Sponzorováno

Kafr a kafrová mast na bolestivé svaly a ztuhlé klouby 4.78/5 (18)

  • Kafrová mast je populární produkt pro úlevu od bolesti a svalového napětí. Obsahuje látky zvané kamfor a menthol, které mají lokální analgetické (protibolestivé) a analgetické účinky. V tomto článku najdeete několik způsobů, jak kafrová mast může pomoci s bolestí.
  • Lokální zmírnění bolesti: Když je kafrová mast aplikována na postiženou oblast, kamfor a menthol mohou proniknout do pokožky a působit na nervová zakončení. To může způsobit pocit chladu nebo tepla a také uvolnění svalů, což může snížit bolest a napětí.
  • Proti zánětu: Některé kafrové masti mohou obsahovat také protizánětlivé složky. Tyto složky mohou pomoci snížit zánět v postižené oblasti a tím i bolest spojenou se zánětem.
  • Podpora cirkulace: Kamfor a menthol mohou zvýšit průtok krve v aplikované oblasti. To může pomoci přinést více kyslíku a živin do svalů a tkání, což může napomoci k regeneraci a úlevě od bolesti.
  • Svalová relaxace: Díky své schopnosti uvolnit svaly může kafrová mast být užitečná při bolesti způsobené svalovým napětím a křečemi.
  • Podpora hojení: Některé kafrové masti mohou obsahovat složky, které podporují lokální hojení kůže. To může být užitečné zejména u menších ran a podráždění kůže.
  • Účinky kafrové masti mohou být individuální a nemusí zaručeně fungovat u každého. Pokud máte vážnější bolesti nebo zdravotní problémy, je vždy nejlepší to konzultovat s lékařem nebo odborníkem, než začnete používat jakýkoli produkt pro úlevu od bolesti.

Kafrová mast se používá jako analgetikum, např. na bolesti svalů, kloubů a revmatické bolesti. Má zahřívací a analgetický účinek. Kafr se používá nejen při výrobě léčiv, ale i v aromaterapii a také při výrobě parfémů. Přečtěte si, jaké účinky má kafrová mast a jak ji používat.

Co je to kafr?

Kafr je hořlavá, průsvitná, bílá pevná látka s velmi intenzivní vůní. Kafr se získává z kůry kafrovníku Cinnamonum (kafrovníku skořicového). Pouze 50 leté stromy produkují voskovou látku, která se používá jako kafrový olej. Proces parní destilace se používá k extrakci kafrového oleje ze stonků stromu.

Kafr je hořlavá, průsvitná, bílá pevná látka s velmi intenzivní vůní.

Kafr je hořlavá, průsvitná, bílá pevná látka s velmi intenzivní vůní.

 

Kafrovník zřejmě pochází z japonské Hirošimy. Je stálezelený a roste po celé Asii, hlavně v Indonésii. Indonéská odrůda se nazývá Dryobalanops camphora. Kafr lze využít mnoha způsoby. Je považován za důležitou složku mastí, pleťových vod a jako olej. Kafr zmírňuje bolest a snižuje svědění. Používá se také při náboženských obřadech. Navíc je prospěšný pro naši pokožku a vlasy.

Kafrový strom (zdroj: pixabay.com)

Kafrový strom (zdroj: pixabay.com)

 

Indikace kafrové masti

Kafrová mast je přírodní lék proti bolesti. Po rozmazání na kůži způsobuje rozšíření cév a díky tomu jsou cítit i jeho hřejivé vlastnosti.

Sponzorováno

Kafrová mast dodatečně stimuluje dýchací a vazomotorická centra. Prospívá k prohloubení dechu, zlepšení krevního oběhu a nervové stimulaci s následnou duševní stimulací. Kafr pokožku vysušuje, a proto se používá lokálně ke zmírnění bolesti a otoků. Způsobuje znecitlivění kožních senzorických nervových zakončení, čímž zmírňuje bolest a zánět a zabraňuje zarudnutí kůže. Pro protizánětlivé vlastnosti kafru je mast je také vhodná k podpůrné léčbě chronických artropatií a při revmatismu. Účinnou aplikací je masáž bolavého místa s použitím kafrového oleje.

Účinnost kafru jako prostředku ke snížení nervového napětí je známá po staletí. To je způsobeno jeho uklidňujícími vlastnostmi.

To umožní zmírnit příznaky neustálého napětí, což může pomoci zlepšit kvalitu spánku. Zejména lidé se syndromem neklidných nohou by se měli na použití kafru podívat blíže.

TIP! Vyplatí se mít v domácí lékárničce přípravek s kafrem, abyste mohli využít jeho zklidňující vlastnosti v případě nepříjemných potíží.

Složení kafrové masti

Léčivou látkou je Camphora. Kromě extraktu z kafrovníku obsahují masti dostupné v lékárnách pomocné látky, jako jsou:

  • hydrofilní vazelína, která obsahuje cholesterol,
  • stearyl alcohol,
  • petrolatum,
  • bílý vosk

Složení kafrové masti může variabilní v závislosti na výrobci a typu produktu. Nicméně, zpravidla obsahuje několik hlavních složek, které jsou zodpovědné za její charakteristický zápach a účinky. Hlavními složkami kafrové masti jsou:

Kamfor: Kamfor je organická látka získávaná z kamfrovníku. Má charakteristický vůně a má analgetické (protibolestivé), protizánětlivé a místní podráždění pokožky. Pomáhá uvolnit svalové napětí a může poskytovat úlevu od bolesti.

Menthol: Menthol je látkou s chladivým účinkem, která se získává z mátových rostlin. Má také analgetické a místně podráždění účinky. Když se aplikuje na kůži, způsobuje pocit chladu a může pomoci zmírnit bolest a uvolnit svaly.

Další léčivé rostliny a oleje: Některé kafrové masti mohou obsahovat další léčivé rostliny, extrakty nebo oleje, které mají protizánětlivé, proti bolesti nebo regenerační účinky. To může zahrnovat ingredience jako eukalyptový olej, levandulový olej, rozmarýnový olej a další.

Základní nosič: Kafrová mast je často založena na nosiči, jako je vazelína nebo jiné mastné složky, které umožňují snadné nanesení na kůži.

Je vždy důležité si přečíst složení na obalu kafrové masti, abyste měli jasno, jaké složky jsou v ní obsažené, a zkontrolovali případná alergická reakce nebo kontraindikace.

Kontraindikace

Mast by se neměla používat v případě přecitlivělosti na léčivou látku nebo některou z pomocných látek. Kromě toho je třeba se vyhnout léčbě kafrovou mastí:

  • u dětí do 6 let
  • na poškozenou kůži
  • na sliznicích a kolem očí
  • těsně před a po horké koupeli
  • kdy se v místě aplikace objeví zarudnutí těla.

Kafrová mast není určena k perorálnímu použití, to znamená, že se nesmí polykat. Vždy používejte tento přípravek přesně v souladu s příbalovou informací nebo podle pokynů svého lékaře, fyzioterapeuta nebo lékárníka. Vyplatí se mít v domácí lékárničce přípravek s kafrem, abyste mohli využít jeho zklidňující vlastnosti v případě nepříjemných potíží.

Sponzorováno

A co vy? Mát kafrovou mast na bolest ve své lékárničce? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Renáta Šestáková (více o nás)

 

Renáta je naše specialistka na svět wellness. Má zkušenosti v oblasti wellnessu a balneoterapie (masérka, spa manager), zajímá se o zdravý životní styl. Má ráda cestování, přírodu a les. Renáta je instruktor Lesní mysli - finského konceptu seberozvoje a sebepéče. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva