Sponzorováno

Se zapíchnutou rybí kostičkou může pomoci chléb 4.86/5 (7)

Se zapíchnutou rybí kostičkou může pomoci chlébVánoční menu se mnoha lidem spojuje také s hrozbou zapíchnutí rybí kostičky v krku. Pokud však k takové nehodě dojde, netřeba dělat paniku. V lehčích případech si umí člověk pomoci i bez lékaře. „Pokud není zásadně omezena schopnost polykat, je možné se pokusit kostičku uvolnit celou – zapijte tekutinami nebo zajedením měkkou střídou chleba,“ radí otorhinolaryngolog Lukáš Varga.

Přiblížil, že pokud potíže nejsou výrazné, je možné několik hodin počkat, zda se nezmírní v případě, že by šlo jen o poškrábání sliznice. Při výraznějších potížích je třeba vyhledat lékařskou péči bez zbytečného odkladu, výjimečně se takové případy řeší i v celkové anestezii. „Při zapíchnutí kostičky do oblasti patrových mandlí někdy stačí i pohled doma do zrcadla při dostatečném osvětlení,“ doplnil Varga.

Doporučuje se proto opatrná konzumace ryb, a to zejména v případě dětí a starších lidí s náhradami chrupu. Upozornil, že dětem v předškolním věku by se mělo podávat pouze vykostěné maso ryb pod dohledem dospělé osoby. Varuje i před jedením ryby při požívání většího množství alkoholu, který otupuje smysly a pozornost. Některé ryby jsou méně rizikové, například pstruh, sumec, několik mořské ryby, jiné mají vnitrosvalových kůstek více nebo jich mají pevnější než kaprovitých.

Kdy k zapíchnutí dochází?

Nejčastěji podle jeho slov dochází k zapíchnutí tenké rybí kosti po nedostatečném kulinářském zpracování ryby nebo při neopatrné konzumaci. Kostička se nejčastěji zapíchne do tkáně krčních mandlí nebo kořene jazyka, kde následně vyvolává pocity cizího tělesa, píchání, škrábání v krku nebo lokalizované bolesti, které se zvýrazňují při polykání. „Alespoň v polovině případů s uvedenými obtížemi kostička pouze poškrábe sliznici hltanu a pokračuje se soustem potravy dále, přičemž při vyšetření ji nenacházíme,“ konstatoval Varga.

Sponzorováno

Lékaři v bratislavské univerzitní nemocnici nepozoruje během Vánoc nárůst pacientů s takovým problémům. Jak poznamenal Varga, dochází spíše k mírnému poklesu počtu případů. Loni lékaři ošetřili 16 pacientů.

Pomoci může i obyčejný chléb

Pokud se vám kost zapíchne v kořeni jazyka, můžete ji zkusit sami vyndat. Horší už to bývá, pokud uvízne hlouběji v krku. Pak zkuste sníst kousek nějaké potravy. Ostatně, dříve to i radily naše babičky a prababičky.

K tomu, aby se zapíchnutá kost odstranila, často pomůže právě i obyčejný kus chleba nebo kus brambory, která by ji tak mohla uvolnit a odplavit do žaludku, kde se později bezpečně rozloží. Je ale také dost možné, že se nám tenhle manévr nemusí podařit a kost tam, navzdory našemu snažení, zůstane uvízlá dál.

K doktorovi je to jistější

Sponzorováno

Pokud se vám nepodařilo kost „zajíst“, je nejlepší zajet na pohotovost, nebo do nemocnice. Každá taková kost, která uvízne v krku, anebo v horším případě v jícnu, musí co nejrychleji ven. Pokud by se nevyndala, zcela jistě by se mohly objevit dokonce i závažné zdravotní problémy a další komplikace. „Pokud je kost uvízlá v krku nebo kořeni jazyka, jedinou možností je její vyndání pomocí speciálních kleští (peán). Pokud není cizí těleso dobře viditelné, lze využít pohmat pomocí vatové štětičky, která o něj zadrhne. Horší je pokud se kost zapíchne v jícnu. I při pouhém podezření na cizí těleso v jícnu je tak nesmírně důležité provést časnou esofagoskopii v celkové anestezii. V takových případech musíme postiženého bohužel uspat. Jinak to prostě nejde. Nebezpečí z prodlení hrozí hlavně u ostrých těles, které by mohly způsobit krvácení. Tam je obzvláště důležité rychle vyhledat pomoc. Pokud by došlo k podezření na poranění stěny jícnu nějakým ostrým tělesem a vzniklo krvácení, je nutné zavést okamžitě nazogastrickou sondu a podat širokospektrá antibiotika,“ vysvětluje Roman Sviták postup, jak lékaři vyjmou zapíchlou kost a léčí případné komplikace.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva