Sponzorováno

Kladívkový prst – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.8/5 (15)

  • Kladívkový prst ortopedický problém, při němž dochází k deformaci prstu. Tato deformace obvykle postihuje koncový kloub prstu, což způsobuje, že konečný článek prstu je pokřivený a nemůže se plně narovnat.
  • Tento stav může být způsoben různými faktory, ale často je následkem úrazu, při kterém dochází k poranění šlachy nebo šlachového vaziva, které ovlivňuje pohyb koncového kloubu.
  • Příznaky kladívkového prstu mohou zahrnovat pokřivený konečný kloub prstu, bolest, otok, obtíže s pohybem a neschopnost narovnat konečný článek prstu.
  • Léčba kladívkového prstu může zahrnovat nošení ortézy nebo sádry na určitou dobu, aby se umožnilo zhojení šlachy nebo vaziva. V některých případech může být potřebná chirurgická korekce.
  • Je důležité konzultovat s lékařem nebo ortopedickým specialistou, pokud máte podezření, že trpíte kladívkovým prstem, ať už kvůli bolestem nebo deformaci prstu, abyste mohli získat správnou diagnózu a léčbu.

Hlavním příznakem kladívkového prstu je ohnutý konečný kloub prstu, který nemůže být aktivně narovnán.

Hlavním příznakem kladívkového prstu je ohnutý konečný kloub prstu, který nemůže být aktivně narovnán.

Kladívkový prst je deformace, která způsobuje, že se váš prst ohýbá nebo kroutí dolů, místo aby směřoval dopředu. Tato deformace může postihnout jakýkoli prst na noze. Nejčastěji postihuje druhý nebo třetí prst na noze.

I když může být kladívkový prst přítomen při narození, obvykle se časem vyvine v důsledku artritidy nebo nošení špatně padnoucích bot, jako jsou těsné špičaté podpatky. Ve většině případů je stav kladívkového prstu léčitelný.

Kladívkový prst ovlivňuje nejčastěji střední kloub druhého, třetího nebo čtvrtého prstu. Způsobí, že se palec ohne dolů a připomíná kladivo. Může se také objevit bolest a otok.

Příčiny – co způsobuje vznik kladívkového prstu?

Nerovnováha ve svalech a šlachách, které obklopují kloub prstu, způsobuje kladívkový palec. K této nerovnováze může přispět několik faktorů, včetně těchto:

Nevhodná obuv

Boty, které jsou příliš těsné ve špičce nebo mají vysoký podpatek, mohou dostat nuceně prsty do ohnuté polohy. Když prsty na nohou zůstávají v této poloze dlouhou dobu, svaly, které umožňují narovnání prstů, se stanou napjatými a jsou pak méně schopné pracovat. Nakonec se nedokážou narovnat ani při nošení prostornějších bot. Kuří oka a mozoly z těsné obuvi mohou tento stav ještě zhoršit.

Kladívkový prst - ilustrace

Kladívkový prst – ilustrace

 

Délka prstů a držení nohy

Studie z roku 2021 uvádí, že kladívkový prst je častější u prstů, které jsou delší. Dlouhé prsty mohou zvýšit pravděpodobnost, že se špička ohne nebo zmáčkne těsnými botami nebo botami na podpatku. Kladívkový prst je také častější u lidí s jinými onemocněními nohou, jako jsou ploché nohy nebo vbočené palce.

Ploché nohy jsou, když člověk nemá viditelnou klenbu, když položí nohy na rovný povrch. Vbočený palec se vyskytuje, když se na kloubu palce nohy vyvine kostní výrůstek, který způsobí, že se palec nakloní k ostatním prstům.

Genetika

U některých lidí je pravděpodobnější, že se u nich vyvine kladívkový prst kvůli genetice.

Jedna starší studie z roku 2013 zkoumala výskyt deformací prstů na noze, včetně kladívkového prstu, u 2 446 lidí (bílí lidé z Evropy) s použitím údajů z let 2002–2008. Vědci zjistili, že tyto stavy jsou u této populace vysoce dědičné, což znamená, že pokud má příbuzný kladívkový palec, je pravděpodobnější, že ho budou mít i ostatní členové jejich rodiny. Ale protože se studie nezabývala rodinami z jiných částí světa nebo jinými rasami a etniky, není jasné, zda to platí pro všechny lidi.

Věk a pohlaví

Kladívkový prst je častější u starších dospělých, zejména u žen. Ve studii z roku 2013 měla polovina účastnic ve věku 70 let nebo starších menší deformaci prstů na noze. To může být způsobeno tím, že v některých kulturách ženy častěji nosí boty, které sevřou nebo vyvíjejí tlak na prsty, což samozřejmě zvyšuje pravděpodobnost kladívkového prstu.

A dále studie z Malajsie z roku 2021 zjistila výrazně vyšší míru problémů s prsty u mladých žen, které do práce nosily vysoké podpatky, než u těch, které nosily jiné typy bot. Problémy s prsty zahrnovaly mozoly, vbočený palec a kladívkový prst.

Minulé zranění

Kladívkové prsty na noze nejsou přímým důsledkem zranění. Ale dřívější trauma prstu na noze může přispět k jeho pozdějšímu rozvoji.

Jiné zdravotní stavy

Určité zdravotní stavy mohou zvýšit riziko vzniku kladívkového prstu. jsou to třeba:

  • cukrovka
  • neuromuskulární stavy, které postihují svaly, nervy, které svaly ovládají, nebo komunikaci mezi nervy a svaly
  • svalové dysbalance, které nesouvisejí s obuví
  • zánětlivá onemocnění kloubů, jako je artritida

Příznaky a diagnóza kladívkových prstů

Osoba s kladívkovým prstem bude mít jeden prst (či více), který je trvale v ohnuté poloze. Může mít potíže s narovnáním prstu (či prstů) nebo se nemusí podařit narovnat vůbec.

Takto může vypadat kladívkový prst

Takto může vypadat kladívkový prst

 

Mezi další příznaky kladívkového prstu patří:

  • bolest v postiženém prstu, zejména při pohybu nebo nošení obuvi
  • mozol na vrcholu kloubu kladívkového prstu
  • otok
  • potíže s chůzí

Diagnostika zahrnuje zejména fyzické vyšetření prstu, aby se zjistilo, zda se prst může pacient narovnat nebo zda je tuhý. Pokud mají lékaři podezření na kladívkový prst, objednají na potvrzení rentgen.

Pokud jiný stav, jako je cukrovka, může ovlivnit nervy a svaly na nohou, lékař může nařídit testy i na ně.

Léčba – jak na kladívkový prst?

V raných fázích kladívkového prstu je prst ještě stále pružný. Během této doby mohou nechirurgické přístupy zastavit uvíznutí palce nohy v ohnuté poloze. Lékař může doporučit:

Změny obuvi

Lidé s ranou fází kladívkového prstu by se měli vyvarovat nošení úzkých, těsných bot nebo bot na vysokém podpatku. Místo toho hledejte:

Sponzorováno

  • ploché boty nebo boty s nízkým podpatkem, s podpatkem menším než 5 centimetrů
  • boty se širokou a hlubokou špičkou pro přizpůsobení dlouhým nebo ohnutým prstům
  • boty s otevřenou špičkou nebo sandály

Cvičení s nohama

Cvičení s nohama může také posílit a protáhnout svaly na chodidlech, což může snížit nerovnováhu, kterou způsobuje kladívkový palec. Mezi konkrétní cvičení patří:

  • zvedání malých předmětů prsty u nohou – zvedejte kuličky nohama do kyblíku
  • mačkání ručníku na podlaze prsty u nohou
  • jemně rukou protahujte prsty nohy

Volně prodejné produkty

Lidé si mohou zakoupit nožní pomůcky v obchodě, které udrží prsty na nohou v pohodlné poloze a sníží tlak na ně. To může znamenat polstrované popruhy nebo polštáře. Různé pomůcky mohou také snížit nepohodlí.

Na bolest si lidé mohou případně koupit a užívat volně prodejné léky proti bolesti ke zvládnutí příznaků.

Dlaha

Dlaha je typ ortotického zařízení, které může pomoci o dost zlepšit příznaky kladívkového prstu nebo pomoci zabránit jeho zhoršení. Umístění dlahy do boty může pomoci kontrolovat nerovnováhu ve svalech, šlachách nebo obojím.

Lidé mohou od lékaře získat ortopedickou pomůcku, která je ušitá na míru jejich nohám. Chirurgové mohou také doporučit použití dlahy poté, co osoba podstoupí operaci.

Různé dlahy na korekci kladívkových prstů

Různé dlahy na korekci kladívkových prstů

 

Chirurgická léčba

Pokud nechirurgická léčba nezmírní příznaky nebo se kladívkový prst stane nehybným, je možností i operace. Operace kladívkového prstu obvykle nevyžaduje pobyt v nemocnici a vyžaduje pouze lokální anestetikum.

Dostupné typy operací jsou:

  • Prodloužení šlach: Toto je možná volba pro lidi s kladívkovým prstem, který je stále spíše flexibilní než pevný. Prodlužuje šlachy, které způsobují problém.
  • Přenos šlach: Další operace pro jedince s ohebným kladívkovým prstem, zahrnuje přenos šlach ze spodní části prstu na horní část, aby se kloub vytáhl do rovné polohy.
  • Artrodéza: Tato operace je určena pro ztuhlé kladívkové prsty a zahrnuje spojení kloubů. Během procedury chirurg odstraní malou část kosti v kloubu a umožní mu úplné narovnání. Někdy tuto operaci lékaři mohou kombinovat s prodlužováním šlach.

Po jedné z těchto procedur musí člověk omezit používání nohou, dokud se prst neuzdraví. Lidé mohou mít bolest nebo otok po dobu až 4–6 týdnů. Člověk možná bude muset začít proces regenerace částečným cvičením se zátěží ve speciální obuvi po dobu 2–6 týdnů, než poté přejde na pevnou botu.

U lidí s určitými onemocněními, jako je cukrovka, může zotavení trvat déle.

Cviky na kladívkový prst

Existuje několik cviků, které mohou pomoci.

Protahování prstů pomocí ruky

Dělejte cvik (protahování) prstů takto:

Protahování kladívkových prstů pomocí ruky

Protahování kladívkových prstů pomocí ruky

 

Kinesiotaping na kladívkové prsty

Kinesiotaping na kladívkové prsty

Kinesiotaping na kladívkové prsty

 

Rizika a komplikace

Kladívkový prst je progresivní stav, což znamená, že se časem zhoršuje. To může mít za následek:

  • bolest
  • nerovnováha chůze
  • kožní změny, jako jsou kuří oka, mozoly a puchýře
  • otevřené vředy
  • snížená kvalita života

Existují také některé potenciální komplikace chirurgického zákroku, jako je bolest, ztuhlost, infekce a necitlivost. Je také možné, že se kladívkový palec vrátí.

Podle článku z roku 2021 k tomu dochází v 10 % případů. Recidiva je častější u lidí, kteří podstoupili operaci druhého prstu na noze než třetího nebo čtvrtého. Včasná léčba může pomoci předejít nebo snížit tato rizika tím, že umožní nechirurgickou léčbu.

Prevence kladívkového prstu

Vzhledem k tomu, že nošení omezujících bot je běžnou příčinou kladívkového prstu, nošení určitých druhů obuvi může snížit riziko rozvoje tohoto stavu. Lidé by měli hledat ploché boty nebo boty s nízkým podpatkem s dostatečným prostorem pro prsty a vyhýbat se botám, které:

  • mají vysoké podpatky
  • mají špičaté nebo úzké místo pro prsty
  • jsou příliš těsné

Jiné příčiny kladívkového prstu nejsou pod kontrolou člověka, takže zaměřit se na nošení dobře padnoucích bot je nejlepší způsob, jak tomuto problému zabránit.

Lidé s jinými stavy nohou, jako jsou vbočené palce, ploché nohy nebo neuropatie, mohou také chtít vyhledat léčbu těchto stavů, aby pomohli snížit riziko dalších problémů.

Kdy kontaktovat lékaře

Osoba s časnými známkami kladívkového prstu by si měla promluvit se svým lékařem. Může zhodnotit prsty a okamžitě zahájit konzervativní léčbu, aby zabránili většímu ohnutí prstu.

Lidé, kteří mají pokročilejší kladívkový prst, by si také měli promluvit se svým lékařem. I když byl palec na noze dlouhou dobu v ohnuté poloze, existují možnosti léčby, které mohou pomoci.

Pokud se na noze objeví otevřená rána, která se nehojí, co nejdříve kontaktujte lékaře.

Výhled pacientů s kladívkovým prstem

Celkový výhled na kladívkový prst je dobrý. Včasná léčba má největší šanci zabránit progresi kladívkového prstu, ale u lidí, kteří potřebují operaci, jsou výsledky také pozitivní.

Sponzorováno

Máte problémy s kladívkovými prsty? Napište nám do komentářů budeme rádi.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva