Obsah článku
Pulzující pocit v hlavě může rychle nastat, a stejně rychle může také ustat. S léčebným plánem lze často bolesti hlavy zmírnit nebo úplně vyléčit. Pojďme se podívat nyní na informace o tom, jak a proč pulzující pocit v hlavě vzniká a jak si s ním poradit.
Pulzující bolest je jedním z příznaků bolesti hlavy. Tento typ bolesti hlavy může mít každý, ale častěji nastává u žen.
Některé podmínky, jako je migréna nebo stažení kofeinu, mohou vyvolat pulzující bolest hlavy. Pití příliš velkého množství alkoholu může také způsobit tuto bolest.
Příčiny pulzující bolesti hlavy
Mnohokrát je bolest hlavy prostě nepříjemností a lze ji relativně v pohodě léčit doma. Některé bolesti hlavy však mohou mít závažné příčiny, jako je mozková mrtvice, mozkový nádor nebo meningitida. Z těchto důvodů je důležité konzultovat bolesti hlavy s lékařem, hlavně pokud máte pravidelné nebo výrazně bolestivé bolesti hlavy.
Možná za to může kofein
Pokud náhle omezíte nebo úplně přestanete přijímat kofein, můžete pociťovat abstinenční příznaky – negativní a někdy bolestivé fyzické příznaky, které se objeví chvíli poté, když omezíte nebo přestanete užívat návykovou látku.
Obecně platí, že čím více kofeinu jste zvyklí, tím horší budou vaše abstinenční příznaky. Jedním z příznaků stažení kofeinu z jídelníčku je pulzující bolest hlavy, ke které dochází, když se vaše krevní cévy příliš rozšiřují.
Kromě bolesti hlavy existují i další příznaky omezení příjmu kofeinu. Například:
- Málo energie
- Ospalost
- Depresivní nálada
- Problémy s koncentrací
- Podrážděnost
- Příznaky podobné chřipce
- Nevolnost nebo zvracení
- Svalová bolest a ztuhlost
Sníst nebo vypít něco s kofeinem je rychlý způsob, jak se zbavit příznaků z vysazení, včetně pulzující bolesti hlavy. Pokud však bojovat se svou závislostí na kofeinu, experti říkají, že je lepší množství kofeinu ve stravě pomalu snižovat a nahradit jej produkty, které kofein neobsahují.
Mezitím můžete léčit bolest hlavy užíváním volně prodejných léků proti bolesti, tím, že zůstanete hydratovaní a budete odpočívat.
Kocovina
Je to jeden z účinků vypití příliš velkého množství alkoholu. Kocovina může trvat až 3 dny po nezřízeném pití, ale pravděpodobně nebude trvat tak dlouho. Spíš 1 den. Nebo půl dne.
Jedním z příznaků kocoviny je pulzující bolest na obou stranách hlavy. Je to způsobeno rozšířením a podrážděním krevních cév v mozku a blízké tkáni.
Mezi další příznaky kocoviny patří:
- Slabost nebo pocit únavy
- Průjem
- Ztráta chuti k jídlu
- Nevolnost
- Citlivost na světlo, zvuk a pohyb (zvedání se a podobně)
Vědci stále studují, zda léčba kocoviny skutečně funguje. Doporučují však toto:
- Pití tekutin. Dehydrataci zabraňuje pití vody, konzumace vývaru a některé sportovní (iontové) nápoje.
- Vyhýbání se alkoholu. Pokud budete v pití pokračovat, tak to způsobí, že se budete cítit ještě hůř, protože se dále dehydratujete.
- Užívání vitaminu B6. Ať už je to z potravy nebo doplňků, přijmutí vitamínu B6 před nebo po pití může zabránit bolesti hlavy.
Pokud vaše příznaky nezmizí ani po několika dnech, nebo pokud vykazujete známky předávkování alkoholem, okamžitě jděte do nemocnice.
Pulzující bolest hlavy může být pociťována v různých částech hlavy
Podívejme se nyní na to, kde se pulzující bolest na hlavě může vyskytovat:
Pulzující bolest hlavy v zadní části hlavy (týlní neuralgie)
Týlní neuralgie je stav, který je důsledkem poškození nervů (v kterékoliv oblasti od míchy až po části hlavy). Často je zaměňována s migrénami. Tento stav má za následek ostrou, bolavou nebo i pulzující bolest, která začíná u spodní části hlavy a pohybuje se směrem k horní části hlavy. Neuralgie může také vést k bolesti za očima.
Pulzující bolest hlavy v horní části hlavy
Migrény jsou závažným typem pulzující bolesti hlavy. Kromě pulzující bolesti mohou dále migrény způsobit nevolnost, zvracení nebo zvýšenou citlivost na světlo nebo zvuk. Bez léčby mohou migrény trvat 4 až 72 hodin.
Sponzorováno
Mnoho věcí spouští migrénu, včetně stresu, hlasitých zvuků, určitých potravin nebo změny počasí. Tento typ bolesti hlavy způsobuje pulzující bolest, často na jedné straně hlavy. Migréna obvykle začíná pomalu, pak její intenzita stoupá a způsobuje pak i pulzující bolest. Je dokonce možné mít migrénu bez bolesti hlavy, pak jste stále citliví na světlo, hluk a zápach, cítíte se špatně a třeba i zvracíte, nebo mít bolesti při pohybu, kašli nebo kýchání.
Pulzující bolest hlavy v oblasti spánků (na spáncích)
I když také migrény mohou způsobit pulzující bolest na spáncích, váš problém může být ze stavu známého jako temporální arteritida. To je výsledek zánětu ve vašich časných tepnách.
Velkobuněčná arteriitida (angl. giant-cell vasculitis) je vaskulitida neznámého původu postihující a. carotis externa et interna u jedinců nad 50 let, více ženy. Temporální arteritida je stav, při kterém se zanícují nebo poškozují tepny, které dodávají krev do hlavy a mozku.
Pulzující bolest hlavy na jedné straně hlavy
Migrény mohou běžně postihovat pouze jednu stranu hlavy. Ve vzácnějších případech může být příčinou pulzující bolesti na jedné straně hlavy hemicrania kontinua. Tento typ silné bolesti hlavy je konstantní, s bolestí, která zůstává na stejné úrovni.
Pulzující bolest za očima
Pulzující bolest hlavy za očima může být způsobena klastrovou bolestí hlavy. Klastrové bolesti hlavy můžete cítit jako píchavou nebo i pálivou bolest, ale mohou být také pulzující. Klastrové bolesti hlavy jsou:
- obvykle velmi bolestivé
- vyskytují se v klastrech
- může trvat měsíce
- často přicházejí najednou
Pulzující bolest hlavy při vstávání
Pulzující bolest hlavy při rychlém a náhlém vstání by mohla být způsobena vzácným stavem známým jako bolest hlavy související s nízkým tlakem. Tomu se také říká spontánní intrakraniální hypotenze (SIH). Vyskytuje se ale pouze u 1 z 50 000 lidí. Tento typ bolesti hlavy se zhoršuje, když vstanete a zlepšuje se, když si lehnete.
Jak na léčbu a úlevu od pulzující bolesti hlavy
Je důležité mít přesnou diagnózu od lékaře. Může být léčeno mnoho pulzujících bolestí hlavy.
Léčba týlní neuralgie
K léčbě tohoto stavu patří tepelná terapie, masáže, nesteroidní protizánětlivé léky a svalové relaxancia na předpis. Mezi předepsané preventivní léky mohou patřit i protizáchvatové léky.
Léčba migrény
Cílem léčby migrény je zmírnit příznaky a zastavit budoucí bolesti hlavy. Váš lékař může doporučit kombinaci léků a domácích prostředků.
U mírných migrén může být pro vás vhodný lék proti bolesti. Na migrény mohou být předepsány ergotaminy, triptany nebo dokonce opioidy. Preventivní opatření, jako je vhodná spolupráce s lékařem, aby se zjistilo, co spouští vaši migrénu, nebo předpis beta-blokátorů, může při migréně také pomoci.
Triptany jsou nejúčinnější akutní antimigrenika, tj. léky užívané k zastavení migrenózního záchvatu.
Jděte do tiché, temné místnosti, zavřete oči a udělejte si klídek. To pomáhá migrénu pěkně zklidnit. A terapie chladem je také fajn. Chladné zábaly na čele nebo na krku mohou ochladit krev protékající cévami a zmírnit zánět.
Clusterové bolesti hlavy
Ti, kteří trpí příznaky tohoto typu bolesti hlavy, mohou často cítit úlevu při léčbě čistým kyslíkem. Užitečné mohou být nosní spreje s triptany nebo injekce DHE (dihydroergotamin). Lokální krém s kapsaicinem lze také přímo aplikovat na oblast bolesti. Preventivní možnosti mohou zahrnovat také kortikosteroidy, blokátory vápníkových kanálů, melatonin a blokátory nervů.
Temporální arteriitida
Tento stav nelze vyléčit a léčba je zaměřena na minimalizaci poškození tkáně. Poškození tkáně je způsobeno nedostatečným průtokem krve. Lékař může předepsat perorální kortikosteroidy.
Léčba bolesti za očima (Hemicrania Continua)
Nejběžnějším lékem je indometacin. Alternativně lze předepsat celecoxib. Jako preventivní opatření vám může být předepsáno nějaké antidepresivum, jako je amitriptylin nebo jiná tricyklická antidepresiva. Nervové blokátory mohou být také použity, pokud ostatní léčebné postupy nejsou úspěšné.
Léčba bolesti hlavy kvůli nízkému tlaku
Úspěšně byl tento vzácný stav léčen odpočinkem v posteli, kofeinem a steroidy. Alternativou může být také epidurální krevní náplast. Při syndromu sníženého tlaku likvoru podat tekutinu (izotonický slaný roztok), tablety kofeinu, popř. speciální epidurální krevní náplast.
Sponzorováno
A co vy? Jak pulzující bolest hlavy řešíte vy? Budeme rádi, pokud nám napíšete váš způsob řešení tohoto problému.
Co si ještě o bolesti hlavy přečíst?
- Cervikogenní bolest hlavy (přenesená bolest hlavy z oblasti krční páteře) – jak ji řešit?
- Tenzní bolest hlavy – příčiny a léčba
- Esenciální oleje na bolesti hlavy
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdraví a nemoci hlavy
Přečtěte si také naše další články