to, co je drahé je také dobré. Kvalitní ergonomické židle se dají pořídit i za normální cenu. Správná kancelářská židle je taková, na kterou když si sednete, opírá se každá část vaší páteře, takže opěrka by měla mít esovitý tvar. Pokud nemáte k dispozici ideální židli, můžete si pomoci různými speciálními opěrkami na páteř, ale i zde je třeba mít napozoru. Je častou chybou, že lidé používají nesprávnou opěrku pod bederní část páteře, která způsobí, že se v této části až příliš prohýbá a dochází k tzv. hyperlordóze, což vzhledem k zatížení meziobratlových plotének není v pořádku.
Sezení s přeloženýma nohama
Lidé často sedávají s přeloženými nohama – muži mají svůj způsob a ženy svůj, ale dělají to často obě pohlaví. Při ženském způsobu překládání si nohy přes nohu dochází v kyčli k tzv. decentrácii (vychylování hlavice kyčelního kloubu z jamky), a když přijde taková pacientka k doktorovi a lehne si, ten ihned vidí, že její chodidla zabíhají dovnitř a ve většině případů má omezenou vnější rotaci v kyčelním kloubu. Mění se nastavení tohoto kloubu, hlavice se vysouvá z kloubní jamky a noha se prodlužuje někdy i o 1cm. To řeší například Dornova metoda, kterou se dá zacentrovat kloub zpět do jamky a délka končetin se vyrovná. Pokud však budete v nesprávném stereotypu pokračovat, tento problém se opět vrátí.
TIP: Podívejte se, jak pečovat o svoje klouby.
První pomoc při nesprávném sezení
- Hluboký dřep ve kterém setrváte asi 45 sekund. Dřep je pro člověka velmi přirozená poloha. Nedávno se dokonce zjistilo, že tato poloha je výborná i při vyprazdňování. Naše civilizované záchody tedy nemají s ergonomií nic společného.
- Hluboký předklon v sedě na židli
Sezení na míčích a balonech
Sezení na balónech je nejen dobrou prevencí proti nemocem páteře, ale podporuje správné držení těla a dokonce i koncentraci. Aby sezení na Gymballu mělo žádoucí účinky, je nutné dodržovat zásady správného držení těla v sedě. Při sedu na míči jsou i hluboké svaly neustále v činnosti díky vyrovnání nestabilní polohy, což je pro zádové svalstvo velmi prospěšné. V této poloze je ale vhodné setrvávat maximálně 3 minuty, pak se hluboké svaly unaví a držení těla se hroutí. Dlouhodobé sezení na míči tedy vhodné není.
Doporučujeme ke čtení
- Jak správně sedět?
- Sedavý životní styl je metlou lidstva – 10 tipů jak zatočit se sedavým životním stylem
- Dornova metoda a její účinky – jemné pohyby rukou vám uleví od bolesti
Obrázek na závěr – jak správně sedět
VIDEO: Jak správně sedět u počítače?
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Adverse Effects of Prolonged Sitting Behavior on the General Health of Office Workers Autor: Hadi Daneshmandi
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Moderní medicína, Práce a zdraví, Problémy a zdraví zad
Přečtěte si také naše další články