Sponzorováno

Mastitida (infekční zánět prsu) – příznaky, léčba a pár rad 4.71/5 (28)

  • Mastitida je zánět tkání prsu, obvykle způsobený bakteriální infekcí. Tento stav se častěji vyskytuje u kojících žen, zejména v prvních týdnech po porodu.
  • Příznaky mastitidy jsou: bolest, otok, zarudnutí a zvýšenou teplotu v postižené oblasti prsu. Infekce může být způsobena bakteriemi vstupujícími do prsou skrz prasklou bradavku nebo zablokovaný mlékovod.<*li>
  • Léčba mastitidy obvykle zahrnuje antibiotika k potlačení infekce, odpočinek a často také pokračování v kojení nebo odstříkávání mléka pro udržení proudu mléka a zmírnění tlaku.
  • Je důležité mastitidu vhodně léčit, aby se zabránilo rozšíření infekce a dalším komplikacím.

Máte mastitidu? Pokračujte v kojení, pokud to není příliš bolestivé na to, abyste kojily.

Máte mastitidu? Pokračujte v kojení, pokud to není příliš bolestivé na to, abyste kojily.

Mastitida je bakteriální infekce prsu, která se obvykle vyskytuje u kojících matek. Ale může se vyskytnout i u žen, které nekojí nebo nejsou těhotné a mohou se vyskytnout dokonce i u malých dětí obou pohlaví. Nikdo přesně neví, proč některé ženy dostanou mastitidu a jiné ne. Bakterie si může najít přístup do prsu přes trhlinku nebo poranění na bradavce, avšak i ženy bez poranění na bradavkách dostávají mastitidu a většina žen s trhlinkami na bradavce ji nedostanou.

Mastitidu je třeba odlišit od ucpaných a zablokovaných mlékovodů, protože ucpané a zablokované mlékovody netřeba léčit antibiotiky, zatímco mastitida si často, ale ne vždy, vyžaduje antibiotickou léčbu. Zablokovaný mlékovod vypadá jako bolestivá, oteklá, zatvrdlá masa v prsu. Pokožka obklopující zablokovaný mlékovod je často dost červená, podobně jako při mastitidě, ale méně intenzivně. Mastitida se také obvykle spojuje s horečkou jakož i intenzivnější bolestí. Není však vždy jednoduché rozlišit, zda se jedná o mírnou mastitidu nebo silně zablokovaný mlékovod. Obojí se spojuje s bolestivou boulí v prsu. Bez boule v prsu nelze diagnostikovat mastitidu nebo zablokovaný mlékovod. I plně rozvinutá mastitida se také často vyřeší bez antibiotik.

Mastitida je bakteriální infekce prsu, která se obvykle vyskytuje u kojících matek.

Mastitida je bakteriální infekce prsu, která se obvykle vyskytuje u kojících matek.

 

Příznaky mastitidy

Nejčastější příznaky mastitidy jsou:

  • Bolest, zánět, zduření prsu (většinou v blízkosti bradavky),
  • někdy z bradavky vytéká hnisavá tekutina – na dotek teplá,
  • tuhá boule v prsu
  • zvýšená teplota, únava, celková slabost

Příčina mastitidy

Průnik infekce přes praskliny bradavek nebo jakékoliv jiné poškození kůže prsu (odřeniny, škrábance, atd.), u kojících matek. Infekce proniká do lymfatických cév, kde mohou v pojivové tkáni prsu mikroby způsobit jeho zánět.

Jak na její léčbu?

Mastitida často nezmizí bez léčby (někdy ano). Máte-li příznaky mastitidy, budete možná muset zavolat svého lékaře. Správně zvolená léčba pomáhá odstranit infekci – obvykle se příznaky zlepší do 2 dnů.

Léčba mastitidy obvykle zahrnuje:

1. Orální antibiotika a léky

Antibiotika, které vám může předepsat ničí bakterie způsobující infekci. Přípravek částečně prostupuje do mléka, ale dítěti neškodí, ačkoli někdy mu může způsobovat průjem.

Na zmírnění bolesti a snížení teploty se používá paracetamol. Co nejvíce odpočívejte a samozřejmě předcházejte poranění prsou.

Antibakteriální léky: amoxicillin, clindamycin. Léky z této skupiny, jsou účinné v první fázi.

S vývojem hnisavé mastitidy je potlačena laktace. K tomuto účelu se používá bromokriptin.

Antihistaminika: Loratadin. Na zatvrdnutí prsu se používají spazmolytika (Drotaverinum) a oxytocin. S cílem zlepšit odolnost organizmu se používají multivitaminové komplexy, které obsahují vitamíny B a vitamín C.

Sponzorováno

2. Vyprazdňování prsu

Pravidelné vyprazdňování prsu, kojením nebo odsáváním mateřského mléka je velmi vhodné. Adekvátní vyprazdňování postiženého prsu pomáhá zabránit bakteriím ve shromažďování v prsu. To může velmi zkrátit dobu trvání infekce. Můžete bezpečně pokračovat v kojení svého dítěte nebo v odsávání mateřského mléka během této nemoci a léčby. Vaše dítě je to nejúčinnější čerpadlo, které máte k dispozici pro vyprázdnění vašeho prsa. Vaše mateřské mléko je bezpečné pro vaše dítě k pití, protože jakékoliv bakterie ve vašem mléce budou zničeny trávicími šťávami dítěte.

3. Teplá žínka nebo plena

Před kojením svého dítěte přiložte na postižené místo teplou a vlhkou žínku na dobu asi 15 minut. Zkuste tento alespoň 3x denně. Tím se zvyšuje průtok mléka v prsu. Masírování postiženého prsu může také zvýšit průtok mléka mléka. Na zmírnění bolesti a usnadnění výtoku mléka si přikládejte teplé obklady, případně postižené místo sprchujte teplou vodou s jemnou masáží prsu.

4. Lidové přípravky

Několik lidových receptů a babských rad na mastitidu:

  • Rýžový škrob mícháme s vodou do konzistence kysané smetany. Naneste na obvaz a vložte na bolavé místo. Po 3 hodinách přijde úleva.
  • Z bramborového škrobu a slunečnicového oleje uvařte mast, namazat jednu porci na hrudník.
  • Z kůry mandarinky 50 g a 10 g kořene lékořice pro přípravu směsi. Rozdělíme na 2 porce, přijmout ve formě vodního odvaru 2 krát denně.
  • Kojící matky mohou použít šťávu z Kalanchoe pinnate (Kolopejka) pro léčbu popraskané bradavky.

5. Mastitida a tvaroh?

Mnoho maminek doporučuje také zkusit tvarohové zábaly. Tvaroh nechte v lednici pěkně vychladnout, a pak na kusu látky přiložte na bolavý prs po nakojení. Nechte jej působit, dokud tvaroh nevyschne. Takto párkrát opakujte.

Komu mastitida nejčastěji hrozí?

Mastitida, neboli infekční zánět prsu, se nejčastěji vyskytuje u kojících žen, zejména v prvních týdnech kojení. Riziko tohoto zánětu zvyšuje nesprávná technika kojení nebo používání odsávaček mléka. Vzácněji vzniká infekce poraněním prsu.

Pokud žena nekojí a vyskytnou se u ní příznaky mastitidy, měla by okamžitě navštívit lékaře. Každé dlouhodobější zanícení, bulka či tvrdé místo vyžaduje vyšetření, aby se vyloučila rakovina prsu.

Kdy už zajít k lékaři?

Při mírných formách mastitidy si poradíte i sama, ale pokud problémy trvají déle než 3-4 dny, pokud máte vysokou teplotu (nad 38 °C), pozorujete příznaky zánětu a silný žlutý nebo nazelenalý výtok z bradavky, vyhledejte lékaře.

Operace?

Abscesy prsu vyžadují chirurgickou drenáž, která se provádí většinou ambulantně. Zatímco se prs hojí, je třeba přerušit kojení, ale je nutné několikrát denně jej vyprazdňovat odsávačkou, aby se předešlo bolestivým otokům.

Prevence

Základem prevence mastitidy je správná technika kojení a předcházení vzniku trhlinek v bradavce. Dítě je třeba si přikládat k prsu tak, aby mělo v ústech celou bradavku. Před kojením i po něm si umyjte ňadra teplou vodou a osušte. Podívejte se jak správně kojit.

A několik rad na závěr

  1. Pokračujte v kojení, pokud to není příliš bolestivé na to, abyste kojily. Pokud nemůžete pro bolest kojit, zatím si alespoň odstříkejte mléko, nejlépe jak víte. Hned, jak jste toho schopna, začněte znovu kojit, čím dříve, tím lépe. Pokračovat v kojení pomáhá rychleji vyřešit mastitidu. Nebojte, není to nebezpečné pro dítě.
  2. Teplo (láhev s horkou vodou nebo nahřívací polštářek), aplikované na postižené místo napomáhá hojení.
  3. Odpočinek pomáhá zvládnout infekci.
  4. Horečka pomáhá zvládnout infekci. Léčte horečku, jen pokud se cítíte špatně, nejen proto, že ji máte.
  5. Léky od bolesti (acetaminophen, ibuprofen) mohou velmi pomoci. Budete se cítit lépe a množství, které se dostane dítěti, je bezvýznamné. Acetaminophen je pravděpodobně méně účinný, protože nemá protizánětlivý účinek.

Sponzorováno

Máte s mastitidou nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva