Sponzorováno

Křeče v lýtkách – jak na ně? Co když přijdou v noci? Příznaky, příčiny a léčba 4.86/5 (43)

Jak na křeče v lýtku a proč vznikají?

Jak na křeče v lýtku a proč vznikají?

Obvykle nás křeče v lýtkách probouzejí v noci. A ta bolest je fakt pořádná „podpásovka“. Bolí to jak čert. Nepříjemná, tupá bolest. Dobrou zprávou je, že ačkoliv jsou křeče v lýtkách velmi bolestivé, poměrně snadno se jim dá předejít.

V tomto článku se podíváme na příznaky, příčiny a léčbu křečí v lýtkách.

Jak vypadá křeč v lýtkách?

Pokud jste křeče v lýtkách nikdy nezažili, jste vlastně šťastlivci. Křeč v lýtkách se dá popsat poměrně jednoduše. Nemůžete si ji s ničím splést. Řekněme, že vás taková křeč v noci vzbudí. Táhne nohu směrem k prstům, přičemž je doprovázena opravdu silnou bolestí. Lýtkový sval bývá obvykle několik minut nehybný a tuhý. Tyto křeče se nevyskytují jen po velké fyzické námaze, ale paradoxně i v době „klidu“.

Příčiny – Proč ke křečím v lýtkách dochází?

První příčina se vysvětluje celkem snadno. Kdo se ve sportu přepíná (nezná míru), může díky nadměrnému pocení ztratit hodně tekutin a tím pádem i minerálních látek. Klíčový jsou především hořčík a draslík, jejich nedostatek může narušit nervové impulsy a tím způsobit nekontrolované svalové kontrakce.

Na druhé straně jsou pak lidé, kteří většinu dne prosedí a pohyb je pro ně spíše sváteční záležitostí – ti si zkracují svaly, což vede k náhlým křečím – zase zejména v noci.

Jak na křeče v lýtkách? Jak se jich zbavit?

Naštěstí akutní křeče v lýtkách lze odstranit bez větší námahy. Chyťte si chodidlo oběma rukama a táhněte v protisměru křeče. Prostě přitáhněte prsty k holeni, abyste si takto protáhli svaly v lýtku.

Ačkoliv bolest je k „nevydržení“, po krátké chvíli ustoupí. Svaly v lýtku lze také uvolnit masáží, pomáhá také horká sprcha.

Doporučuje se (nejen) po křeči napít se vody.

Když se objeví křeč, zkuste sval propnout, aplikovat teplo nebo led a masírovat oblast.

Prevencí proti těmto křečím je užívání hořčíku, jeho nedostatek lze považovat za důvod těchto křečí. V případě silných a častých křečí v lýtkách někteří lékaři předepisují chinin. Podávání protikřečových preparátů je však v současné době diskutabilní, právě pro jejich vedlejší účinky.

Nejčastěji je příčinou křečí v lýtkách nedostatek hořčíku, o ten vás obírá sport, stres, alkohol, ale i užívání antikoncepce či antibiotik a častá konzumace sladkostí.

Jednoduchý recept na křeče v lýtkách

„Neškodný“ křečím v lýtkách lze zabránit, existuje na to podle neurologů jednoduchý recept: Třikrát denně pár krátkých protahovacích cviků.

A co dále? Zkuste i léky proti bolesti. Užívejte ibuprofen, abyste si pomohli s bolestí. Zkuste také nohu vyvýšit. Podložte si nohu do výšky (nad srdce) poté, co křeč nastane, pak se budete cítit lépe.

A co křeče v lýtkách u těhotných žen?

Důvod křečí v lýtkách žen, které jsou těhotné, je zcela jiný. Změna hormonálního hospodaření metabolického procesu. Je třeba zvýšit dávku minerálů. Pak bývá problém vyřešen.

Křeče v lýtkách z starších lidí

Starší lidé pijí obecně velmi málo tekutin, a proto u nich pokulhává potřebná dávka minerálů a elektrolytů. Kromě toho přibývajícím věkem ubývá svalová hmota, ohroženy jsou i nervové funkce.

