Obsah článku
Kineziotaping, tejpování, natejpovat, zatejpovat a atd. To jsou termíny, které jsou zažité v dnešní době a všechny v podstatě odkazují na totéž. Češi jsou mimořádně kreativní a tvoří až moc cizích slov. Řadu let předtím by každopádně nikdo nevěděl, co je třeba udělat, když něco nebo někoho máme zatejpovat. V dnešní době každopádně jen málo jedinců považuje tape za pásku pro přehrávače zvuku a videa. Dnes si tedy povíme o problematice fixačního tapingu a kineziotapingu s využitím při terapeutickém léčení.
Fixování, tejpování a tejpování v rámci fixace
Posedlost tejpováním zakořenila v naší zemi zhruba před třemi desetiletími a poradci a specialisté na masáže ji využívají neustále, ať už kvůli praxi, jeho vlastnostem, osvědčení a zvyku nebo kvůli neznalosti kineziotapingu. Ať tak či onak, ve srovnání s kineziotapingem se v dnešní době jeví obsese tapingem jako zastaralá metoda. Za pevné tejpy jsme dosud měli pouze bílé látkové pásky. V dnešní době se však vyrábějí v mnoha barvách.
Laik se v této změti nemusí vůbec orientovat, protože se domnívá, že bílé pásky jsou fixační pásky a barevné jsou přizpůsobivé pásky pro kineziotaping. Páska pro fixaci používá základní omotávky, na které se připojují další tejpy, které mají stabilizovat danou část. Na rozdíl od kineziotapu se fixační páska špatně přichycuje na pokožce, a proto je zásadní, aby se páska zakotvila na pásku.
Rozdíly, fixace, kineziotaping
Na rozdíl od kineziotapingu je potřeba až desetkrát více látky na tejpování pohybového úseku, např. kloubu dolní končetiny (bérce), a pod tejpovací pásku je obvykle potřeba dát pěnovou podložku. Zásadní rozdíl mezi oběma praktikovanými metodami spočívá v tom, že fixační páska dosahuje pouze jediného účinku – konkrétně zpevnění. Klouby nebo svalové skupiny u zdravých lidí oblepíme, abychom zajistili především nejzatěžovanější části těla nebo po poškození jako pomocný prostředek k předejití traumatizace.
Překážkou u tejpování je určitě možnost docela krátkodobého opotřebení a kritické omezení krevního a lymfatického oběhu. Nepružná páska se ze své podstaty nedokáže přizpůsobit pohybu. Při aplikaci této pásky se vyhněte tomu, abyste ji odvíjeli přímo z balení, protože by to ošetřovanou oblast dusilo, ale volně ji přiložte ke kůži. Fixační páska se bezpochyby může používat místo ortézy a postiženou oblast zafixovat tak, aby nebyl omezen pohyb.
Kineotapy a kineotaping
Pomocí kineziotapu jsou odborníci a specialisté schopni v podstatě eliminovat nebo zcela zapudit různé potíže. Tato metoda se často používá i jako pomocník při léčbě. Právě tyto kombinace léčby často pomáhají k rychlejšímu a lepšímu uzdravení těla, zbavení se bolesti (a dokonce ke snížení spasticity). Všech těchto výsledků dosáhnete pomocí kineziotapu v případě, že vhodně vyhodnotíte okolnosti, provedete potřebná vyšetření, a provedete danou metodu.
V čem tedy spočívá kouzlo kineziotapu?
Začněme především látkou, ze které je vyroben. Kineztiotape je univerzální tejp, tj. není pouze roztažitelný, ale poté, co tlak snížíme, je schopen se smrštit. Kinezio páska si zachovává své univerzální vlastnosti po dobu 3-5 dnů. Nositelem těchto zvláštních vlastností kinezio pásky je univerzální polyuretanové vlákno. Kinezio páska se lepí v rámci protažení vývojové části, což je schopno způsobit fixaci kůže a dalších jemných tkání. Když se tkáně vrátí do nezaujaté polohy, kinezio páska se díky pružnosti polyuretanového vlákna opět „navíjí“ zpět a na kinezio pásce pozorujeme „vrásnění“.
Právě toto zvrásnění představuje užitečný dopad při tejpingu. Při něm dojde ke zvedání kůže, podkoží atd., čímž se rozšíří prostor mezi těmito vrstvami a svalem. V tomto meziprostoru se nacházejí krevní a lymfatické cévy a receptory detekujících tlak, váhu, vibrace atd. Rozšířením meziprostoru dosáhneme dekomprese lymfatického a krevního oběhu, snížení váhy na receptory a řady elektrochemických změn, které pacient pociťuje jako zmírnění bolesti a často i prohřátí lepené oblasti.
Vlastnosti tejpů
Samotné polyuretanové vlákno by bylo náchylné k poškození, ale je obaleno 100 % bavlněnou přízí, která jej chrání před mechanickými nárazy. Bavlna v kombinaci s pružným vláknem zajišťuje nepromokavost, prodyšnost a rychlé schnutí. Pacient se tak může s kineziotapem běžně sprchovat nebo plavat v bazénu.
Nejlepší upevnění zajišťuje termosenzitivní lékařské lepidlo z pryskyřice, které se aktivuje teplem, a tak bezvadně přilne k tělu až po 20 minutách. Kulminační přilnavost kineziotapu je zajištěna v případě, že je kůže vhodně upravena pro kineziotaping – tj. oholena, odmaštěna a vysušena. Kineziotape neobsahuje latex, a proto jej lze považovat za hypoalergenní. Díky své tloušťce, prodyšnosti a univerzálnosti jej lze přirovnat k druhé kůži, což zaručuje, že během dvou hodin po aplikaci jej dotyčný zpravidla vůbec neucítí. Neomezuje běh jakéhokoliv pohybu ani proudění krve a lymfy.
Sponzorováno
Neustále se snažte, abyste během samotné aplikace nepřišli do kontaktu s kinezio páskou na lepivé straně, a kinezio pásku nepřelepujte! Pokud nejste spokojeni s tím, kam jste kinezio pásku umístili, je lepší ji odlepit a připravit si další pásku. Znovu nalepená kinezio páska už nikdy nebude dobře držet, podobně jako těsnění ve vodovodním kohoutku.
Pravděpodobnost odlepení pomůžete eliminovat tím, že okraje kinezio pásky seříznete do obloučku. V závislosti na použité metodě lze kinezio pásku nechat aplikovanou na 3-5 dní. Po uplynutí doby ji jemně sejměte postupně a tahem, a mezi další aplikací na stejný rozsah počkejte alespoň 24 hodin. Sundávání kineziotapu lze podpořit minerálním olejem, vodou s mýdlem nebo obvyklými odstraňovači.
Korekční a základní techniky
Existují dva základní a šest korekčních postupů. Základní strategie ovlivňují svalový tonus ve smyslu inhibice a zesílení svalu. V rámci korekčních technik se pracuje zásadně s kompresními a dekompresními schopnostmi kineziotapu v korelaci se stupněm protažení kineziotapu.
Každá metoda vyžaduje přesné informace o ní, zejména o směru nalepení a stupni natažení. Proto se stále otevírají různé kurzy, kde si přímo v praxi vyzkoušíte a naučíte vše potřebné!
Při správné aplikaci docílíte:
- snížit otok a urychlit hojení
- zklidnit nebo zcela odstranit bolest
- podpořit hypotonické svaly v jejich práci, potlačit hypertonická svalová vlákna
- vycentrovat a stabilizovat klouby
- podpořit struktury kolem kloubů, jako jsou šlachy a vazy
- atd.
Můžete přispět při léčbě těchto problémů:
- vertebrogenní algická porucha
- paréza, ztuhlá ramena
- porucha impingementu, burzitida
- entezopatie (tenisový loket, golfový loket …) a tendinitida
- poruchy úžinového systému (porucha karpální rýhy atd.).
- spasticita a distorze nohou
- zkroucení dolních končetin, zápěstí…
- lymfedém nebo intenzivní a dynamické jizvy
- DMO, torticollis …
Při aplikaci kineziotapu je nutné vědět
Kineziotape je v balení lepen s 10-15 % předpětím na podkladovém papíru. Měli byste se vyhnout choulostivým zónám, jako jsou podpaží, vlasová část krku, rozkrok atd. Měli byste jít nejprve za doktorem pro diagnózu. Kineziotaping má totiž své kontraindikace, jako jsou: horečnaté stavy, melanom kůže, hnisavé kožní projevy, intenzivní trombóza, kardiopulmonální dekompenzace, otevřené rány, elefantiáza a vzácně citlivost na složky kineziotapu. Metody kineziotapingu jsou specifické, proto je nikdy nepoužívejte jako fixační.
Je zásadní uvědomovat si cíl, kterého chcete při léčbě dosáhnout, a používat kineziotapingové strategie v souladu s tímto cílem. Berte ohled na fyziologii rekonvalescence a anatomické poměry svalů, šlach, šerpy, vazů a lymfatického systému! Kinesio tape při léčbě nedisponuje mechanickým účinkem, který je účinně rozeznatelný a představitelný.
Při kineziotapingu se v podstatě využívá oslovení nervového systému tím, že se mění poměry na periférii, vyrovnává se přenos informací z periférie do centra a čeká se na zásadní odpověď z centrálního nervového systému. Je nezbytné, abyste kinesiotaping brali jako součást komplexní léčby, kterou využíváte k prodloužení nebo k podpoře terapie!
Máte s kineziotapingem nějaké zkušenosti? Budu ráda, pokud mi napíšete do komentářů.
A dále si u nás o tapingu
- Jak tejpovat kotník?
- Jak tejpovat bolavé rameno?
- Jak správně tejpovat koleno?
- Základní pravidla tejpování – jak co nejlépe přichytit tejpy na těle?
VIDEO: Úvod do tejpování
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- A systematic review of the effectiveness of kinesio taping for musculoskeletal injury Autoři: Mehran Mostafavifar, Jess Wertz, James Borchers
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Tejpování
Přečtěte si také naše další články