Křeče v lýtkách jako znak nějakého onemocnění

Ve většině případů jsou křeče v lýtkách neškodným signálem těla. Informují nás o případném nedostatku minerálů či přetížení.

Avšak křeče v dolních končetinách mohou být i příznakem závažného onemocnění. Na křeče se celkem často stěžují pacienti s nemocnými ledvinami nebo cukrovkáři. V tomto případě vznikají v důsledku metabolismu nebo nervových poruch. Sledujte proto své tělo pozorně a pokud křeče přetrvávají, vyhledejte lékaře.

Sponzorováno

Někdy se vám prostě křeče v lýtkách přihodí bez důvodu, ale jindy mohou být příznakem nějakého problémového zdravotního stavu. Pokud máte některý z následujících stavů, je možné, že křeče v nohách jsou výsledkem tohoto stavu. Také mějte na paměti, že pokud ještě nevíte, zda máte některý z těchto stavů, mohou být vaše křeče v nohách znamením, že ano. Vždy se poraďte se svým lékařem, pokud si myslíte, že vaše křeče v nohou jsou příznakem vážnějšího zdravotního stavu. Svalové křeče mohou být třeba i důsledkem onemocnění ledvin, jater nebo štítné žlázy.

Křeče v nohou mohou být známkou nějakého životního stylu, jako například:

  • Alkoholismus: Závislost na alkoholu.
  • Těhotenství.
  • Dehydratace: Nedostatek dostatečného množství vody v těle.

Křeče nohou mohou být také příznakem vážných stavů, třeba těchto:

  • ALS (amyotrofická laterální skleróza/Lou Gehrigova choroba): Progresivní neuromuskulární onemocnění.
  • Kardiovaskulární onemocnění: Srdeční stavy způsobené krevními sraženinami nebo nemocnými cévami. Také onemocnění koronárních tepen: Zúžení nebo zablokování koronárních tepen.
  • Cirhóza jater: Zjizvení jater.
  • Cukrovka: Onemocnění, které brání vašemu tělu správně využívat energii z jídla, které jíte.
  • Hypokalémie: Nízké hladiny draslíku v krvi.
  • Selhání ledvin: Stav, kdy jedna nebo obě ledviny již nepracují správně.
  • Osteoartritida (degenerativní onemocnění kloubů): Problém chrupavky, která chrání vaše kosti. Také stenóza bederního kanálu: Zúžení páteřního kanálu v dolní části zad.
  • Parkinsonova nemoc: neurologická pohybová porucha.
  • Onemocnění periferních tepen: Zúžení tepen. Také periferní neuropatie: Poškození nebo dysfunkce jednoho nebo více nervů.
  • Léčba rakoviny, jako je chemoterapie, může způsobit poškození nervů, což může způsobit křeče v nohách.

Jak často a u koho se křeče v lýtkách objevují?

Křeče v nohách se objevují v noci, když nejste příliš aktivní nebo když spíte. Mohou vás probudit, znesnadnit vám usínání a celou noc vás budou bolet. Roční, měsíční, týdenní, noční – frekvence křečí v nohách závisí na osobě, tento problém je dost individuální.

Noční křeče nohou se mohou objevit u každého v jakémkoli věku, ale nejčastěji se vyskytují u starších dospělých. U lidí starších 60 let bude mít 33% z nich v noci křeče v nohách alespoň jednou za dva měsíce (dle studií). Téměř každý dospělý ve věku 50 let a starší je zaznamená alespoň jednou. Sedm procent dětí bude také mít s těmito křečemi problémy. Přibližně 40 % těhotných žen zažije v noci křeče v nohách. Důvodem je to, že nadváha těhotenství napíná svaly.

Jaké vitamíny mohou pomoci při křečích v nohou? Žádný vitamín pravděpodobně nepomůže na 100% času při křečích nohou. Někteří odborníci však doporučují užívat komplex vitamínu B12.

Sponzorováno

A co vy? Trápí vás křeče v lýtkách? Jak je řešíte?

Další články o lýtkách

Studie a zdroj článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva